Teleorman: Au fost desemnați câștigătorii semifinalei Maratonului pentru Educație Antreprenorială IV, inițiat de CONAF
Câștigătorii semifinalei Maratonului pentru Educație Antreprenorială IV în județul Teleorman sunt elevii de la Colegiul Național Pedagogic 'Mircea Scarlat' și de la Colegiul Național 'Alexandru Ioan Cuza', a anunțat, marți, Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), inițiatoarea acestui program.
Premiul I al semifinalei a fost acordat echipei MovePLS, care propune dezvoltarea unei baterii externe inteligente, capabile să se încarce prin mișcarea utilizatorului în timpul activităților cotidiene, transformând energia mecanică produsă prin mers, alergare sau deplasare urbană în energie electrică utilizabilă. Echipa este formată din Maria Teodora Păun, Andreea Ana Maria Popescu, Luca Andrei Sindilă și Mario Alexandru Pațachia, elevi ai Colegiului Național Pedagogic 'Mircea Scarlat', coordonați de profesorul Gabriel Sandu Sindilă, se arată într-un comunicat transmis de CONAF.
Performanța acestora le oferă oportunitatea de a reprezenta județul Teleorman în finala națională de la București, pe 26 mai.
Locul al doilea a revenit echipei Watt Walk, o soluție green-tech pentru orașele viitorului: plăci de pavaj inteligente, capabile să transforme energia produsă de pașii oamenilor în energie electrică, care poate fi folosită pentru iluminat public, sisteme LED sau alte spații urbane cu trafic pietonal ridicat, proiect realizat de elevi ai Colegiului Național 'Alexandru Ioan Cuza', sub coordonarea profesoarei Simona Stoenescu.
Pe locul al treilea s-a clasat echipa REVERA, un magazin de reumplere pentru detergenți și produse de curățenie, un model sustenabil prin care clienții vin cu propriile recipiente și plătesc doar pentru conținut, reducând consumul de plastic și încurajând obiceiuri de consum mai responsabile. Proiectul este dezvoltat de elevi ai Colegiului Național 'Alexandru Ioan Cuza', coordonați de profesoara Mihaela Jumătate.
Cele trei echipe au fost răsplătite cu premii în bani, astfel: echipa clasată pe locul I a primit un premiu în valoare de 3.000 de lei, cea de pe locul II a fost premiată cu 2.000 de lei, în timp ce echipa de pe locul III a fost recompensată cu 1.000 de lei.
'Maratonul pentru Educație Antreprenorială a trecut de granița unei inițiative frumoase și a devenit una dintre acele forme rare prin care România își mai verifică, din când în când, pulsul moral, nu în discursuri mari, nu în lozinci care sună bine, nu în promisiuni aruncate peste oameni, ci în fapta aceea discretă, repetată, dusă până la capăt, prin care cineva alege să fie prezent acolo unde alții au obosit să mai creadă. La Teleorman, am simțit încă o dată că această țară nu este pierdută atâta vreme cât mai există oameni care nu întreabă, cu cinism sau cu resemnare, ce ar trebui să facă alții, ci se întreabă, cu responsabilitate și cu o formă rară de iubire pentru România, ce pot face ei. Pentru mine, aceasta este adevărata forță a programului: faptul că, oraș cu oraș, copil cu copil, profesor cu profesor, antreprenor cu antreprenor, reușim să adunăm în jurul educației o clasă de oameni care nu mai acceptă să privească viitorul de pe margine.
Maratonul pentru Educație Antreprenorială există atât timp cât mai sunt antreprenori cărora le pasă, oameni care își iubesc țara fără să o transforme în slogan, oameni care înțeleg că viitorul nu se cere, nu se așteaptă și nu se invocă, ci se crește, cu răbdare, cu prezență, cu încredere și cu acea încăpățânare frumoasă de a nu abandona exact atunci când ar fi mai comod să o faci.
Iar dacă la Teleorman, un singur copil a plecat acasă cu mai mult curaj decât avea dimineață, dacă un singur profesor a simțit că munca lui nu este singură, dacă un singur antreprenor a înțeles că experiența lui poate deveni drum pentru altcineva, atunci România are viitor', a declarat președinta CONAF, Cristina Chiriac.
Semifinala 'Maratonului pentru Educație Antreprenorială' IV, program inițiat de CONAF, a avut loc la Centrul Multifuncțional pentru Tineri din Alexandria, evenimentul fiind organizat de CONAF Sucursala Teleorman, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării și Inspectoratul Școlar Județean Teleorman.
'Maratonul pentru Educație Antreprenorială ne-a demonstrat încă o dată că tinerii au curaj, idei și potențial atunci când li se oferă contextul potrivit să se exprime. Cu fiecare etapă, ștacheta este ridicată chiar de ei, iar responsabilitatea noastră este să ne ridicăm la nivelul lor și să le fim alături în acest proces de dezvoltare,' a declarat președinta CONAF Sucursala Teleorman, Ramona Țuinea.
Anul acesta, 500 de liceeni din 6 licee din județul Teleorman au parcurs un proces educațional aplicat, construit în jurul întâlnirilor directe cu antreprenori, al exercițiilor de gândire strategică și al validării ideilor în fața realității economice, fiind ghidați de 10 antreprenori voluntari, care au înțeles că investiția în educație este, de fapt, cea mai sigură formă de dezvoltare pe termen lung a unei societăți.
Semifinala județeană a adus în fața juriului și a unei audiențe formate din 300 elevi, un total de 7 echipe, reunind 32 de elevi. Fiecare echipă a avut o viziune proprie asupra unui posibil viitor, demonstrând creativitate și o maturitate surprinzătoare în înțelegerea mecanismelor de piață, a nevoilor reale ale consumatorilor și a modului în care o idee poate fi transformată într-un model de business sustenabil.
Tinerii au fost susținuți la acest eveniment de către: președinta fondatoare CONAF, Cristina Chiriac; președinta CONAF Teleorman, Ramona Țuinea; primarul municipiului Alexandria, Victor Drăgușin; inspectorul școlar general ISJ Teleorman, Sorin Gabriel Ilie; managerul dezvoltare Adservio, Dragoș Rumbeț. De asemenea, viceguvernatorul Băncii Naționale a României, Cosmin Marinescu, a transmis un mesaj prin care a subliniat importanța educației financiare și antreprenoriale în formarea unei economii solide și responsabile.
Evenimentul a fost moderat de Nicholas Cațianis, iar evaluarea proiectelor a fost realizată de un juriu format din: Nicoleta Munteanu - avocat în Baroul București, fondatoarea Kids in Business, vicepreședintă ANAA, membră a Board-ului CONAF, Oana-Livia Badea - Owner & Creative Director BITOLIA GALLERY Group, Florina Manea - Owner al Trustului de Presă ZN PR & EVENTS, fondator Ziarul News, Revista Future Economy, Simona Biță - CEO & Co-founder NoaDent, Lelia Mancaș - Director de Marketing, Comunicare & CSR Edenred România.
De asemenea, un moment important al zilei a fost panelul vocațional, în care Nicoleta Munteanu și președinta CONAF Vâlcea, jurnalista Magdalena Popescu, au oferit elevilor o 'lecție' despre vocație, despre răbdarea de a deveni și despre curajul de a rămâne fidel propriului drum, chiar și atunci când acesta nu este cel mai ușor.
Maratonul pentru Educație Antreprenorială, având partener media Agenția Națională de Presă AGERPRES, continuă, în această ediție, în 30 de județe din România, reunind mii de elevi, profesori și antreprenori într-un efort comun de a reduce distanța dintre educație și realitatea economică.
Finala națională, care va avea loc la București, va aduce împreună cele mai bune echipe din întreaga țară, într-o competiție despre idei și despre direcția în care se construiește viitorul.
Conceptul programului este înregistrat la OSIM, confirmând caracterul său inovator și original, într-un moment în care educația antreprenorială era aproape absentă din parcursul educațional al tinerilor, subliniază CONAF. AGERPRES/(AS, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sibiu: Aproximativ 500 de persoane au participat la Ziua Porților Deschise de la Academia Forțelor Terestre (GALERIE FOTO)
Aproximativ 500 de persoane au participat vineri, în ciuda ploii, la Ziua Porților Deschise organizată de Academia Forțelor Terestre ''Nicolae Bălcescu'' din Sibiu, cu ocazia aniversării a 179 de ani de învățământ militar românesc, a declarat, pentru AGERPRES, de purtătorul de cuvânt al instituției, maior Alexandra Trefaș
Departamentul pentru Românii de Pretutindeni: 9.000 de locuri pentru copiii din diaspora în Taberele ARC
Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) anunță deschiderea sesiunii de înscriere pentru cea de-a XVII-a ediție a Programului de Tabere ARC și pune la dispoziția elevilor și tinerilor români din afara granițelor țării 9.000 de locuri gratuite în opt locații din România. ''Taberele ARC reprezintă
Buzău: Șase zile de concursuri la a XXX- a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori
Municipiul Buzău va găzdui, în perioada 15-20 iunie 2026, cea de-a XXX-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori (Junior Balkan Mathematical Olympiad - JBMO 2026), competiție internațională dedicată elevilor cu rezultate de excepție în domeniul matematicii. Evenimentul este organizat de Societatea de Științe Matematice din Rom&ac
Sălaj: Echipa de robotică 'CNapSys' - locul III și două premii I la o competiție de elită din Texas
Echipa de robotică 'CNapSys' a Colegiului Național 'Silvania' din Zalău a obținut locul III la general în competiție, premiul I la categoria 'Control' și premiul I pentru designul robotului, la competiția internațională 'Cowtown Invitational Premier Event', desfășurată în Fort Worth, Texas (SUA). Pot
Tomac: Îmi doresc un sistem de învățământ integrat, practic identic în România și Republica Moldova
Premierul desemnat, Eugen Tomac, afirmă că România și Republica Moldova trebuie să iasă din logica 'ne cunoaștem, ne respectăm, dar fiecare cu treburile lui' și să dezvolte proiecte 'mult mai îndrăznețe', punctând că în cele două state ar trebui să existe 'un sistem de învățământ integrat, practic identic'.
Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, joi, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională. Proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională - proba C se va susține și vineri. În perioada 15 - 17
Rectorul Academiei Forțelor Terestre de la Sibiu, către absolvenți: 'Acceptați că veți greși'
Rectorul comandant al Academiei Forțelor Terestre (AFT) 'Nicolae Bălcescu' din Sibiu, colonelul Dumitru Todosiuc, le-a transmis, miercuri, absolvenților promoției 'Constantin Brâncuși - 150' să accepte faptul că vor face greșeli de-a lungul carierei, subliniind că deciziile imperfecte luate la timp sunt, de multe ori, mai valoroase decât a
Giurgiu: Elevele implicate în incidentul de la liceul Ion Barbu' vin la școală, dar sunt monitorizate și consiliate
Elevele implicate în incidentul de la Liceul tehnologic 'Ion Barbu' din municipiul Giurgiu vin în continuare la școală, dar sunt monitorizate cu atenție și beneficiază de consiliere psihopedagogică, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt a Inspectoratului Școlar Județean Giurgiu, Georgeta Stănescu.
Dimian: Avem în vedere construirea unui cadru instituțional care să reglementeze utilizarea inteligenței artificiale
Ministerul Educației și Cercetării are în vedere realizarea unui cadru instituțional coerent care să reglementeze utilizarea inteligenței artificiale în sistemul de învățământ, a declarat, miercuri, ministrul Mihai Dimian. El a avut o intervenție online în cadrul conferinței 'Inteligența artificială în Educație - soluție
Președinta European Research Council va participa la un eveniment organizat la Politehnica București
Președinta European Research Council, Maria Leptin, va fi prezentă joi la Politehnica București pentru un dialog despre viitorul cercetării de excelență în România, la un eveniment internațional dedicat dezvoltării cercetării fundamentale și consolidării participării țării noastre la programele europene de finanțare a excelenței științifice. 'I
Bacalaureat/Elevii din partea minorităților naționale susțin proba de evaluare a competențelor în limba maternă
Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, miercuri, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B, care va fi susținută de elevii din partea minorităților naționale. Evaluarea la comunicare orală în limba română - proba A este organizată până miercuri inclusiv.
Dâmbovița: Parteneriat între ISU și Universitatea Valahia pentru dezvoltarea pregătirii în domeniul situațiilor de urgență
ISU Dâmbovița și Universitatea Valahia Târgoviște au semnat, marți, un parteneriat pentru dezvoltarea activităților de pregătire în domeniul situațiilor de urgență și acordării primului ajutor. ''Prin acest parteneriat, studenții, cadrele didactice și personalul universității vor participa la programe de instruire car
Peste 400 de profesori, studenți și experți în educație din Europa și Africa se reunesc la CIVIS Days
Universitatea din București va organiza în perioada 10 - 12 iunie unul dintre cele mai importante evenimente europene dedicate viitorului învățământului superior, CIVIS Days, la care vor participa reprezentanți ai Comisiei Europene, rectori, experți în politici educaționale, cercetători și studenți din întreaga Europă.
Bihor: Primăria Oradea construiește prima școală nouă, cu fonduri europene, în Cartierul Nufărul
Primăria Oradea a anunțat, marți, că a fost semnat contractul de finanțare, de aproximativ 235 de milioane de lei, pentru a construi o școală nouă cu o capacitate de 1.200 de elevi în cartierul Nufărul. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, valoarea totală a investiției este de 234.705.803,48 lei (TVA inclus), din care 65.460.630,21 lei reprez
USAMV organizează colecția de trandafiri 'Parfum de Cluj', cu peste 320 de soiuri
Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) din Cluj-Napoca îi invită pe doritori să viziteze o colecție de trandafiri care cuprinde peste 320 de soiuri, intitulată 'Parfum de Cluj'. Potrivit instituției de învățământ superior, evenimentul va avea loc pe 13 iunie, între orele 10:00 - 18:00, la Stațiunea de C










