logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO EFA Awards/ "Quo Vadis, Aida?", marele câştigător, cu premii la categorii de top

Image

Premiile Academiei Europene de Film (EFA) pentru anul 2021 au fost decernate sâmbătă seara, la Berlin, într-o gală desfăşurată din nou în format hibrid din cauza pandemiei de COVID-19 şi care a fost transmisă în direct online.

Coproducţia "Quo Vadis, Aida?" cu participare românească este marele câştigător, cu premii la categorii de top, inclusiv cel mai bun film european. Premiul pentru cea mai bună regie a mers la cineasta bosniacă a acestui lungmetraj, Jasmila Zbanic. De asemenea, protagonista aceluiaşi film, Jasna Duricic, a fost răsplătită cu premiul pentru cea mai bună actriţă.

 



La fel ca la Oscaruri, Anthony Hopkins a fost recompensat cu premiul pentru cel mai bun actor pentru interpretarea sa în rolul unui pacient bolnav de demenţă în "The Father". Acest film le-a adus premiul pentru cel mai bun scenariu autorilor acestuia, francezul Florian Zeller şi portughezul Christopher Hampton.

Coproducţia "Nanu Tudor", regizată de cineasta moldoveancă stabilită în Belgia Olga Lucovnicova, a triumfat drept cel mai bun scurtmetraj european.

 


''Flee'', o altă coproducţie, a fost dublu premiată la această a 34-a ediţie a EFA Awards, prezentată de actriţa Annabelle Mandeng la Arena Berlin. Filmul regizat de danezul Jonas Poher Rasmussen s-a impus drept cel mai bun film de animaţie şi cel mai bun film documentar. Iar producţia norvegiană Ninjababy a fost declarată cea mai bună comedie europeană din acest an.

 


Regizoarea daneză Susanne Bier, unul dintre puţinii cineaşti prezenţi fizic la Arena Berlin, a primit Premiul Onorific pentru "Realizări europene în cinematografia mondială". În vârstă de 61 de ani, Bier, care a câştigat Oscarul pentru cel mai bun film străin în 2011 cu pelicula ''In a Better World" (Într-o lume mai bună), a fost, de asemenea, prima femeie care a primit trofeul de regizor la Premiile Filmului European în acelaşi an.

 


Premiul pentru întreaga carieră (Lifetime Achievement Award) i-a fost acordat anul acesta regizoarei ungare Marta Meszaros, în vârstă de 90 de ani. Este prima dată când Academia Europeană de Film acordă acest premiu prestigios unei cineaste din Europa centrală sau de est.

 



Premiile Academiei Europene de Film sunt printre cele mai prestigioase premii din industrie. Cei peste 3.800 de membri ai EFA, cu sediul la Berlin, votează majoritatea câştigătorilor acestor distincţii, la fel ca la Oscaruri în SUA. Gala, care are loc alternativ în capitala germană şi într-o altă metropolă europeană, a fost pentru a doua oară consecutiv o ediţie transmisă în principal din Berlin, din cauza condiţiilor sanitare.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Sursa foto: www.hollywoodreporter.com

Afisari: 33

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Life 26-03-2026 19:58

Germania: Bundestag adoptă un proiect de lege pentru a stimula transplanturile de rinichi

Transplanturile de rinichi pentru pacienții grav bolnavi sunt pe cale să devină mai accesibile în Germania, informează DPA. Bundestagul - camera inferioară a Parlamentului german - a adoptat joi un proiect de lege propus de ministrul Sănătății din această țară, Nina Warken, care relaxează restricțiile anterior stricte privind prelevarea de organe de la d

Life 21-02-2026 19:20

Rămășițele Sfântului Francisc de Assisi au fost expuse publicului pentru prima dată în istorie

Osuarul cu rămășițele Sfântului Francisc de Assisi a fost expus publicului sâmbătă, pentru prima dată în istorie, la basilica din Assisi (centru Italia) și doar pentru o lună, cu ocazia marcării a 800 de ani de la moartea sa, informează EFE. 'În mod paradoxal, tocmai în banalitatea acestor câteva oase ră

Life 17-01-2026 22:54

Premiile EFA 2026: Lungmetrajul 'Sentimental Value', desemnat cel mai bun film european

Lungmetrajul 'Sentimental Value', regizat de Joachim Trier, a fost desemnat cel mai bun film european în cadrul celei de-a 38-a gale anuale a premiilor Academiei Europene de Film (EFA), organizată sâmbătă seară la Berlin, potrivit site-ului oficial al evenimentului. La această categorie au fost nominalizate producțiile cine

Life 17-01-2026 22:38

Premiile EFA 2026: Cineastul Joachim Trier a câștigat premiul pentru cel mai bun regizor

Cineastul danezo-norvegian Joachim Trier, autorul lungmetrajului 'Sentimental Value', a fost recompensat cu premiul pentru cel mai bun regizor la cea de-a 38-a ediție a premiilor Academiei Europene de Film (EFA), organizată sâmbătă seară la Berlin, potrivit site-ului oficial al evenimentului. La această categorie au fost nominali

Life 17-01-2026 21:24

VIDEO Premiile EFA 2026: Renate Reinsve, desemnată cea mai bună actriță europeană

Renate Reinsve, protagonista filmului 'Sentimental Value', regizat de Joachim Trier, a câștigat premiul pentru cea mai bună actriță la cea de-a 38-a gală anuală organizată de Academia Europeană de Film (EFA), sâmbătă seară, la Berlin, informează site-ului evenimentului. La această categorie au fost nominalizate actrițele Le

Life 17-01-2026 21:17

Premiile EFA 2026: Stellan Skarsgard, desemnat cel mai bun actor european

Suedezul Stellan Skarsgard, protagonistul filmului 'Sentimental Value', regizat de Joachim Trier, a câștigat premiul pentru cel mai bun actor european la cea de-a 38-a gală anuală organizată de Academia Europeană de Film (EFA), sâmbătă seară, la Berlin, potrivit site-ului oficial al evenimentului. La această categorie au fo