logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Exploatarea minieră în adâncurile oceanelor poate afecta viața marină (studiu)

Image

Exploatarea minieră în adâncurile oceanelor ar putea avea un impact negativ asupra vieții marine, de la cele mai mici organisme până la prădători mari, cum ar fi peștele spadă și rechinii, a dezvăluit un studiu finanțat chiar de o mare companie din industria extractivă, publicat joi, transmite AFP.

Firma canadiană The Metals Company a plătit aproximativ 1 milion de dolari organizației australiene de cercetare științifică, CSIRO, pentru a examina datele colectate în Oceanul Pacific.

Porțiuni uriașe ale fundului mării Oceanului Pacific sunt acoperite de noduli polimetalici, structuri asemănătoare pietricelelor, cu niveluri variabile de mangan, cobalt, cupru și nichel.

The Metals Company a surprins pe toată lumea solicitând la Washington, prin intermediul filialei sale americane, primul permis de exploatare minieră comercială în apele internaționale, în special în Zona Clarion-Clipperton.

Situată între Mexic și Hawaii, Zona de Fractură Clipperton este un vast platou abisal care acoperă aproximativ patru milioane de kilometri pătrați.

Ocolind International Seabed Authority (ISA - Autoritatea Internațională a adâncurilor marine), din care Statele Unite nu sunt membre, compania canadiană intenționează să profite de o lege americană din 1980, recent reactivată de Donald Trump, pentru a-și începe proiectul în termen de doi ani.

Companiile miniere nu au găsit încă cea mai bună modalitate de a recupera nodulii de metale aflați la adâncimi de cinci kilometri sau mai mult. Eforturile lor se concentrează pe mașini robotizate de recoltare care aspiră nodulii.

Specii precum castraveții de mare, viermi marini, stelele de mare și crustaceele ar putea experimenta 'scăderi semnificative' ale populației ca urmare a acestor exploatări, indică studiul. Se raportează că unele specii își revin parțial în decurs de un an, dar organismele care se hrănesc prin filtrare și organismele mici care se hrănesc cu sedimente se recuperează greu.

'Pe fundul mării, cercetările noastre arată că există impacturi locale substanțiale din cauza diferitelor operațiuni miniere', a declarat omul de știință Piers Dunstan la conferința organizată joi pentru prezentarea acestui studiu.

Peștii prădători s-ar putea confrunta cu o acumulare de metalele toxice în corpul lor după o expunere prelungită la norii de sedimente ridicați prin excavare.

'Peștele spadă și rechinii mari au acumulat cele mai mari concentrații simulate de metale', au remarcat oamenii de știință în raportul lor.

'Acest proiect contribuie la asigurarea faptului că, în cazul în care mineritul în adâncime va continua, există o abordare clară pentru înțelegerea riscurilor și impacturilor potențiale asupra vieții marine și ecosistemelor', a mai susținut Piers Dunstan.

Tina Soliman-Hunter, profesoară la Universitatea Macquarie din Australia, a explicat că acesta a fost unul dintre 'cele mai cuprinzătoare' studii privind mineritul în adâncime de până acum.

'Fără o astfel de cercetare, există riscul unor daune legate de minerit care ar putea persista timp de generații', a subliniat ea.

Condusă de WWF, o Coaliție de Afaceri pentru Stoparea Mineritului în Adâncime a fost lansată în 2021, iar 64 de companii s-au alăturat. Instituții financiare precum Deutsche Bank, Credit Suisse (UBS), Credit Agricole și Banca Europeană de Investiții au indicat, de asemenea, că nu vor finanța această activitate.AGERPRES/(AS - editor: Codruț Bălu, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 435

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 17-07-2026 05:53

VIDEO Chile: O furtună violentă s-a soldat cu trei morți și zeci de sinistrați

Trei persoane și-au pierdut viața, iar alte 76 au fost sinistrate joi în Chile, în timpul unei furtuni însoțite de ploi torențiale, valuri puternice și vânturi violente care afectează două treimi din regiunile țării, a anunțat guvernul, notează AFP. Ministrul de interne Claudio Alvarado a deplorat 'moartea a trei pe

Planeta 16-07-2026 17:35

Secarea lacului Velența din Ungaria, un simbol al crizei apei care afectează țara

Plajele din zona lacului Velența din Ungaria, în trecut foarte aglomerate, sunt pustii în această vară, turiștii fiind descurajați de căldură și de seceta prelungită, care au condus la o scădere periculoasă a nivelului apei, relatează joi AFP. 'Ne rugăm să plouă, dar știm bine că toată țara suferă din cauza lipsei de apă', a declarat Gy&oum

Planeta 16-07-2026 15:23

Cutremur 'puternic' resimțit pe Insula de Sud din Noua Zeelandă; o alertă de tsunami a fost ridicată

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs joi în apropierea orașului Te Anau, situat pe Insula de Sud din Noua Zeelandă, zguduind clădirile și determinând autoritățile să emită, pentru scurt timp, o avertizare de tsunami, transmite Reuters. Cutremurul a avut epicentrul la aproximativ 40 de kilometri nord de Te Anau, potrivit Agenției Naționale pentru

Planeta 16-07-2026 13:52

Italia: Peste jumătate din cele 27 de mari orașe monitorizate de Ministerul Sănătății, sub cod roșu de căldură extremă

Numărul marilor orașe italiene vizate de avertizări de cod roșu emise de Ministerul italian al Sănătății din cauza căldurii extreme a crescut joi de la șapte la 15, informează agenția italiană de presă ANSA. Orașe ca Bari, Genova sau Palermo s-au alăturat celor deja vizate de nivelul maxim de alertă, între care se numără Bologna, Florenț

Planeta 16-07-2026 10:45

Poluarea cu azot costă miliarde de euro anual, atenționează Comisia Europeană

Poluarea cu azot provenită din agricultură costă Uniunea Europeană între 68 și 182 de miliarde de euro anual, incluzând costurile aferente tratării apei potabile, a atenționat Comisia Europeană într-un raport publicat miercuri, citat de dpa. Raportul, care evaluează pentru prima dată impactul directivei europene din 1991 cu p

Planeta 16-07-2026 09:50

SUA: Avertisment de ''aer nesănătos'' în statul New York, cu puțin înaintea finalei Cupei Mondiale

Autoritățile din New York au emis miercuri un avertisment de ''aer nesănătos'' în întregul stat, înaintea finalei Cupei Mondiale dintre Spania și Argentina, programată pentru duminică, relatează joi dpa. Meciul se va disputa la East Rutherford, în imediata apropiere a orașului New York.

Planeta 16-07-2026 09:30

Toronto, asfixiat de fumul de la incendii de vegetație (FOTO/VIDEO)

Autoritățile canadiene le-au recomandat miercuri locuitorilor din Toronto să rămână în interior, în condițiile în care orașul, cel mai populat din Canada, a înregistrat cea mai slabă calitate a aerului din lume din cauza incendiilor de vegetație, potrivit companiei elvețiene IQAir, informează AFP.

Planeta 15-07-2026 21:57

Țările de Jos/ Peste 900 de decese suplimentare în timpul valului de caniculă

Țările de Jos au înregistrat 911 decese suplimentare în perioada 22 iunie - 5 iulie, în timpul valului de caniculă care a afectat Europa, au anunțat miercuri autoritățile sanitare din țară, transmite AFP. 'Cauza acestor decese este necunoscută, dar căldura este foarte probabil să fi jucat un rol', a indicat într

Planeta 14-07-2026 23:45

Venezuela: Bilanțul dublului seism a depășit 4.700 de morți

Bilanțul dublului seism produs pe 24 iunie în Venezuela a fost din nou revizuit în creștere, depășind 4.700 de morți, potrivit datelor oficiale furnizate marți, notează AFP. Cel puțin 4.734 de persoane au murit și 16.740 au fost rănite, conform raportului oficial difuzat pe Telegram de președintele Adunării Naționale, Jorge Rodrigu

Planeta 14-07-2026 18:49

BTA/Stare de urgență declarată în Rezervația Srebarna din Bulgaria din cauza nivelului critic de scăzut al apei

În Rezervația Naturală Srebarna din Bulgaria a fost declarată stare de urgență, după ce în lac au fost înregistrate niveluri critic de scăzute ale apei. Decizia a fost luată marți de primarul orașului Silistra, Aleksandăr Sabanov, și va rămâne în vigoare în perioada 14-21 iulie. Măsura vine în urma unu

Planeta 14-07-2026 11:52

China/ Peste 260.000 de locuitori evacuați în urma inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi

Cea mai puternică furtună care a lovit China continentală în acest an a condus la evacuarea a peste 260.000 de locuitori din provincia Liaoning, situată în nord-estul țării, din cauza inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi, transmite marți Reuters. Ploile abundente ar urma să continue și marți, cu averse extreme în une

Planeta 14-07-2026 11:12

Coduri roșii și portocalii de caniculă în Italia; în Sardinia sunt așteptate temperaturi de 45 de grade Celsius

Italia se confruntă cu al treilea val de caniculă din această vară, numărul alertelor cod roșu și portocaliu emise fiind în creștere, relatează marți agenția de presă ANSA. Miercuri este în vigoare un cod roșu de caniculă, cu risc pentru sănătatea populației, în șapte orașe italiene: Florența, Perugia, Bologna, Brescia, Frosi

Planeta 14-07-2026 08:59

Dublul cutremur din Venezuela a provocat deplasări semnificative ale solului, de până la 60 cm

Agenția spațială americană, NASA, a confirmat luni că pagubele extreme provocate de dublul cutremur care a afectat recent Venezuela, în special orașele Caracas și La Guaira, a fost cauzat de o ruptură violentă de falie, în urma căreia suprafața s-a deplasat cu până la 60 de centimetri, transmite agenția de presă EFE. NASA a p

Planeta 13-07-2026 22:03

Seisme în Venezuela/ Cel puțin 68 de morți în cartierul cel mai grav afectat din Caracas

Dublul seism produs pe 24 iunie în Venezuela a făcut 68 de morți în cartierul bogat Chacao, cel mai grav afectat de catastrofă district din Caracas, unde trei imobile s-au prăbușit, iar zeci de clădiri au devenit nelocuibile, potrivit unui bilanț comunicat luni de autoritățile locale, potrivit AFP. Cele mai multe victime în u

Planeta 13-07-2026 15:58

Incendiile de vegetație fac ravagii în apropiere de Paris, pe fundalul valului de caniculă din Europa

Un incendiu de vegetație făcea ravagii luni într-o pădure istorică din apropierea Parisului, determinând închiderea unor autostrăzi și mobilizarea unor aeronave pentru stingerea incendiilor, în timp ce bilanțul deceselor unuia dintre cele mai devastatoare incendii din Spania a crescut la 13, pe fundalul unui val de caniculă care s-a abătut asupra cele