logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Populația de elefanți de pădure din Africa a fost revizuită în creștere, dar specia rămâne amenințată (UICN)

Imagine din galeria Agerpres

Numărul estimat al elefanților de pădure din Africa a fost revizuit în creștere ca urmare a unui recensământ mai bun, dar specia rămâne în continuare amenințată din cauza braconajului, a indicat un raport al UICN publicat joi, informează AFP.

Uniunea Internațională pentru Conservarea Naturii (UICN) a estimat numărul elefanților la 135.960, echivalentul unei creșteri cu 16% în comparație cu ultimele statistici, publicate în 2016.

''Cifrele actualizate referitoare la elefanții de pădure africani nu trebuie interpretate ca o creștere a populației, ci mai degrabă ca rezultat al unei mai bune acoperiri a recensămintelor, posibilă grație metodelor bazate pe ADN'', a precizat un zoolog din cadrul UICN specializat în această specie, Rob Slotow, citat într-un comunicat.

În cea mai mare parte, această revizuire provine din Gabon, o țară care adăpostește singură două treimi din indivizii acestei specii (Loxodonta cyclotis). Această specie este considerată de UICN ca fiind ''în pericol critic de extincție''.

Elefantul de savană (Loxodonta africana) este o specie distinctă, mai răspândită pe continent, cu o populație de circa 350.000 de indivizi. Este, la rândul ei, clasată ca fiind ''în pericol''.

Populați elefanților de pădure a scăzut ''cu peste 86% în 31 de ani până în 2015, în principal din cauza braconajului și a pierderii habitatului'', a reamintit UICN.

Aceste animale par puțin mai bine protejate în ziua de azi. ''Braconajul pentru fildeș pare să se fi diminuat, în special în perioada 2018-2019'', a mai precizat organizația internațională.

Organizația a adăugat că ''elefanții de pădure se confruntă de asemenea cu o schimbare rapidă în ceea ce privește utilizarea terenurilor'', suprafața de pădure fiind în scădere în comparație cu suprafețele cultivate.

''Acest lucru ar putea, în consecință, declanșa atacuri asupra recoltelor (...). Aceste atacuri scad toleranța oamenilor față de elefanți și, din păcate, pot declanșa ucideri reciproce'', potrivit UICN.

Restabilirea populațiilor este complicată de lentoarea cu care se reproduce această specie.

Raportul a fost publicat cu ocazia conferinței CITES (Convenției asupra comerțului internațional cu specii din fauna și flora sălbatică amenințate de extincție) de la Samarkand, în Uzbekistan.

Namibia încearcă să adopte o propunere care să-i permită să vândă un stoc de 46,3 tone de fildeș ''acumulat de la elefanți morți de cauza naturale'' în scopul utilizării fondurilor obținute ''exclusiv pentru protecția elefanților''. AGERPRES/(AS-redactor: Simona Tatu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 356

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 16-07-2026 17:35

Secarea lacului Velența din Ungaria, un simbol al crizei apei care afectează țara

Plajele din zona lacului Velența din Ungaria, în trecut foarte aglomerate, sunt pustii în această vară, turiștii fiind descurajați de căldură și de seceta prelungită, care au condus la o scădere periculoasă a nivelului apei, relatează joi AFP. 'Ne rugăm să plouă, dar știm bine că toată țara suferă din cauza lipsei de apă', a declarat Gy&oum

Planeta 16-07-2026 15:23

Cutremur 'puternic' resimțit pe Insula de Sud din Noua Zeelandă; o alertă de tsunami a fost ridicată

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs joi în apropierea orașului Te Anau, situat pe Insula de Sud din Noua Zeelandă, zguduind clădirile și determinând autoritățile să emită, pentru scurt timp, o avertizare de tsunami, transmite Reuters. Cutremurul a avut epicentrul la aproximativ 40 de kilometri nord de Te Anau, potrivit Agenției Naționale pentru

Planeta 16-07-2026 13:52

Italia: Peste jumătate din cele 27 de mari orașe monitorizate de Ministerul Sănătății, sub cod roșu de căldură extremă

Numărul marilor orașe italiene vizate de avertizări de cod roșu emise de Ministerul italian al Sănătății din cauza căldurii extreme a crescut joi de la șapte la 15, informează agenția italiană de presă ANSA. Orașe ca Bari, Genova sau Palermo s-au alăturat celor deja vizate de nivelul maxim de alertă, între care se numără Bologna, Florenț

Planeta 16-07-2026 10:45

Poluarea cu azot costă miliarde de euro anual, atenționează Comisia Europeană

Poluarea cu azot provenită din agricultură costă Uniunea Europeană între 68 și 182 de miliarde de euro anual, incluzând costurile aferente tratării apei potabile, a atenționat Comisia Europeană într-un raport publicat miercuri, citat de dpa. Raportul, care evaluează pentru prima dată impactul directivei europene din 1991 cu p

Planeta 16-07-2026 09:50

SUA: Avertisment de ''aer nesănătos'' în statul New York, cu puțin înaintea finalei Cupei Mondiale

Autoritățile din New York au emis miercuri un avertisment de ''aer nesănătos'' în întregul stat, înaintea finalei Cupei Mondiale dintre Spania și Argentina, programată pentru duminică, relatează joi dpa. Meciul se va disputa la East Rutherford, în imediata apropiere a orașului New York.

Planeta 16-07-2026 09:30

Toronto, asfixiat de fumul de la incendii de vegetație (FOTO/VIDEO)

Autoritățile canadiene le-au recomandat miercuri locuitorilor din Toronto să rămână în interior, în condițiile în care orașul, cel mai populat din Canada, a înregistrat cea mai slabă calitate a aerului din lume din cauza incendiilor de vegetație, potrivit companiei elvețiene IQAir, informează AFP.

Planeta 15-07-2026 21:57

Țările de Jos/ Peste 900 de decese suplimentare în timpul valului de caniculă

Țările de Jos au înregistrat 911 decese suplimentare în perioada 22 iunie - 5 iulie, în timpul valului de caniculă care a afectat Europa, au anunțat miercuri autoritățile sanitare din țară, transmite AFP. 'Cauza acestor decese este necunoscută, dar căldura este foarte probabil să fi jucat un rol', a indicat într

Planeta 14-07-2026 23:45

Venezuela: Bilanțul dublului seism a depășit 4.700 de morți

Bilanțul dublului seism produs pe 24 iunie în Venezuela a fost din nou revizuit în creștere, depășind 4.700 de morți, potrivit datelor oficiale furnizate marți, notează AFP. Cel puțin 4.734 de persoane au murit și 16.740 au fost rănite, conform raportului oficial difuzat pe Telegram de președintele Adunării Naționale, Jorge Rodrigu

Planeta 14-07-2026 18:49

BTA/Stare de urgență declarată în Rezervația Srebarna din Bulgaria din cauza nivelului critic de scăzut al apei

În Rezervația Naturală Srebarna din Bulgaria a fost declarată stare de urgență, după ce în lac au fost înregistrate niveluri critic de scăzute ale apei. Decizia a fost luată marți de primarul orașului Silistra, Aleksandăr Sabanov, și va rămâne în vigoare în perioada 14-21 iulie. Măsura vine în urma unu

Planeta 14-07-2026 11:52

China/ Peste 260.000 de locuitori evacuați în urma inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi

Cea mai puternică furtună care a lovit China continentală în acest an a condus la evacuarea a peste 260.000 de locuitori din provincia Liaoning, situată în nord-estul țării, din cauza inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi, transmite marți Reuters. Ploile abundente ar urma să continue și marți, cu averse extreme în une

Planeta 14-07-2026 11:12

Coduri roșii și portocalii de caniculă în Italia; în Sardinia sunt așteptate temperaturi de 45 de grade Celsius

Italia se confruntă cu al treilea val de caniculă din această vară, numărul alertelor cod roșu și portocaliu emise fiind în creștere, relatează marți agenția de presă ANSA. Miercuri este în vigoare un cod roșu de caniculă, cu risc pentru sănătatea populației, în șapte orașe italiene: Florența, Perugia, Bologna, Brescia, Frosi

Planeta 14-07-2026 08:59

Dublul cutremur din Venezuela a provocat deplasări semnificative ale solului, de până la 60 cm

Agenția spațială americană, NASA, a confirmat luni că pagubele extreme provocate de dublul cutremur care a afectat recent Venezuela, în special orașele Caracas și La Guaira, a fost cauzat de o ruptură violentă de falie, în urma căreia suprafața s-a deplasat cu până la 60 de centimetri, transmite agenția de presă EFE. NASA a p

Planeta 13-07-2026 22:03

Seisme în Venezuela/ Cel puțin 68 de morți în cartierul cel mai grav afectat din Caracas

Dublul seism produs pe 24 iunie în Venezuela a făcut 68 de morți în cartierul bogat Chacao, cel mai grav afectat de catastrofă district din Caracas, unde trei imobile s-au prăbușit, iar zeci de clădiri au devenit nelocuibile, potrivit unui bilanț comunicat luni de autoritățile locale, potrivit AFP. Cele mai multe victime în u

Planeta 13-07-2026 15:58

Incendiile de vegetație fac ravagii în apropiere de Paris, pe fundalul valului de caniculă din Europa

Un incendiu de vegetație făcea ravagii luni într-o pădure istorică din apropierea Parisului, determinând închiderea unor autostrăzi și mobilizarea unor aeronave pentru stingerea incendiilor, în timp ce bilanțul deceselor unuia dintre cele mai devastatoare incendii din Spania a crescut la 13, pe fundalul unui val de caniculă care s-a abătut asupra cele

Planeta 13-07-2026 12:35

Cutremur cu magnitudinea 6,5 în Papua Noua Guinee (USGS)

Un seism cu magnitudinea 6,5 s-a produs luni în regiunea Lorengau din Papua Noua Guinee, a anunțat Serviciul geologic al Statelor Unite (USGS), informează Reuters. Cutremurul s-a produs la o adâncime de 47,8 kilometri, a precizat USGS. Seismele sunt frecvente în Papua Noua Guinee, țară situată pe 'Cercul de Foc al Pacificul