logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

O nouă hartă dezvăluie peisajul care se ascunde sub calota glaciară din Antarctica (studiu)

Image

Oamenii de știință au trasat cea mai detaliată hartă până la această dată a terenului de sub vasta calotă de gheață care învelește Antarctica, scoțând la iveală un peisaj exuberant format din munți, canioane, văi și câmpii, dar și din alte formațiuni de dimensiuni mai mici, puse în evidență pentru prima dată, informează vineri Reuters.

Cercetătorii au utilizat cele mai noi tehnologii de observație satelitară de înaltă rezoluție, precum și o metodă denumită analiza perturbării fluxului de gheață, care estimează topografia și condițiile subglaciare pe baza trăsăturilor de la suprafață, în scopul cartografierii întregului continentul, inclusiv a zonelor care nu au mai fost cartografiate până acum.

Informațiile obținute despre relieful aflat sub gheață ar putea fi utile în realizarea unor previziuni legate de retragerea banchizei din Antarctica din cauze climatice. Unele studii anterioare au arătat că formațiunile deluroase și muntoase crestate pot încetini retragerea.

''Este crucial să avem cea mai clară hartă a reliefului de sub Antarctica întrucât forma acestui relief are un rol important în procesul de frecare care acționează asupra gheții, pe care trebuie de asemenea să-l includem în modelele numerice folosite pentru a estima cât de rapid gheața din Antarctica va pluti către ocean, se va topi și va contribui la creștere nivelului mării'', a spus glaciologul Robert Bingham de la Universitatea Edinburgh din Scoția, care a condus studiul publicat săptămâna aceasta în revista Science.

Cercetătorii au reușit să cartografieze terenul subglaciar cu o precizie fără precedent. Spre exemplu, aceștia au identificat peste 30.000 de formațiuni deluroase necartografiate până acum, echivalentul unor protuberanțe de cel puțin 50 de metri.

Antarctica este cu 40% mai mare ca Europa, cu 50% mai mare decât Statele Unite și aproximativ cât jumătate din suprafața Africii.

''În fiecare caz, toate aceste continente prezintă o gamă de peisaje foarte diferite, de la lanțuri de munți înalți la imense câmpii plane. Peisajul ascuns al Antarcticii conține de asemenea aceste extreme vaste'', a spus Bingham. ''Nu este deloc plictisitor''.

Calota glaciară antarctică este cea mai mare masă de gheață de pe Terra și conține circa 70% din totalul de apă dulce al planetei. Grosimea medie a calotei este estimată la circa 2,1 kilometri, cu o grosime maximă de circa 4,8 kilometri.

Antarctica nu a fost mereu acoperită de gheață. Forma reliefului sublglaciar a fost inițial sculptată înainte ca acest continent să fie acoperit de calota de gheață, cu peste 34 de milioane de ani în urmă, după care relieful a fost din nou modificat de dinamica stratului de gheață. Antarctica era odinioară legată de America de Sud, dar s-a separat în urma unui proces denumit tectonica plăcilor, care presupune mișcarea graduală a plăcilor continetale pe suprafața Terrei.

Harta a pus în evidență un peisaj care prezintă trăsături topografice diverse.

 


Foto: (c) Robert Bingham, University of Edinburgh/Handout via REUTERS


''Poate un tipul de peisaj pe care oamenii îl știu mai puțin este 'platoul disecat de văi glaciare adânci'. Vă pot spune că este ceva foarte obișnuit în Scoția, dar și un peisaj frecvent întâlnit în Scandinavia, în nordul Canadei și Groenlanda. Chiar faptul că relieful pe care tehnica noastră l-a pus în evidență în Antarctica este atât de similar cu alte peisaje ne oferă mare încredere în noua noastră hartă'', a spus Bingham.

Cercetătorii au mai punctat că, până acum, suprafața planetei Marte era mult mai bine cartografiată decât terenul subglaciar din Antarctica.

În mod tradițional, oamenii de știință au cartografiat peisajul subglaciar folosind echipamente radar suspendate pe avioane sau remorcate cu ajutorul snowmobilelor, potrivit glaciologului Helen Ockenden, de la Institutul de geoștiințe ale mediului din Franța, autoarea principală a studiului.

''Dar aceste măsurători aveau lacune de 5 kilometri sau 10 kilometri în ele, iar câteodată până la 150 de kilometri'', a spus Ockenden.

Metoda folosită în acest nou studiu este, potrivit lui Ockenden, ''extrem de interesantă pentru că permite, prin combinarea calculelor referitoare la curgerea gheții cu observații satelitare de înaltă rezoluție, trasarea peisajului peste tot pe continent, inclusiv în acele lacune de cartografiere. Așa că ne putem face o idee mai bună despre modul în care caracteristicei peisajului se leagă una de alta''.

Cercetătorii speră ca harta lor să contribuie la perfecționarea modelărilor folosite în proiectarea creșterii viitoare a nivelului mării, precum și a prognozelor emise de IPCC, Grupul interguvernamental de experți al ONU pentru schimbările climatice, care oferă guvernelor date pentru construirea unor politici climatice.

''Totodată putem identifica acum care sunt zonele unde Antarctica are nevoie de o cercetare de teren mai detaliată și zonele unde nu are nevoie'', a adăugat Bingham. AGERPRES/(AS-redactor: Simona Tatu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 833

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 12-02-2026 23:05

Obama critică decizia lui Trump privind schimbările climatice

Americanii vor fi 'mai puțin în siguranță' și 'mai puțin sănătoși' după decizia președintelui Donald Trump de a abroga o lege care a servit drept fundament al luptei împotriva emisiilor de gaze cu efect de seră în Statele Unite, a denunțat joi Barack Obama, citat de AFP. 'Fără aceasta, vom fi mai puțin &ic

Planeta 11-02-2026 17:15

Ciclonul Gezani/ Bilanțul din Madagascar urcă la cel puțin 20 de morți

Vânturile violente au lăsat în urma lor numeroase distrugeri în Madagascar după ce ciclonul tropical Gezani a lovit această insulă, cauzând moartea a cel puțin 20 de persoane și dispariția altor 15, a anunțat miercuri Biroul Național pentru Gestionarea Riscurilor și Catastrofelor (BNRGC), citat de Reuters. Optsprezece dintre decese au f

Planeta 11-02-2026 14:30

Vulcanul Semeru din Indonezia erupe de cinci ori într-o zi

Vulcanul Semeru din provincia indoneziană Java de Est, Indonezia, a erupt miercuri de cinci ori, expulzând în atmosferă cenușă vulcanică până la o înălțime de 1.000 de metri deasupra vârfului său, conform Centrului de Vulcanologie și Atenuarea Riscurilor Geologice (PVMBG), transmite agenția Xinhua. Liswanto, responsabil în c

Planeta 11-02-2026 14:04

Portugalia/ Circa 3.600 de persoane, evacuate preventiv din cauza riscului de revărsare a râului Mondego

Aproximativ 3.600 de persoane au fost evacuate preventiv, miercuri, din localitățile portugheze Coimbra, Montemor-o-Velho și Soure, din centrul țării, din cauza riscului de revărsare a râului Mondego, transmite agenția EFE care citează o sursă din cadrul Protecției Civile portugheze. Situația este 'destul de complicată', după cum a explicat respo

Planeta 11-02-2026 13:20

Poluarea sonoră afectează 'în mod semnificativ' păsările și reproducerea lor (studiu)

Amenințate de agricultura intensivă sau de schimbările climatice, păsările din întreaga lume sunt, de asemenea, puternic afectate de zgomotul de origine umană, precum cel produs de traficul rutier sau de șantiere, conform concluziilor unui studiu amplu, publicat miercuri și citat de AFP. O echipă de cercetători din Statele Unite a realiz

Planeta 10-02-2026 15:40

BTA/Șeful Expediției bulgare în Antarctica: Prezența Clubului de Presă al BTA confirmă această parte a lumii ca într-adevăr bulgară

'Prin prezența clubului de presă al BTA în Antarctica, confirmăm că această parte a lumii este cu adevărat bulgară', a declarat șeful expedițiilor antarctice bulgare, prof. Hristo Pimpirev, cu ocazia marcării a doi ani de la deschiderea clubului de presă al BTA pe Insula Livingston. 'Toți cercetătorii polari bulgari de la bază, precum și oame

Planeta 10-02-2026 13:56

Japonia/ Bilanțul ninsorilor puternice a urcat la 46 de morți

Ninsorile care au afectat recent Japonia s-au soldat cu 46 de morți și 558 de răniți în mai puțin de o lună, conform noilor date publicate marți de Agenția pentru gestionarea incendiilor și catastrofelor, transmite AFP. Ninsorile aproape continue din 20 ianuarie au acoperit o mare parte din nordul arhipelagului și au provocat haos pe șosele, în spe

Planeta 10-02-2026 10:48

Columbia/ Cel puțin 22 de morți în urma ploilor torențiale

Cel puțin 22 de persoane și-au pierdut viața în ultimele 12 zile în urma inundațiilor din Columbia, țară în care mii de familii au fost afectate de ploile torențiale neobișnuit de abundente pentru această perioadă a anului, transmite marți AFP. În departamentele nordice Cordoba și Sucre, autoritățile au înregistra

Planeta 10-02-2026 10:28

Ianuarie 2026, în topul celor mai calde cinci luni ianuarie la nivel mondial, dar nu și în Europa

Anul 2026 a debutat cu o lună ianuarie care se numără printre cele mai calde prime luni înregistrate vreodată, potrivit datelor observatorului european Copernicus publicate marți, în pofida unui val de frig din emisfera nordică, care a provocat o reacție din partea președintelui american cu privire la realitatea încălzirii globale, transmit agențiil

Planeta 09-02-2026 09:52

Columbia/ Ploi torențiale soldate cu 13 morți într-o săptămână

Cel puțin 13 persoane și-au pierdut viața, săptămâna trecută, în diferite regiuni ale Columbiei, în urma ploilor torențiale neobișnuit de abundente pentru această perioadă a anului, conform unui bilanț întocmit duminică pe baza datelor oficiale, citat de AFP. Un front atmosferic rece care a înaintat din partea nor

Planeta 08-02-2026 11:15

BTA: Antarctica oferă date clare cu privire la activitatea solară (Inginerul Ivailo Nacev)

Antarctica este un loc în care proiectele astronomice polare pot fi realizate cu mult mai multă precizie, spune echipa condusă de inginerul Ivailo Nacev. În prezent, el se află la Baza Antarctică bulgară Sf. Clement al Ohridei de pe insula Livingston și a colectat deja date despre erupțiile solare, permițând să se tragă concluzii specifice despre tipurile a

Planeta 07-02-2026 18:02

O navă germană de cercetare pleacă într-o nouă expediție în Antarctica

O navă de cercetare operată de Institutul Alfred Wegener (AWI) din Germania va pleca în acest weekend din Punta Arenas, Chile, într-o nouă expediție în Antarctica, informează DPA. O echipă internațională de oameni de știință aflați la bordul navei 'Polarstern' ('Steaua Polară') va studia regiunea de nord-vest

Planeta 07-02-2026 14:25

Spania și Portugalia, afectate de a doua depresiune atmosferică în decurs de doar câteva zile

Puternic afectate de furtuna Leonardo la mijlocul acestei săptămâni, Spania și Portugalia se confruntă începând de sâmbătă cu noi precipitații abundente și vânturi puternice provocate de o nouă furtună, care a fost denumită Marta, informează AFP. Autoritățile din cele două țări se tem că solurile, deja saturate după ultimele episo

Planeta 07-02-2026 12:29

Peste 80 de avertismente de inundații emise în Regatul Unit, cu prognoze de noi precipitații abundente

Peste 80 de avertismente de inundații sunt în vigoare în Regatul Unit sâmbătă, în timp ce ploile continuă să cadă neîncetat în această țară, informează DPA. Agenția pentru Mediu (EA) emisese 91 de avertismente de inundații vineri, în mare parte pentru sudul și sud-vestul Angliei, precum și în regiunile East și We

Planeta 06-02-2026 11:52

Danemarca, parțial paralizată din cauza ninsorilor abundente

Transporturi publice oprite, școli închise și curse aeriene anulate: Danemarca a fost paralizată parțial vineri din cauza ninsorilor abundente care au căzut în majoritatea zonelor țării, informează AFP. Institutul Danez de Meteorologie (DMI) a emis o avertizare de ninsori pentru estul țării, unde se află și capitala Copenhaga, precum și în es