Noi vârfuri de căldură așteptate în Europa; risc ''sever'' de incendii în Franța
Noi vârfuri de căldură sunt așteptate în părți ale Europei, în special în Italia, unde aproximativ 20 de orașe mari sunt în alertă în acest weekend, dar și în Franța, confruntată cu un risc ''sever'' de incendii în zonele de sud-est, transmite joi AFP.
Ministerul italian al Sănătății a plasat în special Roma și Veneția în alertă ''roșie'' din cauza așteptării unui nivel al căldurii ce ar putea avea ''efecte negative asupra sănătății persoanelor în stare bună de sănătate și nu doar asupra persoanelor din grupele de risc''.
În 2021, în Italia a fost doborât recordul de temperatură pentru Europa continentală, și anume 48,8°C, potrivit Organizației Meteorologice Mondiale (OMM).
În Franța, patru departamente din jurul Mediteranei (Bouches-du-Rhone, Gard, Herault și Pyrenees-Orientales) au fost plasate în alertă portocalie de caniculă vineri, la ora 10:00 GMT, a indicat Meteo-France în buletinul său de avertizare matinală, care prognozează temperaturi între 35 și 38°C, temperaturile locale ajungând la 39°C sau chiar mai mult în interiorul țării.
Căldura ar putea crește iar valul de căldură s-ar putea răspândi în toată țara, avertizează Meteo-France. Maximele de sâmbătă vor fi în general între 37 și 39°C. În Franța, 13 departamente vor fi plasate în alertă portocalie.
Din 19 iunie, țara se confruntă cu al 50-lea val de căldură național din 1947, dintre care 33 au avut loc din 2000, o consecință a încălzirii globale, care crește intensitatea și frecvența valurilor de căldură.
Acesta este un ''val de căldură timpuriu'', a cărui durată și răspândire treptată spre nordul țării necesită ''o vigilență specială'', insistă Meteo-France, în timp ce o furtună violentă, urmată unui val de căldură intens, a provocat deja două decese și pagube extinse în noaptea de miercuri spre joi.
De câteva zile, primăriile, prefecturile și pompierii au emis avertismente și recomandări.
Al doilea oraș ca mărime din Franța, Marsilia, a anunțat că piscinele municipale vor fi gratuite până la sfârșitul valului de căldură. Distribuiri de sticle de apă sunt planificate și în departamentul Gard, unde se așteaptă ca temperaturile să atingă sâmbătă 40°C.
În departamentul Bouches-du-Rhone, cel mai expus riscului de incendii forestiere din Franța continentală, pompierii se luptă cu numeroase incendii de câteva zile, deși acestea au fost ținute sub control pentru moment. Prefectura a anunțat închiderea a 14 din 26 de zone forestiere, cu o interdicție strictă de acces.
Acest val de căldură intens lovește și sudul Europei, unde temperaturile vor depăși sâmbătă 40°C.
Spania se pregătește pentru primul val de căldură al verii, care va începe sâmbăta aceasta și va face ca termometrele să urce până la 42°C în sudul țării.
Cele mai grele zile vor fi probabil duminică și luni, când temperaturile vor depăși 40°C în zone extinse din sudul, centrul și estul țării, a avertizat agenția meteorologică spaniolă, Aemet.
Temperaturile minime nu vor scădea sub 25°C în zone extinse din jumătatea sudică a țării, fiind preconizate nopți tropicale care vor îngreuna somnul în timpul acestui val de căldură ce va dura cel puțin până marți, 1 iulie.
Agenția de Protecție Civilă a făcut apel la ''vigilență maximă în fața riscului extrem de incendii forestiere''.
În Portugalia, două treimi din țară vor fi în alertă portocalie duminică, cu temperaturi de 42°C prognozate la Lisabona și un risc maxim de incendii de vegetație.
În Grecia, un incendiu violent de vegetație a devastat joi numeroase stațiuni de pe litoral la sud de Atena, provocând zeci de evacuări, înainte de a fi adus sub control vineri dimineață.
De duminică, un alt incendiu de vegetație face ravagii pe insula Chios, în nord-estul Mării Egee. Până acum a devastat peste 4.000 de hectare, dar, potrivit pompierilor greci, este ''sub control''.
Balcanii sunt, de asemenea, înăbușiți de primul val de căldură al anului, însoțit de o secetă intensă: joi în Bosnia s-au înregistrat temperaturi de 40°C, iar două regiuni din Croația - în jurul capitalei, Zagreb, și în estul țării - sunt în alertă maximă din cauza căldurii.
În Serbia, temperaturile maxime de joi vor varia între 36 și 39 de grade Celsius, cu aproape 10 grade Celsius peste medie, a avertizat Serviciul Meteorologic Național. AGERPRES/(AS - editor: Codruț Bălu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Balenă eșuată în Marea Baltică/ Un catamaran ar putea fi utilizat pentru salvarea cetaceului
Autoritățile germane iau în considerare o nouă tentativă de salvare, cu ajutorul unui catamaran, a balenei cu cocoașă care a făcut senzație în ultimele săptămâni după ce a eșuat de mai multe ori în Marea Baltică, transmite agenția DPA. Balena, cu o lungime de 12,35 metri, a eșuat de patru ori în largul coastelor G
Antarctica ascunde zăcăminte uriașe de aur, argint și cupru care încep să fie expuse de topirea ghețurilor
Încălzirea climatică ar putea expune o porțiune de teren fără gheață de mărimea Pennsylvaniei în Antarctica până în anul 2300, ceea ce ar putea remodela drastic geopolitica antarctică, precum și geografia continentului, conform unui studiu publicat în Nature Climate Change, transmite luni Live Science. Acest studi
Un cutremur cu magnitudinea 5,2 a lovit estul Turciei
Un cutremur cu magnitudinea 5,2 s-a produs sâmbătă în provincia Van din estul Turciei, fără a fi semnalate deocamdată victime umane sau pagube materiale, transmit DPA și Xinhua. Seismul s-a produs la ora locală 08:52 (05:52 GMT), la o adâncime de 7 kilometri. În regiune a avut loc un cutremur devastator &
Opt morți în urma unui seism de magnitudine 5,9 produs în Afganistan
Opt persoane au fost ucise și un copil a fost rănit vineri, după ce o clădire s-a prăbușit la Kabul din cauza unui cutremur, a anunțat Autoritatea Națională de Management al Dezastrelor din Afganistan, transmite Reuters. Un cutremur cu magnitudinea 5,9 a lovit vineri regiunea Hindu Kush din Afganistan, a anunțat și Centrul German de Geoștiințe
Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la naștere (studiu)
Expunerea la căldura extremă crește riscul ca bebelușii să se nască subponderali, potrivit unui nou studiu coordonat de cercetători de la Universitatea Adelaide din Australia, informează Xinhua. Studiul a analizat date medicale obținute de la peste 85.000 de mame și bebelușii lor din Pakistan, combinând înregistrările privind naște
UPDATE Indonezia: Cel puțin un mort după un cutremur puternic în Marea Molucelor
O persoană a murit în prăbușirea unei clădiri în Indonezia, a declarat pentru AFP un oficial al serviciilor de urgență, în urma unui cutremur puternic care s-a produs joi dimineață în Marea Molucelor, declanșând o alertă de tsunami care a fost între timp ridicată.
O furtună de nisip african perturbă transporturile din Grecia (FOTO/VIDEO)
O furtună de nisip african și ploi abundente au perturbat traficul aerian spre insula Creta din Grecia, în timp ce o furtună obișnuită de primăvară afectează partea continentală a țării, blocând majoritatea feriboturilor în porturi, informează AFP.
Nu vor mai exista încercări de salvare a balenei eșuate în largul coastelor germane de la Marea Baltică
Nu vor mai fi făcute încercări de salvare a balenei cu cocoașă care a rămas blocată în mod repetat pe coastele Germaniei de la Marea Baltică, au transmis oficialii germani miercuri, în condițiile în care experții în faună marină cred că animalul nu va supraviețui acestui calvar care durează de peste o săptămână, informează DPA.
Cutremur cu magnitudinea 6,2 în nordul Peru (EMSC)
Un cutremur cu magnitudinea 6,2 s-a produs miercuri în nordul Peru, a anunțat Centrul Seismologic Euro-Mediteranean (EMSC), informează Reuters. Seismul s-a produs la o adâncime de 113 kilometri, a precizat EMSC. Peru este situat pe ''Cercul de Foc al Pacificului'', o zonă vastă unde se înregistr
Un cutremur puternic zguduie regiunea metropolitană Tokyo
Un seism puternic a zguduit regiunea metropolitană Tokyo, au anunțat miercuri autoritățile, precizând că nu există riscul producerii unui tsunami, transmite agenția DPA. Epicentrul cutremurului cu magnitudinea 5 s-a situat în prefectura Ibaraki, învecinată cu Tokyo, capitala Japoniei, la o adâncime de aproximativ 50 de kilometri, a decl
Afganistan/ 22 de morți în urma ploilor torențiale și a inundațiilor
Ploi torențiale, care au provocat în ultimele două zile inundații grave și prăbușirea unor clădiri în Afganistan, au cauzat moartea a 22 de persoane și rănirea altor 32, a declarat luni Autoritatea Națională pentru Gestionarea Dezastrelor (NDMA) din această țară, avertizând totodată asupra riscului continuu generat de condițiile meteorologice nefavo
Cutremur cu magnitudinea 7 în arhipelagul Vanuatu (GFZ)
Un seism cu magnitudinea 7 s-a produs luni în arhipelagul Vanuatu, a anunțat Centrul German de Cercetare în Geoștiințe (GFZ), informează Reuters. Centrul de Alertă pentru Tsunami din Pacific (PTWC) a indicat că nu există riscul producerii unui tsunami ca urmare a cutremurului din Vanuatu. Seismul s-a produs la o adâncime de 130
Balena cu cocoașă eșuată pe coasta baltică a Germaniei, în continuare blocată
O balenă cu cocoașă care a eșuat în repetate rânduri pe bancurile de nisip din apropiere de coasta baltică a Germaniei nu a reușit să se elibereze, informează luni agenția DPA. Animalul se afla luni în Golful Wismar, după cum a declarat pentru DPA un purtător de cuvânt al poliției maritime din acest oraș situat în nordul Germaniei
Balena eliberată după ce a eșuat pe coasta baltică a Germaniei a eșuat din nou pe un banc de nisip
O balenă cu cocoașă, blocată timp de mai multe zile în largul coastei baltice a Germaniei, a eșuat pe un alt banc de nisip, a declarat sâmbătă o purtătoare de cuvânt a Greenpeace pentru DPA. Ghinionistul animal a atras atenția presei de luni dimineață, când a eșuat pe un banc de nisip în largul stațiunii germane T
Populația de urși din Pirinei continuă să crească, dar devine tot mai săracă genetic
Populația de urși din Munții Pirinei continuă să crească, ajungând la 'cel puțin 108 exemplare diferite în întreaga regiune a Pirineilor în 2025', dar se confruntă cu o 'sărăcire' a diversității sale genetice, potrivit unui raport anual publicat joi de Oficiul Francez al Biodiversității (OFB), informează AFP. Această pop











