logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Buzău: Un elev al Liceului 'Filipescu' reprezintă România la WorldSkills-Shanghai, disciplina 'Sudor'

Image

Un elev al Liceului Tehnologic 'Dimitrie Filipescu' Buzău va reprezenta România în cadrul WorldSkills-Shanghai, cea mai mare competiție internațională de tehnică și formare profesională, la calificarea Sudor, meserie pe care a îndrăgit-o din copilărie, după ce și-a văzut tatăl lucrând cu aparatul de sudură în curte.

Cea de-a 48-a ediție a competiției WorldSkills va avea loc la Shanghai, în perioada 22-27 septembrie. WorldSkills este cea mai mare competiție internațională de profil din lume, reunind tineri, precum și lideri din industrie, educație și administrație publică din întreaga lume, cu scopul de a promova educația și formarea profesională și tehnică.



Adrian Marian Leață, elev al Liceului 'Dimitrie Filipescu' din Buzău, a fost selectat pentru a lua parte la competiție, ținând cont atât de abilitățile sale, cât și de profilul unității de învățământ.

'Liceul Tehnologic 'Dimitrie Filipescu' este singurul care școlarizează elevi în această calificare, de Sudor. Căutând să antrenăm elevii în diverse concursuri, am identificat această competiție internațională, WorldSkills, care a venit în întâmpinarea noastră cu propunerea de a reprezenta România. A fost o selecție la nivelul școlii, cu elevi din mai mulți ani și el (Adrian -n.r.) a reușit să facă față cu bine probelor impuse de această competiție internațională. Este susținut în pregătirea lui practică și lingvistică de două firme partenere, cu o mare reprezentativitate în economia buzoiană și a țării. Liceul, înființat în urmă cu 60 de ani pentru Întreprinderea de sârmă și produse din sârmă, a avut în oferta educațională calificări solicitate de această întreprindere. Pe parcursul evoluției școlii, dar și a industriei locale, calificarea de Sudor se regăsește în organigrama mai multor firme care au obiect de activitate producție și prelucrarea de metale. Este o dovadă a pregătirii de calitate a elevilor noștri pentru că, după finalizare, sunt selectați și angajați. Meseria a fost, este și va rămâne brățară de aur pentru că tot ceea ce face parte din existența noastră reprezintă, de fapt, servicii pe care noi le oferim', a declarat, pentru AGERPRES, directorul unității de învățământ Lucica Stănculeanu.



Adrian are 18 ani, este în clasa a XI-a seral, iar selecția sa reprezintă o încununare a eforturilor pe care le-a depus de-a lungul anilor de școlarizare pentru a-și perfecționa abilitățile astfel încât să devină un profesionist calificat.

'Pentru mine înseamnă foarte mult că fac parte din această delegație, este o oportunitate foarte mare și îmi place această meserie. Este o competiție foarte dificilă, concurez cu participanți din mai multe țări, sunt diferite proceduri de sudură, Mig/Mag, argon, Tig, electrod învelit, prin toate acestea trebuie să formezi o piesă. Acum îmi perfecționez tehnica în Tig, aloc în jur de 4-5 ore pe zi, în fiecare săptămână. Acolo, voi primi o fișă tehnologică în care se regăsesc cerințe privind executarea unei piese complexe, care este compusă din mai multe elemente, din flanșe de tablă de diferite grosimi, cu alezaje în care trebuie potrivite alte profiluri, o țeavă pe care trebuie să execuți procedee de sudare, conform fișei tehnologice, conform standardelor de sudare. Voi asambla, de exemplu, un cub, care va implica sudură la colț, cu procedeul de sudare argon, sudură cu arc electric, cu protecție de gaz. Pentru laminarea țevii pe flanșa respectivă se va folosi procedeul Tig, care este tot sudură cu arc electric în gaz protector', a precizat, pentru AGERPRES, Adrian Leață.

Atunci când nu merge la atelier pentru a-și exersa abilitățile de sudor, el se duce la sală sau își petrece timpul liber cu prietenii.

Profesorii și instructorii l-au sprijinit pentru a-și consolida bagajul de cunoștințe teoretice și practice, dar pasiunea pentru meseria de sudor i-a fost insuflată de tatăl său.



'Acum fac practică într-un atelier unde am toate materialele și aparatul de sudură, iar instructorii mei mă coordonează. Urmez și un curs de limba engleză, pentru că voi primi instrucțiuni în limba engleză, sunt denumiri tehnice pe care trebuie să le cunosc foarte bine așa încât să pot merge mai departe cu procedeul de sudură. Pregătirile le-am început în urmă cu 4-5 luni, iar competiția se desfășoară în septembrie, este un timp scurt. În viitor mă văd tot în această meserie, doresc să rămân în România, dacă voi găsi o oportunitate bună, dacă nu, aș dori să plec. Mi-aș dori să pot să deschide o firmă. La aparatul de sudură am ajuns privindu-l pe tatăl meu. L-am văzut în curte, suda ceva, mi-a plăcut. I-am spus 'lasă-mă și pe mine să fac și eu'. M-a lăsat și mi-a plăcut, eram mic, șapte-opt ani. Apoi a trecut timpul, am găsit în acest liceu profilul și am continuat. Dacă stăpânești o meserie foarte bine, poți să ajungi departe, dar trebuie să-ți placă. Toată lumea te caută. Dacă știi o meserie și o știi bine, toată lumea o să te caute în continuare. Sper să mă întorc cu rezultate bune', a mai spus Adrian.



România are un singur reprezentant la WorldSkills-Shanghai, la calificarea Sudor.

'Este un angajament pe care ni-l luăm față de viitor. Această competiție a pornit de la inițiativa a două țări europene, Spania și Portugalia, în urmă cu 25 de ani. Aceste probe din cadrul competiției WorldSkills depășesc cu mult concursurile școlare, modalitate prin care se certifică atenția pe care școlile și țările o acordă tehnologiei și impactului asupra vieții de zi cu zi. România, anul acesta, are în vedere participarea la 10-12 calificări separate, iar pentru Sudor este prima dată când țara noastră este reprezentată de un candidat, elev la Liceul Tehnologic 'Dimitrie Filipescu', așadar este și o mândrie, dar este și o mare răspundere', a conchis Lucica Stănculeanu.

Organizată o dată la doi ani, competiția WorldSkills reprezintă cea mai mare reuniune internațională a talentelor în diverse domenii profesionale. Se estimează că 1.400 de concurenți din 73 de țări și regiuni vor concura la 64 de discipline, inclusiv șapte ocupații emergente. AGERPRES/(A - redactor: Florin Zafiu, editor: Irina Poenaru, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 778

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 08-08-2026 14:29

Vulturul și cei doi grifoni distruși în urma bombardamentelor din 1944, readuși pe Palatul UB

Vulturul și cei doi grifoni care fuseseră distruși în urma bombardamentelor din 1944 au fost readuși, sâmbătă, pe Palatul Universității din București (UB). Lucrarea, cu o valoare totală de aproximativ două milioane de lei, este semnată de sculptorul Alexandru Siminic, împreună cu colaboratorii săi, Teodor și Ștefan Siminic.

Educatie - Stiinta 08-08-2026 09:37

Timiș: România, multiplu medaliată la olimpiada internațională de inteligență artificială din Kazastan

Cei opt elevi care au reprezentat România la Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială (IOAI), desfășurată în perioada 2-8 august 2026 la Astana, Republica Kazahstan, au obținut trei medalii de aur, două medalii de argint și trei medalii de bronz, a anunțat, sâmbătă, unul din coordonatorii echipei de olimpici, doctorand al Universității de Vest Ti

Educatie - Stiinta 08-08-2026 05:15

Vulturul și cei doi grifoni vor fi reamplasați pe frontonul Palatului Universității din București

Universitatea din București va reamplasa sâmbătă vulturul și cei doi grifoni pe frontonul Palatului Universității din centrul Capitalei. Ansamblul sculptural fusese distrus aproape în întregime în urma bombardamentelor din 1944. Potrivit unui comunicat al instituției, montarea celor trei sculpturi marchează începu

Educatie - Stiinta 07-08-2026 16:01

Grădina Botanică din Iași împlinește 170 de ani de la înființare

Prima grădină botanică din România și, în prezent, cea mai mare din țară, Grădina Botanică ''Anastasie Fătu'' din cadrul Universității ''Al.I. Cuza'' Iași, celebrează luni, 170 ani de la înființare, transmit reprezentanții instituției de învățământ superior. Cu acest prilej, Romfila

Educatie - Stiinta 07-08-2026 15:21

Probele scrise ale examenului de Bacalaureat încep luni

Candidații la cea de a doua sesiune a examenului de Bacalaureat vor susține luni proba scrisă de Limba și literatura română, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Peste 33.000 de candidați s-au înscris în vederea susținerii examenului național de Bacalaureat 2026 (toate probele sau, în fun

Educatie - Stiinta 07-08-2026 11:07

Brașov: Doi studenți ai Universității Transilvania fac parte din delegația ce va reprezenta România la WorldSkills Shanghai

Universitatea Transilvania Brașov va fi reprezentată la WorldSkills Shanghai 2026, cea mai mare competiție internațională dedicată competențelor profesionale și tehnice, printr-o echipă formată din doi studenți și un expert, se arată într-un comunicat de presă transmis vineri de conducerea instituției de învățământ superior. Cei doi studenți

Educatie - Stiinta 06-08-2026 05:30

Bacalaureat - sesiunea a II-a/ Joi și vineri - proba de evaluare a competențelor digitale

Sesiunea a doua a Bacalaureatului continuă joi și vineri cu proba de evaluare a competențelor digitale, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Prima probă scrisă, cea la Limba și literatura română, este programată pentru data de 10 august, iar proba obligatorie a profilului pe 11 august. Pe 12

Educatie - Stiinta 05-08-2026 12:06

Bistrița-Năsăud: Posturile titularizabile, repartizate în ședință publică; concurență mare la educatoare și învățătoare

Puținele posturi titularizabile scoase la concurs, în acest an, la nivelul județului Bistrița-Năsăud, au fost ocupate în ședința publică de miercuri, organizată la sediul Inspectoratului Școlar Județean, cea mai mare concurență fiind în învățământul preșcolar și cel primar. Potrivit inspectorului școlar pentru managementul resurse

Educatie - Stiinta 05-08-2026 05:00

Bacalaureat - sesiunea a II-a/ Miercuri și joi - evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională

Sesiunea a doua a bacalaureatului continuă miercuri și joi cu proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. În zilele de 6 și 7 august vor fi evaluate competențele digitale. Prima probă scrisă, cea la Limba

Educatie - Stiinta 04-08-2026 15:39

Vâlcea: Împlinirea a 50 de ani de la producerea apei grele în România, marcată de cercetători la Biblioteca Județeană

Comunitatea științifică din Vâlcea sărbătorește la sfârșitul acestei săptămâni o jumătate de secol de la producerea, la fosta Uzină G din Râmnicu Vâlcea, a primelor cantități experimentale de apă grea în România, printr-un eveniment găzduit de Biblioteca Județeană Vâlcea și la care vor participa specialiști în dom

Educatie - Stiinta 04-08-2026 10:21

Numărul candidaților la titularizare care au luat note peste 7 a crescut cu 3,36% după rezolvarea contestațiilor

Numărul candidaților cu note peste 7 la proba scrisă a examenului de titularizare a crescut cu 3,36% după rezolvarea contestațiilor, a informat marți Ministerul Educației și Cercetării. Rezultatele finale înregistrate la proba scrisă (21 iulie) din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice din învățământul preuniversitar au fost

Educatie - Stiinta 04-08-2026 05:15

Bucureștiul găzduiește prima Olimpiadă Internațională de Business și Finanțe

Bucureștiul găzduiește, în perioada 3 - 6 august, prima Olimpiadă Internațională de Business și Finanțe, în organizarea Centrului Român pentru Excelență în Economie. La competiție vor participa fizic 40 de elevi și 16 team leaders din opt țări: Grecia, Hong Kong, India, Japonia, Macao, Noua Zeelandă, Polonia și Rom&acir

Educatie - Stiinta 04-08-2026 05:00

Bacalaureat - sesiunea a II-a/ Elevii din partea minorităților susțin proba de comunicare orală în limba maternă

Elevii din partea minorităților susțin marți și miercuri proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă. Sesiunea a doua a examenului de Bacalaureat a început luni cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală în limba română. În zilele de 5 și 6 august

Educatie - Stiinta 03-08-2026 15:00

Buzău/Echipa Heart of RoBots, câștigătoarea Bucharest Twin Cup 2026, la finalul unui sezon de excepție în robotică

Echipa de robotică a Colegiului Național 'B.P. Hasdeu' din Buzău, 'Heart of RoBots', alături de echipa sa de juniori 'Little Hearts', au câștigat locul I în cadrul competiției Bucharest Twin Cup 2026, victorie la finalul sezonului DECODE care a clasat echipa pe un loc fruntaș la nivel mondial. Tinerii pasion

Educatie - Stiinta 03-08-2026 05:00

A doua sesiune din acest an a Bacalaureatului începe luni; peste 33.000 de candidați înscriși

Peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru a doua sesiune din acest an a examenului de Bacalaureat. Potrivit Ministerului Educației, la proba de comunicare orală în limba română (proba A) s-au înscris peste 5.500 de candidați, la proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă (proba B), care