Indonezia /Inundațiile devastatoare au dus la moartea a cel puțin 7% din populația unei specii rare de urangutan
Inundațiile și alunecările de teren mortale petrecute anul trecut în insula indoneziană Sumatra au dus la dispariția a cel puțin 7% din populația totală a urangutanului Tapanuli, o specie în pericol de dispariție, se arată într-un nou raport publicat miercuri, informează Reuters.
Inundațiile și alunecările de teren aduse de un ciclon au dus la moartea a cel puțin 1.200 de persoane și au avariat circa 300.000 de locuințe, asociațiile pentru protecția mediului dând vina pentru pagube pe despădurirea rapidă a Insulei Sumatra.
Cel puțin 58 de urangutani Tapanuli (Pongo tapanuliensis), endemici într-o zonă din jurul pădurii Batang Toru din Sumatra, au murit în inundații, se precizează în raportul care citează o monitorizare a zonei vestice a pădurii, unde trăiesc cele mai multe exemplare din populația de 800 de primate a speciei.
Raportul, un studiu comun realizat de Borneo Futures din Brunei, World Weather Attribution și Universitatea John Moores din Liverpool, nu a monitorizat alte părți ale pădurii, ceea ce înseamnă că bilanțul animalelor moarte ar putea fi mai mare.
Concluziile raportului au la bază analiza imaginilor satelitare cu distrugerea Batang Toru West Block, precum și documente istorice referitoare la populația de urangutani de aici.
Schimbările climatice induse de activitatea umană au sporit cel mai probabil intensitatea și frecvența precipitațiilor extreme din regiunea Strâmtorii Malacca, ceea ce a pus habitatul urangutanilor la un risc ridicat, se spune în studiu.
Erik Meijaard de la Borneo Futures, autorul principal al studiului, a precizat că ploaia torențială a îmbibat atât de mult solul, încât porțiuni masive din pădurea primară s-au prăbușit în urma alunecărilor de teren rapide.
''Dacă un urangutan este surprins... când cade ceva la viteză mare, șansele de supraviețuire sunt minime, așa că este cu adevărat o problemă'', a spus el.
''Acest nivel de pierderi este substanțial pentru o specie cu o populație atât de mică. Atunci când se adaugă și alte presiuni precum degradarea habitatului și conflictul om-viață sălbatică, sporește și mai mult nevoia de implementare și de a asigura resurse adecvate pentru un plan de acțiune coordonat vizând această specie'', a adăugat Meijaard.
Panut Hadisiswoyo, un alt cercetător, a îndemnat guvernul indonezian să lucreze împreună cu organizațiile neguvernamentale și cu cercetătorii pentru a preveni declinul suplimentar al populației de urangutani.
''Putem minimaliza braconajul sau vânătoarea, iar apoi numărul poate fi probabil stabilizat'', a spus el, adăugând că toate părțile implicate trebuie să acorde atenție utilizării necorespunzătoare a terenului, fapt care contribuie la rândul său la declinul populației''. AGERPRES/(AS-redactor: Simona Tatu, editor online: Anda Badea)
Sursa foto: animals.fandom.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Avertismentul climatologilor: Încălzire record și amenințări la adresa programelor de observare a Pământului
Încălzirea globală se intensifică, iar creșterea nivelului apelor se accelerează, a avertizat joi un grup de climatologi de renume, exprimându-și, de asemenea, temerea față de dispariția mai multor sisteme de observare a climei din cauza unor decizii bugetare și 'geopolitice', transmite AFP. Peste 70 de oameni de știință din 17 țări - print
Cutremur cu magnitudinea 6 în largul peninsulei Kamceatka
Un cutremur cu magnitudinea 6 s-a produs joi în Oceanul Pacific, în largul peninsulei Kamceatka din Orientul Îndepărtat al Rusiei, a anunțat filiala locală a ministerului rus pentru Situații de Urgență într-un comunicat citat de AFP. Seismul s-a produs la o adâncime de 29 de kilometri, epicentrul său fiind situat la 42 de kilometr
Cutremur în Filipine/ Bilanțul urcă la 47 de morți și peste 346.000 de persoane afectate
Cel puțin 47 de persoane au murit, 31 sunt date dispărute și 688 au fost rănite în urma unui cutremur cu magnitudinea 7,8 care a lovit luni sudul insulei Mindanao din Filipine, a anunțat joi Consiliul Național pentru Reducerea și Gestionarea Riscurilor de Dezastre (NDRRMC), informează agenția de presă Xinhua. NDRRMC a declarat că seismul a afectat peste
Furtuna Cristina, care a provocat un deces în Guatemala, a fost retrogradată
Depresiunea tropicală Cristina se apropie de El Salvador, miercuri noapte (ora locală), urmând să aducă precipitații periculoase pe coasta de vest a Americii Centrale până a doua zi, după ce a provocat un deces în Guatemala, informează AFP. O alunecare de teren produsă în orașul Nahuala, din vestul Guatemalei, s-a soldat cu moartea unui
Probabilitate în creștere pentru un episod foarte puternic al fenomenului El Nino, avertizează serviciul Copernicus
Experții internaționali în meteorologie sunt din ce în ce mai convinși că un fenomen El Nino foarte puternic se va produce în acest an, a anunțat miercuri Observatorul climatic european Copernicus, informează AFP. 'De la 1 mai la 1 iunie, toate modelele și-au revizuit prognozele în creștere', a declarat directorul acestui servic
O structură geologică uriașă, de forma unui evantai, descoperită sub calota glaciară din estul Antarcticii
Oamenii de știință au descoperit o structură gigantică, în formă de evantai, care conectează mai multe bazine bine-cunoscute, aflate adânc sub calota glaciară a Antarcticii de Est, conform unui nou studiu, publicat pe 3 iunie în revista Nature Geoscience, care arată că este posibil ca această structură să se fi format în urma fragmentării străvechiulu
Lacul Velence din Ungaria este pe cale să sece, punând în pericol turismul și fauna sălbatică
Se preconizează că nivelul apei din cel de-al treilea lac ca mărime din Ungaria va scădea până la noi valori minime în această vară, din cauza schimbărilor climatice și a deceniilor de gestionare defectuoasă a resurselor de apă, punând în pericol ecosistemul și industria turistică, au declarat mai mulți experți și localnici, informează Reuters.
Poluanți eterni: O agenție a UE consideră că TFA este 'toxic pentru reproducere'
Agenția Europeană pentru Produse Chimice (ECHA) consideră că TFA - acidul trifluoroacetic, prezent în apa de la robinet - este 'toxic pentru reproducere', a transmis miercuri această instituție, informează AFP. TFA, utilizat pe scară largă în industrie și ca erbicid, este, de asemenea, o substanță 'foarte persistentă și foarte mobilă, s
Turcia dezvăluie prioritatea sa pentru COP31: electrificarea
Președinția turcă a următoarei conferințe globale pentru climă (COP31) a îndemnat marți țările lumii să își ia angajamentul de a dezvolta utilizarea electricității, dar într-un mod voluntar și neobligatoriu, informează AFP. Cu cinci luni înainte de COP31, care se va desfășura în orașul Antalya în perioada 9-
O echipă de oameni de știință propune diseminarea de substanțe chimice pe orbită pentru protecție împotriva furtunilor solare
O echipă de oameni de știință de la Universitatea din Boston propune o metodă de a întări în mod activ magnetosfera terestră pentru a face față furtunilor solare, folosind o flotă de sateliți meniți să preia impactul major al furtunilor solare, înainte ca acestea să lovească Terra, transmite marți Space.com care citează un material știinșțific publi
Afganistan/ 301 morți și 385 de răniți în urma dezastrelor naturale din ultimele săptămâni
Cel puțin 301 persoane și-au pierdut viața, iar alte 385 au fost rănite în urma viiturilor sezoniere și a dezastrelor naturale asociate care au lovit Afganistanul în ultimele zece săptămâni, au anunțat marți autoritățile, transmite agenția Xinhua. Dezastrele au provocat, de asemenea, distrugeri pe scară largă la nivelul infrastructurii și al
Bilanțul cutremurului din Filipine urcă la 37 de morți și aproape 500 de răniți
Bilanțul seismului cu magnitudinea 7,8 care a lovit luni sudul Filipinelor a crescut la 37 de morți, aproape 500 de răniți și cel puțin patru dispăruți, a anunțat marți agenția pentru situații de urgență a țării, transmite DPA.
Cuba: Cutremur cu magnitudinea 6,1 în largul coastelor de vest
Un cutremur puternic a avut loc luni în largul coastelor de vest a Cubei, corespondenți ai AFP la Havana raportând că mișcările seismice care au durat aproximativ 20 de secunde au obligat locuitorii să iasă din clădiri pentru a se refugia în stradă. Seismul a atins o magnitudine de 6,1 și s-a produs la aproximativ 100 de kilo
Franța adoptă noi măsuri pentru protecția mărilor și oceanelor
Guvernul francez a anunțat luni înființarea unor noi arii marine protejate, împreună cu un plan de acțiune împotriva deșeurilor de plastic de pe mare, la o conferință organizată la Paris, la un an după Conferința ONU privind Oceanele de la Nisa, transmite AFP. Aceste anunțuri vin în contextul în care ONU își








