logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Coronavirus: Renunţarea la măşti în spaţii interioare? Posibilă în curând în Statele Unite, potrivit multor experţi

Image

În Statele Unite, unde numărul persoanelor vaccinate creşte tot mai mult, iar cel al cazurilor de COVID-19 este în scădere, numeroşi experţi susţin că va veni în curând momentul ridicării obligativităţii purtării măştii în spaţii interioare în cazul tuturor. O măsură ce i-ar putea încuraja pe cei mai reticenţi să se vaccineze, demonstrându-le efectele benefice clare ale imunizării, relatează joi AFP.

Centrul pentru prevenirea şi controlul bolilor (CDC), cea mai importantă agenţie sanitară din Statele Unite, recomandă deja ca persoanele vaccinate să nu mai poarte măşti în aer liber sau în interior, atunci când se află în grupuri mici formate din alte persoane vaccinate.

 

Foto: (c) Oliver Contreras POOL / EPA


Preşedintele Joe Biden, care a stabilit data de 4 iulie pentru ca 70% dintre adulţii americani să fi primit cel puţin o doză de vaccin, a declarat joi în cadrul unei întrevederi cu guvernatorii că va continua ''relaxarea'' în curând.
 

Foto: (c) Peter Foley / EPA


Până în prezent, aproximativ 59% dintre adulţi au primit cel puţin o doză de vaccin, iar ţara înregistrează în jur de 38.000 de cazuri noi de COVID-19 în fiecare zi, sau 11 cazuri la 100.000 de persoane, o rată ce continuă să scadă.

Un consens este din ce în ce mai prezent în rândul experţilor - având în vedere aceste date încurajatoare, în curând ar fi posibil să se pună capăt purtării obligativităţii măştilor în spaţiile interioare în majoritatea locurilor publice.

''Cei care sunt deja complet vaccinaţi pot purta o mască în semn de solidaritate sau simbolic, însă acest lucru nu aduce beneficii nimănui'', a explicat spune Vinay Prasad, epidemiolog la Universitatea California din San Francisco (UCSF).

Pentru aceste persoane, ''există o probabilitate incredibil de redusă ca o infecţie să poată fi detectată printr-un test PCR, darămite să fie transmisă cuiva'', a adăugat el.

0,009%

Autorităţile sanitare au avut iniţial o atitudine prudentă în ceea ce priveşte capacitatea vaccinurilor de a stopa transmiterea virusului, deoarece studiile clinice au demonstrat eficacitatea doar împotriva cazurilor simptomatice, fără a exclude posibilitatea infectării fără a prezenta simptome ale bolii.

Însă, datele din lumea reală au demonstrat că, aşa cum au prezis numeroşi imunologi, vaccinurile sunt foarte eficiente şi împotriva cazurilor asimptomatice, a declarat Monica Gandhi, profesoară specialistă în boli infecţioase la Universitatea din California, San Francisco (UCSF).

Un studiu efectuat în rândul lucrătorilor din domeniul sanitar din Marea Britanie a relevat o reducere cu 86% a cazurilor asimptomatice după două doze de vaccin Pfizer. De asemenea, un studiu de proporţii realizat în rândul populaţiei din Israel a constatat o eficacitate de 94%.

 

Foto: (c) Peter Foley / EPA


Conform datelor CDC de la sfârşitul lunii aprilie, aproximativ 9.000 din 95 de milioane de persoane vaccinate s-au infectat cu virusul, adică 0,009%. Ratele de spitalizare şi deces au fost de 0,0009%, respectiv 0,0001%.

Chiar şi atunci când apare un caz la o persoană vaccinată, cercetările israeliene au demonstrat că încărcătura virală din nas este foarte redusă, probabil prea mică pentru a infecta o altă persoană.

''Masca este un instrument, iar vaccinurile sunt soluţia'', a spus Monica Gandhi, autoare a numeroase materiale asupra importanţei măştii în timpul pandemiei şi a fost una dintre primele voci care a promovat utilizarea acesteia pentru toate persoanele în Statele Unite.

''Un instrument nu mai este util odată ce ai soluţia - aşa că atunci când vom ajunge la un anumit nivel de vaccinare el nu va mai fi necesar'', a spus ea.

Regulile jocului

Un alt motiv bun pentru a relaxa aceste restricţii este motivarea persoanelor care ezită să-şi suflece mânecile pentru injecţie, a declarat Angela Rasmussen de la Organizaţia pentru vaccinuri şi boli infecţioase (VIDO) din Canada. O problemă care devine crucială în Statele Unite, unde rata vaccinărilor zilnice a scăzut de la un nivel maxim atins în aprilie şi unde oferta depăşeşte în prezent cererea.

''Una dintre cele mai mari probleme de comunicare din timpul pandemiei a fost percepţia publică că regulile jocului stabilite de autorităţile sanitare se schimbă în timp'', a notat Rasmussen, de aceea, în opinia sa, este necesară definirea unor valori numerice clare.

 

Foto: (c) ETIENNE LAURENT / EPA


Recomandarea sa este ridicarea obligativităţii purtării măştii în interior în regiunile care se situează sub pragul a 2 cazuri zilnice la 100.000 de locuitori şi în care 70% din populaţie este vaccinată.

Însă, ea şi alţi experţi consideră că masca va rămâne o alegere personală şi că purtarea ei de către persoanele vârstnice care prezintă factori de risc va continua să fie o soluţie inteligentă.

Potrivit lui Amesh Adalja, care lucrează la măsurile asociate pandemiei la Centrul Johns Hopkins, este posibil ca purtarea măştii să devină un obicei sezonier. ''Statele Unite vor deveni o societate cu mult mai multe măşti, mai ales în timpul sezonului gripal, în spaţii închise şi în mijloacele de transport'', a estimat el. AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Mihaela Moise, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 22

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Mondorama 03-01-2025 18:43

SUA sancţionează o întreprindere chineză acuzată de sprijinirea unor piraţi cibernetici

Guvernul american a anunţat vineri că va adopta sancţiuni contra unui grup chinez specializat în securitate cibernetică, pe care îl acuză de sprijin adus unei grupări de infractori cibernetici, Flax Typhoon, acuzată că sabotează companii americane, relatează AFP. Potrivit Departamentului Trezoreriei, Integrity Technology Group, cu

Mondorama 29-12-2024 22:07

VIDEO Condoleanţe din întreaga lume după accidentul aviatic devastator din Coreea de Sud

Lideri din întreaga lume au transmis condoleanţe Coreei de Sud după prăbuşirea unui avion de pasageri la aterizare, accident în care şi-au pierdut viaţa 179 de persoane, fiind cel mai mare dezastru aerian din istoria ţării, relatează AFP.  

Mondorama 29-12-2024 20:08

Accident de avion în Kazahstan: Cutiile negre vor fi trimise în Brazilia pentru investigare

Cutiile negre ale unui avion aparţinând companiei Azerbaijan Airlines care s-a prăbuşit miercuri în Kazahstan şi care ar fi putut fi doborât de o rachetă antiaeriană rusă vor fi trimise în Brazilia pentru investigarea acestui accident care s-a soldat cu 38 de morţi, au anunţat duminică autorităţile kazahe, relatează AFP. "Comisia d

Mondorama 29-12-2024 19:22

Egipt: Turist italian ucis de rechin în Marea Roşie (minister)

Un turist italian a fost ucis şi un altul rănit duminică de un rechin în Marea Roşie, în largul coastei Egiptului, a anunţat o sursă a Ministerului italian de Externe, relatează AFP. Ministerul egiptean al Mediului indicase anterior într-un comunicat că "doi cetăţeni străini au fost atacaţi în regiunea (...) Marsa

Mondorama 28-12-2024 21:52

Turcia: Trei persoane condamnate la închisoare pe viaţă pentru uciderea unei fetiţe de 8 ani, un caz ce a bulversat ţara

Un tribunal turc a condamnat sâmbătă la închisoare pe viaţă trei membri ai familiei unei fetiţe de opt ani al cărei asasinat în provincia Diyarbakir a bulversat ţara, informează AFP. Trupul neînsufleţit al lui Narin Guran, dispărută de 19 zile, a fost găsit în septembrie într-un sac dintr-un râu, la ci

Mondorama 28-12-2024 05:00

VIDEO UPDATE Prăbuşirea unui pod în Brazilia: Bilanţul urcă la zece morţi

Prăbuşirea unui pod din nordul Braziliei în urmă cu şase zile s-a soldat cu cel puţin zece morţi şi şapte dispăruţi, potrivit unui nou bilanţ al Marinei publicat vineri, scrie AFP. Podul Juscelino Kubitschek de Oliveira, principala cale de legătură între statele Maranhao (nord-est) şi Tocantins (nord), s-a prăbuşit duminică, fără s

Mondorama 27-12-2024 23:18

Mexic: Opt morţi şi 27 de răniţi într-un accident rutier

Cel puţin opt persoane au murit şi 27 au fost rănite vineri într-un accident între un autocar şi un camion în sud-estul Mexicului, au raportat autorităţile, notează AFP. Ciocnirea între autobuzul companiei de transport călători A.D.O şi camionul de mărfuri a avut loc vineri dimineaţă devreme în statul Veracruz, între loca

Mondorama 26-12-2024 19:57

Prăbuşirea avionului în Kazahstan: Primele informaţii indică responsabilitatea Rusiei (oficial american)

Primele informaţii despre prăbuşirea unui avion de linie al companiei Azerbaijan Airlines în Kazahstan indică responsabilitatea unui sistem de apărare aeriană rusesc, a declarat joi un oficial american, conform AFP. Declaraţiile oficialului, care a vorbit sub protecţia anonimatului, au venit după relatări ale unor mass-media internaţionale potrivit căror

Mondorama 26-12-2024 18:58

VIDEO Trei morţi într-un accident de autocar într-o zonă turistică din Norvegia

Trei persoane au murit şi alte patru au fost rănite după ce un autocar care transporta "mulţi străini" a ieşit de pe şosea şi a ajuns într-un lac de pe coasta de nord a Norvegiei, a declarat joi poliţia, citată de AFP. "Mulţi dintre pasagerii din autocar sunt cetăţeni străini", a precizat poliţia din comitatul Nordland. Un total de 58

Mondorama 25-12-2024 19:40

VIDEO UPDATE Avion de pasageri prăbuşit în Kazahstan: 38 de morţi (responsabil kazah)

Un număr de 38 de persoane şi-au pierdut viaţa miercuri în prăbuşirea unui avion de linie al companiei Azerbaijan Airlines în Kazahstan, a declarat un vicepremier kazah, citat de presă, relatează AFP. "Situaţia nu este foarte bună, 38 de morţi", a declarat vicepremierul Kanat Bozoumbaiev în cursul unei reuniuni, citat de agenţia de

Mondorama 24-12-2024 19:57

OMS avertizează asupra creşterii alarmante a numărului de cazuri de malarie în Etiopia

Etiopia a raportat 8,4 milioane de cazuri de malarie de la începutul acestui an, conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), transmite agenţia Xinhua. "Malaria continuă să reprezinte un risc la adresa sănătăţii publice în Etiopia, (atingând) o proporţie epidemică, cu o medie de peste 300.000 de cazuri de malarie rap

Mondorama 24-12-2024 17:35

Cazurile de deces cauzate de COVID-19, în continuă scădere la cinci ani după izbucnirea pandemiei (OMS)

Cazurile de deces cauzate de COVID-19 sunt în continuă scădere la cinci ani după izbucnirea pandemiei de coronavirus, a declarat marţi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), la Geneva, transmite agenţia DPA. În timp ce, în iunie 2021, un sfert dintre pacienţii spitalizaţi cu coronavirus au decedat, cifra a scăzut în pr

Mondorama 24-12-2024 15:19

Cinci bărbaţi au fost condamnaţi la Amsterdam pentru violenţe împotriva unor suporteri de fotbal israelieni

Tribunalul de la Amsterdam a condamnat marţi cinci bărbaţi pentru fapte de violenţă şi complicitate la violenţă împotriva unor suporteri de fotbal israelieni în noiembrie, în timpul unor atacuri ce au fost calificate drept antisemite de numeroase guverne occidentale, informează AFP. Cei cinci au fost declaraţi vinovaţi de o s

Mondorama 24-12-2024 09:52

Jubileu2025: Papa Francisc va inaugura Anul Sfânt 2025 în Ajunul Crăciunului

Papa Francisc va inaugura marţi seară Anul Sfânt al Bisericii Catolice în Bazilica Sfântul Petru din Roma, informează DPA şi AFP. În cadrul unei ceremonii solemne care va avea loc în Ajunul Crăciunului, suveranul pontif, în vârstă de 88 de ani, va deschide şi va trece prin Poarta Sfântă a Bazilic

Mondorama 24-12-2024 09:10

În Finlanda, elevii sunt învăţaţi să detecteze dezinformarea

În Finlanda, abilităţile necesare pentru a identifica dezinformarea online sunt predate în şcoli, elevii dobândind astfel cunoştinţe cruciale pentru a contracara un pericol în creştere în societăţile actuale, transmite marţi AFP. "Cine a produs conţinutul pe care îl vizionaţi?", "Cine ştie ce este un t