Hong Kong-ul va introduce noi infracţiuni la ''securitatea naţională''

Hong Kong-ul va introduce o serie de noi infracţiuni la "securitatea naţională", a anunţat miercuri şefa executivului, Carrie Lam, cu ocazia primei sesiuni a Consiliului Legislativ rezervat 'patrioţilor', relatează AFP.
Noua legislaţie, care va cuprinde circa 40 de infracţiuni, va completa legea draconică privind securitatea naţională impusă în iunie 2020 de către Beijing şi care a permis suprimarea oricărei disidenţe în acest teritoriu teoretic semi-autonom.
Legislaţia vizează secesiunea, subversiunea, terorismul şi înţelegerea secretă cu puteri străin, patru infracţiuni pasibile de închisoare pe viaţă.
Şefa executivului a precizat că guvernul său va adopta o legislaţie în conformitatea cu Articolul 23 din Legea fundamentală, mini-Constituţia acestui teritoriu teoretic semi-autonom, care prevede că Hong Kong-ul legiferează în privinţa securităţii sale naţionale.
"Procesul legislativ în legătură cu Articolul 23 face parte din obligaţiile constituţionale şi nu poate fi întârziat mult timp", le-a spus ea deputaţilor.
Carrie Lam, care intenţionează să prezinte proiectul de lege până la sfârşitul lunii iunie, nu a precizat conţinutul acestor noi infracţiuni.
Articolul 23 vizează "trădarea, secesiunea, răzvrătirea şi subversiunea".
El vizează de asemenea să le interzică organizaţiilor politice străine să desfăşoare activităţi politice în Hong Kong şi organizaţiilor politice locale să aibă legături cu instanţe politice străine.
China şi-a impus legea privind securitatea naţională în iunie 2020 în Hong Kong după manifestaţii prodemocraţie masive şi deseori violente care au zguduit acestui teritoriu anul precedent.
Scrisă într-un stil foarte vag, ea a făcut ilegală aproape orice formă de disidenţă şi a remodelat oraşul, considerat altădată un bastion al libertăţilor, după imaginea Chinei autoritare.
Majoritatea personalităţilor mişcării prodemocraţie sunt în prezent în închisoare, au abandonat politica sau au fugit în străinătate.
Infracţiunile la securitatea naţională vizează în mare majoritate persoane care au apărat sau au exprimat opinii politice considerate de acum ilegale.
Legea fundamentală a intrat în vigoare în momentul retrocedării Hong Kong-ului către China în 1997, iar Articolul 23 prevede adoptarea unei legi locale pentru asigurarea securităţii naţionale în fosta colonie britanică.
În 2003, guvernul a fost nevoit să renunţe la punerea în aplicare a acestui Articol 23 în urma unor mari manifestaţii. De aceea, Beijingul a decis în 2020 să impună Hong Kong-ului o lege privind securitatea naţională.
Este puţin probabil ca acest nou proiect de lege local să nu fie adoptat, deoarece Consiliul Legislativ este rezervat "patrioţilor" de când au fost adoptate noile reguli care urmăresc să împiedice prezenţa oricărei opoziţii.
La scrutinul din decembrie, numai 20 din cei 90 de membri au fost aleşi prin sufragiu universal direct, ceilalţi 70 fiind numiţi de comitete loiale Beijingului.
Un colegiu de mari electori stabilit la Beijing va trebui să aleagă în martie un nou şef al executivului. Carrie Lam, al cărei mandat de cinci ani se va încheia în iunie, nu a precizat încă dacă va candida din nou. AGERPRES/(AS - autor: Ionuţ Mareş, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Ungaria: Consiliul Europei le cere parlamentarilor să nu voteze legea anti-ONG
Comisarul pentru drepturile omului al Consiliului Europei (CoE), Michael O'Flaherty, le-a cerut parlamentarilor ungari să nu voteze proiectul de lege care vizează ONG-urile și media independente, exprimându-și îngrijorarea privind impactul său asupra drepturilor fundamentale, relatează AFP. 'Le cer respectuos membrilor Adun
Taiwanul și SUA comemorează victimele din Piața Tiananmen, la 36 de ani de la represiunea chineză
Președintele taiwanez Lai Ching-te a promis miercuri că va păstra vie memoria victimelor din Piața Tiananmen, făcându-se ecoul declarațiilor secretarului de stat american Marco Rubio, la 36 de ani după manifestațiile reprimate de puterea chineză, informează AFP. Tancuri și soldați chinezi evacuaseră cu forța protestatarii din această pia
Centrele de distribuție a ajutorului din Gaza rămân închise miercuri, după incidentul de marți soldat cu morți
Toate centrele de distribuție a ajutorului vor rămâne închise miercuri, după ce marți au apărut informații privind uciderea de către soldați israelieni a unor palestinieni în apropierea unui astfel de centru din Gaza, a anunțat armata israeliană, relatează dpa. Avichay Adraee, purtător de cuvânt pentru limba arabă al ar
Exercițiile NATO din Marea Baltică, parte a pregătirilor pentru o potențială confruntare militară cu Rusia(oficial rus)
Exercițiile NATO din Marea Baltică fac parte din pregătirile alianței pentru o potențială confruntare militară cu Rusia, a declarat miercuri ministrul adjunct de externe rus Aleksandr Grușko, citat de agenția de știri TASS, preluată de Reuters. 'Evaluăm activitatea militară a NATO ca parte a pregătirilor pentru confruntări militare cu Rusi
Secretarul Consiliului de Securitate rus Serghei Șoigu efectuează o vizită în Coreea de Nord
Secretarul Consiliului de Securitate rus Serghei Șoigu a sosit miercuri la Phenian pentru o întrevedere cu liderul nord-coreean Kim Jong Un și pentru a discuta despre parteneriatul între cele două țări care s-au apropiat pe fondul ofensivei ruse în Ucraina, au anunțat miercuri agențiile de presă ruse, citate de AFP. 'Disc
Trump va participa la summitul NATO, la sfârșitul lunii iunie (Casa Albă)
Președintele american Donald Trump va participa la summitul NATO prevăzut pentru 24-25 iunie la Haga, în Țările de Jos, a anunțat marți purtătoarea sa de cuvânt, Karoline Leavitt, relatează AFP. De la revenirea la putere, președintele SUA a cerut în mod constant membrilor Alianței Nord-Atlantice să își mărească semnific
#Ucraina denunță condițiile de pace prezentate de Rusia drept 'ultimatumuri' nerealiste
Ucraina a denunțat marți condițiile de pace prezentate de Rusia cu o zi înainte în timpul negocierilor de la Istanbul, apreciind că sunt 'ultimatumuri' nerealiste care nu vor duce la încheierea războiului, relatează AFP. 'În loc să răspundă propunerilor noastre constructive la Istanbul, partea rusă a prezent
VIDEO/Coreea de Sud: Lee Jae-myung, ales președinte cu o majoritate covârșitoare (rezultate oficiale)
Liderul de centru-stânga Lee Jae-myung a câștigat detașat alegerile prezidențiale de marți din Coreea de Sud, marcate de o prezență masivă la vot a alegătorilor dornici să întoarcă pagina după șase luni de haos politic, relatează AFP. După numărarea a peste 98% din buletinele de vot, Lee Jae-myung a câștigat cu 49,2% di
SUA: Elon Musk califică drept 'abominație dezgustătoare' megaproiectul de lege bugetar susținut de președintele Trump
Elon Musk a calificat marți megaproiectul de lege bugetar al Congresului susținut de președintele Donald Trump drept o 'abominație dezgustătoare', o acuzație violentă care 'nu schimbă nimic în poziția' președintelui american, potrivit Casei Albe, relatează AFP. 'Îmi pare rău, dar nu mai pot suporta', a afirmat î
Tiruri în apropierea unui centru de ajutor din Gaza: Secretarul general al ONU 'condamnă' o situație 'inacceptabilă'
Secretarul general al ONU Antonio Guterres a condamnat marți
Parisul îi reamintește lui Netanyahu declarațiile din 2009, când se pronunța pentru soluția cu două state
Șeful diplomației franceze Jean-Noël Barrot a făcut marți apel la Benjamin Netanyahu să revină la ideea unei soluții cu două state, invocând afirmații făcute de premierul israelian din 2009, relatează AFP. Condamnând din nou 'cu cea mai mare fermitate bombardamentele asupra civililor, blocarea ajutorului umanitar, strămutarea forțată a pop
Teheranul afirmă că dreptul Iranului de a îmbogăți uraniu pe teritoriul său constituie o 'linie roșie'
Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a declarat marți că dreptul Iranului de a îmbogăți uraniu pe teritoriul său constituie o 'linie roșie', în urma propunerii formulate de Statele Unite pentru un nou acord privind programul nuclear iranian, relatează AFP. 'Continuarea îmbogățirii (uraniului) pe teritoriul iranian e
Polonia și Lituania vor cere la summitul NATO să se aloce 5% din PIB pentru apărare
Președintele Lituaniei, Gitanas Nauseda, și omologul său polonez, Andrzej Duda, au reiterat marți că la următorul summit NATO de la Haga (24-26 iunie) vor susține împreună ca toți membrii Alianței Nord-Atlantice să aloce pentru apărare 5% din PIB, transmite EFE. Într-o întâlnire bilaterală desfășurată la Palanga (vestul Lituaniei), cei
#Ucraina: Rusia nu este interesată de pace, afirmă senatorul Lindsey Graham într-o reacție la amenințările lui Medvedev
Afirmația fostului președintele rus Dmitri Medvedev potrivit căreia Rusia caută doar o 'victorie rapidă' și 'distrugerea completă' a guvernului ucrainean a fost calificată marți de către senatorul american Lindsey Graham drept un 'moment rar de onestitate' , conform publicației The Kyiv Independent. 'Apreciez că ați arătat clar lumi
Directorul AIEA afirmă că nu există în prezent condițiile necesare pentru repornirea centralei nucleare de la Zaporojie
Nu există în prezent condițiile necesare pentru repornirea centralei nucleare Zaporojie din Ucraina, controlată de Rusia, din cauza lipsei resurselor de apă pentru răcirea combustibilului nuclear și a absenței unei alimentări stabile cu energie electrică, a declarat marți Rafael Grossi, directorul Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), relatează Reuters