logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Omisiuni şi surprize la Globurile de Aur 2024: O noapte ratată pentru ''Barbie'' şi Taylor Swift

Image

La noua ediţie reinventată a galei Globurilor de Aur, difuzată pentru prima dată pe postul CBS, duminică, vestea serii a fost aceea că, în afară de unul sau două şocuri autentice, totul s-a desfăşurat cam aşa cum fusese prezis, informează revista Variety.

Jo Koy, desemnat pentru prima dată în calitate de prezentator principal al galei, a prezidat emisiunea televizată, care a avut loc, ca de obicei, la hotelul Beverly Hilton din Los Angeles. În timpul monologului său, în mare parte lipsit de glume, a încercat totuşi să aibă umor vorbind despre felul în care penisul lui Barry Keoghan din "Saltburn" a ajuns cumva să devină nasul lui Bradley Cooper în "Maestro" şi a făcut o glumă despre medicamentul Ozempic care a implicat filmul "The Color Purple". Aşadar, se poate spune că cea mai mare omisiune a serii a fost cea pe care Jo Koy a creat-o de unul singur în propria carieră, afirmă autorii articolului din Variety, referindu-se la absenţa umorului.

Au existat, totuşi, câteva categorii cheie care au înregistrat surprize - mai ales că votanţii de la Globurile de Aur au părut atât de alergici la filmul "Barbie" încât aproape că au putut fi auziţi spunând: "La revedere, Barbie!".

"Barbie" a pierdut premiul pentru cel mai bun film de comedie în faţa "Poor Things"

Categoria "cel mai bun film - comedie/musical" de la Globurile de Aur este atât de des supusă controverselor generate de peliculele selectate - printre câştigătorii recenţi se numără producţii profund dramatice, precum "The Banshees of Inisherin" şi "The Martian" - încât anul acesta a fost o uşurare pentru telespectatori să afle că "Barbie", un film cu adevărat amuzant, conceput în primul rând pentru a face oamenii să râdă, era un candidat cu şanse mari de a câştiga. Şi totuşi nu a câştigat!

În schimb, "Poor Things" a reuşit cea mai mare surpriză a serii într-un show cu foarte puţine surprize. Filmul o prezintă pe Bella Baxter (Emma Stone, care a câştigat premiul pentru interpretare feminină într-un musical/comedie la începutul serii), o femeie al cărei creier a fost înlocuit cu cel al unui copil, în timp ce îşi dezvoltă propria perspectivă ciudată asupra ei însăşi, asupra sexualităţii sale şi asupra lumii. Este, de asemenea, un film cu adevărat amuzant şi, în multe privinţe, serveşte ca un companion pentru explicaţia diferită din "Barbie" despre natura a ceea ce înseamnă să fii femeie în lume. Şi în timp ce victoria sa este cu siguranţă o veste bună pentru Emma Stone (care a fost şi producătoare) şi regizorul Yorgos Lanthimos, fanii "Barbenheimer" şi redactorii de titluri din mass-media de divertisment au fost în acest fel "jefuiţi" de bucuria anunţării câştigătorilor gemeni la categoriile dramă şi comedie ce erau aproape promişi din avans la Globurile de Aur din acest an.

Taylor Swift a pierdut noul premiu de popularitate în faţa "Barbie"

În 2018, organizatorii premiilor Oscar s-au gândit pentru scurt timp să onoreze cele mai populare filme ale anului, însă au renunţat la această idee. Organizatorii Globurilor de Aur au adoptat-o în acest an şi au nominalizat opt filme în categoria nou-nouţă "realizări cinematografice şi de box office". Pentru spectatori nu ar fi fost deloc o surpriză dacă "Barbie" - literalmente cel mai popular film din 2023, cu încasări de 1,4 miliarde de dolari în box-office-ul mondial - ar fi câştigat acest premiu. Dar şi Taylor Swift a fost şi ea nominalizată la noua categorie, pentru filmul său concertistic care a redefinit industria, "Taylor Swift: The Eras Tour", documentarul muzical cu cele mai mari încasări din toate timpurile: 261,6 milioane de dolari la nivel mondial.

După cum a fost deja menţionat, "Barbie" a pierdut premiul pentru cel mai bun film de comedie sau musical în favoarea lungmetrajului "Poor Things", ceea ce a încununat o seară dezamăgitoare pentru superproducţia regizată de Greta Gerwig şi cu Margot Robbie în rolul principal, aşa că acest trofeu a reprezentat un premiu de consolare.

"Anatomy of a Fall" a învins "Barbie" şi "Oppenheimer" în categoria scenariilor

Atât "Barbie", cât şi "Oppenheimer" şi-au câştigat succesul şi aprecierea în mare parte datorită îndrăznelii şi inventivităţii scenariilor lor, semnate de Greta Gerwig şi Noah Baumbach, respectiv de Christopher Nolan. Dar aceşti doi "mastodonţi" din box-office au pierdut Globul de Aur în faţa scenariştilor lungmetrajului "Anatomia unei căderi", un thriller judiciar francez despre o romancieră (jucată de Sandra Hüller, la rândul ei nominalizată) judecată pentru moartea soţului ei. Regizoarea Justine Triet şi co-scenaristul ei, Arthur Harari, au părut cu adevărat impresionaţi de faptul că au câştigat la această categorie. Filmul francez a câştigat ulterior şi Globul de Aur pentru cel mai bun lungmetraj în altă limbă decât engleza, o victorie aşteptată. Şi, deşi Hollywood Foreign Press Association nu mai există, corpul votanţilor la Globurile de Aur este încă alcătuit din jurnalişti internaţionali. Dar totuşi, victoria din categoria dedicată scenariilor a fost o adevărată surpriză (şi, în cazul lui "Barbie", un semn al înfrângerilor care au urmat).

Elizabeth Debicki a învins-o pe Meryl Streep la categoria "actriţă în rol secundar într-un serial TV"

Indiferent ce se va întâmpla de acum înainte în cariera actriţei Elizabeth Debicki, ea poate spune: "Am învins-o pe Meryl!". Într-adedvăr, Elizabeth Debicki a câştigat Globul de Aur pentru că a interpretat-o pe prinţesa Diana în ultimul sezon al serialului "The Crown" de la Netflix. Casele de pariuri o dădeau pe Meryl Streep drept marea favorită la obţinerea trofeului pentru rolul ei din sezonul al treilea din serialul "Only Murders in the Building", iar următoarea clasată era Hannah Waddingham pentru rolul jucat în cel de-al treilea sezon din "Ted Lasso".

Victoria binemeritată repurtată de Elizabeth Debicki reprezintă, de asemenea, o curiozitate, în sensul că a fost doar pentru a doua oară când un artist câştigă un Glob de Aur pentru acelaşi rol: Emma Corrin a obţinut Globul de Aur pentru cea mai bună actriţă de televiziune după ce a interpretat-o pe prinţesa Dianei în sezonul 4 al serialului "The Crown" în 2021.

Ricky Gervais a câştigat noul premiu pentru stand-up

Ricky Gervais - care se află într-o fază a carierei sale în care face preponderent glume despre cât este el de controversat - a câştigat acest premiu pentru programul său special produs de Netflix, "Armageddon", demonstrând încă o dată că este în continuare un actor de comedie de mare succes şi că nu este în niciun caz supus fenomenului denumit "cancel culture" ("cultura anulării"). Ricky Gervais a fost gazda Globurilor de Aur de cinci ori, în 2010, 2011, 2012, 2016 şi 2020, dar acest fapt nu sugerează că starul britanic a fost preferat de corpul de votanţi pentru a îl învinge pe Chris Rock, perceput ca favorit, pentru propriul său program special produs de Netflix, "Selective Outrage".

"The Boy and the Heron" a învins "Spider-Man: Across the Spider-Verse" la categoria filmelor de animaţie

"Across the Spider-Verse" a fost un succes gargantuesc, unul dintre singurele filme cu supereroi de succes ale anului şi la fel de apreciat de critici ca şi predecesorul său, "Into the Spider-Verse", din 2018, care a câştigat Globul de Aur la această categorie. Dar filmul care l-a învins pe "Across the Spider-Verse", "The Boy and the Heron", a fost regizat de Hayao Miyazaki, o legendă vie a animaţiei, care a renunţat la perioada autoimpusă de pensionare la vârsta de 83 de ani pentru a realiza cel mai personal film din cariera sa. Şi a intrat în istorie, întrucât acest lungmetraj a debutat pe primul loc în box-office-ul intern în luna decembrie. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor: Dana Purgaru, editor online: Gabriela Badea)

 

Citeşte şi:

 

Globurile de Aur 2024: ''Oppenheimer'', marele câştigător al galei

 

Globurile de Aur 2024: Lista premiilor

 

VIDEO LIVE UPDATE Cea de-a 81-a ediţie a Globurilor de Aur 

Afisari: 6

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Life 21-02-2025 11:10

Prima licitație Christie's dedicată operelor create cu AI stârnește controverse

Christie's a inaugurat joi prima sa licitație dedicată operelor create cu ajutorul inteligenței artificiale (AI), în contextul unui progres fără precedent al AI, eveniment care a stârnit nemulțumirea unei părți a comunității artistice, informează vineri AFP. ''Augmented Intelligence'' (inteligență augmentată) es

Life 18-02-2025 14:56

VIDEO Filmul chinezesc ''Ne Zha 2'' a devenit animația cu cele mai mari încasări la nivel global

Filmul de animație chinezesc ''Ne Zha 2'' a depășit marți producția Pixar ''Inside Out 2'', devenind animația cu cele mai mari încasări la nivel global, conform datelor publicate de platforma online de vânzări de bilete Maoyan, transmite Reuters. ''Ne Zha 2'' a adunat o sumă de 12,3 m

Life 16-02-2025 23:22

BAFTA 2025: 'Conclave' și 'The Brutalist' marile câștigătoare ale galei

Thriller-ul despre procesul de alegere al papilor, 'Conclave' și drama despre destinul unui imigrant 'The Brutalist' sunt marile câștigătoare de duminică ale premiilor industriei britanice a filmului, BAFTA, reușind să obțină câte patru premii fiecare, transmite Reuters. 'Conclave', care a intrat în cu

Life 16-02-2025 22:14

BAFTA 2025: 'Conclave' a câștigat premiul pentru cel mai bun film

Thriller-ul despre procesul de alegere al papilor, 'Conclave', a fost desemnat duminică seară, la Londra, cel mai bun film de la cea de-a 78-a ediție a premiilor BAFTA, conform site-ului evenimentului. ''Conclave'', un lungmetraj despre uneltirile unor cardinali care trebuie să aleagă viitorul papă, a obținut 12 nominalizări, inclusiv &

Life 16-02-2025 22:00

BAFTA 2025: Mikey Madison a câștigat premiul pentru cea mai bună actriță

Actrița americană Mikaela 'Mikey' Madison a câștigat duminică seară, la Londra, premiul BAFTA pentru cea mai bună interpretare feminină cu rolul din producția 'Anora', conform site-ului evenimentului. 'Anora'' spune povestea unei tinere dansatoare exotice aflată într-o relație romantică cu fiul unui olig

Life 16-02-2025 21:51

BAFTA 2025: Adrien Brody, premiul pentru cel mai bun actor

Actorul american Adrien Brody a câștigat duminică seara, la Londra, premiul BAFTA pentru rol principal cu interpretarea din filmul 'The Brutalist', conform site-ului evenimentului. Filmul spune povestea unui arhitect vizionar, supraviețuitor al Holocaustului, care părăsește Europa la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial pentru a &ici

Life 16-02-2025 21:43

BAFTA 2025: 'The Brutalist' i-a adus lui Brady Corbet premiul pentru regie

Filmul 'The Brutalist' i-a adus lui Brady Corbet premiul BAFTA pentru regie, în cadrul galei desfășurată duminică seară la Londra, conform site-ului evenimentului. Cu o durată de trei ore și 35 de minute, filmul 'The Brutalist' îl are în rolul principal pe actorul Adrien Brody și spune povestea unui arhitect vizionar, supravie

Life 16-02-2025 20:51

BAFTA 2025: 'A Real Pain', premiul pentru cel mai bun scenariu original

Filmul 'A Real Pain' a câștigat duminică, la Londra, premiul BAFTA pentru scenariu original, conform site-ului evenimentului. 'A Real Pain' este un film despre doi veri foarte diferiți, care călătoresc prin Polonia pentru a onora amintirea unei bunici mult iubite. Regia și scenariul sunt semnate de Jesse Eisenberg, care i

Life 16-02-2025 20:38

BAFTA 2025: 'Conclave', premiul pentru cel mai bun scenariu adaptat

Filmul 'Conclave', a cărui acțiune este plasată la Vatican în jurul momentului alegerii unui nou papă, a câștigat duminică, la Londra, premiul BAFTA pentru scenariu adaptat, conform site-ului evenimentului. Acest film este și marele favorit al ediției din acest an a premiilor BAFTA, reușind să adune nu mai puțin de 12 nomin

Life 16-02-2025 20:25

VIDEO LIVE UPDATE Cea de-a 78-a ediție a ceremoniei de decernare a Premiilor BAFTA

Cea de-a 78-a ediţie a ceremoniei de decernare a Premiilor BAFTA se desfăşoară la sala polivalentă Royal Festival Hall din Londra, prilej cu care Academia Britanică de Arte ale Filmului şi Televiziunii recompensează cele mai bune producţii cinematografice, britanice şi internaţionale, lansate în anul precedent, potrivit

Life 16-02-2025 14:08

Nisa a dat startul celei de-a 140-a ediții a carnavalului său

Un Rege de mai mulți metri înălțime cu alură de Poseidon, o Regină transformată în sirenă și o duzină de care alegorice pline de creativitate: orașul francez Nisa a dat startul sâmbătă seară celei de-a 140-a ediții a carnavalului său, unul dintre cele mai mari din lume, care beneficiază în acest an de un dispozitiv de securitate sporit, inform

Life 14-02-2025 18:49

O pasarelă din Paris va purta numele lui Jim Morrison

Un nou popas în Paris pentru fanii lui Jim Morrison: o pasarelă care domină Bassin de l'Arsenal, lângă Place de la Bastille, va purta numele liderului trupei The Doors, care este înmormântat în capitala Franței, informează AFP. Rockerul american 'a făcut din Paris locul ultimelor sale inspirații', a comentat pe rețelel

Life 12-02-2025 09:00

Shakira și-a lansat la Rio primul turneu mondial din ultimii 7 ani

Legenda muzicii latino Shakira și-a lansat marți, la Rio de Janeiro, Brazilia, primul său turneu mondial din ultimii șapte ani cu ultimul său album intitulat 'Las mujeres ya no lloran' ('Femeile nu mai plâng'), produs discografic premiat recent cu un Grammy la categoria muzicii latino, transmite AFP. Cântăreața de o

Life 10-02-2025 20:17

Supraturism: Veneția își menține sistemul de intrare cu plată în 2025

Veneția a confirmat luni menținerea în 2025 a sistemului său de intrare cu plată pentru vizitarea orașului italian în timpul zilei, o taxă lansată în 2024 pentru a combate supraturismul, relatează AFP. Anul trecut, turiștii de zi au fost nevoiți să plătească un bilet de intrare de cinci euro pentru a vizita Palatul Dogilor, o premieră mondial

Life 10-02-2025 09:23

TOP CINEMA Animația ''Dog Man'', în continuare pe primul loc în box-office-ul nord-american

Filmul animat de aventuri ''Dog Man'' se menține pe prima poziție a box-office-ului nord-american pentru a doua săptămână consecutivă, după un weekend dominat de Super Bowl, obținând încasări de 13,7 milioane de dolari, potrivit datelor publicate duminică de compania de specialitate Exhibitor Relations, informează AFP.