logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Caniculă în India/ Guvernul face apel la economisirea apei

Image

Cele 45 de orașe cu cele mai ridicate temperaturi din lume au fost înregistrate miercuri în India, cu valori de peste 43 de grade Celsius, iar guvernul condus de Narendra Modi a îndemnat populația să 'ia toate măsurile de precauție' necesare în fața caniculei mortale și să economisească apa, transmite AFP.

'Cu râuri secate și cu niveluri scăzute ale pânzei freatice din cauza secetei și a lipsei de apă, fiecare picătură contează', a avertizat Serviciul indian de meteorologie (IMD).

Valul de căldură persistă, cu o temperatură maximă de 47,4 grade Celsius înregistrată marți în Banda, un oraș din nordul statului Uttar Pradesh, depășind cu 3,8 grade Celsius valoarea normală pentru această dată.

'Diferite regiuni din India se confruntă cu o creștere bruscă a temperaturilor, precum și cu dificultățile care decurg din aceasta', a subliniat premierul Narendra Modi.

'Copiii, persoanele în vârstă și cei care lucrează în aer liber sunt deosebit de vulnerabili', a reamintit oficialul într-un comunicat, îndemnând populația să își ia 'toate măsurile de precauție'.

Cel puțin 16 persoane au decedat din cauza temperaturilor ridicate în sudul Indiei de la începutul sezonului cald, au anunțat autoritățile săptămâna trecută.

Temperaturile au atins 40 de grade Celsius miercuri la prânz în New Delhi, capitala situată în nordul țării, potrivit serviciului de meteorologie.

Cele 45 de orașe cu cele mai ridicate temperaturi, potrivit platformei de monitorizare a calității aerului AQI, sunt situate în mare parte în Rajasthan și Uttar Pradesh, în nordul țării.

Stresul termic, provocat în special de expunerea prelungită la căldură, apare atunci când organismul nu mai reușește să răcească corpul, apărând simptome care variază de la amețeli și dureri de cap până la insuficiența unui organ și deces.

Pe lângă căldura extremă de la orele cele mai însorite ale zilei, temperaturile nocturne se mențin, de asemenea, foarte ridicate.

Armata indiană a publicat miercuri fotografii cu soldați care au luptat timp de peste 16 ore pentru a stinge un incendiu violent izbucnit în apropierea orașului Kasauli, situat la poalele Himalaya, în nordul țării.

Cea mai populată țară de pe planetă, cu peste 1,4 miliarde de locuitori, este obișnuită cu verile caniculare și se confruntă în mod regulat cu valuri de caniculă în perioada aprilie - iunie. Acestea au devenit, însă, mai intense, mai lungi și mai frecvente pe fondul schimbărilor climatice, notează AFP.

Recordul național a fost înregistrat în 2016, cu 51 de grade Celsius la Phalodi, în Rajasthan. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Purgaru, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 628

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 14-07-2026 11:52

China/ Peste 260.000 de locuitori evacuați în urma inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi

Cea mai puternică furtună care a lovit China continentală în acest an a condus la evacuarea a peste 260.000 de locuitori din provincia Liaoning, situată în nord-estul țării, din cauza inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi, transmite marți Reuters. Ploile abundente ar urma să continue și marți, cu averse extreme în une

Planeta 14-07-2026 11:12

Coduri roșii și portocalii de caniculă în Italia; în Sardinia sunt așteptate temperaturi de 45 de grade Celsius

Italia se confruntă cu al treilea val de caniculă din această vară, numărul alertelor cod roșu și portocaliu emise fiind în creștere, relatează marți agenția de presă ANSA. Miercuri este în vigoare un cod roșu de caniculă, cu risc pentru sănătatea populației, în șapte orașe italiene: Florența, Perugia, Bologna, Brescia, Frosi

Planeta 14-07-2026 08:59

Dublul cutremur din Venezuela a provocat deplasări semnificative ale solului, de până la 60 cm

Agenția spațială americană, NASA, a confirmat luni că pagubele extreme provocate de dublul cutremur care a afectat recent Venezuela, în special orașele Caracas și La Guaira, a fost cauzat de o ruptură violentă de falie, în urma căreia suprafața s-a deplasat cu până la 60 de centimetri, transmite agenția de presă EFE. NASA a p

Planeta 13-07-2026 22:03

Seisme în Venezuela/ Cel puțin 68 de morți în cartierul cel mai grav afectat din Caracas

Dublul seism produs pe 24 iunie în Venezuela a făcut 68 de morți în cartierul bogat Chacao, cel mai grav afectat de catastrofă district din Caracas, unde trei imobile s-au prăbușit, iar zeci de clădiri au devenit nelocuibile, potrivit unui bilanț comunicat luni de autoritățile locale, potrivit AFP. Cele mai multe victime în u

Planeta 13-07-2026 15:58

Incendiile de vegetație fac ravagii în apropiere de Paris, pe fundalul valului de caniculă din Europa

Un incendiu de vegetație făcea ravagii luni într-o pădure istorică din apropierea Parisului, determinând închiderea unor autostrăzi și mobilizarea unor aeronave pentru stingerea incendiilor, în timp ce bilanțul deceselor unuia dintre cele mai devastatoare incendii din Spania a crescut la 13, pe fundalul unui val de caniculă care s-a abătut asupra cele

Planeta 13-07-2026 12:35

Cutremur cu magnitudinea 6,5 în Papua Noua Guinee (USGS)

Un seism cu magnitudinea 6,5 s-a produs luni în regiunea Lorengau din Papua Noua Guinee, a anunțat Serviciul geologic al Statelor Unite (USGS), informează Reuters. Cutremurul s-a produs la o adâncime de 47,8 kilometri, a precizat USGS. Seismele sunt frecvente în Papua Noua Guinee, țară situată pe 'Cercul de Foc al Pacificul

Planeta 13-07-2026 08:35

Europa a înregistrat 10.000 de decese suplimentare în timpul valului de caniculă de la sfârșitul lunii iunie (EuroMOMO)

Țările europene au raportat peste 10.000 de decese suplimentare în timpul valului de căldură fără precedent care a afectat vestul continentului la sfârșitul lunii iunie, conform datelor oficiale, transmite luni Reuters. Marea majoritate a deceselor - peste 9.000 - au fost înregistrate în rândul persoanelor de 65 d

Planeta 12-07-2026 10:40

Taifunul Bavi lovește China, fiind retrogradat în furtună tropicală

Taifunul Bavi a lovit sâmbătă seara târziu estul Chinei, cu rafale de vânt de peste 145 km/h, abătându-se violent asupra litoralului după evacuarea a circa două milioane de persoane, fiind retrogradat duminică în intensitate la nivel de furtună tropicală, pe măsură ce avansa spre interiorul țării, relatează France Presse. Bavi, ca

Planeta 11-07-2026 17:49

Turnul Eiffel, muzeele Luvru și Orsay se închid mai devreme din cauza caniculei

Turnul Eiffel a devansat pentru 16:00 ora de închiderea pentru zilele de sâmbătă și duminică în locul orei 00:45 ''din cauza temperaturilor ridicate preconizate'', a anunțat sâmbătă operatorul celebrului monument pe pagina sa de internet, informează AFP. Celebrele muzee Luvru și Orsay au luat măsuri similare. Primul se &

Planeta 11-07-2026 14:23

Circa 900.000 de persoane, evacuate în China înaintea sosirii taifunului Bavi

Circa 900.000 de persoane au fost evacuate în China înaintea sosirii taifunului Bavi, care a adus sâmbătă vânturi și ploi asupra Taiwanului și mai multor insule japoneze, privând mii de cămine de electricitate, informează AFP. La Wenzhou (sud-est), municipalitate care numără aproape 10 milioane de locuitori, circa 887.800 de perso

Planeta 11-07-2026 11:44

Venezuela / Bilanțul dublului seism a depășit 4.000 de morți

Bilanțul dublului seism produs pe 24 iunie în Venezuela a depășit pragul de 4.000 de victime, fiind înregistrate 4.118 decese, potrivit unui comunicat difuzat joi de guvern, informează AFP. ''Bilanțul oficial din 10 iulie: 4.118 morți'', se precizează în comunicat. Numărul răniților rămâne același - 16.740.

Planeta 10-07-2026 17:46

Franța activează un nou plan de urgență împotriva caniculei

Guvernul francez a pus în aplicare un plan de urgență fără precedent în contextul unui val de căldură sever, având în vedere că meteorologii se așteaptă ca temperaturile să urce până la 40 de grade Celsius în zilele următoare, informează DPA. Noul plan, elaborat ca răspuns la valurile de căldură anterioare,

Planeta 10-07-2026 15:50

Incendii mortale în Andaluzia: Regele și regina Spaniei au ținut un minut de reculegere în timpul unei ceremonii

Regele Felipe al VI-lea al Spaniei, regina Letizia și prințesele Leonor și Sofia au ținut un minut de reculegere, vineri, în memoria victimelor incendiului de vegetație care a ucis cel puțin 11 persoane în Andaluzia, informează AFP. 'Din acest oraș situat la aproximativ 150 de kilometri de locul în care s-a produs tragedi

Planeta 10-07-2026 05:40

Cutremure în Venezuela/ Bilanțul a crescut la 3.889 de morți

Bilanțul dublului cutremur din 24 iunie din Venezuela a fost revizuit în creștere și se ridică în prezent la 3.889 de morți, potrivit unui comunicat publicat joi de guvernul de la Caracas, notează AFP. 'Bilanț oficial din 9 iulie: 3.889 de morți', potrivit comunicatului. Numărul răniților rămâne identic, la 16.740.

Planeta 09-07-2026 17:15

În timpul caniculei din iunie, europenii au fost expuși în masă la niveluri periculoase de ozon

Aproximativ două treimi dintre locuitorii din Uniunea Europeană (UE) au respirat un aer cu concentrații periculoase de ozon în timpul caniculei excepționale din luna iunie 2026, potrivit concluziilor raportului unui ONG, care avertizează cu privire la riscuri medicale ce variază de la astm până la leziuni pulmonare, informează AFP.