logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Weekend cu o căldură sufocantă, prognozat în vestul şi sud-estul Statelor Unite

Image

Condiţii de căldură periculoasă vor predomina în acest weekend prelungit cu ocazia Zilei Independenţei în cea mai mare parte a coastei de vest a Statelor Unite, în sud-est şi în partea mediană a litoralului de la Oceanul Atlantic, au anunţat vineri meteorologii americani, în timp ce pompierii din California se luptă în continuare cu unul dintre primele mari incendii de vegetaţie ale sezonului, informează Reuters.

Aproximativ 108 milioane de americani îşi vor petrece restul weekendului sub avertizări de căldură excesivă, cu temperaturi record prognozate pentru multe zone din California, sudul statului Oregon şi în sud-vestul ţării, a anunţat Serviciul Naţional de Meteorologie (NWS) din Statele Unite.

Pe coasta de vest, temperaturile vor depăşi cu multe grade valorile medii şi vor atinge 43 de grade Celsius în cursul zilei de vineri.

Printre cele mai fierbinţi zone se vor număra oraşele Phoenix, unde temperaturile vor fi de 46°C, Washington D.C., unde termometrele vor indica 38°C, şi Palm Springs, California, unde se vor înregistra 48°C. Aceste valori sunt de aproape trei ori mai ridicate decât temperaturile diurne din Parcul Naţional Yellowstone din Montana, unde se prognoza că temperaturile nocturne vor coborî până la 2,7 grade Celsius în noaptea de vineri spre sâmbătă.

NWS a îndemnat oamenii să se hidrateze, să stea departe de razele soarelui şi să rămână în clădiri echipate cu un număr suficient de mare de aparate de aer condiţionat.

Căldura sufocantă va fi resimţită, de asemenea, din Mississippi până în Florida, precum şi în nordul ţării, de-a lungul coastei de est până în Pennsylvania, unde temperaturile vor depăşi 37 grade Celsius.

NWS a avertizat că temperaturile caniculare pe timpul nopţii în Valea Mississippi ar putea duce la "o situaţie periculoasă pentru cei care nu au acces la un sistem adecvat de răcorire".


Condiţiile de căldură, uscăciune şi vânt din vestul ţării au forţat pompierii şi meteorologii să emită avertismente cu privire la riscul de incendii de vegetaţie.

Aşa-numitul incendiu Thompson din comitatul Butte, California, la aproximativ 105 km nord de Sacramento, a pârjolit aproape 16 kilometri pătraţi de tufişuri şi mărăcini de când a izbucnit marţi.

Vineri dimineaţă, incendiul era controlat în procent de 46%, după ce aproximativ 13.000 de gospodării au fost nevoite să fie evacuate.

Majoritatea ordinelor de evacuare au fost ridicate vineri dimineaţă, în timp ce pompierii făceau progrese în controlarea incendiului, care a deteriorat sau a distrus aproximativ 30 de clădiri, au declarat reprezentanţii pompierilor.

Sudul Texasului se va confrunta cu un alt tip de ameninţare la începutul săptămânii viitoare, când se aşteaptă ca rămăşiţele uraganului Beryl să aducă ploi abundente în acea regiune.
Beryl, primul uragan format în Oceanul Atlantic în acest sezon, a atins uscatul vineri în Mexic, după ce a ucis 11 persoane în urma distrugerilor provocate în mai multe insule din Marea Caraibilor la începutul acestei săptămâni. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 57

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 18-07-2026 08:21

Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-estul Turciei

Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs sâmbătă dimineață la Battalgazi, în provincia Malatya, în sud-estul Turciei, și a fost resimțit în mai multe provincii vecine, fără a provoca însă pagube materiale sau victime, a anunțat agenția turcă de gestionare a catastrofelor AFAD într-un comunicat, relatează AFP. &

Planeta 17-07-2026 18:37

China/ Alunecare de teren soldată cu cel puțin 8 morți și 34 de dispăruți

O alunecare de teren s-a produs vineri în municipiul Chongqing din sud-vestul Chinei, îngropând peste zece clădiri și conducând la evacuarea a cel puțin 1.100 de locuitori, informează agențiile Reuters, EFE și Xinhua. Opt persoane au murit, iar alte 34 au fost date dispărute, potrivit unui bilanț provizoriu anunțat de reprezentanții administrației loc

Planeta 17-07-2026 13:43

Spania: Peste 12.000 de hectare au ars într-un incendiu în nord-est; risc foarte ridicat de propagare, avertizează autoritățile

Un incendiu de vegetație izbucnit miercuri lângă Zaragoza, în regiunea Aragon din nord-estul Spaniei, a mistuit deja peste 12.000 de hectare și prezintă un 'risc foarte ridicat de propagare' din cauza vântului, au avertizat vineri autoritățile regionale citate de AFP. 'A fost o noapte foarte complexă și dificilă.

Planeta 17-07-2026 08:54

Ploi torențiale au ucis doi oameni în Texas

Ploile torențiale au ucis doi oameni în Texas (sudul SUA), luați de ape în mașinile lor, în timp ce statul american se pregătea pentru precipitații record în următoarele 24 de ore, informează vineri agenția Reuters. Echipele de intervenție de urgență au efectuat 230 de salvări, reușind între altele să recupereze u

Planeta 17-07-2026 05:53

VIDEO Chile: O furtună violentă s-a soldat cu trei morți și zeci de sinistrați

Trei persoane și-au pierdut viața, iar alte 76 au fost sinistrate joi în Chile, în timpul unei furtuni însoțite de ploi torențiale, valuri puternice și vânturi violente care afectează două treimi din regiunile țării, a anunțat guvernul, notează AFP. Ministrul de interne Claudio Alvarado a deplorat 'moartea a trei pe

Planeta 16-07-2026 17:35

Secarea lacului Velența din Ungaria, un simbol al crizei apei care afectează țara

Plajele din zona lacului Velența din Ungaria, în trecut foarte aglomerate, sunt pustii în această vară, turiștii fiind descurajați de căldură și de seceta prelungită, care au condus la o scădere periculoasă a nivelului apei, relatează joi AFP. 'Ne rugăm să plouă, dar știm bine că toată țara suferă din cauza lipsei de apă', a declarat Gy&oum

Planeta 16-07-2026 15:23

Cutremur 'puternic' resimțit pe Insula de Sud din Noua Zeelandă; o alertă de tsunami a fost ridicată

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs joi în apropierea orașului Te Anau, situat pe Insula de Sud din Noua Zeelandă, zguduind clădirile și determinând autoritățile să emită, pentru scurt timp, o avertizare de tsunami, transmite Reuters. Cutremurul a avut epicentrul la aproximativ 40 de kilometri nord de Te Anau, potrivit Agenției Naționale pentru

Planeta 16-07-2026 13:52

Italia: Peste jumătate din cele 27 de mari orașe monitorizate de Ministerul Sănătății, sub cod roșu de căldură extremă

Numărul marilor orașe italiene vizate de avertizări de cod roșu emise de Ministerul italian al Sănătății din cauza căldurii extreme a crescut joi de la șapte la 15, informează agenția italiană de presă ANSA. Orașe ca Bari, Genova sau Palermo s-au alăturat celor deja vizate de nivelul maxim de alertă, între care se numără Bologna, Florenț

Planeta 16-07-2026 10:45

Poluarea cu azot costă miliarde de euro anual, atenționează Comisia Europeană

Poluarea cu azot provenită din agricultură costă Uniunea Europeană între 68 și 182 de miliarde de euro anual, incluzând costurile aferente tratării apei potabile, a atenționat Comisia Europeană într-un raport publicat miercuri, citat de dpa. Raportul, care evaluează pentru prima dată impactul directivei europene din 1991 cu p

Planeta 16-07-2026 09:50

SUA: Avertisment de ''aer nesănătos'' în statul New York, cu puțin înaintea finalei Cupei Mondiale

Autoritățile din New York au emis miercuri un avertisment de ''aer nesănătos'' în întregul stat, înaintea finalei Cupei Mondiale dintre Spania și Argentina, programată pentru duminică, relatează joi dpa. Meciul se va disputa la East Rutherford, în imediata apropiere a orașului New York.

Planeta 16-07-2026 09:30

Toronto, asfixiat de fumul de la incendii de vegetație (FOTO/VIDEO)

Autoritățile canadiene le-au recomandat miercuri locuitorilor din Toronto să rămână în interior, în condițiile în care orașul, cel mai populat din Canada, a înregistrat cea mai slabă calitate a aerului din lume din cauza incendiilor de vegetație, potrivit companiei elvețiene IQAir, informează AFP.

Planeta 15-07-2026 21:57

Țările de Jos/ Peste 900 de decese suplimentare în timpul valului de caniculă

Țările de Jos au înregistrat 911 decese suplimentare în perioada 22 iunie - 5 iulie, în timpul valului de caniculă care a afectat Europa, au anunțat miercuri autoritățile sanitare din țară, transmite AFP. 'Cauza acestor decese este necunoscută, dar căldura este foarte probabil să fi jucat un rol', a indicat într

Planeta 14-07-2026 23:45

Venezuela: Bilanțul dublului seism a depășit 4.700 de morți

Bilanțul dublului seism produs pe 24 iunie în Venezuela a fost din nou revizuit în creștere, depășind 4.700 de morți, potrivit datelor oficiale furnizate marți, notează AFP. Cel puțin 4.734 de persoane au murit și 16.740 au fost rănite, conform raportului oficial difuzat pe Telegram de președintele Adunării Naționale, Jorge Rodrigu

Planeta 14-07-2026 18:49

BTA/Stare de urgență declarată în Rezervația Srebarna din Bulgaria din cauza nivelului critic de scăzut al apei

În Rezervația Naturală Srebarna din Bulgaria a fost declarată stare de urgență, după ce în lac au fost înregistrate niveluri critic de scăzute ale apei. Decizia a fost luată marți de primarul orașului Silistra, Aleksandăr Sabanov, și va rămâne în vigoare în perioada 14-21 iulie. Măsura vine în urma unu

Planeta 14-07-2026 11:52

China/ Peste 260.000 de locuitori evacuați în urma inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi

Cea mai puternică furtună care a lovit China continentală în acest an a condus la evacuarea a peste 260.000 de locuitori din provincia Liaoning, situată în nord-estul țării, din cauza inundațiilor grave provocate de taifunul Bavi, transmite marți Reuters. Ploile abundente ar urma să continue și marți, cu averse extreme în une