Arabia Saudită: Discuţii deloc uşoare la reuniunea consacrată războiului din Ucraina

Arabia Saudită a găzduit sâmbătă o întâlnire consacrată războiului din Ucraina în care au avut loc discuţii deloc uşoare, potrivit unui reprezentant al Kievului, într-un context diplomatic în care Riadul a acordat spaţiu puterilor emergente apropiate de Moscova, informează AFP.
Întâlnirea începută după-amiaza la Jeddah, pe malul Mării Roşii, s-a încheiat sâmbătă seara după câteva ore de discursuri ale delegaţiilor prezente şi o lungă discuţie cu uşile închise, au spus participanţii.
Aşa cum era de aşteptat, nu va fi emisă nicio declaraţie finală, dar o sursă europeană a raportat un punct de vedere comun cu privire la punctele cheie, în special cu privire la respectarea "integrităţii şi suveranităţii teritoriale" ale Ucrainei, care trebuie să fie "în centrul oricărui acord de pace".
Potrivit diplomaţilor, la întâlnire au participat reprezentanţi a 40 de ţări, cu excepţia Rusiei, Kievul fiind la originea acestor discuţii.
Apropiată atât de Moscova, cât şi de Washington, Arabia Saudită a ţinut să să primească la reuniuni reprezentanţi din partea Braziliei, Indiei, Chinei şi Africii de Sud, puteri emergente membre ale BRICS (din care face parte şi Rusia) care, spre deosebire de Occident, nu s-au alăturat Ucrainei, fără a sprijini totuşi invazia rusă.
"China a participat activ şi s-a arătat deschisă la ideea unei noi întâlniri", a declarat o sursă europeană după întâlnire.
"Eforturile converg pentru a crea condiţiile unei negocieri valide (...) Întâlnirea de astăzi creează aceste condiţii? Clar că nu. Este un efort pe termen lung", a declarat o sursă diplomatică franceză.
Însă Brazilia consideră că "orice negociere reală trebuie să includă toate părţile", inclusiv Rusia, potrivit unei declaraţii făcute sâmbătă de Celso Amorim, consilier al preşedintelui Lula da Silva, care a participat la întâlnire."Deşi Ucraina este victima cea mai importantă, dacă vrem cu adevărat pacea, trebuie să implicăm Moscova în acest proces într-o formă sau alta", a spus el.
Într-un discurs pronunţat sâmbătă, preşedintele Volodimir Zelenski, a indicat, la rândul său, că delegaţia ucraineană şi-a prezentat planul de pace în zece puncte, care prevede retragerea totală a trupelor ruse de pe teritoriul ucrainean.
"Discuţiile nu vor fi uşoare, dar adevărul este de partea noastră", a recunoscut Andrii Yermak, şeful administraţiei prezidenţiale ucrainene prezent la Jeddah.
Criticată de Occident pentru refuzul său de a condamna Rusia, China, reprezentată de emisarul său pentru Ucraina, Li Hui, s-a declarat hotărâtă să contribuie la "o soluţionare politică a crizei ucrainene".
Jake Sullivan, consilierul pentru securitate naţională al preşedintelui Joe Biden, a condus delegaţia americană, în timp ce Franţa a fost reprezentată de Emmanuel Bonne, consilierul diplomatic al preşedintelui Emmanuel Macron.
Conform programului, au fost trei ore de discursuri ale participanţilor şi două ore de discuţii cu uşile închise înaintea unei cine oficiale.
Ucraina şi Statele Unite au criticat Riadul că face jocul Rusiei, aflată sub sancţiunile occidentale, prin realizarea în comun a unei politici petroliere ce vizează creşterea preţurilor pe pieţele mondiale.
Implicată şi în discuţiile privind conflictul din Sudan, Arabia Saudită încearcă să se afirme pe scena internaţională ca mediator pentru pace, după câţiva ani de politici neclare. Regatul saudit şi-a îmbunătăţit relaţiile cu foşti rivali, precum Qatar şi Turcia, iar anul acesta chiar cu Iran şi Siria. În încercarea de a se impune ca putere mondială mijlocie, Arabia Saudită speră de asemenea să facă uitate unele dintre eşecurile sale din trecut, cum ar fi intervenţia în Yemen sau asasinarea în 2018 a jurnalistului Jamal Khashoggi, a declarat pentru AFP Joost Hiltermann, responsabilul pentru Orientul Mijlociu din cadrul ONG-ul specializat International Crisis Group.
Volatilitatea pieţelor energetice generată de războiul din Ucraina a oferit însă o oportunitate Arabiei Saudite de a reveni în prim-planul scenei diplomatice. La ONU, Arabia Saudită a susţinut rezoluţii de denunţare a invaziei ruse, precum şi a anexării proclamate a teritoriilor din estul Ucrainei. În mai, regatul saudit l-a invitat pe preşedintele Volodimir Zelenski la un summit al Ligii Arabe. AGERPRES/(AS - autor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru)
Sursa foto: www.wsj.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bombardamentul Iranului asupra Qatarului, o provocare la adresa unei legături atipice de cordialitate în Golful Persic (analiză)
Qatarul și Iranul întrețin legături cordiale de ani de zile bazate pe pragmatism, dialog și cooperare economică, atipic în contextul relațiilor din Golful Persic - întotdeauna ostil Teheranului -, relații care au suferit acum în urma atacurilor iraniene cu rachete asupra bazei aeriene americane Al Udeid de la periferia orașului Doha, relatează
SUA: Americanii, îngrijorați de o posibilă escaladare a conflictului cu Iranul (sondaj)
Americanii sunt îngrijorați de un conflict în creștere între SUA și Iran și se tem că violențele ar putea escalada după ce președintele Donald Trump a ordonat bombardarea instalațiilor nucleare iraniene, potrivit unui sondaj Reuters/Ipsos care s-a încheiat luni. Aproximativ 79% dintre americanii chestionați au declarat
Israelul și Iranul sunt de acord cu o încetare a focului, declară Trump, în timp ce atacurile continuă
Israelul și Iranul au agreat un armistițiu 'complet și total', a anunțat în cursul nopții de luni spre marți președintele american Donald Trump după seria de atacuri iraniene asupra unor baze militare ale SUA din Orientul Mijlociu, și, deși mass-media iraniene au confirmat o încetarea focului, Iranul a lansat un nou atac cu rachete asupra Israelul
Aliații din NATO se pregătesc să mărească angajamentul de cheltuieli pentru apărare, într-un context internațional tensionat
Haga - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Aliații din cadrul NATO se pregătesc să mărească până la 5% angajamentul de cheltuieli pentru apărare în cadrul summitului de la Haga, într-un context în care conflictul dintre SUA și Israel, pe de o parte, și Iran, de cealaltă parte, s-a acutizat în ultimele ore.
Serbia oprește toate exporturile de arme
Serbia a anunțat luni oprirea tuturor exporturilor de arme, muniții și echipamente militare, în plin conflict între Iran și Israel și într-un moment în care Moscova, cu care Belgradul a rămas apropiat, îi reproșează că le vinde Ucrainei, relatează AFP și Reuters. Decizia de a opri toate exporturile de arme - o pia
Dmitri Medvedev dă asigurări că Rusia nu va furniza arme nucleare Iranului după disputa cu Trump
Fostul președinte rus Dmitri Medvedev și-a nuanțat luni declarațiile și a afirmat că Rusia 'nu are nicio intenție să furnizeze arme nucleare Iranului', după ce președintele american Donald Trump l-a avertizat să nu folosească 'cu ușurință' cuvântul 'nuclear', informează EFE. 'În ceea ce privește preocupă
Țări și organizații arabe consideră 'inacceptabil' atacul cu rachete al Iranului asupra Qatarului
Mai multe țări și organizații arabe din Orientul Mijlociu, în special statele din Golful Persic, au condamnat luni lansarea de către Iran a unei salve de rachete asupra bazei aeriene americane Al Udeid din a
Ayatollahul Ali Khamenei declară că Iranul nu va accepta 'hărțuirea nimănui' după atacul asupra bazei americane
Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat luni că nu va accepta 'hărțuirea nimănui sub nicio formă', după atacul Teheranului asupra bazei americane Al-Udeid din Qatar, ca răzbuna
Trump spune că Iranul a anunțat SUA înainte să atace baza militară americană din Qatar
Președintele american Donald Trump a declarat luni că Iranul a anunțat Statele Unite înainte de a lansa o salvă de rachete asupra bazei militare americane Al Udeid din Qatar, ceea ce, potrivit republican
Donald Trump insistă că SUA au distrus complet facilitățile iraniene și îi critică pe cei care îl contrazic
Președintele american Donald Trump a afirmat luni că cele trei instalații nucleare iraniene atacate duminică de Statele Unite 'au fost total distruse' și a acuzat totodată unele mass-media că mint cu privire la amploarea pagubelor, informează EFE. 'Siturile pe care le-am lovit în Iran au fost total distruse și toată lumea ști
UPDATE Pentagonul anunță că nu s-au înregistrat victime în atacul iranian asupra bazei americane Al-Udeid din Qatar
Departamentul Apărării american a confirmat luni seară că Iranul a lansat rachete balistice cu rază scurtă și medie de acțiune către baza militară americană Al-Udeid din Qatar, fără a se înregistra victime, transmit Reuters, DPA și AFP. ''La acest moment, nu există informații despre victime americane. Monitorizăm atent situația&#
Zelenski și Starmer anunță consolidarea cooperării militare între Kiev și Londra
Premierul britanic Keir Starmer a anunțat luni un acord privind consolidarea cooperării militare între Londra și Kiev, cu ocazia unei vizite a președintelui Volodimir Zelenski în Regatul Unit în timpul căreia șeful statului ucrainean a fost primit de regele Charles al III-lea la Castelul Windsor, transmit Reuters și AFP. '
Qatarul denunță atacul iranian asupra bazei militare americane Al-Udeid
Qatarul a denunțat luni seară atacul cu rachete iranian contra bazei americane Al-Udeid aflate pe teritoriul său, afirmând că este vorba despre o ''încălcare flagrantă'' a suveranității sale, transmit AFP, Reuters și DPA. ''Exprimăm condamnarea fermă de către statul Qatar a atacului asupra bazei aeriene Al-U
Baze americane din Qatar, atacate după ce Iranul a anunțat că va riposta la loviturile SUA
Mai multe explozii au fost auzite luni seară deasupra capitalei Qatarului, Doha, după ce Teheranul a amenințat că va riposta la loviturile aeriene americane recente asupra obiectivelor nucleare iraniene, transmit Reuters și AFP. Axios, care citează o oficialitate israeliană, a relatat că Iranul a lansat șase rachete către bazele militare ameri
Suedia achiziționează sisteme de apărare aeriană germane în valoare de 810 milioane de euro
Guvernul suedez a anunțat luni achiziția unor sisteme de apărare aeriană de producție germană contra unei sume de nouă miliarde de coroane - 810 milioane de euro - , într-un moment în care această țară nordică își sporește cheltuielile pentru apărare, informează AFP. IRIS-T SLM, fabricat de compania germană Diehl, este un sis