Al Gore la COP30: Atmosfera este folosită ca o canalizare deschisă
Fostul vicepreședinte american Al Gore a declarat, într-un discurs la Conferința ONU privind schimbările climatice din Brazilia (COP30), că este 'la propriu o nebunie' faptul că omenirea continuă să utilizeze greșit atmosfera, informează dpa.
Adresându-se delegaților la summitul climatic, cunoscut sub numele de COP30, Gore a declarat miercuri că 175 de milioane de tone de gaze cu efect de seră dăunătoare climei sunt eliberate în aer în fiecare an.
'Trebuie să ne adaptăm, precum și să atenuăm, dar trebuie să fim și realiști că, dacă permitem ca această nebunie să continue, să folosim cerul ca o canalizare deschisă, va fi foarte dificil să ne adaptăm la unele lucruri', a insistat Gore.
Această reuniune de proporții are loc la 10 ani după Acordul de la Paris privind clima, considerat istoric la acea vreme. Atunci, comunitatea internațională a convenit să limiteze încălzirea globală cât mai aproape posibil de 1,5 grade Celsius peste nivelul din perioada preindustrială.
Însă, conform unei prognoze actuale a Organizației Națiunilor Unite, cu politicile climatice existente, lumea este pe cale să atingă o încălzire de 2,8 grade Celsius.
Accentul principal al lui Gore la summit a fost discutarea inițiativei Climate Trace, pe care a cofondat-o. Coaliția non-profit de organizații urmărește emisiile de gaze cu efect de seră și alți poluanți.
A 30-a Conferință a ONU privind Schimbările Climatice a început luni la Belem, unde peste 190 de țări poartă aproape două săptămâni de discuții privind abordarea crizei climatice.
Președinția braziliană a COP30 a anunțat miercuri că va permite trei zile suplimentare de negocieri pentru a încerca să reconcilieze cererile țărilor pe subiecte spinoase precum ambiția climatică, finanțele și comerțul, potrivit AFP.
Andre Correa do Lago, diplomatul care prezidează importanta conferință a ONU privind clima din acest an, a propus ca consultările să continue, chiar dacă inițial acestea erau programate să se încheie miercuri, în perspectiva următoarei sesiuni plenare de sâmbătă.
Aceasta urmează după două zile de consultări pe temele pe care grupuri importante de țări doresc să le discute la COP30: limitarea încălzirii globale, finanțele, comerțul și transparența datelor.
Țările 's-au angajat în discuții deschise și oneste', dar au indicat și că 'au nevoie de mai mult timp', a explicat Andre Correa do Lago.
'Scenariul în care agenda este potențial transmisă miniștrilor în a doua săptămână pare a fi confirmat', a remarcat o sursă care a urmărit discuțiile. Liderii politici din diferite țări vin într-adevăr în a doua săptămână a COP pentru a finaliza acordurile pregătite de negociatori în timpul primei săptămâni, amintește AFP.
Președinția braziliană, lăudată pentru expertiza sa, dar menținând și un anumit aer de mister în legătură cu intențiile sale, a reușit luni să obțină adoptarea agendei COP30, promițând în același timp consultări cu privire la cele patru chestiuni controversate.
Acestea ar putea fi incluse în cele din urmă într-un text de sinteză politică sau într-un 'pact' care să enumere angajamente, ce ar urma să fie adoptat la COP.
Grupul Micilor Statelor Insulare (AOSIS), susținut de alții, dorește ca COP să abordeze lipsa angajamentelor din partea țărilor privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.
Cealaltă cerere majoră din partea țărilor în curs de dezvoltare este sprijinul financiar pe care națiunile bogate trebuie să îl ofere. Un alt punct de discuție se referă la măsurile comerciale unilaterale, cum ar fi taxa europeană pe carbon la frontieră, care a fost criticată în principal de India și China.
Pentru a găsi un teren comun, Brazilia se bazează pe bunele sale relații cu Beijingul și New Delhi, precum și cu alte țări importante din Sudul Global.
'Acest lucru facilitează enorm capacitatea noastră de a ne angaja în dialog. Ceea ce am văzut este o voință politică din partea tuturor de a ajuta Brazilia să aibă succes la COP', a declarat pentru AFP Mauricio Lyrio, șeful delegației braziliene. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UPDATE Cutremure în Venezuela/ Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi (preşedinte)
Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,
Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbușite în Caracas (GALERIE FOTO/VIDEO)
Două cutremure puternice, cu magnitudini de 7,2 și 7,5 conform serviciului seismologic american (United States Geological Survey, USGS), au lovit succesiv miercuri Venezuela, unde jurnaliști ai AFP au văzut clădiri prăbușite și au asistat la scene de panică în capitala Caracas. Niciun bilanț nu a fost făcut public imediat. Conform USGS,
VIDEO Cutremur cu magnitudinea 6,9 în nordul Japoniei
Un cutremur cu magnitudinea de 6,9 a fost înregistrat joi în largul nordului Japoniei, a anunțat Agenția Meteorologică Japoneză, precizând că nu există risc de tsunami, transmite AFP. Acest cutremur s-a produs în Oceanul Pacific, în largul prefecturii Iwate, la nord de insula principală Honshu, la o adâncime
Luni și marți au fost cele mai călduroase zile de iunie înregistrate de Spania în ultimii 76 de ani
Luni și marți au fost cele mai călduroase zile înregistrate în Spania pentru luna iunie din 1950, a anunțat miercuri Agenția Națională de Meteorologie (Aemet), pe fondul unui val de căldură care cuprinde Europa, transmite AFP. Spania este obișnuită cu temperaturi extreme, dar în ultimii ani s-a confruntat cu o frecvență și in
Record de temperatură doborât în Regatul Unit pentru luna iunie
Recordul de temperatură din Regatul Unit pentru luna iunie a fost doborât miercuri, când 35,8 grade Celsius au fost înregistrate la Wiggonholt, în sudul Angliei, a anunțat agenția națională de meteorologie din această țară, citată de AFP. Acest record va fi 'foarte probabil doborât din nou, mai târziu &i
Un seism cu magnitudinea 5,6 s-a produs în nordul Californiei
Un seism cu magnitudinea 5,6 s-a produs miercuri în comitatul Mendocino din nordul statului american California, potrivit Serviciului de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS), citat de Reuters. Acest cutremur de pământ, înregistrat la o distanță de aproximativ 11 kilometri nord de Redwood Valley, s-a produs la ad&aci
Caniculă: OMS cere prioritate pentru investiții în sisteme de sănătate reziliente
Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a îndemnat marți țările lumii să facă 'o prioritate' din investițiile în sisteme de sănătate reziliente, pentru ca acestea să reziste mai bine la valurile de căldură devenite din ce în ce mai frecvente și mai intense, informează AFP. 'Valul de căldură c
Majoritatea orașelor din Italia, sub cod roșu de caniculă
Ministerul Sănătății din Italia, a plasat miercuri 16 dintre cele mai mari 27 de orașe din țară sub cod roșu din cauza pericolului reprezentat de temperaturile ridicate, în contextul valului de caniculă care afectează o mare parte din Europa de Vest, transmite agenția de presă ANSA. Latina s-a alăturat miercuri celor 15 orașe aflate deja sub cod roșu de
Marți a fost cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată în Franța
Ziua de marți a fost 'cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată în Franța' de la începutul măsurătorilor meteorologice în 1947 și numeroase recorduri absolute de temperatură au fost doborâte în vestul țării, a anunțat agenția Meteo-France, citată de AFP. Indicatorul termic național - media temperat
Londra 'se coace', avertizează secretarul general al ONU în cadrul Săptămânii Acțiunii Climatice
Londra 'se coace', a avertizat secretarul general al Organizației Națiunilor Unite (ONU), argumentând că omenirea nu poate miza și mai mult pe combustibilii fosili în fața schimbărilor climatice devastatoare, informează marți DPA. Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a făcut referire la romanul lui Charles Dickens &
Canicula continuă să se extindă în Europa
După mai multe recorduri de temperatură înregistrate luni și decese legate de căldură, canicula excepțională care a lovit Franța continuă să se extindă și marți, o zi care s-ar putea dovedi istorică pentru Regatul Unit, unde este așteptată cea mai ridicată temperatură pentru o lună iunie, informează AFP. Este vorba despre cel de-al doile
Temperaturile vor depăși 40°C în timpul valului de căldură din Europa; trei oameni au murit în Franța
Trei persoane au murit în Franța din cauza unor probleme de sănătate provocate de căldura extremă, iar aproape 2.700 de școli franceze urmează să fie închise sau să își modifice orarele, în contextul în care autoritățile din întreaga Europă au emis avertizări asociate cu un val de căldură pentru ziua de luni, informează Reuters.
Valurile de caniculă sunt mai periculoase atunci când durează mai mult timp?
Efectele nocive ale căldurii excesive asupra organismului, precum insolația sau problemele cardiovasculare, sunt binecunoscute. Însă, în ce măsură acestea se acumulează în cazul unei perioade de caniculă ce durează excepțional de mult, așa cum se preconizează în cazul celei care afectează în prezent Franța și Europa? După aproape
Canicula se accentuează în Europa
Europa se va confrunta săptămâna aceasta cu un nou val de caniculă, mai accentuat, care constrânge numeroase țări să ia măsuri, cum ar fi închiderea școlilor în Franța și anularea unor trenuri în Belgia, informează luni AFP. Este vorba despre un al doilea val de caniculă care lovește Europa de Vest în mai puțin de o lună. Co
BTA/Un cercetător bulgar, printre autorii unui studiu internațional despre genetica pelicanului creț
Svilen Cheshmedzhiev, un cercetător bulgar de la Muzeul Național de Istorie Naturală din cadrul Academiei Bulgare de Științe, se numără printre autorii unui studiu internațional care a realizat prima evaluare genetică cuprinzătoare a pelicanului creț (Pelecanus crispus) pe întregul său areal de răspândire. Oameni de știință și ecol













