logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

SRR și UNATC au semnat un parteneriat de colaborare care vizează dezvoltarea și implementarea unor proiecte comune

Image

Președintele-director general al Societății Române de Radiodifuziune, Robert Cristian Schwartz, și rectorul Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică 'I.L. Caragiale', Liviu Lucaci, au semnat, miercuri, un parteneriat de colaborare între cele două instituții.

Parteneriatul are ca obiectiv stabilirea unui cadru de colaborare în vederea dezvoltării și implementării unor proiecte comune în domeniul educației și cercetării artistice.

Colaborarea vizează: dezvoltarea și implementarea unui program de studii universitare de masterat în domeniul creației sonore, teatrului radiofonic, audio storytelling-ului și producției audio; organizarea și desfășurarea unor programe de practică și internship pentru studenții UNATC în cadrul structurilor Radio România; dezvoltarea de proiecte educaționale, artistice și de cercetare în domeniul teatrului radiofonic, podcastului, sound designului și al altor forme de expresie sonoră; facilitarea schimbului de expertiză între cadrele didactice ale UNATC și specialiștii Radio România și alte inițiative dedicate susținerii noilor generații de profesioniști din domeniul artistic și media.

Președintele-director general al SRR, Robert Cristian Schwartz, a afirmat că proiectul este unul 'extraordinar', un proiect în care crede.

'Sunt convins că în acest parteneriat vom putea fi martorii unor momente culturale foarte importante. Pe noi ne leagă, și când zic noi, zic Societatea Română de Radiodifuziune și UNATC 'I.L. Caragiale', mai multe proiecte și ne leagă, de fapt, un țel comun: promovarea culturii și convingerea că cei care învață la UNATC vor continua să lucreze în domeniul cultural și, de ce nu, la radio, pentru că Teatrul Național Radiofonic este o platformă unică, avem o prezență extraordinară online, pe teatru.ro, avem Caravana Teatrului Național Radiofonic în studiourile teritoriale și vrem oameni tineri. De unde-i vrem? De la o universitate de prestigiu și când vorbim de UNATC nu vorbim doar de actrițe și de actori - zic 'doar' într-un sens pozitiv -, vorbim despre creatori de sunet, creatori de imagine, vorbim despre artiști care sunt în stare, și asta am văzut-o și la minunatul festival Grad Prix Nova, un sound design, un story telling pe sunet pe care nu avem voie să-l pierdem', a subliniat Robert Schwartz.

Rectorul UNATC, Liviu Lucaci, a spus că prin parteneriatul semnat cu Societatea Română de Radiodifuziune 'se pun laolaltă două energii'.

'Noi venim cu energia asta a profesorilor, dar și a celor care sunt la început de drum și care își doresc foarte tare să se afirme, și asta contează foarte mult. Mulțumesc apăsat domnului președinte-director general pentru deschidere, pentru că în momentul în care am deschis dialogul, la propunerea dânsului și la propunerea oamenilor de aici, lucrurile au mers cu o viteză fantastică. De partea noastră să știți că sunt o mulțime de oameni care își doresc de mult să lucreze cu instituția dumneavoastră, și care înțeleg oportunitatea și care vin cu niște oameni care pot începe de azi', a declarat Liviu Lucaci.

El a menționat că studenții vor face o practică finanțată de Ministerul Educației și Cercetării, iar multe din proiectele inițiate de aceștia pot fi realizate împreună cu SRR.

'Radioul are o putere incredibilă de a ajunge la sufletele oamenilor, noi am încercat 'mai cu pasul' și cred că punându-ne împreună va fi important. Mai sunt multe lucruri care le putem face împreună. De mâine noi ne dorim, avem deja această experiență a dualului, suntem la început, dar avem deja o instituție media din privat, dar prestigiul, calitatea și istoria sunt aici. Vă mulțumesc pentru deschidere', a transmis rectorul UNATC. AGERPRES/(AS - redactor: Petronius Craiu, editor: Antonia Niță, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 277

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 08-07-2026 10:27

Evaluarea Națională: Ponderea elevilor cu medii de 5 sau mai mari de 5 - în creștere cu 0,1% după contestații

Ministerul Educației și Cercetării a informat miercuri că, în urma reevaluării lucrărilor contestate la Evaluarea Națională, ponderea elevilor cu medii mai mari sau egale cu 5 (cinci) se situează la 79,1%, în creștere cu 0,1% față de rezultatele inițiale. În urma rezolvării contestațiilor la Evaluarea Națională, au crescut notele pentru 8.696

Educatie - Stiinta 08-07-2026 10:02

Au fost publicate rezultatele finale la Evaluarea Națională

Rezultatele finale la Evaluarea Națională, după rezolvarea contestațiilor, au fost miercuri publicate. Ministerul Educației și Cercetării a anunțat pe 30 iunie că 79% dintre candidații de la Evaluarea Națională au obținut medii mai mari sau egale cu 5 înainte de depunerea contestațiilor. Rezultatele sunt afișate/publicate pe baza codului u

Educatie - Stiinta 08-07-2026 09:34

Evaluarea Națională/ Mihai Dimian: Au fost 48.471 de solicitări de vizualizare a lucrărilor

Ministrul interimar al Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a anunțat miercuri că s-au înregistrat 48.471 de solicitări de vizualizare a lucrărilor la Evaluarea Națională. În jurul orei 10:00, urmează să se afișeze rezultatele finale înregistrate la Evaluarea Națională, după soluționarea contestațiilor. Potrivit ministrului,

Educatie - Stiinta 08-07-2026 05:00

Rezultatele finale la Evaluarea națională vor fi publicate miercuri

Rezultatele finale la Evaluarea națională, după rezolvarea contestațiilor, vor fi publicate miercuri, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Ministerul Educației și Cercetării anunțase înainte de depunerea contestațiilor că 79% dintre candidații de la Evaluarea națională au obținut medii mai mari sau egale c

Educatie - Stiinta 07-07-2026 17:09

USAMV București deschide admiterea din acest an - peste 5.800 de locuri, scoase la concurs

Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București dă startul admiterii pentru anul universitar 2026-2027 și scoate la concurs peste 5.800 de locuri la studii universitare de licență și masterat. Potrivit unui comunicat remis marți presei, înscrierile la studiile universitare de licență se desfășoară în perioa

Educatie - Stiinta 07-07-2026 17:00

Mureș: Ghid pentru utilizarea etică a AI de către studenții la Drept, lansat în premieră la Universitatea 'Dimitrie Cantemir'

Facultatea de Drept din cadrul Universității 'Dimitrie Cantemir' din Târgu Mureș a lansat un ghid cuprinzător care reglementează utilizarea etică și responsabilă a instrumentelor de Inteligență Artificială (IA) generativă de către studenți, acesta fiind o premieră în facultățile de profil din România. Decanul Facultăț

Educatie - Stiinta 07-07-2026 16:46

Olt: Patru licee tehnologice fără promovați la Bacalaureat; o singură medie de 10, obținută de un elev de la 'Greceanu'

Un singur candidat din județul Olt a obținut media 10 la Bacalaureat, un absolvent al Colegiului Național 'Radu Greceanu' Slatina, liceu cu o promovabilitate de peste 91% situat în topul unităților cu cele mai bune rezultate, în timp ce la coada clasamentului sunt patru licee tehnologice cu promovabilitate zero, potrivit informațiilor transmise ma

Educatie - Stiinta 07-07-2026 16:09

Hunedoara: Doi elevi au obținut media 10 la Bacalaureat

Doi elevi din județul Hunedoara au obținut media 10 la sesiunea din iulie a examenului de Bacalaureat, Ana Maria Chirițoiu din Hunedoara și Victor Buble din Simeria fiind felicitați de autorități și conducerile școlilor de unde provin. Rata cumulată de promovare a Bacalaureatului în județul Hunedoara, calculată înainte de contestaț

Educatie - Stiinta 07-07-2026 14:58

Iași: Trei eleve au obținut media 10 la Bacalaureat

Trei eleve care provin de la Colegiul Tehnic 'Haralamb Vasiliu' Podu Iloaiei, Colegiul Național 'Mihail Sadoveanu' Pașcani și Colegiul Național Iași au obținut media 10 la Bacalaureat, înainte de depunerea contestațiilor. La nivelul județului Iași, rata cumulată de promovare înainte de contestații este de 81,07%, cu

Educatie - Stiinta 07-07-2026 14:27

Mureș: O singură medie de 10 în județ, obținută de o absolventă a Colegiului Național 'Unirea'

Una dintre șefele de promoție ale Colegiului Național 'Unirea' din Târgu Mureș, Alexia Precup, este singura candidată din județul Mureș care a reușit să obțină media maximă 10,00 la examenul de Bacalaureat, înainte de contestații. Performanța deosebită a tinerei a fost salutată public și de conducerea unității de învă

Educatie - Stiinta 07-07-2026 14:05

Bihor: Roboțelul Pepper îi întâmpină pe candidații la Facultatea de Științe Economice și le oferă informații despre admitere

Roboțelul umanoid Pepper a devenit, în această sesiune de admitere, primul 'asistent' care îi întâmpină pe absolvenții de liceu la Facultatea de Științe Economice (FSE) a Universității din Oradea, unde răspunde întrebărilor legate de înscriere și promovează utilizarea noilor tehnologii în mediul universitar.

Educatie - Stiinta 07-07-2026 13:58

Alba: Rată de promovare de 100% la Colegiul Național Militar 'Mihai Viteazul' la Bacalaureat

Toți cei 143 de absolvenți ai Colegiului Național Militar 'Mihai Viteazul' Alba Iulia - Promoția 2026 au promovat examenul de Bacalaureat, aproape jumătate dintre ei având medii peste 9,00. Din 2013, toți elevii instituției de învățământ militar din Alba Iulia au promovat sesiunea din vară a examenului de Bacalaureat.

Educatie - Stiinta 07-07-2026 12:26

Cluj: 14 școli au avut rata de promovare la Bacalaureat de 100%; județul - pe primul loc în țară

Județul Cluj se situează pe primul loc în țară în ceea ce privește rezultatele la examenul de Bacalaureat, informează Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Cluj, iar 14 unități școlare din județ au o rată de promovare de 100%. 'Absolvenții claselor a XII-a, din județul Cluj, primii în clasamentul național, privind rezultate

Educatie - Stiinta 07-07-2026 12:18

Prahova: O singură medie de 10 la Bacalaureat; secretul succesului - echilibrul și o pregătire constantă

O singură medie de 10 a fost înregistrată anul acesta la Bacalaureat în județul Prahova, eleva care a obținut această performanță declarând, marți, că nu a făcut pregătire suplimentară la nicio materie, însă a păstrat mereu un echilibru și s-a pregătit constant de-a lungul vieții. Iuliana Ștefania Bonciu a absol