Zelenski face apel la eradicarea corupţiei în rândul judecătorilor, parlamentarilor şi recrutorilor militari
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a lansat un apel ferm în discursul său de marţi seara împotriva corupţiei în rândul politicienilor, judecătorilor şi comisarilor militari însărcinaţi cu procesul de recrutare în armată, cerând funcţionarilor publici să fie exemple de integritate, potrivit EFE şi AFP.
"Nimeni nu îi va ierta pe deputaţi, judecători, comisari militari sau pe orice alt funcţionar public care abuzează de poziţia sa în contextul războiului", a spus Zelenski, denunţând "trădarea" din partea unui deputat ucrainean reperat recent într-o vacanţă la un hotel de lux în Maldive.
Potrivit site-ului de investigaţii ucrainean Slidstvo.info, Iuri Aristov - un deputat în vârstă de 48 de ani din partidul proprezidenţial "Slujitorul Poporului" - a fost văzut la mijlocul lunii iulie într-un hotel de cinci stele din acest arhipelag din Oceanul Indian.
În urma acestor dezvăluiri de presă, David Arahamia, şeful grupului parlamentar al "Slujitorului Poporului", a declarat marţi într-un comunicat că a cerut "suspendarea imediată" a deputatului din grupul său parlamentar.
"Am cerut toate documentele legate de călătoriile sale de afaceri şi ca toate informaţiile să fie verificate", a mai spus el.
Preşedintele Radei Supreme (parlamentul unicameral), Ruslan Ştefanciuk, a declarat că a primit o scrisoare de demisie din partea deputatului Iuri Aristov, de asemenea vicepreşedinte al Comisiei parlamentare pentru securitate naţională, apărare şi informaţii, al cărei rol este eminamente strategic.
"Aceasta va fi evaluată în cadrul următoarei sesiuni plenare" a parlamentului, a subliniat el, fără a da alte detalii.
Un vot în parlament este necesar pentru revocarea din funcţie a unui deputat ales.
Preşedintele Zelenski a făcut o aluzie explicită la acest caz în discursul său de marţi seara, afirmând că preferinţa pentru "insule şi staţiuni balneare pe timp de război" reprezintă o "trădare a principiilor statului".
"Pentru unii este vorba de călătorii pe insule şi în staţiuni pe timp de război, pentru alţii să-şi umple buzunarele în birourile de recrutare militară, pentru alţii este mita în instanţe", a afirmat preşedintele ucrainean, care a calificat un astfel de comportament drept "trădare a principiilor statului" şi a "intereselor societăţii".
Zelenski s-a adresat direct parlamentarilor ucraineni şi altor funcţionari publici, cerându-le să lucreze 'în interesul statului' dacă nu vor să provoace 'furia' a 'milioane de ucraineni' care luptă în prezent pentru a învinge Rusia.
"Orice trădare internă, orice vacanţă la plajă sau îmbogăţire personală în loc de (apărarea) intereselor Ucrainei va provoca, cel puţin, furie", a declarat preşedintele ucrainean.
De asemenea, preşedintele ucrainean a făcut apel la deputaţi să adopte de urgenţă toate legile necesare pentru ca Ucraina să avanseze pe calea integrării europene.
El a spus că a primit "rezultatele preliminare" ale unei inspecţii efectuate la birourile însărcinate cu recrutarea în armată. "Iar rezultatele sunt dezamăgitoare", a spus Zelenski, care a promis acţiuni din partea agenţiilor de aplicare a legii.
Discursul lui Zelenski împotriva corupţiei intervine în contextul în care fostul responsabil de recrutare în regiunea Odesa a fost arestat săptămâna aceasta sub acuzaţia de îmbogăţire ilicită după ce s-a descoperit că pe timp de război acesta a cumpărat proprietăţi de lux în Marbella (sudul Spaniei) evaluate la milioane de euro, conform unei anchete a jurnaliştilor de la Ukrainska Pravda.
"Voi trebuie să lucraţi în Ucraina şi pentru interesele poporului ucrainean", le-a transmis el parlamentarilor, funcţionarilor publici şi altor angajaţi ai statului.
Condiţiile impuse călătoriilor în străinătate pentru funcţionarii publici sau deputaţi sunt strict reglementate de la începutul invaziei ruse în februarie 2022, mai ales după introducerea legii marţiale. Cei cu funcţii în stat nu au voie să se deplaseze în străinătate, cu excepţia călătoriilor în interes de serviciu, potrivit Unian. AGERPRES/(AS-autor:Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
#Ucraina susține a lovit nave rusești în Marea Caspică
Forțele ucrainene au lovit în Marea Caspică o navă de război rusească și nave folosite pentru transporturi militare către Iran, a declarat sâmbătă președintele Volodimir Zelenski, potrivit Reuters. 'Am obținut rezultate foarte puternice cu lovituri la mare distanță în Marea Caspică, inclusiv nave folosite pentru transporturi militare care
#Ucraina: Șase morți și 10 răniți în atacuri rusești noaptea trecută și sâmbătă dimineața (Zelenski)
Cel puțin șase civili au fost uciși, iar alți zece au fost răniți în cursul nopții trecute și sâmbătă dimineața în atacuri ale Rusiei asupra Ucrainei, a anunțat președintele Volodimir Zelenski într-o postare pe contul său de Telegram, indicând că trei dintre victime sunt din Sloviansk (estul țării), ca urmare a unui bombardament rusesc asupra un
Panamezi, recrutați să participe la războiul între Rusia și #Ucraina, potrivit autorităților
Cel puțin 15 panamezi au fost recrutați pentru a participa la războiul între Rusia și Ucraina, unul dintre ei fiind ucis, au anunțat vineri autoritățile panameze, avertizând populația împotriva acestui 'risc mortal', relatează AFP. Ministerul de Externe panamez a indicat că anchetează prezența cetățenilor din Panama în acest con
Un ministru austriac se opune 'aderării accelerate la UE' a Ucrainei
Austria s-a pronunțat împotriva aderării rapide a Ucrainei la Uniunea Europeană, ministrul pentru afaceri europene al țării, Claudia Bauer, criticându-l pe președintele Volodimir Zelenski care insistă pentru aceasta, informează dpa. 'Impresia mea este că președintele ucrainean, în ultimele luni, a atras atenția frecvent asupra sa dorind s
#Ucraina: 127 de drone și o rachetă, doborâte în urma atacului rusesc din noaptea trecută
Apărarea antiaeriană ucraineană a doborât 127 de drone și o rachetă în cursul unui atac al Rusiei în noaptea de vineri spre sâmbătă în cadrul căruia armata rusă a utilizat 159 de sisteme fără pilot, au informat Forțele aeriene ucrainene, citate de EFE. 'Inamicul a atacat cu două rachete Kh-59/69 lansate din aer deasupra
#Ucraina lovește regiuni rusești până în Ural; doi morți în localități de frontieră, potrivit Moscovei
Ucraina a lansat sâmbătă peste 300 de drone asupra Rusiei, ucigând cel puțin două persoane într-o regiune frontalieră și atingând ținte până la Ekaterinburg, în Ural, informează AFP, citând autorități ruse. În ultimele luni, Kievul și-a intensificat loviturile de represalii, atingând teritoriul rus în
Antonio Guterres, într-o vizită în Siria, prima a unui secretar general al ONU după 2009
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a sosit sâmbătă în Siria, pentru a-și exprima sprijinul tranziției politice a țării, devastată de peste 13 ani de război, relatează AFP, citând agenția de presă oficială siriană Sana. Această vizită este prima a unui secretar general al ONU în Siria după cea a lui Ban Ki-moon în 2009. E
Drapelul american, incendiat de manifestanți venezueleni pro-Maduro (AFP)
Circa 100 de simpatizanți ai fostului președinte venezuelean Nicolas Maduro au incendiat vineri un drapel american și unul israelian în piața Simon Bolivar din centrul capitalei venezuelene Caracas, lansând sloganuri ostile SUA care l-au capturat pe fostul președinte și sunt omniprezente de atunci în Venezuela, a constat un fotoreporter al AFP.
NATO: Arestarea unei stagiare suspectate de spionaj
O cetățeană canadiană de origine chineză, stagiară la NATO, a fost arestată joi de poliția judiciară federală belgiană pentru suspiciuni de 'spionaj în beneficiul unei țări terțe', a anunțat sâmbătă parchetul federal belgian, citat de AFP. Stagiara lucra la cartierul general strategic al Puterilor Aliate în Europa ale NATO (SHAPE), la
Donald Trump îi critică pe jurnaliști la revenirea sa la gala presei
Președintele american Donald Trump și-a înmulțit atacurile frontale vineri seara cu ocazia revenirii sale la gala presei din Washington, reorganizată sub securitate consolidată după trei luni de la o tentativă de asasinat care provocase evacuarea sa în circumstanțe haotice, relatează AFP. În stilul său obișnuit, Donald Trump a ținut discursul
Armata americană a tras asupra unui petrolier care încerca să evite blocada sa asupra porturilor iraniene
Armata americană a anunțat vineri că a neutralizat un petrolier care încerca să forțeze blocada impusă de SUA porturilor iraniene, trăgând asupra sălii motoarelor acestuia și a afirmat că nava nu se mai îndreaptă spre Iran, relatează AFP. 'Am neutralizat petrolierul după ce echipajul său a încercat să forțeze blocada de cel puțin pa
Procurorul Karim Khan de la Curtea Penală Internațională a fost demis de statele membre (surse diplomatice)
Adunarea statelor membre ale Curții Penale Internaționale (CPI) l-a demis vineri pe procurorul acestei instanțe, Karim Khan, afirmă surse diplomatice ale agențiilor AFP și Reuters. Conform acestora, decizia a fost aprobată de 82 din cele 125 de țări reprezentate; Franța, Norvegia și Olanda anunțaseră public că susțin demiterea. Khan, în
Canada inaugurează podul Gordie Howe între Ontario și Detroit fără participarea SUA
Canada a marcat vineri deschiderea podului Gordie Howe între orașele Windsor din statul canadian Ontario și Detroit din statul american Michigan fără participarea la ceremonie a vreunui oficial din SUA, după o dispută privind împărțirea taxei de trecere și în contextul noilor amenințări ale președintelui american Donald Trump cu taxe vamale de 50%,
Președintele Trump anunță o anchetă împotriva UE, care a amendat ''ilegal'' Google
Președintele american Donald Trump a condamnat vineri Uniunea Europeană pentru amenda de 890 de milioane de euro aplicată corporației Google, parte a conglomeratului Alphabet, și a anunțat că Statele Unite vor declanșa o anchetă ca retorsiune, transmite Reuters.
Gruparea yemenită Houthi susține că nu blochează Strâmtoarea Bab-el-Mandeb, ci doar navele saudite
Gruparea yemenită Houthi a afirmat vineri că blocada sa maritimă împotriva Arabiei Saudite nu urmărește să închidă complet Strâmtoarea Bab-el-Mandeb, informează AFP. ''Nu e nicio închidere a (strâmtorii) Bab-el-Mandeb, așa cum sugerează unii'', iar rebelii aplică doar ''o blocadă care nu af














