Cel puţin patru morţi, 120 de răniţi şi pagube materiale după seismul din Marea Egee
Cel puţin patru persoane au murit şi alte 120 au fost rănite după un puternic seism care a provocat prăbuşirea mai multor clădiri în vestul Turciei vineri, potrivit unui prim bilanţ publicat de Ministerul turc al Sănătăţii, informează AFP şi DPA.
"Din păcate, patru dintre compatrioţii noştri şi-au pierdut viaţa în acest seism (...) În total, 120 de compatrioţi au fost răniţi", a declarat ministrul Fahrettin Koca, într-un mesaj publicat pe Twitter.
Cel puţin cinci clădiri s-au prăbuşit în oraşul turc Izmir, în districtele Bayrakli şi Bornova, a precizat ministrul turc pentru Mediu şi Planificare Urbană, Murat Kurum, într-o declaraţie făcută la televiziune, potrivit DPA.
Seismul s-a produs la 16,5 kilometri distanţă faţă de districtul Seferihisar din Izmir, potrivit Autorităţii de gestionare a dezastrelor şi situaţiilor de urgenţe (AFAD).
Seismul a fost resimţit în toate oraşele apropiate, dar şi în cel mai mare oraş al Turciei, Istanbul, aflat la o distanţă de 540 de kilometri spre nord, a anunţat radioteleviziunea publică turcă, TRT.
Echipele de intervenţie au început deja să lucreze la faţa locului, a anunţat preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan într-un mesaj publicat pe Twitter.
TRT a prezentat imagini cu o clădire prăbuşită în districtul Bornova din Izmir, mai multe autoturisme îngropate sub dărâmături şi numeroşi oameni care îşi părăseau locuinţele în timp ce erau cuprinşi de panică.
Imaginile transmise la televiziune arată şi numeroşi localnici care se alătură eforturilor depuse de echipele de intervenţie care au sosit lângă ruinele unei clădiri prăbuşite în Izmir. Imobilul avea şapte etaje şi includea 21 de apartamente.
Echipele de intervenţie au cerut rezidenţilor din apropiere să păstreze tăcerea, după ce o persoană a fost văzută sub dărâmături.
Semnalul de telefonie mobilă a fost temporar întrerupt în oraş, precizează postul TRT.
Seismul de vineri a declanşat un mini-tsunami în Seferihisar, a declarat Huseyin Alan, directorul Camerei de Inginerie Geologică din Turcia, care i-a îndemnat pe rezidenţi să se îndepărteze de clădirile locale.
Cel puţin patru replici majore au fost înregistrate după seismul de vineri, a precizat acelaşi oficial turc.
TRT a prezentat imagini cu nivelul mării care se ridică pe ţărmul din Seferihisar, iar acel fenomen a determinat inundarea străzilor din oraş.
Izmir se află într-o zonă cu o intensă activitate seismică. Falia Nord-Anatoliană a generat un cutremur devastator în apropiere de Istanbul în 1999, făcând peste 17.000 de victime în acea regiune.
Şi în Grecia, mai multe clădiri de pe insula Samos au fost avariate în urma puternicului seism care s-a produs vineri în proximitatea acestei insule greceşti, ale cărei sisteme de comunicaţii au fost sever afectate, informează agenţia elenă de presă ANA.
Pagube materiale la nivelul unor clădiri au fost raportate şi în regiunile sudice ale insulei Chios. Până la ora transmiterii acestor informaţii, nu au fost raportate pagube materiale pe insula Lesbos.
Ministrul Sănătăţii din Grecia, Vassilis Kikilias, a declarat vineri că toate spitalele, centrele medicale şi cele de prim-ajutor de pe insulele Samos şi Ikaria au fost plasate în stare maximă de alertă după puternicul seism care a zguduit această regiune. Într-un mesaj publicat vineri pe Twitter, după seismul cu magnitudinea 6,7 pe scara Richter înregistrat în proximitatea insulei Samos, ministrul elen a anunţat că mai multe echipaje de salvare şi de intervenţie se află în drum spre Samos.
Potrivit celor mai recente informaţii publicate de Institutul de Geodinamică al Observatorului Naţional din Atena, cutremurul a avut magnitudinea de 6,7 grade pe scara Richter şi s-a produs la o adâncime de 2 kilometri.
Aeroportul din Samos va rămâne închis până la ora 17:00, vineri, în urma cutremurului care a zguduit această insulă la ora locală 13:51.
Potrivit Autorităţii de Aviaţie Civilă, aeroportul va rămâne închis pentru a putea fi inspectat, iar o procedură de evaluare a pagubelor a fost deja demarată.AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Citeşte şi:
Cutremure cu magnitudinea peste 6 pe scara Richter produse în lume (cronologie 2020)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Un cutremur cu magnitudinea 5,2 a lovit estul Turciei
Un cutremur cu magnitudinea 5,2 s-a produs sâmbătă în provincia Van din estul Turciei, fără a fi semnalate deocamdată victime umane sau pagube materiale, transmit DPA și Xinhua. Seismul s-a produs la ora locală 08:52 (05:52 GMT), la o adâncime de 7 kilometri. În regiune a avut loc un cutremur devastator &
Opt morți în urma unui seism de magnitudine 5,9 produs în Afganistan
Opt persoane au fost ucise și un copil a fost rănit vineri, după ce o clădire s-a prăbușit la Kabul din cauza unui cutremur, a anunțat Autoritatea Națională de Management al Dezastrelor din Afganistan, transmite Reuters. Un cutremur cu magnitudinea 5,9 a lovit vineri regiunea Hindu Kush din Afganistan, a anunțat și Centrul German de Geoștiințe
Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la naștere (studiu)
Expunerea la căldura extremă crește riscul ca bebelușii să se nască subponderali, potrivit unui nou studiu coordonat de cercetători de la Universitatea Adelaide din Australia, informează Xinhua. Studiul a analizat date medicale obținute de la peste 85.000 de mame și bebelușii lor din Pakistan, combinând înregistrările privind naște
UPDATE Indonezia: Cel puțin un mort după un cutremur puternic în Marea Molucelor
O persoană a murit în prăbușirea unei clădiri în Indonezia, a declarat pentru AFP un oficial al serviciilor de urgență, în urma unui cutremur puternic care s-a produs joi dimineață în Marea Molucelor, declanșând o alertă de tsunami care a fost între timp ridicată.
O furtună de nisip african perturbă transporturile din Grecia (FOTO/VIDEO)
O furtună de nisip african și ploi abundente au perturbat traficul aerian spre insula Creta din Grecia, în timp ce o furtună obișnuită de primăvară afectează partea continentală a țării, blocând majoritatea feriboturilor în porturi, informează AFP.
Nu vor mai exista încercări de salvare a balenei eșuate în largul coastelor germane de la Marea Baltică
Nu vor mai fi făcute încercări de salvare a balenei cu cocoașă care a rămas blocată în mod repetat pe coastele Germaniei de la Marea Baltică, au transmis oficialii germani miercuri, în condițiile în care experții în faună marină cred că animalul nu va supraviețui acestui calvar care durează de peste o săptămână, informează DPA.
Cutremur cu magnitudinea 6,2 în nordul Peru (EMSC)
Un cutremur cu magnitudinea 6,2 s-a produs miercuri în nordul Peru, a anunțat Centrul Seismologic Euro-Mediteranean (EMSC), informează Reuters. Seismul s-a produs la o adâncime de 113 kilometri, a precizat EMSC. Peru este situat pe ''Cercul de Foc al Pacificului'', o zonă vastă unde se înregistr
Un cutremur puternic zguduie regiunea metropolitană Tokyo
Un seism puternic a zguduit regiunea metropolitană Tokyo, au anunțat miercuri autoritățile, precizând că nu există riscul producerii unui tsunami, transmite agenția DPA. Epicentrul cutremurului cu magnitudinea 5 s-a situat în prefectura Ibaraki, învecinată cu Tokyo, capitala Japoniei, la o adâncime de aproximativ 50 de kilometri, a decl
Afganistan/ 22 de morți în urma ploilor torențiale și a inundațiilor
Ploi torențiale, care au provocat în ultimele două zile inundații grave și prăbușirea unor clădiri în Afganistan, au cauzat moartea a 22 de persoane și rănirea altor 32, a declarat luni Autoritatea Națională pentru Gestionarea Dezastrelor (NDMA) din această țară, avertizând totodată asupra riscului continuu generat de condițiile meteorologice nefavo
Cutremur cu magnitudinea 7 în arhipelagul Vanuatu (GFZ)
Un seism cu magnitudinea 7 s-a produs luni în arhipelagul Vanuatu, a anunțat Centrul German de Cercetare în Geoștiințe (GFZ), informează Reuters. Centrul de Alertă pentru Tsunami din Pacific (PTWC) a indicat că nu există riscul producerii unui tsunami ca urmare a cutremurului din Vanuatu. Seismul s-a produs la o adâncime de 130
Balena cu cocoașă eșuată pe coasta baltică a Germaniei, în continuare blocată
O balenă cu cocoașă care a eșuat în repetate rânduri pe bancurile de nisip din apropiere de coasta baltică a Germaniei nu a reușit să se elibereze, informează luni agenția DPA. Animalul se afla luni în Golful Wismar, după cum a declarat pentru DPA un purtător de cuvânt al poliției maritime din acest oraș situat în nordul Germaniei
Balena eliberată după ce a eșuat pe coasta baltică a Germaniei a eșuat din nou pe un banc de nisip
O balenă cu cocoașă, blocată timp de mai multe zile în largul coastei baltice a Germaniei, a eșuat pe un alt banc de nisip, a declarat sâmbătă o purtătoare de cuvânt a Greenpeace pentru DPA. Ghinionistul animal a atras atenția presei de luni dimineață, când a eșuat pe un banc de nisip în largul stațiunii germane T
Populația de urși din Pirinei continuă să crească, dar devine tot mai săracă genetic
Populația de urși din Munții Pirinei continuă să crească, ajungând la 'cel puțin 108 exemplare diferite în întreaga regiune a Pirineilor în 2025', dar se confruntă cu o 'sărăcire' a diversității sale genetice, potrivit unui raport anual publicat joi de Oficiul Francez al Biodiversității (OFB), informează AFP. Această pop
Un raport UE recomandă o restricționare severă a poluanților persistenți în Europa
Un raport științific mult așteptat, publicat joi, a recomandat Uniunii Europene să restricționeze semnificativ utilizarea poluanților pereni (PFAS), cu unele excepții 'țintite', subliniind riscurile tot mai mari pe care aceste substanțe chimice le prezintă pentru sănătatea populației, transmite AFP. Utilizate de industrie pentru proprietățile lor antia
Zgomotele traficului rutier afectează fauna pe o distanță mai mare decât s-a crezut inițial (studiu)
Un nou studiu a ajuns la concluzia că zgomotele produse de traficul rutier afectează suprafețe vaste de faună sălbatică din zonele non-urbane până la o distanță mult mai mare față de drumuri decât s-a crezut inițial, potrivit unui comunicat al Universită











