NATO, în căutarea unui compromis cu privire la aderarea Ucrainei

Aderarea Ucrainei, succesorul lui Jens Stoltenberg şi cheltuielile militare: miniştrii de externe din statele NATO vor încerca joi, la Oslo, să găsească compromisuri în aceste trei dosare spinoase aflate pe agenda summitului din iulie de la Vilnius, notează France Presse.
Discuţiile se vor axa în principal pe garanţiile de securitate pentru Ucraina pe calea aderării la Alianţă şi pentru evitarea unui nou conflict cu Rusia.
'Trebuie să veghem ca istoria să nu se repete', a declarat secretarul general Jens Stoltenberg, în deschiderea reuniunii de la Oslo.
'De aceea, trebuie să instituim un cadru pentru a furniza Ucrainei garanţii de securitate după sfârşitul războiului', a arătat el.
'Aş vrea să subliniez că toţi Aliaţii sunt de acord că uşa NATO rămâne deschisă, aşa cum am demonstrat cu Finlanda şi Suedia. Şi toţi Aliaţii sunt de acord că Ucraina va deveni membru al Alianţei. Şi toţi Aliaţii sunt de acord că revine Aliaţilor din NATO şi Ucrainei să decidă când este timpul potrivit. Nu este treaba Moscovei să decidă în ce priveşte extinderea NATO', a declarat Stoltenberg, potrivit unui comunicat difuzat de serviciile NATO.
'Am spus din prima zi ce vom face în ce priveşte sprijinirea Ucrainei, punerea de presiune asupra Rusiei şi întărirea Alianţei noastre. Am făcut ceea ce am spus. Vom continua să o facem', a spus secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, citat în acelaşi comunicat.
AFP aminteşte că preşedintele francez Emmanuel Macron a cerut miercuri 'garanţii de securitate tangibile şi credibile'.
Poziţia SUA va fi capitală. Washingtonul refuză deocamdată ca NATO să acorde astfel de garanţii de securitate Ucrainei, a explicat pentru AFP un ministru, sub rezerva anonimatului.
Astfel de garanţii, ce constau în a afişa oficial sprijinul faţă de o ţară în caz de agresiune, au fost oferite recent Suediei de mai multe state ale NATO, însă extinderea spre est, cu integrarea Ucrainei, îi divizează mai profund pe aliaţi.
'Trebuie să vedem ce pot oferi ţările noastre, nu neapărat în cadrul NATO. Reflecţia este în curs', a explicat la Oslo ministrul francez Catherine Colonna.
'Este important ca Ucraina să poată avea acces la echipamentele militare, la formările, dar şi la sprijinul financiar. Trebuie să fie vorba despre garanţii concrete', a insistat omologa sa canadiană Melanie Joly.
Riscurile sunt mari. 'NATO va avea 75 de ani şi niciodată o ţară în conflict armat nu a aderat, pentru că ar putea declanşa articolul 5 în ziua aderării sale şi, în cazul Ucrainei, ar însemna război între NATO şi Rusia', a arătat ministrul luxemburghez Jean Asselborn.
Fără consens, nu va exista o decizie, a reamintit secretarul general. Or, cu o lună înaintea summitului, niciun subiect nu este tranşat.
Aşteptările Kievului sunt uriaşe, iar preşedintele Volodimir Zelenski a spus că doreşte 'un mesaj foarte clar' că Ucraina se va alătura Alianţei 'după război'.
'La Vilnius, nu va exista, fără îndoială, o dată de calendar pentru aderare pentru că rămân încă multe lucruri de tranşat. Este vorba despre un drum cu etape şi progrese treptate', a subliniat Catherine Colonna.
Potrivit lui Stoltenberg, 'nimeni nu este în măsură să vă spună exact care va fi decizia finală la summitul de la Vilnius cu privire la această chestiune'.
Norvegianul ajunge la finalul mandatului, prelungit deja de trei ori, ultima oară anul trecut după invazia rusă în Ucraina.
Succesorul său ar urma să fie tot un european, iar ţările UE ar dori numirea unei femei din rândurile lor.
Preşedintele american Joe Biden, care va avea ultimul cuvânt, urmează să o primească pe 5 iunie pe şefa guvernului danez, Mette Frederiksen, candidată potenţială.
Cheltuielile militare ale ţării de unde provine candidatul sunt un criteriu de selecţie.
Aliaţii s-au angajat să aloce 2% din PIB în 2024, iar proiectul este ca acest procent să devină pragul minim.
Or, numai şapte state, printre care SUA, au atins acest obiectiv.
Danemarca, al cărei procent de 1,4% din PIB este departe de a respecta partea din efort cerută de Alianţă, a anunţat în mod oportun în această săptămână o triplare a cheltuielilor militare la orizontul lui 2033.AGERPRES/(AS - editor: Irina Cristea, editor online: Ady Ivaşcu)
Citeşte şi:
Reuniuni ale miniştrilor de externe ai NATO (cronologie 2020-2023)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Iranul consideră arma nucleară 'inacceptabilă', afirmă șeful diplomației de la Teheran
Șeful diplomației iraniene, Abbas Araghchi, a calificat sâmbătă arma atomică drept 'inacceptabilă', într-un moment în care țara sa este angajată în discuții delicate privind programul său nuclear cu SUA, relatează AFP. 'Dacă problema este cea a armelor nucleare, da, noi considerăm de asemenea că acest tip de armă este inacce
Joe Biden afirmă că se simte 'bine' și 'optimist', în prima sa declarație publică după ce a fost diagnosticat cu cancer
Fostul președinte american Joe Biden a declarat vineri presei că se simte 'bine' și 'optimist' pentru viitor, în prima sa declarație publică după ce a anunțat că suferă de cancer la prostată, relatează AFP. 'Pronosticul este bun. (...) mă simt bine', a declarat Joe Biden, în vârstă de 82 de ani, după un evenime
Trump susține că vrea să dubleze la 50% taxele vamale la importurile de oțel
Președintele american Donald Trump a declarat vineri că plănuiește să crească taxele vamale pe importurile de oțel de la 25% la 50%, intensificând presiunea asupra marilor producători de oțel și amplificând războiul său comercial, relatează Reuters. 'Vom impune o creștere de 25%. Vom aduce taxele vamale de la 25% la 50% pentru importurile de oț
China se pregătește 'să utilizeze forța' în Asia-Pacific, avertizează ministrul american al apărării la Dialogul Shangri-La
Ministrul american al apărării, Pete Hegseth, a declarat sâmbătă că China se pregătește 'să utilizeze forța militară' în Asia-Pacific, o regiune din care Washingtonul face 'teatrul' său prioritar, relatează AFP. 'Amenințarea pe care o reprezintă China este reală și ar putea fi iminentă', a declarat oficialul american la Dial
Doi morți în atacuri ale Rusiei în #Ucraina
Două persoane au fost ucise în noaptea de vineri spre sâmbătă în lovituri rusești în regiunile Herson și Zaporojie, în sudul Ucrainei, potrivit autorităților, relatează AFP. În regiunea Zaporojie, o fetiță de 9 ani a fost ucisă și un adolescent de 16 ani rănit într-un atac cu bombe teleghidate care au distrus mai multe
Elon Musk promite la plecarea din guvernul SUA că rămâne 'un prieten și un consilier' al președintelui Trump
Miliardarul Elon Musk a asigurat vineri că va fi în continuare un 'prieten și un consilier' al președintelui american Donald Trump, într-o declarație acordată presei în Biroul Oval, unde cei doi au apărut împreună la încheierea activității oficiale a patronului companiilor Tesla și SpaceX în executivul SUA, relatează agenți
Israelul amenință Hamas cu distrugerea dacă respinge propunerea americană de armistițiu
Ministrul israelian al Apărării, Israel Katz, a amenințat vineri gruparea palestiniană Hamas că, dacă nu acceptă termenii propunerii de armistițiu formulate de SUA, propunere care însă nu prevede un sfârșit definitiv al războiului, această grupare 'va fi distrusă', relatează agențiile AFP și EFE. Acest plan, elaborat de emi
Ministrul de interne german apără, într-o vizită la Praga, politica de controale mai stricte la frontiere
Ministrul de interne german Alexander Dobrindt a apărat vineri politica de controale mai stricte la frontiere, cu prilejul primei sale vizite la Praga de la preluarea funcției, transmite dpa. 'Germania are un efect magnetic puternic asupra migrației ilegale', a spus Dobrindt, cerând reducerea acesteia. El a recunos
Următorul comandant al forțelor SUA de pe continentul european va conduce și forțele NATO în Europa (surse)
Președintele SUA Donald Trump va menține rolul tradițional al unui general american la conducerea militară a NATO, cel puțin pentru moment, au declarat trei oficialități americane, un responsabil occidental și o sursă din Alianță, chiar dacă Washingtonul îi presează pe aliații europeni să își asume responsabilități sporite pentru propria securitate, trans
#Ucraina încearcă să oprească înaintarea trupelor ruse în provincia Sumî
Armata ucraineană încearcă să oprească înaintarea trupelor ruse în regiunea nord-estică Sumî, unde armata rusă a ocupat o porțiune de teritoriu și a intensificat acolo ofensiva pentru a crea o zonă de securitate la granița cu Ucraina, relatează vineri agenția EFE. Încercările active ale Rusiei de a înainta &
Italia și Franța sunt 'prietene', nu am 'probleme personale' cu Macron, spune Meloni
Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a dat asigurări vineri că nu există probleme între ea și președintele francez Emmanuel Macron, cu care se va întâlni marți la Roma, pe fondul unor relații tensionate, transmite AFP. 'Italia și Franța sunt două națiuni prietene, două națiuni care au poziții total convergente în f
Trump acuză China că a încălcat armistițiul comercial
Președintele american Donald Trump a acuzat vineri China că a încălcat înțelegerea de calmare a tensiunilor comerciale convenită pe 12 mai pentru a da o șansă negocierilor privind taxele vamale, relatează AFP. 'Fără a fi o mare surpriză, China a încălcat total acordul convenit cu noi', a scris Trump pe rețeaua de soci
Cisiordania: 'Vom construi aici statul evreu israelian', declară ministrul apărării Katz
Ministrul israelian al apărării, Israël Katz, a afirmat vineri, în timp ce vizita un avanpost al colonizării evreiești în nordul Cisiordaniei, că pe acest teritoriu palestinian ocupat de Israel începând din 1967 se va 'construi statul evreu israelian', relatează AFP. Declarațiile sale survin la o zi după ce
#Ucraina: Vehicul de recrutare al armatei, blocat de cetățeni într-un oraș din vestul țării
Aproximativ 100 de persoane au blocat vineri un vehicul de recrutare al armatei și i-au înțepat anvelopele în orașul Kamianeț-Podilskîi, informează DPA, care citează surse oficiale de la Kiev. 'Acțiunile cetățenilor arată semne ale unei rezistențe organizate', a afirmat biroul districtual de înregistrare și &ici
Nigel Farage anunță că partidul său Reform UK va accepta donații în criptomonede, premieră în Marea Britanie
Liderul de extremă dreapta Nigel Farage a anunțat că partidul său Reform UK va accepta donații în criptomonede, o premieră în Marea Britanie, dar care a ridicat semne de întrebare cu privire la transparența unor astfel de tranzacții, relatează vineri AFP. 'De acum înainte, cu condiția să fiți un donator eligibil &ic