logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

India/ Autoritățile din Delhi restricționează circulația unor autovehicule în încercarea de a reduce poluarea atmosferică

Imagine din galeria Agerpres

Autoritățile din capitala Indiei, New Delhi, au introdus miercuri măsuri stricte în încercarea de a reduce poluarea, printre acestea numărându-se o interdicție de circulație a autovehiculelor care nu respectă cele mai recente norme de control al emisiilor și reglementarea prezenței lucrătorilor în birourile private și guvernamentale, transmite Reuters.

Indicele de calitate a aerului (AQI) din regiunea orașului Delhi, unde locuiesc 30 de milioane de oameni, a atins un nivel 'sever' în ultimele zile, depășind de multe ori pragul de 450.

În plus, un strat jos de ceață care a acoperit unele părți ale orașului a redus vizibilitatea, afectând zborurile și circulația trenurilor.

Situația a determinat Comisia pentru gestionarea calității aerului să declare, sâmbătă, trecerea la etapa a patra, cel mai înalt nivel, din Planul de acțiune cu răspuns în etape pentru Delhi și zonele limitrofe.

Restricțiile interzic intrarea în oraș a camioanelor diesel mai vechi, suspendă activitatea din construcții, inclusiv în cadrul proiectelor publice, și impun, de asemenea, participarea la cursuri școlare în sistem hibrid.

Kapil Mishra, ministru în administrația locală, a anunțat miercuri că toate birourile private și guvernamentale din oraș vor funcționa cu o prezență de 50%, restul angajaților lucrând de acasă.

În plus, toți muncitorii din construcții înregistrați, mulți dintre ei fiind plătiți cu ziua, vor primi o compensație de 10.000 de rupii (110 dolari) din cauza interdicției impuse, a declarat Mishra într-o conferință de presă, la Delhi.

Marți, guvernul a pus în aplicare măsuri stricte împotriva poluării pentru autovehiculele din oraș, interzicând circulația acelora care nu respectă cele mai recente standarde de control al emisiilor.

'Guvernul nostru se angajează să asigure aer curat în Delhi. Zilele următoare vom lua măsuri stricte pentru a garanta acest lucru', a declarat marți seara ministrul Mediului din Delhi, Manjinder Singh Sirsa.

Poluarea reprezintă o problemă în fiecare an în Delhi și suburbiile sale în timpul iernii, când aerul rece și dens reține emisiile provenite de la autovehicule, șantiere și arderea miriștilor din statele învecinate. Astfel, în aceste perioade sunt înregistrate unele dintre cele mai ridicate niveluri de poluare atmosferică din lume, locuitorii fiind expuși la riscuri respiratorii grave.

Regiunea, în care locuiesc 30 de milioane de persoane, este acoperită de un strat dens de smog, cu un indice AQI ce atinge niveluri ridicate, chiar și de 450. Valorile sub 50 sunt considerate bune. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Purgaru, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 379

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 16-07-2026 17:35

Secarea lacului Velența din Ungaria, un simbol al crizei apei care afectează țara

Plajele din zona lacului Velența din Ungaria, în trecut foarte aglomerate, sunt pustii în această vară, turiștii fiind descurajați de căldură și de seceta prelungită, care au condus la o scădere periculoasă a nivelului apei, relatează joi AFP. 'Ne rugăm să plouă, dar știm bine că toată țara suferă din cauza lipsei de apă', a declarat Gy&oum

Planeta 16-07-2026 15:23

Cutremur 'puternic' resimțit pe Insula de Sud din Noua Zeelandă; o alertă de tsunami a fost ridicată

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs joi în apropierea orașului Te Anau, situat pe Insula de Sud din Noua Zeelandă, zguduind clădirile și determinând autoritățile să emită, pentru scurt timp, o avertizare de tsunami, transmite Reuters. Cutremurul a avut epicentrul la aproximativ 40 de kilometri nord de Te Anau, potrivit Agenției Naționale pentru

Planeta 16-07-2026 13:52

Italia: Peste jumătate din cele 27 de mari orașe monitorizate de Ministerul Sănătății, sub cod roșu de căldură extremă

Numărul marilor orașe italiene vizate de avertizări de cod roșu emise de Ministerul italian al Sănătății din cauza căldurii extreme a crescut joi de la șapte la 15, informează agenția italiană de presă ANSA. Orașe ca Bari, Genova sau Palermo s-au alăturat celor deja vizate de nivelul maxim de alertă, între care se numără Bologna, Florenț

Planeta 16-07-2026 10:45

Poluarea cu azot costă miliarde de euro anual, atenționează Comisia Europeană

Poluarea cu azot provenită din agricultură costă Uniunea Europeană între 68 și 182 de miliarde de euro anual, incluzând costurile aferente tratării apei potabile, a atenționat Comisia Europeană într-un raport publicat miercuri, citat de dpa. Raportul, care evaluează pentru prima dată impactul directivei europene din 1991 cu p

Planeta 16-07-2026 09:50

SUA: Avertisment de ''aer nesănătos'' în statul New York, cu puțin înaintea finalei Cupei Mondiale

Autoritățile din New York au emis miercuri un avertisment de ''aer nesănătos'' în întregul stat, înaintea finalei Cupei Mondiale dintre Spania și Argentina, programată pentru duminică, relatează joi dpa. Meciul se va disputa la East Rutherford, în imediata apropiere a orașului New York.

Planeta 16-07-2026 09:30

Toronto, asfixiat de fumul de la incendii de vegetație (FOTO/VIDEO)

Autoritățile canadiene le-au recomandat miercuri locuitorilor din Toronto să rămână în interior, în condițiile în care orașul, cel mai populat din Canada, a înregistrat cea mai slabă calitate a aerului din lume din cauza incendiilor de vegetație, potrivit companiei elvețiene IQAir, informează AFP.

Planeta 15-07-2026 21:57

Țările de Jos/ Peste 900 de decese suplimentare în timpul valului de caniculă

Țările de Jos au înregistrat 911 decese suplimentare în perioada 22 iunie - 5 iulie, în timpul valului de caniculă care a afectat Europa, au anunțat miercuri autoritățile sanitare din țară, transmite AFP. 'Cauza acestor decese este necunoscută, dar căldura este foarte probabil să fi jucat un rol', a indicat într

Planeta 14-07-2026 23:45

Venezuela: Bilanțul dublului seism a depășit 4.700 de morți

Bilanțul dublului seism produs pe 24 iunie în Venezuela a fost din nou revizuit în creștere, depășind 4.700 de morți, potrivit datelor oficiale furnizate marți, notează AFP. Cel puțin 4.734 de persoane au murit și 16.740 au fost rănite, conform raportului oficial difuzat pe Telegram de președintele Adunării Naționale, Jorge Rodrigu

Planeta 14-07-2026 18:49

BTA/Stare de urgență declarată în Rezervația Srebarna din Bulgaria din cauza nivelului critic de scăzut al apei

În Rezervația Naturală Srebarna din Bulgaria a fost declarată stare de urgență, după ce în lac au fost înregistrate niveluri critic de scăzute ale apei. Decizia a fost luată marți de primarul orașului Silistra, Aleksandăr Sabanov, și va rămâne în vigoare în perioada 14-21 iulie. Măsura vine în urma unu

Planeta 14-07-2026 11:52

China/ Peste 260.000 de locuitori evacuați în urma inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi

Cea mai puternică furtună care a lovit China continentală în acest an a condus la evacuarea a peste 260.000 de locuitori din provincia Liaoning, situată în nord-estul țării, din cauza inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi, transmite marți Reuters. Ploile abundente ar urma să continue și marți, cu averse extreme în une

Planeta 14-07-2026 11:12

Coduri roșii și portocalii de caniculă în Italia; în Sardinia sunt așteptate temperaturi de 45 de grade Celsius

Italia se confruntă cu al treilea val de caniculă din această vară, numărul alertelor cod roșu și portocaliu emise fiind în creștere, relatează marți agenția de presă ANSA. Miercuri este în vigoare un cod roșu de caniculă, cu risc pentru sănătatea populației, în șapte orașe italiene: Florența, Perugia, Bologna, Brescia, Frosi

Planeta 14-07-2026 08:59

Dublul cutremur din Venezuela a provocat deplasări semnificative ale solului, de până la 60 cm

Agenția spațială americană, NASA, a confirmat luni că pagubele extreme provocate de dublul cutremur care a afectat recent Venezuela, în special orașele Caracas și La Guaira, a fost cauzat de o ruptură violentă de falie, în urma căreia suprafața s-a deplasat cu până la 60 de centimetri, transmite agenția de presă EFE. NASA a p

Planeta 13-07-2026 22:03

Seisme în Venezuela/ Cel puțin 68 de morți în cartierul cel mai grav afectat din Caracas

Dublul seism produs pe 24 iunie în Venezuela a făcut 68 de morți în cartierul bogat Chacao, cel mai grav afectat de catastrofă district din Caracas, unde trei imobile s-au prăbușit, iar zeci de clădiri au devenit nelocuibile, potrivit unui bilanț comunicat luni de autoritățile locale, potrivit AFP. Cele mai multe victime în u

Planeta 13-07-2026 15:58

Incendiile de vegetație fac ravagii în apropiere de Paris, pe fundalul valului de caniculă din Europa

Un incendiu de vegetație făcea ravagii luni într-o pădure istorică din apropierea Parisului, determinând închiderea unor autostrăzi și mobilizarea unor aeronave pentru stingerea incendiilor, în timp ce bilanțul deceselor unuia dintre cele mai devastatoare incendii din Spania a crescut la 13, pe fundalul unui val de caniculă care s-a abătut asupra cele

Planeta 13-07-2026 12:35

Cutremur cu magnitudinea 6,5 în Papua Noua Guinee (USGS)

Un seism cu magnitudinea 6,5 s-a produs luni în regiunea Lorengau din Papua Noua Guinee, a anunțat Serviciul geologic al Statelor Unite (USGS), informează Reuters. Cutremurul s-a produs la o adâncime de 47,8 kilometri, a precizat USGS. Seismele sunt frecvente în Papua Noua Guinee, țară situată pe 'Cercul de Foc al Pacificul