logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Furtuni și ploi diluviene în China: 17 morți și sute de răniți

Image

Bilanțul furtunilor violente și al precipitațiilor extreme din China a urcat marți la 17 morți, sute de răniți și peste 100.000 de persoane evacuate, determinându-l pe președintele țării, Xi Jinping, să ceară o mobilizare totală a echipelor de salvare, informează AFP.

O înregistrare video impresionantă difuzată de televiziunea publică CCTV arată un torent de apă noroioasă care curge cu mare viteză de-a lungul pereților prăbușiți ai unui baraj din regiunea Guangxi, cel mai grav afectată de inundații.

Postul TV a difuzat totodată imagini cu copaci dezrădăcinați, ziduri prăbușite, străzi acoperite de noroi, precum și cadre aeriene largi care prezentau sate inundate, înconjurate de ape revărsate pe suprafețe extrem de mari - semne ale unor pagube probabil extinse.

În total, în Guangxi, ploile ample și inundațiile severe provocate de taifunul Maysak au făcut deja cel puțin șase morți și 11 dispăruți, au anunțat marți seară autoritățile chineze regionale într-o conferință de presă.

Responsabilii chinezi au anunțat că 130.000 de persoane au fost evacuate și relocate de la începutul acestui episod ploios, care a cauzat pagube pe mai mult de 13.000 de hectare cu suprafețe agricole și care a provocat pierderi economice, aflate 'în curs de evaluare'.

Echipele de salvare au evacuat localnici rămași blocați în casele lor, inclusiv copii și persoane în vârstă, cu ajutorul unor bărci pneumatice, au distribuit apă potabilă și tăiței instant, instalând totodată paturi de campanie în spații publice pentru a-i primi pe cei strămutați, potrivit imaginilor difuzate de CCTV.

În total, 40 de cursuri de apă din Guangxi se confruntă în prezent cu inundații care au depășit deja nivelul de alertă, a transmis televiziunea națională chineză.


Foto: Hu Yan / XINHUA



Diguri amenințate

Autoritățile din Nanning, capitala regiunii Guangxi, au ridicat la nivelul maxim dispozitivul de urgență împotriva inundațiilor, după avariile provocate asupra barajelor de ploile torențiale.

În provincia Hubei, 'furtuni și vânturi violente' cauzate de 'un episod grav de convecție atmosferică' (contrast termic) au devastat mai multe orașe, inclusiv prin tornade în anumite locuri, potrivit agenției de presă China Nouă.

Acest eveniment climatic extrem a făcut cel puțin 11 morți și 331 de răniți.

O persoană este în continuare dată dispărută, a adăugat agenția China Nouă, precizând totodată că aproape 5.000 de locuințe au fost avariate, dintre care 22 s-au prăbușit.

Din cauza acestui episod de vreme extremă, președintele Xi Jinping a cerut să se depună 'toate eforturile' pentru a ajuta populația, a relatat postul CCTV.

Acest tip de catastrofe naturale este frecvent întâlnit în China, în special în timpul verii, când unele regiuni se confruntă cu precipitații intense, iar altele se sufocă sub o căldură copleșitoare.

Ploile torențiale vor continua să cadă și miercuri în anumite zone costiere și sudice din Guangxi, precum și în sud-vestul provinciei vecine Guangdong, o importantă bază manufacturieră, a declarat marți Li Guoying, ministrul chinez al Resurselor de apă.

Inundații care depășesc cu peste șase metri nivelul de alertă sunt așteptate marți seară la stația hidrologică din Guigang, un oraș deosebit de afectat din provincia Guangxi, a adăugat oficialul chinez.

'Siguranța rezervoarelor și a digurilor din zonele afectate este pusă la grea încercare', a subliniat el.


Foto: Cao Yiming / XINHUA



Alunecare de teren

În altă parte a Chinei, o alunecare de teren, care s-a produs marți într-un sat din provincia Gansu, a ucis cel puțin cinci persoane, a relatat agenția China Nouă.

Potrivit unui bilanț publicat în cursul acestei seri de CCTV, echipele de salvare au găsit deja 31 de persoane rămase blocate - inclusiv un număr încă neprecizat de persoane 'decedate' - și continuă în mod activ căutările pentru găsirea ultimelor persoane declarate dispărute.

Guvernul chinez a alocat un ajutor de urgență de 30 de milioane de yuani (3,9 milioane de euro) pentru lucrările de reconstrucție din zona afectată, potrivit CCTV.

Oamenii de știință avertizează că intensitatea și frecvența fenomenelor meteorologice extreme la nivel global vor crește pe măsură ce planeta noastră continuă să se încălzească din cauza emisiilor generate de arderile de combustibili fosili.

China este cel mai mare emițător mondial de gaze cu efect de seră. Ea este, de asemenea, un gigant în sectorul energiilor regenerabile, care și-a propus totodată ca vasta sa economie să devină neutră în ceea ce privește emisiile de carbon până în 2060.

Cel puțin 22 de persoane au murit în luna mai după ploi abundente care au devastat regiuni din centrul și sudul Chinei, unde sute de zone au fost 'afectate de precipitații record', potrivit presei de stat din această țară. AGERPRES/(AS - redactor: Florin Bădescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 1072

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 05-08-2026 09:55

India / Peste 100 de morți în inundații și alunecări de teren din luna iulie

Inundațiile și alunecările de teren cauzate de ploile musonice torențiale au dus la moartea a peste 100 de persoane în India de la începutul lunii iulie și au forțat mii de evacuări, potrivit unui bilanț publicat miercuri de autorități, informează AFP. Cel puțin 87 de persoane și-au pierdut viața în statul Assam, în nor

Planeta 05-08-2026 08:53

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs în sudul Filipine

Un seism s-a produs miercuri în largul mării, la sud de Filipine, a anunțat Serviciul de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS), care a estimat magnitudinea cutremurului la 6,3, informează AFP. Epicentrul seismului se află la 32 de kilometri sud-vest de mica insulă Sarangani, situată în proximitatea Mindanao, potrivit USGS,

Planeta 04-08-2026 13:42

Președintele sud-coreean califică valul de caniculă un dezastru național după ce bilanțul deceselor a urcat la 19

Președintele sud-coreean Lee Jae Myung a îndemnat marți autoritățile să sporească măsurile de sprijin pentru persoanele afectate de valul de caniculă record care s-a abătut asupra țării și pe care l-a calificat un dezastru național după ce 19 persoane și-au pierdut viața din cauza căldurii, informează Reuters. În cadrul unei ședinț

Planeta 04-08-2026 12:24

Japonia/Trei lei au murit la o grădină zoologică, probabil din cauza căldurii

Trei lei de la o grădină zoologică din Tokyo au murit, cel mai probabil, din cauza căldurii, iar alte animale sunt ținute sub observație, a afirmat marți un purtător de cuvânt al stabilimentului, felinele având dificultăți în a suporta nivelurile ridicate de umiditate din Japonia, informează AFP. După ce a înregistrat cea mai caldă vară

Planeta 04-08-2026 10:23

Venezuela / Bilanțul dublului seism a crescut la peste 6.000 de morți

Numărul deceselor în urma dublului seism care a lovit Venezuela pe 24 iunie a ajuns la 6.125, potrivit bilanțului oficial comunicat luni de președintele Parlamentului, Jorge Rodriguez, informează AFP. Bilanțul anterior indica 5.546 de morți. Deși au trecut mai multe săptămâni de la seism, zeci de persoane continuă ce

Planeta 04-08-2026 08:35

Un incendiu forestier a izbucnit în sud-estul Țărilor de Jos

Sute de pompieri olandezi luptau marți cu un incendiu forestier izbucnit într-o rezervație naturală din sud-estul Țărilor de Jos, au alertat autoritățile, adăugând că aproximativ 100 de hectare au fost mistuite de flăcări, potrivit AFP. Incendiul a izbucnit luni la prânz într-o rezervație naturală situată în aprop

Planeta 03-08-2026 18:05

Grecia: Incendiul a reizbucnit în apropiere de Atena; avioane care lansează apă intervin la fața locului

Incendiile care devastează de patru zile împrejurimile Atenei continuă să reprezinte o amenințare, după reizbucnirea flăcărilor luni în pofida scăderii în intensitate a vânturilor și a intrării în acțiune a 10 avioane care lansează apă asupra zonei cuprinse de flăcări, informează AFP. Deși pompierii au evocat luni

Planeta 03-08-2026 16:38

Zeci de mii de persoane evacuate din cauza incendiilor de vegetație din nord-vestul Statelor Unite

Pompierii americani continuă luni să se lupte cu incendiile de vegetație care au devastat orașul Spokane din statul Washington, în nord-vestul Statelor Unite, unde zeci de mii de persoane au primit ordinul de evacuare și mai multe sute de clădiri au fost transformate în cenușă, informează AFP. Șeful poliției locale, Kevin Hall, a e

Planeta 03-08-2026 14:09

Aproape toate marile orașe din Italia, vizate de un cod roșu de caniculă

Aproape toate cele 27 de mari orașe din Italia monitorizate de Ministerul Sănătății, cu excepția a două dintre ele - Messina și Reggio Calabria -, erau vizate luni de o alerta de grad maxim, cod roșu, pe fondul celui de-al patrulea val de caniculă care s-a abătut asupra Italiei anul acesta, informează agenția ANSA. Căldura intensă, cu temperat

Planeta 03-08-2026 12:38

14 decese, mii de persoane strămutate în sudul Indiei din cauza ploilor torențiale și a inundațiilor

Ploile torențiale și inundațiile care s-au dezlănțuit asupra unor regiuni din sudul Indiei în timpul weekendului au provocat moartea a cel puțin 11 persoane și au forțat mii de oameni să-și părăsească locuințele în statul Kerala, declanșând o alunecare de teren care a ucis cel puțin trei persoane în statul vecin Karnataka, au precizat autoritățile și

Planeta 03-08-2026 11:01

Val de caniculă în Peninsula Coreeană; autoritățile extind măsurile de urgență

Valul de caniculă fără precedent care a cuprins Peninsula Coreeană a adus temperaturi-record atât în Coreea de Sud, cât și în Coreea de Nord, autoritățile fiind nevoite să extindă măsurile de urgență, iar rezidenții să se adăpostească în spații răcoroase, pe plaje sau în parcuri acvatice, informează luni Reuters. Potrivit pr

Planeta 03-08-2026 08:28

Un seism cu magnitudinea 5,6 s-a produs în Egipt; nu au fost raportate pagube

Un seism cu magnitudinea 5,6 s-a produs luni, puțin după ora 3:00 (00:00 GMT), la 38 de kilometri nord de orașul egiptean Suez, a anunțat Institutul Național de Cercetare în Astronomie și Astrofizică, potrivit Reuters. Potrivit Institutului, nu au fost raportate victime sau pagube materiale. Semiluna Roșie egipteană a anunțat că a activat

Planeta 01-08-2026 18:23

Aproape toate marile orașe din Italia vor fi plasate luni sub un cod roșu de căldură

Aproape toate marile orașe italiene, din nordul și până în sudul Peninsulei Italice, au fost plasate sub incidența unui cod roșu pentru ziua de luni din cauza unui nou val de căldură care afectează Europa, potrivit celui mai recent buletin al Ministerului Sănătății din această țară, publicat sâmbătă, informează AFP. Dintr-un

Planeta 31-07-2026 20:15

Grecia se confruntă cu noi incendii; o suburbie a orașului Atena a fost evacuată

Noi incendii de vegetație s-au declanșat vineri în Grecia, o țară aflată în stare de alertă din cauza vânturilor violente, care au determinat autoritățile elene să evacueze o suburbie a orașului Atena, informează AFP. Într-un mesaj trimis pe telefoanele mobile, Protecția Civilă a solicitat spre sfârșitul acestei după-amiezi evacua

Planeta 31-07-2026 15:45

Mineritul amenință peste 12.000 de specii la nivel mondial (studiu)

Oamenii de știință au descoperit că mineritul amenință peste 12.000 de specii la nivel mondial, inclusiv aproape 6.000 de specii care sunt deja clasificate ca fiind 'amenințate cu dispariția', informează Xinhua. Cercetători din Australia și Regatul Unit au combinat hărți globale ale activităților de minerit cu date despre speciile amenințate pentru a e