logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Evacuările continuă în Canada pe fondul extinderii incendiilor de pădure

Image

Evacuările au continuat miercuri în centrul Canadei, afectat de incendii de pădure de proporții, în timp ce pompierii intervin în jurul mai multor sate amenințate de flăcări, informează AFP.

De câteva zile, provinciile Saskatchewan și Manitoba se confruntă cu incendii uriașe, care au determinat autoritățile să declare starea de urgență.

La nivel național, peste 200 de incendii sunt active, dintre care jumătate sunt considerate scăpate de sub control, iar miercuri au fost semnalate șapte focare noi.

''Oamenii sunt foarte speriați, iar eu la fel'', a explicat pentru AFP Tareq Hosen Alin, administratorul unui hotel din localitatea La Ronge, din Saskatchewan, unde flăcările au pătruns în oraș și au distrus mai multe magazine.

Comuna a fost evacuată, însă el a rămas pentru a caza persoanele aflate în situații de urgență și echipele de pompieri.

În total, în întreaga țară, peste 31.000 de persoane au fost nevoite să își părăsească locuințele, adesea refugiindu-se la sute de kilometri distanță de casă.

''Sunt îngrijorat pentru că oamenii își pierd bunurile, își pierd banii, își pierd visele în acest moment'', a adăugat Tareq Hosen Alin.

''Ne confruntăm cu un monstru. Ultimele ore au fost haotice'', au recunoscut pompierii din această mică localitate de 2.500 de locuitori, situată într-o regiune în care ard unele dintre cele mai mari incendii active în prezent.

Unul dintre ele a mistuit deja peste 470.000 de hectare și este scăpat de sub control, iar un altul, puțin mai la vest, care a afectat până în prezent peste 140.000 de hectare, este în aceași situație.

În apropiere de comuna Flin Flon din Manitoba, evacuată săptămâna trecută, flăcările continuă să se apropie și au înconjurat orașul, potrivit primarului.

Pompierii din întreaga țară sunt în stare de alertă și 140 de pompieri americani au ajuns deja în Canada pentru a-i ajuta.

În fiecare vară, Canada se confruntă cu incendii de pădure, însă acest început de sezon îngrijorează prin precocitatea și intensitatea sa: 2,2 milioane de hectare de teren au ars deja, mai mult decât suprafața Sloveniei.

Odată cu schimbările climatice, Canada este din ce în ce mai frecvent afectată de fenomene meteorologice extreme. Țara este încă marcată de vara apocaliptică din 2023, când au ars 15 milioane de hectare.

Majoritatea incendiilor de până acum au fost declanșate de activități umane, adesea accidental, în special de focuri de tabără stinse în mod necorespunzător sau de trecerea unor trenuri sau vehicule off-road printr-un peisaj foarte uscat. AGERPRES/ (AS - editor: Ana Alecu, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 304

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 23-06-2026 16:11

Londra 'se coace', avertizează secretarul general al ONU în cadrul Săptămânii Acțiunii Climatice

Londra 'se coace', a avertizat secretarul general al Organizației Națiunilor Unite (ONU), argumentând că omenirea nu poate miza și mai mult pe combustibilii fosili în fața schimbărilor climatice devastatoare, informează marți DPA. Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a făcut referire la romanul lui Charles Dickens &

Planeta 23-06-2026 14:08

Canicula continuă să se extindă în Europa

După mai multe recorduri de temperatură înregistrate luni și decese legate de căldură, canicula excepțională care a lovit Franța continuă să se extindă și marți, o zi care s-ar putea dovedi istorică pentru Regatul Unit, unde este așteptată cea mai ridicată temperatură pentru o lună iunie, informează AFP. Este vorba despre cel de-al doile

Planeta 22-06-2026 15:47

Temperaturile vor depăși 40°C în timpul valului de căldură din Europa; trei oameni au murit în Franța

Trei persoane au murit în Franța din cauza unor probleme de sănătate provocate de căldura extremă, iar aproape 2.700 de școli franceze urmează să fie închise sau să își modifice orarele, în contextul în care autoritățile din întreaga Europă au emis avertizări asociate cu un val de căldură pentru ziua de luni, informează Reuters.

Planeta 22-06-2026 12:54

Valurile de caniculă sunt mai periculoase atunci când durează mai mult timp?

Efectele nocive ale căldurii excesive asupra organismului, precum insolația sau problemele cardiovasculare, sunt binecunoscute. Însă, în ce măsură acestea se acumulează în cazul unei perioade de caniculă ce durează excepțional de mult, așa cum se preconizează în cazul celei care afectează în prezent Franța și Europa? După aproape

Planeta 22-06-2026 10:31

Canicula se accentuează în Europa

Europa se va confrunta săptămâna aceasta cu un nou val de caniculă, mai accentuat, care constrânge numeroase țări să ia măsuri, cum ar fi închiderea școlilor în Franța și anularea unor trenuri în Belgia, informează luni AFP. Este vorba despre un al doilea val de caniculă care lovește Europa de Vest în mai puțin de o lună. Co

Planeta 21-06-2026 11:00

BTA/Un cercetător bulgar, printre autorii unui studiu internațional despre genetica pelicanului creț

Svilen Cheshmedzhiev, un cercetător bulgar de la Muzeul Național de Istorie Naturală din cadrul Academiei Bulgare de Științe, se numără printre autorii unui studiu internațional care a realizat prima evaluare genetică cuprinzătoare a pelicanului creț (Pelecanus crispus) pe întregul său areal de răspândire. Oameni de știință și ecol

Planeta 20-06-2026 18:07

Vânătoarea de balene a reînceput să fie practicată în Islanda după o pauză de doi ani

Baleniera Hvalur, una dintre ultimele două pe care le mai deține Islanda, a ridicat ancora pentru a pleca la vânătoare de balene după o pauză de doi ani, au relatat sâmbătă presa locală și activiști ecologiști, informează AFP. Cele două nave au început pregătirile de plecare vineri seară, după ce și-au testat în prealab

Planeta 20-06-2026 16:33

Europa este afectată de un val de căldură toridă, care a dus la activarea unei celule de criză în Franța

O caniculă extremă care a cuprins o mare parte a Europei a determinat organizarea unor ședințe de urgență în Franța, emiterea de avertizări meteorologice la nivel național în Germania și a creat dificultăți pentru turiștii și locuitorii din Italia, pe măsură ce temperaturile au urcat spre niveluri record, informează sâmbătă Reuters.

Planeta 20-06-2026 14:29

Grecia: Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta

Un cutremur cu magnitudinea 5,8 a fost înregistrat sâmbătă în Grecia, însă, deocamdată, nu au fost raportate victime și nici pagube materiale, informează Reuters. Seismul s-a produs la adâncimea de 13 kilometri, iar epicentrul său a fost localizat la 69 de kilometri sud-vest de orașul Rethymno de pe insula Creta,

Planeta 20-06-2026 12:18

Primul caz de gripă aviară H5, extrem de contagioasă, detectat în Australia

Un prim caz de infectare cu H5, o tulpină extrem de contagioasă a gripei aviare, a fost detectat în Australia, a anunțat sâmbătă Guvernul acestei țări, ceea ce înseamnă că boala s-a răspândit de acum pe toate continentele, informează agențiile de presă internaționale. Tulpina contagioasă H5 a fost descoperită la o pasăr

Planeta 19-06-2026 19:22

Europa se confruntă cu al doilea val de căldură în decurs de o lună, care se va accentua în acest weekend

Vara anului 2026 a început într-o manieră extremă pentru zeci de milioane de europeni, cu un nou val de caniculă asociat schimbărilor climatice, ce va lovi 'Bătrânul Continent' începând de vineri, din Spania până în Regatul Unit, și care se va accentua în acest weekend, în special în Franța, informează AFP.

Planeta 19-06-2026 17:07

Sudul Braziliei, în reconstrucție după inundațiile-record de acum doi ani, se pregătește pentru El Nino

Comunitățile din sudul Braziliei, încă în reconstrucție după inundațiile devastatoare de acum doi ani, se pregătesc pentru un episod intens El Nino care, potrivit meteorologilor, ar putea aduce ploi extreme anul acesta, informează Reuters. În Porto Alegre, capitala statului Rio Grande do Sul, molozul rezultat în urma dezastrului - inclu

Planeta 19-06-2026 15:57

Indonezia: Inseminare artificială pentru a salva rinocerii de Borneo

O agenție indoneziană pentru conservarea faunei încearcă să captureze ultimul exemplar cunoscut de rinocer de Borneo care trăiește în sălbăticie, cu scopul de a salva această specie prin intermediul unei fecundări in vitro, a anunțat vineri un reprezentant al agenției, citat de AFP. Doar doi rinoceri de Borneo mai există astăzi în lume și amb

Planeta 19-06-2026 14:22

Mongolia, afectată de o ninsoare rară de vară și de o răcire bruscă a vremii

Un fenomen rar de ninsoare în plină vară a fost înregistrat în noaptea de joi spre vineri în nordul și centrul Mongoliei, inclusiv în provincia Khuvsgul și în capitala Ulan Bator, a anunțat Agenția Națională de Meteorologie și Monitorizarea Mediului din această țară, transmite Xinhua. Temperaturile de la sol din zonele afect

Planeta 17-06-2026 20:39

Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului, potrivi NHC

Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului și este așteptată să aducă inundații care pot pune viața în pericol în regiuni din sud-estul Statelor Unite, a anunțat miercuri Centrul Național pentru Uragane (NHC) din Statele Unite, potrivit Reuters. Este prima furtună care a primit un nume din sezonul 2026 al uraganelor