logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Poporul chinez iubeşte pacea, spune preşedintele Xi Jinping în deschiderea unei ample parade navale

Imagine din galeria Agerpres

Poporul chinez iubeşte pacea, iar ţările nu ar trebui să se ameninţe unele pe altele cu folosirea forţei, a declarat marţi preşedintele Chinei, Xi Jinping, în deschiderea unei ample parade pentru marcarea a 70 de ani de la crearea Marinei chineze, relatează Reuters.

Xi Jinping supervizează un amplu plan de modernizare a Armatei de Eliberare a Poporului (PLA) prin dezvoltarea tuturor tipurilor de armament, de la avioane nedetectabile la transportatoare aeriene, în contextul în care Beijingul îşi sporeşte prezenţa în Marea Chinei de Sud, aflată în dispută, şi în jurul Taiwanului autonom, ceea ce a stârnit îngrijorări în regiune şi la Washington.

Marina a fost unul dintre principalii beneficiari ai planului de modernizare, China dorind să îşi extindă puterea mult dincolo de teritoriul său şi să îşi protejeze rutele comerciale şi cetăţenii din străinătate.

La o întâlnire cu ofiţeri navali străini în oraşul Qingdao din estul Chinei, Xi Jinping a spus că forţele maritime din întreaga lume ar trebuie să colaboreze pentru a proteja pacea şi ordinea pe mare.

"Poporul chinez iubeşte şi doreşte pacea şi vom urma neabătut calea dezvoltării paşnice", a adăugat liderul chinez, în comentarii transmise de agenţia oficială de presă Xinhua, după ce jurnaliştii străini au fost rugaţi de preşedinte să părăsească sala.

"Fiecare ar trebui să îl respecte pe celălalt, să ne tratăm ca egali, să întărim încrederea reciprocă, să consolidăm dialogul şi schimburile maritime şi să aprofundăm cooperarea pragmatică între forţele maritime", a mai afirmat el.

"Trebuie să există mai multe discuţii şi consultări între ţări. Sub niciun pretext nu se poate recurge la forţă sau ameninţări", a spus Xi Jinping.

"Toate ţările ar trebui să participe la consultări egale, să îmbunătăţească mecanismele de comunicare pentru situaţii de criză, să consolideze cooperarea regională în domeniul securităţii şi să promoveze rezolvarea corespunzătoare a disputele maritime", a declarat el.

La paradă sunt programate să participe 32 de nave şi 39 de avioane chineze, precum şi nave de război din alte 13 ţări, printre care India, Japonia, Vietnam şi Australia.

China a anunţat că va desfăşura pentru prima dată noi submarine şi nave de război nucleare.

Beijingul a respins în mod frecvent îngrijorările legate de intenţiile sale militare, în special în contextul în care cheltuielile cu armata cresc constant.

China spune că nu are nimic de ascuns şi a invitat câţiva jurnalişti străini la bordul unei nave a Marinei pentru a urmări parada.

Ultimele lupte navale purtate de China au fost cu Vietnamul în Marea Chinei de Sud în 1974 şi 1988, dar a fost vorba de ciocniri relativ minore.

Nave ale Marinei chineze au participat de asemenea la patrule antipiraterie internaţionale în largul Somaliei de la sfârşitul lui 2018. AGERPRES/(AS - autor: Ionuţ Mareş, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 10

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 05-06-2025 20:09

Parlamentul slovac cere guvernului să nu mai sprijine sancțiunile europene împotriva Rusiei

Parlamentul slovac a votat joi favorabil o rezoluție prin care cere guvernului condus de premierul Robert Fico să nu mai voteze în Consiliul UE noi sancțiuni împotriva Rusiei, relatează Reuters. Robert Fico, un politician social-democrat, dar apropiat de premierul ungar Viktor Orban prin pozițiile sale conservatoare criticate de Bruxelles și prin r

Politic Ex 05-06-2025 19:59

#Ucraina: Volodimir Zelenski denunță distrugerea de către Rusia a clădirii administrației din Herson

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a denunțat joi distrugerea de către Rusia a clădirii administrației de stat din regiunea Herson, în sudul Ucrainei, relatează EFE. 'Forțele ruse au distrus-o complet. Două atacuri cu bombe glisante. Atacuri deliberate, nu accidentale. Fără nicio logică militară. Sunt niște creaturi complet bolnave', a r

Politic Ex 05-06-2025 19:13

BTA: Ministrul de externe reiterează poziția Sofiei cu privire la progresele înregistrate de Skopje în direcția aderării la UE

Ministrul de externe bulgar, Georg Georgiev, a comentat joi amânarea votului Parlamentului European asupra unui raport privind progresele înregistrate de Macedonia de Nord în direcția aderării la UE. Poziția Sofiei a fost întotdeauna sinceră și transparentă, a afirmat Georgiev într-un interviu acordat bTV. 'Am afirmat în

Politic Ex 05-06-2025 18:45

SUA anunță nominalizarea noului comandant suprem al forțelor aliate din cadrul NATO

Administrația președintelui Donald Trump și-a anunțat joi nominalizarea pentru funcția de general american de rang înalt în Europa și a declarat că acesta va prelua și rolul tradițional de comandant suprem al forțelor aliate pe continentul european, relatează Reuters. Decizia lui Trump de a-l nominaliza pe general-locotenentul forțelor aeriene ale

Politic Ex 05-06-2025 18:40

Finlanda vrea să înăsprească regulile de obținere a rezidenței permanente

Finlanda intenționează să înăsprească regulile de obținere a rezidenței permanente prin solicitarea unor perioade de ședere mai lungi, a unor competențe lingvistice și a unei experiențe profesionale, a anunțat joi guvernul finlandez, relatează AFP. Guvernul de coaliție finlandez, care a ajuns la putere în 2023 și din care face parte Partidul Finlan

Politic Ex 05-06-2025 17:47

Șeful diplomației germane afirmă că recunoașterea unui stat palestinian în prezent ar transmite 'un semnal greșit'

Recunoașterea unui stat palestinian 'în acest moment' ar transmite 'un semnal greșit', a declarat joi ministrul german de externe Johann Wadephul, prezentând o poziție diferită de cea a Franței, Regatului Unit și Canadei, care au spus că iau în considerare această posibilitate, relatează AFP și Reuters. 'Acest proces trebu

Politic Ex 05-06-2025 17:05

Xi Jinping a avut o discuție la telefon cu Donald Trump, potrivit Xinhua

Președintele chinez Xi Jinping a avut joi o discuție la telefon cu omologul său american Donald Trump, a informat agenția oficială de presă Xinhua, preluată de Reuters și AFP. Convorbirea s-a desfășurat la cererea lui Trump, a indicat Xinhua, fără a furniza mai multe detalii despre conținutul discuției. Potrivit AFP, aceasta a avut loc înt

Politic Ex 05-06-2025 16:51

Danemarca nu va ceda presiunilor lui Trump privind Groenlanda, afirmă premierul Mette Frederiksen

Danemarca nu va ceda presiunilor 'inacceptabile' din partea Statelor Unite pentru a prelua controlul asupra Groenlandei, a declarat joi premierul danez Mette Frederiksen, avertizând că este în joc dreptul groenlandezilor la autodeterminare, relatează Reuters. Președintele Donald Trump a declarat că vrea ca Statele Unite să preia controlul a

Politic Ex 05-06-2025 16:38

Franța: Docherii dintr-un port de lângă Marsilia blochează un transport militar către Israel

Docherii dintr-un port de lângă Marsilia, în sudul Franței, blochează un transport de 14 tone de echipament militar către Israel, a informat joi confederația sindicală căreia îi aparțin, transmite dpa. Docherii refuză să participe la 'genocidul în desfășurare comis de guvernul israelian', a transmis Confederația Generală a Munci

Politic Ex 05-06-2025 15:57

CEDO condamnă Italia pentru violențe ale poliției în marja unei manifestații anti-globalizare în 2001

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat joi statul italian pentru violențele comise de polițiști împotriva unui avocat stagiar în marja unei manifestații anti-globalizare desfășurate în anul 2001 la Napoli, transmite AFP. CEDO a fost sesizată de Andrea Cioffi, un manifestant ridicat de poliție în martie 2001 de la spita

Politic Ex 05-06-2025 15:55

CEDO condamnă #Ucraina pentru internarea forțată la psihiatrie a unui bărbat sănătos mintal

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat joi Ucraina pentru internarea forțată la psihiatrie a unui bărbat sănătos mintal între 2012 și 2014, relatează AFP. Curtea, care garantează respectarea Convenției Europene a Drepturilor Omului, a condamnat Kievul pentru încălcarea dreptului la libertate și la securitate, a interzicerii tratam

Politic Ex 05-06-2025 15:48

Iulia Navalnaia cere UE colaborare și sprijin pentru opoziția democratică rusă

Iulia Navalnaia, văduva opozantului rus Aleksei Navalnîi care a decedat subit într-o închisoare din Siberia în circumstanțe neclare în februarie 2024, a lansat joi un apel către instituțiile europene să-și intensifice contactele și sprijinul - atât economic, cât și politic - pentru mișcările democratice din Rusia, ce reprezintă '

Politic Ex 05-06-2025 15:44

Egiptul și Grecia au convenit să protejeze statutul unei mănăstiri de pe Muntele Sinai, după o hotărâre judecătorească

Grecia și Egiptul au convenit să protejeze statutul unuia dintre cele mai vechi lăcașuri de cult creștine din lume, au anunțat miniștrii de Externe ai celor două țări miercuri seară, după ce o hotărâre judecătorească egipteană de săptămâna trecută a creat incertitudine cu privire la viitorul acestuia, informează Reuters. Mănăstirea Sfânta Eca

Politic Ex 05-06-2025 15:06

Armata rusă va decide când și cum va riposta atacului ucrainean cu drone asupra aerodromurilor, precizează Kremlinul

Armata rusă va decide 'când și cum' va riposta atacurilor cu drone ucrainene efectuate duminică asupra mai multor aerodromuri rusești, a declarat joi purtătorul de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov, care a precizat însă că Rusia nu intenționează să abandoneze negocierile de pace cu Ucraina, relatează agențiile AFP și EFE. Rip

Politic Ex 05-06-2025 15:03

Spania își menține ținta de 2% din PIB pentru cheltuielile militare, declară ministrul apărării

Spania își menține ținta de 2% din PIB pentru cheltuielile militare, a declarat joi ministrul apărării, Margarita Robles, pe fondul intensificării presiunilor din partea conducerii NATO și a Statelor Unite asupra Madridului de a majora acest buget, transmite Reuters. 'Noi credem că acest 2% este suficient pentru a ne îndeplini responsabilitățil