SUA anunţă distrugerea ultimelor lor rezerve de arme chimice
Statele Unite ale Americii au finalizat vineri distrugerea tuturor rezervelor lor de arme chimice, o piatră de hotar care, potrivit preşedintelui Joe Biden, ''ne aduce cu un pas mai aproape de o lume lipsită de ororile" acestor tipuri de arme, transmite EFE.
Ultimele două depozite erau în Pueblo County, Colorado, unde se aflau aproximativ 2.600 de tone de gaz muştar în aproximativ 780.000 de muniţii, şi în estul Kentucky. Ultimele arme din primul depozit au fost distruse în iunie, iar distrugerea armelor chimice din cel de-al doilea depozit, numit Blue Grass Army Depot, a fost finalizată vineri. Acesta din urmă conţinea iniţial 523 de tone de sarin, gaz muştar şi gaz VX în obuze şi rachete.
"Statele Unite au acţionat neobosit de mai bine de 30 de ani pentru a-şi elimina arsenalul de arme chimice. Astăzi sunt mândru să anunţ că aţi distrus în siguranţă ultima muniţie din acel stoc", a spus Biden într-un comunicat.
Preşedintele democrat a subliniat că administraţiile succesive au hotărât ca aceste arme să nu fie dezvoltate şi nici desfăşurate în continuare.
Distrugerea completă a arsenalului, a insistat Biden, nu numai că respectă angajamentul asumat prin Convenţia privind armele chimice, care interzice tocmai dezvoltarea, producerea, depozitarea, transferul şi utilizarea acestui tip de arme, dar permite pentru "prima dată unei organizaţii internaţionale să verifice distrugerea unei întregi categorii de arme declarate de distrugere în masă".
"Le mulţumesc miilor de americani care au investit timp şi talent în această misiune nobilă şi plină de provocări", a conchis Biden, care a îndemnat acele ţări care nu au ratificat convenţia respectivă să facă acest lucru, astfel încât vetoul global asupra armelor chimice "să-şi poată atinge potenţialul deplin".
La rândul său, secretarul de stat Antony Blinken a declarat ulterior într-un comunicat de presă că distrugerea stocurilor de acest tip de arme de către SUA demonstrează "rolul vital al cooperării internaţionale şi al transparenţei în controlul armelor şi în dezarmare".
În plus, el a amintit că această realizare reprezintă o dovadă a faptului că SUA au înţeles "ameninţarea reprezentată de deţinerea, dezvoltarea şi utilizarea armelor chimice".
Convenţia privind Armele Chimice a intrat în vigoare în 1997 şi a oferit Organizaţiei pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC) "mandatul de a eradica pentru totdeauna flagelul armelor chimice şi de a verifica distrugerea, în termenele stabilite, a arsenalelor declarate de arme chimice".
OIAC precizează că 193 de state s-au angajat să respecte Convenţia şi că 98% din populaţia lumii trăieşte sub protecţia acesteia.
"Rusia şi Siria ar trebui să se întoarcă la respectarea Convenţiei şi să admită programele lor nedeclarate, care au fost folosite pentru a comite atacuri şi atrocităţi neruşinate. (...) Împreună cu partenerii noştri, nu ne vom opri până nu vom putea scăpa în sfârşit şi pentru totdeauna lumea de acest flagel", a subliniat Biden.
Centrul SUA pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC) subliniază pe site-ul său că Statele Unite au produs arme chimice din Primul Război Mondial (1914-1918) şi până în 1968 ca un factor de descurajare împotriva armelor similare folosite de alte ţări.
Aceste arme au ajuns să cumuleze aproape 40.000 de tone în Statele Unite până la sfârşitul anilor 1960 şi au fost amplasate într-un total de nouă depozite în diferite regiuni ale ţării. Deşi nu au fost niciodată folosite pe câmpul de luptă, adaugă CDC, acestea s-au învechit şi s-au deteriorat odată cu trecerea timpului.
Uniunea Europeană a salutat sâmbătă anunţul SUA cu privire la finalizarea distrugerii tuturor rezervelor sale de arme chimice şi a subliniat că aceasta reprezintă o "piatră de hotar" în punerea în aplicare a Convenţiei privind armele chimice semnată în urmă cu un sfert de secol.
Înaltul reprezentant pentru politica externă a UE, Josep Borrell, a subliniat că Washingtonul a finalizat distrugerea ultimelor sale rezerve de arme chimice înainte de termenul stabilit pentru aceasta, în luna septembrie a acestui an, şi a făcut-o într-un "mod sigur şi sensibil cu mediul" şi a lăudat munca echipei OIAC care a verificat distrugerea arsenalului la sol.
"Finalizarea lucrărilor de distrugere marchează o etapă importantă în implementarea Convenţiei privind armele chimice, la 25 de ani de la intrarea sa în vigoare", a spus Borrell într-un comunicat, subliniind că acest acord "este un element-cheie pentru arhitectura internaţională de neproliferare şi dezarmare''.
UE şi-a reiterat, de asemenea, disponibilitatea de a continua să sprijine politic şi financiar aplicarea Convenţiei pentru a preveni reapariţia armelor chimice şi a lupta împotriva impunităţii celor care le folosesc şi a reamintit că în ultimul consiliu al miniştrilor de externe blocul a aprobat o nouă contribuţie voluntară de 5,3 miliarde de euro până în 2026 pentru OIAC. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Iranul confirmă un atac ucrainean asupra unei nave în Marea Caspică și victime printre membrii echipajului
Ministerul de Externe iranian a condamnat sâmbătă un atac ucrainean cu drone asupra unei nave comerciale iraniene în Marea Caspică, precizând că explozia provocată la bordul navei a ucis un marinar și a rănit un altul, transmite Reuters.
VIDEO Rusia pregătește sosirea a 30.000 de soldați nord-coreeni, susține Zelenski
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a susținut sâmbătă că Rusia ajută Iranul în războiul cu SUA oferindu-i imagini din satelit, că armata rusă ar fi pierdut circa 225.000 de soldați în ultimele șapte luni (morți și răniți) și, prin urmare, Moscova ar pregăti sosirea a circa 30.000 de soldați nord-coreeni care să ajute trupele ruse în răz
Pauză în bombardamentele americane împotriva Iranului, în timp ce Trump încearcă totuși să ofere spațiu diplomației
Armata americană a făcut o pauză după aproape 14 zile consecutive de atacuri aeriene împotriva Iranului, în timp ce președintele Donald Trump așteaptă progrese către o soluție diplomatică menită să oprească escaladarea conflictului, conform relatărilor de sâmbătă din presa americană și israeliană consemnate de agenția EFE. Tr
SUA: Democrații au ales un politician radical de stânga ca înlocuitor al controversatului Graham Platner la alegerile pentru Senat
Partidul Democrat american l-a ales sâmbătă pe Troy Jackson să candideze pentru Senatul SUA - în locul controversatului Graham Platner, acuzat de agresiune sexuală - la scrutinul de la jumătatea mandatului în statul Maine, un stat crucial în alegerile la care democrații vor încerca să le smulgă republicanilor președintelui Donald Trump c
VIDEO Președintele kazah îl îndeamnă pe omologul său rus să înghețe războiul în #Ucraina
Președintele Kazahstanului, Kasîm-Jomart Tokaev, a cerut sâmbătă înghețarea războiului din Ucraina, îndemn făcut în timpul unei întâlniri cu omologul său rus Vladimir Putin, relatează agențiile AFP și EFE. 'Probabil că a sosit momentul să înghețăm acest conflict și să revenim la formula Istan
SUA și Regatul Unit lucrează la o reuniune internațională pentru o coaliție menită să securizeze Strâmtoarea Ormuz (Axios)
SUA și Regatul Unit plănuiesc o reuniune săptămâna viitoare la Londra pentru a forma o potențială coaliție internațională menită să protejeze traficul maritim în Strâmtoarea Ormuz, în urma reluării ostilităților dintre SUA și Iran, a relatat sâmbătă website-ul Axios, citat de agenția EFE. Întâlnirea, a
Rebelii Houthi revendică un atac asupra instalațiilor petroliere saudite, ca represalii după bombardamente
Rebelii Houthi din Yemen au susținut sâmbătă că au lansat atacuri cu rachete și drone asupra instalațiilor societății Aramco, cea mai mare companie petrolieră din Arabia Saudită, ca represalii după atacurile aeriene ale coaliției conduse de saudiți asupra orașului-port Hodeidah, relatează agenția EFE. Purtătorul de cuvânt militar al Houthi, Yahya S
#Ucraina susține a lovit nave rusești în Marea Caspică
Forțele ucrainene au lovit în Marea Caspică o navă de război rusească și nave folosite pentru transporturi militare către Iran, a declarat sâmbătă președintele Volodimir Zelenski, potrivit Reuters. 'Am obținut rezultate foarte puternice cu lovituri la mare distanță în Marea Caspică, inclusiv nave folosite pentru transporturi militare care
#Ucraina: Șase morți și 10 răniți în atacuri rusești noaptea trecută și sâmbătă dimineața (Zelenski)
Cel puțin șase civili au fost uciși, iar alți zece au fost răniți în cursul nopții trecute și sâmbătă dimineața în atacuri ale Rusiei asupra Ucrainei, a anunțat președintele Volodimir Zelenski într-o postare pe contul său de Telegram, indicând că trei dintre victime sunt din Sloviansk (estul țării), ca urmare a unui bombardament rusesc asupra un
Panamezi, recrutați să participe la războiul între Rusia și #Ucraina, potrivit autorităților
Cel puțin 15 panamezi au fost recrutați pentru a participa la războiul între Rusia și Ucraina, unul dintre ei fiind ucis, au anunțat vineri autoritățile panameze, avertizând populația împotriva acestui 'risc mortal', relatează AFP. Ministerul de Externe panamez a indicat că anchetează prezența cetățenilor din Panama în acest con
Un ministru austriac se opune 'aderării accelerate la UE' a Ucrainei
Austria s-a pronunțat împotriva aderării rapide a Ucrainei la Uniunea Europeană, ministrul pentru afaceri europene al țării, Claudia Bauer, criticându-l pe președintele Volodimir Zelenski care insistă pentru aceasta, informează dpa. 'Impresia mea este că președintele ucrainean, în ultimele luni, a atras atenția frecvent asupra sa dorind s
#Ucraina: 127 de drone și o rachetă, doborâte în urma atacului rusesc din noaptea trecută
Apărarea antiaeriană ucraineană a doborât 127 de drone și o rachetă în cursul unui atac al Rusiei în noaptea de vineri spre sâmbătă în cadrul căruia armata rusă a utilizat 159 de sisteme fără pilot, au informat Forțele aeriene ucrainene, citate de EFE. 'Inamicul a atacat cu două rachete Kh-59/69 lansate din aer deasupra
#Ucraina lovește regiuni rusești până în Ural; doi morți în localități de frontieră, potrivit Moscovei
Ucraina a lansat sâmbătă peste 300 de drone asupra Rusiei, ucigând cel puțin două persoane într-o regiune frontalieră și atingând ținte până la Ekaterinburg, în Ural, informează AFP, citând autorități ruse. În ultimele luni, Kievul și-a intensificat loviturile de represalii, atingând teritoriul rus în
Antonio Guterres, într-o vizită în Siria, prima a unui secretar general al ONU după 2009
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a sosit sâmbătă în Siria, pentru a-și exprima sprijinul tranziției politice a țării, devastată de peste 13 ani de război, relatează AFP, citând agenția de presă oficială siriană Sana. Această vizită este prima a unui secretar general al ONU în Siria după cea a lui Ban Ki-moon în 2009. E
Drapelul american, incendiat de manifestanți venezueleni pro-Maduro (AFP)
Circa 100 de simpatizanți ai fostului președinte venezuelean Nicolas Maduro au incendiat vineri un drapel american și unul israelian în piața Simon Bolivar din centrul capitalei venezuelene Caracas, lansând sloganuri ostile SUA care l-au capturat pe fostul președinte și sunt omniprezente de atunci în Venezuela, a constat un fotoreporter al AFP.














