logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Incidentul mortal de la frontiera egipteană putea fi evitat (armata israeliană)

Imagine din galeria Agerpres

Un raport de anchetă publicat marţi de armata israeliană indică "deficienţe şi erori" în cursul unui rar incident mortal la frontiera cu Egiptul care "putea fi şi ar fi trebuit să fie evitat", potrivit şefului său de stat major, Herzi Halevi, citat de AFP.

Pe 3 iunie, un poliţist egiptean, "infiltrat" dinspre Egipt în Israel, a ucis acolo trei soldaţi înainte de a fi împuşcat, potrivit armatei.

Au fost constatate "deficienţe şi erori "operaţionale şi de comandă, a spus Herzi Halevi în concluziile anchetei.

"Este un incident grav care putea fi şi ar fi trebuit să fie evitat. Vom trage concluziile necesare", a continuat el.

Raportul scoate în evidenţă mai mulţi factori care au facilitat atacul, în special faptul că bariera frontalieră cu Egiptul prezenta o deschidere.

"Printre lecţiile de învăţat şi aplicat imediat, s-a decis închiderea trecerii de securitate în bariera frontalieră şi reducerea duratei misiunilor soldaţilor", a subliniat raportul.

După incident, autorităţile israeliene şi egiptene s-au grăbit să-şi reafirme cooperarea.

"O anchetă suplimentară a fost efectuată în colaborare cu forţele armate egiptene pe baza cooperării strategice şi de securitate dintre ţări", potrivit raportului care menţionează că responsabili militari israelieni s-au deplasat la Cairo.

Potrivit unei surse apropiate dosarului, atacatorul nu ar fi avut legătură cu organizaţiile islamiste, dar pare să se fi radicalizat.

Dacă numele său nu a fost comunicat oficial, presa egipteană l-a identificat drept Mohamad Salah, un recrut în vârstă de 22 de ani.

Egiptul este una dintre puţinele ţări arabe care, în 1979, au semnat un tratat de pace cu Israelul, dar mulţi egipteni nu aderă la această normalizare.

Frontiera dintre cele două ţări este în general calmă, deşi este scena unor tentative regulate de contrabandă cu droguri care în ultimii ani au condus la schimburi de focuri între contrabandişti şi soldaţi israelieni staţionaţi de-a lungul graniţei. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 58

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 26-07-2026 20:46

Teheranul amenință că va riposta după un atac ucrainean asupra unei nave iraniene în Marea Caspică

Ministrul de externe iranian, Abbas Araghchi, a avertizat duminică că țara sa nu va lăsa nepedepsit atacul ucrainean asupra unei nave comerciale iraniene în Marea Caspică, relatează AFP și Reuters. Președintele ucrainean Volodimir 'Zelenski a atacat o navă comercială iraniană, ucigând un marinar', a scris duminică Abbas Ara

Politic Ex 26-07-2026 20:02

Zece morți în atacuri reciproce între #Ucraina și Rusia

Șase persoane au fost ucise duminică în atacuri ucrainene asupra zonelor ocupate de Rusia din Ucraina și într-un sat de frontieră, au declarat autoritățile locale ruse, în timp ce patru persoane au murit în atacuri lansate de armata rusă în Ucraina, potrivit Kievului, relatează AFP. Aceste atacuri au loc la o zi d

Politic Ex 26-07-2026 19:05

VIDEO Fostul președinte Juan Orlando Hernandez, grațiat de Trump, s-a întors în Honduras

Fostul președinte hondurian Juan Orlando Hernandez s-a întors duminică în Honduras, la opt luni după ce președintele american Donald Trump l-a grațiat în timp ce acesta executa într-un penitenciar din SUA o pedeapsă de 45 de ani de închisoare pentru trafic de droguri și arme de foc, relatează AFP și Reuters. Herna

Politic Ex 26-07-2026 18:33

Iranul afirmă că va înceta atacurile atât timp cât SUA își mențin pauza în bombardamentele împotriva sa

Teheranul își va opri atacurile atât timp cât Statele Unite își mențin pauza în bombardamentele împotriva Iranului, a declarat duminică un oficial iranian de rang înalt pentru Reuters, după ce președintele Donald Trump a ordonat armatei americane să înceteze toate atacurile pentru a 'da mai mult spațiu diplomației&#

Politic Ex 26-07-2026 18:01

Secretarul general al ONU cere ridicarea imediată a tuturor sancțiunilor împotriva Siriei

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a cerut duminică ridicarea 'imediată' a tuturor sancțiunilor impuse Siriei atunci când președintele înlăturat Bashar al-Assad era la putere, relatează AFP. 'Salut măsurile care au relaxat sancțiunile și au deschis noi posibilități pentru o redresare economică, însă toat

Politic Ex 26-07-2026 16:40

Ministrul german de interne afirmă că atacul împotriva Gay Pride din Berlin a fost un 'atentat terorist'

Anchetatorii consideră că atacul cu mașină asupra mulțimii adunate pentru Gay Pride la Berlin este un 'atentat terorist islamist', a declarat duminică ministrul german de interne, Alexander Dobri

Politic Ex 26-07-2026 15:42

Regatul Unit: Premierul Andy Burnham promite 'să apere interesul național' în fața lui Trump

Noul premier britanic Andy Burnham a declarat duminică că nu va ezita să-și exprime eventualele dezacorduri cu președintele american Donald Trump pentru 'a apăra interesul național' al Regatului Unit, refuzând în același timp să spună dacă are încredere în liderul de la Casa Albă, relatează AFP. 'Nu pot exclude în nici

Politic Ex 26-07-2026 14:49

Grecia salută înscrierea Muntelui Olimp în Parimoniul Mondial al UNESCO

Grecia a sărbătorit duminică înscrierea Muntelui Olimp, cel mai înalt munte din țară, rezervație naturală protejată și, conform mitologiei elene, 'casa' zeilor din Antichitate, în Patrimoniul Mondial al UNESCO, relatează AFP. 'De astăzi (duminică), miticul Munte Olimp devine un munte pentru întreaga umanitate', a scris p

Politic Ex 26-07-2026 14:37

Atac la Gay Pride în Berlin: Suspectul ar fi un susținător al grupării jihadiste Stat Islamic (media germane)

Suspectul în atacul cu mașină asupra mulțimii adunate pentru Gay Pride la Berlin ar fi un susținător al grupării jihadiste Stat Islamic, cu o condamnare anterioară, au relatat duminică două media g

Politic Ex 26-07-2026 14:16

Papa Leon al XIV-lea lansează un nou apel la pace în Orientul Mijlociu

Papa Leon al XIV-lea a cerut din nou duminică, după rugăciunea Angelus, negocieri pentru a se obține pacea în Orientul Apropiat și Mijlociu, relatează AFP. 'Urmăresc cu îngrijorare persistența și escaladarea violenței în Țara Sfântă, ale cărei victime au fost recent și mulți civili, în Cisiordania și Gaza', a spus suveranu

Politic Ex 26-07-2026 13:10

Incendii în Spania: Sanchez spune că urmează 'ore dificile', dar că există evoluții pozitive

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a declarat că se prefigurează 'ore dificile' în lupta împotriva incendiilor de vegetație din țară, dar a remarcat evoluții pozitive în cursul nopții de sâmbătă spre duminică în ceea ce privește limitarea focurilor din jurul Madridului, relatează AFP.

Politic Ex 26-07-2026 10:23

Iranul și Omanul au discutat din nou despre viitoarea gestionare a Strâmtorii Ormuz

Iranul și Omanul s-au întâlnit din nou pentru a discuta despre viitoarea gestionare a Strâmtorii Ormuz, a anunțat duminică Teheranul, care a vorbit despre discuții 'productive', relatează AFP. Potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghaei, o serie de discuții au avut loc vineri și sâmbă

Politic Ex 25-07-2026 22:35

Iranul confirmă un atac ucrainean asupra unei nave în Marea Caspică și victime printre membrii echipajului

Ministerul de Externe iranian a condamnat sâmbătă un atac ucrainean cu drone asupra unei nave comerciale iraniene în Marea Caspică, precizând că explozia provocată la bordul navei a ucis un marinar și a rănit un altul, transmite Reuters.

Politic Ex 25-07-2026 22:28

VIDEO Rusia pregătește sosirea a 30.000 de soldați nord-coreeni, susține Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a susținut sâmbătă că Rusia ajută Iranul în războiul cu SUA oferindu-i imagini din satelit, că armata rusă ar fi pierdut circa 225.000 de soldați în ultimele șapte luni (morți și răniți) și, prin urmare, Moscova ar pregăti sosirea a circa 30.000 de soldați nord-coreeni care să ajute trupele ruse în răz

Politic Ex 25-07-2026 21:42

Pauză în bombardamentele americane împotriva Iranului, în timp ce Trump încearcă totuși să ofere spațiu diplomației

Armata americană a făcut o pauză după aproape 14 zile consecutive de atacuri aeriene împotriva Iranului, în timp ce președintele Donald Trump așteaptă progrese către o soluție diplomatică menită să oprească escaladarea conflictului, conform relatărilor de sâmbătă din presa americană și israeliană consemnate de agenția EFE. Tr