logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Şase ţări acceptă să primească migranţi de pe nava Open Arms, Salvini contracarat

Image

Şase ţări din Uniunea Europeană sunt dispuse să primească o parte din cei 147 de migranţi îmbarcaţi pe nava umanitară a organizaţiei neguvernamentale spaniole Proactiva Open Arms, aflată în prezent în faţa insulei italiene Lampedusa, într-un moment în care autoritatea ministrului de interne italian Matteo Salvini, care adoptă o poziţie dură faţă de migranţi, este afectată, potrivit AFP.

"Franţa, Germania, România, Portugalia, Spania şi Luxemburg tocmai mi-au indicat că sunt dispuse să primească migranţi", a anunţat joi premierul italian Giuseppe Conte într-o scrisoare deschisă adresată lui Salvini.

"Încă o dată, omologii mei europeni îmi întind mâna", şi-a exprimat satisfacţia Conte, criticându-l foarte dur cu privire la acest dosar pe Salvini căruia îi ceruse demisia joia trecută.

Puterea lui Matteo Salvini, liderul Ligii (extrema dreaptă) şi actual vicepremier, a slăbit de când a rupt joia trecută alianţa guvernamentală formată în urmă cu 14 luni cu Mişcarea 5 Stele (M5S, antisistem). Soarta navei Open Arms este o ilustrare a acestui fapt joi.

"Am decis să nu semnez noul decret al ministrului de interne, destinat să împiedice intrarea, tranzitarea şi oprirea în apele teritoriale ale navei ONG Open Arms", a anunţat joi ministrul italian al apărării Elisabetta Trenta.

Ministrul de interne, care solicită o rotaţie a porturilor de debarcare în Europa, semnase la începutul lunii august un decret prin care interzicea, în numele apărării ordinii publice, intrarea în apele italiene a navei Open Arms.

O decizie luată de un tribunal administrativ, în urma recursului Open Arms, a suspendat totuşi miercuri acest prim decret.

Matteo Salvini a emis însă un nou decret pentru a bloca intrarea navei în porturile italiene.

Pentru a intra în vigoare, decretele lui Salvini trebuie semnate mai întâi de ministrul apărării, care este membru al M5S, formaţiune care nu intenţionează în mod evident să-i urmeze ordinele după ce el s-a dezis de ea.

"Am luat această decizie motivată de raţiuni legale solide, ascultându-mi conştiinţa. Nu va trebui niciodată să uităm că în spatele polemicilor din aceste ultime zile, există copii şi tineri care au suferit violenţe şi abuzuri de toate felurile. Politica nu poate pierde niciodată din vederea umanitatea", a explicat joi Elisabetta Trenta într-un comunicat.

În ajun, ea trimisese deja două nave pentru a escorta Open Arms, în grija de a evacua cei 32 de minori care petrecuseră două săptămâni la bord.

Reacţionând pe reţelele de socializare joi, Matteo Salvin i-a replicat deschis: "Umanitatea nu înseamnă să ajuţi traficanţi şi ONG-uri".

"Din cauza acestui presupus concept de 'umanitate' în anii de guvernare democrată, Italia a devenit tabăra de refugiaţi a Europei", a spus el, afirmând că "umanitate înseamnă mai degrabă să investeşti serios în Africa decât să deschizi porturile italiene".

Salvini esre creditat cu 36-38% în intenţiile de vot, iar popularitatea sa este alimentată de poziţia sa dură faţă de migranţii ilegali. Un front politic este pe cale să se formeze împotriva lui, printr-o alianţă neaşteptată între fostul său partener M5S şi Partidul Democrat (centru-stânga).

Proactiva, care dăduse asigurări în ajun că nu intenţionează să acosteze cu forţa, a precizat joi că migranţii de la bord "ştiu că există port pentru ei, dar vederea uscatului îi calmează".

Ocean Viking, nava aparţinând SOS Mediterana şi Medicilor fără Frontieră (MSF), care caută de asemenea un port pentru peste 350 de migranţi, se îndrepta joi spre nord şi se afla între Lampedusa şi Malta. AGERPRES/(AS-editor:Lilia Traci, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 6

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-05-2025 08:16

#Ucraina: Dronele rusești au rănit la Kiev 11 oameni, printre care doi copii

Un atac rusesc cu drone a rănit noaptea trecută la Kiev 11 oameni, printre care doi copii, au anunțat duminică oficiali și militari din capitala Ucrainei, citați de Reuters. Resturile de drone căzute au declanșat incendii în clădiri rezidențiale din cartierele Obolonski și Sviatoșinski ale capitalei ucrainene, a comunicat în mediil

Politic Ex 03-05-2025 22:23

Președintele sârb, în stare 'stabilă' după ce a fost internat la revenirea din Florida

Președintele sârb Aleksandar Vucic a fost internat sâmbătă la un spital militar din Belgrad după ce s-a întors din Statele Unite și se află într-o stare 'stabilă', potrivit unei surse medicale, relatează AFP. Vucic, în vârstă de 55 de ani, 'a fost internat la Academia medicală militară imediat du

Politic Ex 03-05-2025 21:29

Kosovo: Parlamentul nu a reușit să-și aleagă președintele pentru a zecea oară

Parlamentarii kosovari nu au reușit pentru a zecea oară să-și aleagă sâmbătă un președinte, amânând și mai mult formarea unui guvern, la aproape trei luni după alegerile legislative, relatează AFP. Kosovo se află într-un impas politic de la alegerile din 9 februarie, câștigate de partidul de guvernământ Vete

Politic Ex 03-05-2025 20:02

BTA: Peste 700 de militari vor participa la Ziua Vitejiei și la Parada Forțelor Armate Bulgare pe 6 mai

Sărbătoarea Sfântului Gheorghe, care este celebrată ca Zi a Vitejiei și a Forțelor Armate Bulgare, va fi marcată în centrul Sofiei pe 6 mai printr-o binecuvântare a culorilor și cu o paradă militară, a informat serviciul de presă al Ministerului Apărării. La paradă vor participa peste 700 de militari din Unitatea Gărzilor Naț

Politic Ex 03-05-2025 18:16

Premierul australian de centru-stânga revendică victoria în alegerile legislative

Șeful guvernului laburist australian Anthony Albanese a revendicat victoria în alegerile legislative de sâmbătă, într-un discurs adresat susținătorilor săi, relatează AFP. 'Mulțumesc poporului australian pentru că mi-a dat șansa de a continua să slujesc cea mai bună națiune din lume', a declarat premierul la Sydney.

Politic Ex 03-05-2025 16:49

Președintele sârb, internat într-un spital militar din Belgrad după revenirea din SUA (oficial)

Președintele sârb Aleksandar Vucic a fost internat sâmbătă într-un spital militar din Belgrad, după ce a revenit din Statele Unite, a anunțat cabinetul său fără a preciza motivele acestei spitalizări, relatează AFP. Președintele Vucic 'a fost internat la Academia medicală militară imediat după aterizarea' la Belgrad,

Politic Ex 03-05-2025 16:28

#Ucraina: Armistițiul de trei zile are ca scop 'testarea pregătirii' Kievului pentru pace (Kremlin)

Kremlinul a declarat sâmbătă ca armistițiul de trei zile propus de Moscova, între 8 și 10 mai, are ca scop 'testarea pregătirii' Kievului de a face pace, Ucraina declarând, la rândul său, că este vorba de o încetare a focului prea scurtă pentru negocieri serioase, relatează AFP. 'Scopul armistițiului d

Politic Ex 03-05-2025 15:01

Nimeni nu poate garanta siguranța Kievului dacă #Ucraina atacă Moscova pe 9 mai, spune Medvedev

Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei Dmitri Medvedev a declarat sâmbătă că, dacă Ucraina ar ataca Moscova în timpul festivităților consacrate victoriei în cel de-al doilea război mondial, pe 9 mai, 'nimeni nu poate garanta' supraviețuirea Kievului până pe 10 mai, relatează Reuters. Președintele rus Vladimir Putin

Politic Ex 03-05-2025 13:41

Coreea de Sud: Fostul ministru al muncii Kim Moon-soo, desemnat candidat al conservatorilor în alegerile prezidențiale din 3 iunie

Fostul ministru sud-coreean al muncii Kim Moon-soo a fost desemnat sâmbătă de partidul conservator candidat în alegerile prezidențiale din 3 iunie, organizate în urma demiterii lui Yoon Suk Yeol, care a aruncat țara într-o criză politică, informează agențiile internaționale de presă. Kim Moon-soo, din Partidul Puterii Poporului (PPP) al

Politic Ex 03-05-2025 13:32

Ingerințe străine: cum combate Parlamentul European amenințările la adresa democrației din UE

O dată cu dezvoltarea accelerată a rețelelor sociale și creșterea tensiunilor geopolitice, UE se confruntă cu pericole crescute venite dinspre actori externi. Aceștia urmăresc să perturbe alegerile și procesele democratice din întreaga UE. Actori rău intenționați încearcă să profite de alegeri pentru a submina încrederea în procesele electorale sau &i

Politic Ex 03-05-2025 12:24

Zelenski consideră că Trump vede conflictul din Ucraina 'puțin diferit' după întâlnirea lor de la Vatican

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski consideră că întâlnirea cu omologul său american Donald Trump la Vatican pe 26 aprilie i-a permis acestuia din urmă să vadă conflictul din Ucraina 'puțin diferit', relatează sâmbătă AFP. 'Sunt încrezător că, după întâlnirea noastră de la Vatican, președin

Politic Ex 03-05-2025 11:40

Apărarea civilă din Gaza a anunțat moartea a 11 persoane, inclusiv trei copii, într-un raid israelian

Apărarea civilă din Fâșia Gaza a anunțat sâmbătă moartea a 11 persoane, inclusiv trei copii mici, într-un raid israelian în cursul nopții asupra taberei de refugiați palestinieni de la Khan Younis, în sudul teritoriului, relatează AFP. Un purtător de cuvânt al apărării civile a precizat că a fost bombardată 'casa familie

Politic Ex 03-05-2025 10:23

Rusia a atacat în cursul nopții #Ucraina cu 183 de drone și două rachete balistice

Rusia a atacat în cursul nopții Ucraina cu 183 de drone și două rachete balistice, au afirmat sâmbătă forțele aeriene ucrainene, transmit Reuters și EFE. Din cele 183 de drone, 77 au fost doborâte și alte 73 au căzut fără a provoca pagube, a menționat armata ucraineană. Cele două rachete balistice Iskander-M au fost lansate din

Politic Ex 03-05-2025 09:24

CIA va suprima 1.200 de posturi (Washington Post)

Principala agenție de informații externe a SUA, CIA, va suprima 1.200 de posturi, a relatat vineri Washington Post, în contextul în care Casa Albă a prezentat un proiect de buget de austeritate, transmit AFP și Reuters. Administrația Donald Trump i-a informat pe congresmeni că aceste reduceri se vor desfășura pe parcursul mai multo

Politic Ex 03-05-2025 08:56

Australienii au început să voteze în cadrul alegerilor legislative

Australienii ies la vot sâmbătă în cadrul alegerilor legislative, după o campanie marcată de problemele legate de puterea de cumpărare, mediu și noile tarife vamale ale SUA, informează AFP, Reuters și dpa. Votul va decide viitorul premierului Anthony Albanese, aflat de trei ani în fruntea guvernului și al cărui Partid Laburis