Constanţa: Marinarii salvaţi după scufundarea cargoului 'Volgo Balt' - aduşi în port; ei sunt evaluaţi medical
Marinarii salvaţi după ce cargoul "Volgo Balt 179" s-a scufundat în Marea Neagră au fost aduşi, vineri dimineaţă, în dana pentru pasageri din portul Constanţa, la faţa locului fiind prezente mai multe echipaje SMURD şi ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean.
Cadrele medicale verifică starea de sănătate a marinarilor.
Reprezentanţii Grup Servicii Petroliere (GSP) au anunţat, joi seară, că au sistat acţiunea de căutare a marinarului dispărut în Marea Neagră după scufundarea cargoului "Volgo Balt 179", nouă dintre cei zece membri ai echipajului salvaţi urmând să fie transportaţi în portul Constanţa.
Două persoane au murit, una este dată dispărută şi zece au fost salvate (printre care o femeie), din totalul celor 13 membri ai echipajului (cetăţeni ucraineni) cargoului "Volgo Balt 179", aflat sub pavilion Insulele Comore, care s-a scufundat, joi, în Marea Neagră, la peste 70 de mile marine de portul Constanţa.
Cele zece persoane au primit îngrijirile necesare la bordul GSP Falcon, femeia fiind la scurt timp evacuată cu un elicopter GSP, după ce starea ei de sănătate s-a agravat. AGERPRES/(AS - autor: Nona Jalbă, editor: Oana Popescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.