logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Canicule în Europa în secolul XXI

Image

Temperaturile caniculare, precum cele înregistrate în prezent, ilustrează multiplicarea și intensificarea valurilor de căldură în Europa, o consecință directă a încălzirii climatice, potrivit oamenilor de știință.

AFP prezintă cinci aspecte de reținut despre valurile de căldură care au afectat în secolul XXI Europa, 'continentul care se încălzește cel mai rapid' din lume, conform observatorului european Copernicus.

- Șocul din 2003 -

Canicula intensă care a lovit Europa de Vest în prima jumătate a lunii august 2003 a produs un adevărat șoc în mai multe țări. În anii care au urmat, mai multe state au introdus sisteme de alertă pentru valurile de căldură, precum 'planul caniculă' creat în Franța.

Temperaturile excepționale înregistrate în Franța, Italia, Spania și Portugalia au provocat zeci de mii de morți: studii științifice ulterioare au estimat la 70.000 numărul 'deceselor suplimentare' în 16 țări.

Episodul din 2003 nu este singurul care a dus la un val de decese: canicula care a lovit Rusia în 2010 a provocat 56.000 de 'decese suplimentare', potrivit agenției ruse de statistică Rosstat, în timp ce 60.000 de decese sunt atribuite căldurilor din vara anului 2022 în 35 de țări europene, conform unui studiu franco-spaniol (Inserm/ISGlobal).

- De la est la vest, de la nord la sud -

Dacă canicula din 2003 s-a abătut în principal asupra vestului și sudului Europei, de la începutul secolului întregul continent a fost afectat, în toate regiunile sale, de valuri de căldură.

În 2010, Europa de Est, și în special Rusia, se sufocă din cauza temperaturilor ridicate. Acest episod excepțional de lung - de 45 de zile - este marcat de o temperatură record de 37,2 grade Celsius în iulie la Moscova.

În iunie și iulie 2019, jumătatea nordică a Europei a fost cea care a suferit cel mai mult, cu temperaturi record înregistrate în Țările de Jos, Belgia, Germania și Regatul Unit. Recordul absolut al Franței (de 46 grade Celsius) datează tot din acea vară.

În 2021, sudul Europei se sufocă ca urmare a temperaturilor ridicate, cu un record absolut de temperatură în august pentru Spania și 'cea mai gravă caniculă din 1987' pentru Grecia.

În 2023, o căldură anormală se abate asupra nordului Europei în luna iunie. Apoi, în iulie și august, sudul continentului se sufocă, cu temperaturi resimțite între 38 și 46 grade Celsius, potrivit Copernicus.

- Mai timpurii, mai târzii -

Mai extinse geografic, valurile de căldură din Europa ocupă tot mai mult spațiu în calendar.

În 2019 și apoi din nou în 2022, primul val de căldură care se abate asupra Europei sosește la mijlocul lunii iunie, cu recorduri pentru această lună în Germania și Austria în 2022.

Anul următor, valul de căldură din Europa se prelungește până în septembrie, accentuând seceta în sudul continentului și complicând în Franța organizarea Cupei Mondiale de Rugby 2023.

- Mai frecvente -

Studiile și organismele științifice sunt de acord în privința creșterii frecvenței episoadelor caniculare în Europa. 'Schimbările climatice reprezintă un factor important care contribuie la creșterea frecvenței și intensității valurilor de căldură', subliniază Copernicus.

Un studiu universitar germano-român care trece în revistă valurile de căldură din perioada 1921-2021 concluzionează că există 'o creștere semnificativă a frecvenței valurilor de căldură în majoritatea regiunilor Europei, mai ales în ultimele trei decenii'.

Meteo France notează, spre exemplu, că din cele 50 de valuri de căldură înregistrate la nivel național din 1947, 33 au apărut după anul 2000.

- Recorduri absolute de temperatură -

Caniculele cu care s-a confruntat Europa în secolul XXI au fost însoțite de temperaturi record, cum este vârful absolut pentru Europa atins pe 11 august 2021 la Siracuza, în Sicilia (Italia), de 48,8 grade Celsius, record omologat de Organizația Meteorologică Mondială.

Alte recorduri naționale au fost înregistrate în ultimii ani în mai multe țări ale continentului, printre care: Franța, cu 46 grade Celsius (iunie 2019); Portugalia, cu 47,3 grade Celsius (august 2003); Spania, cu 47,4 grade Celsius (august 2021); Germania, cu 41,2 grade Celsius (iulie 2019) și Regatul Unit, cu 40,3 grade Celsius (iulie 2022). AGERPRES/ (AS - editor: Ana Alecu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 608

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 11-08-2026 14:01

Erupția vulcanului Etna continuă; mii de turiști sunt afectați

Mii de turiști erau blocați marți pe insula italiană Sicilia, în timp ce vulcanul Etna continua să arunce în atmosferă nori de cenușă după erupția de săptămâna trecută, transmite agenția de presă DPA. Un număr redus de avioane au putut decola și ateriza pe cel mai mare aeroport de pe insulă, situat în Catania, la sud de vulcanul Etna.

Planeta 11-08-2026 12:26

Australia va vaccina păsările împotriva tulpinii H5 a gripei aviare

Autoritățile australiene au anunțat marți că vor vaccina speciile de păsări considerate deosebit de vulnerabile la tulpina H5 a gripei aviare, transmite AFP. Un prim caz a fost detectat în iunie, o premieră în Australia, țară care fusese ocolită de această boală. Săptămâna trecută, guvernul a semnalat primul ep

Planeta 11-08-2026 12:07

Cercetătorii avertizează că valurile de căldură marină reprezintă o amenințare tot mai mare la adresa sănătății umane (studiu)

Valurile de căldură marină reprezintă o amenințare tot mai mare la adresa sănătății umane, efectele acestora depășind moartea recifelor de corali și declinul resurselor piscicole, conform unui nou studiu, citat marți de agenția de presă Xinhua. Cercetătorii de la Universitatea Adelaide din Australia și de la Universitatea din Hong Kong au soli

Planeta 11-08-2026 11:25

Indonezia/ Școli închise și mii de pompieri mobilizați pentru stingerea incendiilor forestiere

Zeci de școli din Indonezia au fost închise marți, pentru a doua zi consecutiv, în timp ce aproape 48.000 de pompieri sunt mobilizați în întreaga țară în lupta cu incendiile forestiere care devastează arhipelagul, la începutul unui sezon secetos lung și intens, agravat de fenomenul El Nino, informează AFP. &

Planeta 11-08-2026 09:32

Cutremur în Venezuela/ Un nou bilanț oficial indică 6.301 morți

Dublul seism care a lovit Venezuela la 24 iunie a provocat 6.301 decese, conform unui nou bilanț oficial comunicat luni de președintele Parlamentului, Jorge Rodriguez, în timp ce echipele de salvare și rudele continuă să caute cadavre printre dărâmături, transmite AFP. Cel mai recent bilanț oficial indica 6.125 de morți.

Planeta 11-08-2026 08:32

Cutremur în Columbia/ Bilanțul provizoriu urcă la 132 de morți și peste 570 de răniți

Bilanțul seismului cu magnitudinea 7,4 care a lovit luni vestul Columbiei a crescut la 132 de morți și peste 570 de răniți, a anunțat guvernul columbian în cel mai recent comunicat al său, citat de agențiile de presă Xinhua și EFE. Conform raportului preliminar, 32 de orașe din întreaga țară au fost grav afectate, în timp ce

Planeta 10-08-2026 22:09

VIDEO Columbia declară ''stare de urgență'' în urma unui puternic seism care a făcut 111 morți

Președintele Columbiei, Abelardo de La Espriella, va declara luni ''stare de urgență'' în Columbia în urma unui seism puternic care a făcut cel puțin 111 morți și 87 de răniți în vestul țării, potrivit AFP și Reuters. ''S-a decis declararea stării de urgență, care va fi semnată în cursul zilei

Planeta 10-08-2026 21:25

Seism puternic în Columbia / Bilanțul a urcat la 69 de morți

Cel puțin 69 de persoane și-au pierdut viața în puternicul seism înregistrat luni în vestul Columbiei, majoritatea victimelor înregistrându-se în ''regiunea

Planeta 10-08-2026 18:41

Seism puternic în Columbia / Cel puțin 18 morți în orașul Pereira, în vestul țării (primar)

Cel puțin 18 persoane și-au pierdut viața în orașul Pereira după seismul puternic care a lovit luni vestul Columbiei, a anunțat edilul acestui oraș situat în regiunea turistică a cafelei,

Planeta 10-08-2026 17:07

Secetă / Aproape 70% din teritoriul Franței, vizat de restricții privind utilizarea apei

Aproape 70% din teritoriul Franței este vizat de măsuri privind restricționarea utilizării apei din cauza unei secete care s-a agravat în urma valurilor de caniculă repetate care s-au abătut asupra acestei țări în ultimele trei luni, a precizat luni guvernul, anunțând o ședință de criză pentru miercuri, informează AFP. ''Pe fundalul u

Planeta 10-08-2026 16:20

Valul de caniculă care s-a abătut asupra Italiei va continua cel puțin încă o săptămână

Valul de caniculă care s-a abătut asupra Italiei, cel de-al patrulea din acest an, este prognozat să continue cel puțin încă o săptămână, temperaturile urmând să se apropie de valori de 38-39 de grade Celsius în unele zone, informează luni agenția ANSA. Luni, 19 dintre cele 27 de mari orașe monitorizate de Ministerul Sănătății &

Planeta 10-08-2026 16:12

UPDATE Columbia / Un seism cu magnitudinea 7,4 a provocat răniţi şi pagube materiale în vestul ţării

Un seism puternic a zguduit luni Columbia, fiind resimțit în mari orașe precum capitala Bogota (centru) și Cali (sud-vest); seismul a provocat un număr necunoscut de răniți, precum și pagube materiale în vestul țării, informează AFP. Seismul, cu magnitudinea 7,4 potrivit serviciilor geologice din Statele Unite și din Columbia, s-a produs luni dimin

Planeta 10-08-2026 12:47

Furtunile generate de taifunul Dolphin inundă estul Chinei și anulează aproape 950 de zboruri din Shanghai

Ploile torențiale și furtunile provocate de taifunul Dolphin au afectat mai multe provincii din estul Chinei, inundând străzile din Shanghai, unde aproximativ 40% dintre zboruri au fost anulate luni din cauza condițiilor meteorologice, transmite Reuters. Taifunul Dolphin, însoțit de vânturi susținute de până la 151 km/h

Planeta 10-08-2026 12:18

Zboruri anulate în Sicilia din cauza erupției vulcanului Etna

Nivelul ridicat al activității eruptive a vulcanului Etna din Italia a perturbat luni zborurile pe aeroportul Catania din Sicilia, transmite agenția de presă DPA. Cel mai activ vulcan din Europa continuă să expulzeze cantități însemnate de cenușă și roci incandescente. Potrivit Institutului Național de Geofizică și Vulcanologie (INGV), f

Planeta 10-08-2026 10:42

Grecia/ Un nou incendiu de vegetație în apropiere de Atena; un sat a fost evacuat

Un nou incendiu de pădure a izbucnit luni dimineață în sud-estul Atenei, alimentat de vântul puternic, de peste 70 km/h, au anunțat pompierii citați de AFP. Cel puțin 172 de pompieri, ajutați de aproximativ 40 de vehicule, au fost mobilizați pentru combaterea incendiului din localitatea Kouvaras, la 60 de kilometri sud-est de Atena