Timiș: Casa Mühle din Timișoara, care a contribuit la renumele de 'Oraș al Florilor', a fost redeschisă comunității
Casa Mühle, o clădire istorică simbol care a contribuit la renumele Timișoarei de 'Oraș al Florilor', a fost redeschisă sâmbătă pentru comunitate de către Universitatea Politehnica Timișoara, evenimentul marcând începutul unei noi etape de valorificare a acestui monument de patrimoniu.
Evenimentul organizat de proprietarul clădirii, Universitatea Politehnica Timișoara, împreună cu Alianța Timișoara Universitară, a avut rolul de a prezenta publicului viziunea de transformare a imobilului într-un spațiu deschis, dedicat atât activităților educaționale și studențești, cât și amenajării unui muzeu care să redea istoria familiei Mühle și contribuția acesteia la identitatea orașului.

După decenii de degradare și dispute privind proprietatea, imobilul a fost achiziționat în 2025 de Universitatea Politehnica Timișoara pentru suma aproximativ 2,3 milioane de euro, într-un demers de salvare și reintegrare a clădirii în circuitul public.

'Ne bucurăm că am putut deschide Casa Mühle către comunitate, pentru a prezenta viziunea și planurile pe care le construim pentru acest spațiu. Nu vorbim doar despre un proiect al Universității Politehnica Timișoara, ci despre un demers realizat împreună cu Primăria Municipiului Timișoara, Consiliul Județean Timiș și celelalte universități membre ale Alianței Timișoara Universitară. Ne dorim ca întreaga comunitate să înțeleagă direcția în care gândim acest proiect pentru Timișoara: un loc deschis elevilor, studenților și publicului larg, care să găzduiască ateliere, un muzeu dedicat Casei Mühle, precum și spații pentru activități studențești ale tuturor celor patru universități din oraș. Casa Mühle trebuie să devină un spațiu viu, accesibil și relevant pentru comunitate. Este, înainte de toate, un obiectiv al Timișoarei', a declarat rectorul UPT, conf. univ. dr. ing. Florin Drăgan, citat într-un comunicat de presă transmis de Universitatea Politehnica Timișoara.

Acesta a subliniat și faptul că universitățile, împreună cu autoritățile locale, lucrează inclusiv la un proiect dedicat unei viitoare grădini botanice a Timișoarei, într-un concept care va integra și grădina Casei Mühle.

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a evidențiat cu această ocazie încărcătura simbolică a momentului, arătând că redeschiderea marchează începutul unui proces de recuperare a unei răni vechi pentru comunitate.

'Este o zi cu o încărcătură simbolică foarte mare pentru Timișoara. Astăzi, cu ajutorul Universității Politehnica Timișoara, redeschidem Casa Mühle și cred că este o zi în care nu putem să nu ne amintim despre rana pe care povestea acestei vile a lăsat-o în comunitatea locală, o rană care, începând de astăzi, se va vindeca și din care va crește ceva nou, frumos și cu impact', a declarat Dominic Fritz.

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a precizat că apreciază faptul că lucrurile se schimbă la nivelul societății în Timișoara și că există un parteneriat real între administrația locală și universități, care ajută ca 'patrimoniul cultural să nu mai fie lăsat pradă speculanților imobiliari sau distrugerii'.
Proiectul beneficiază și de implicarea activă a Universității de Științele Vieții 'Regele Mihai I' din Timișoara, partener important în componenta de patrimoniu vegetal și peisagistic.

'Am răspuns de la început invitației de a ne alătura proiectului. Este un proiect important, un proiect de suflet și doar împreună vom reuși să redăm comunității patrimoniul natural pe care Timișoara îl are și pe care îl merită. Ne-am implicat în proiectul de refacere a colecției Mühle, a colecției de trandafiri. Încercăm să identificăm și să recuperăm soiurile pe care Mühle le-a creat și le-a integrat în parcurile din Timișoara', a declarat prof. univ. dr. Dorin Camen, prorector al Universității de Științele Vieții din Timișoara.
Proiectul prevede amenajarea unui muzeu dedicat Casei Mühle, dar și crearea unor spații pentru ateliere, activități educaționale și zone de coworking destinate studenților, într-un concept care îmbină patrimoniul cu viața academică și comunitară.
'Intenția noastră este să finalizăm proiectul până la sfârșitul anului. Demisolul va găzdui un spațiu expozițional dedicat istoriei Casei Mühle și familiei Mühle, alături de o serie de ateliere destinate liceenilor și studenților celor patru universități membre ATU, încurajând activități educaționale, interdisciplinare și de cercetare aplicată. Parterul va avea funcțiuni deschise publicului și va deveni un spațiu destinat interacțiunilor dintre comunitate și mediul universitar, facilitând întâlniri, dezbateri, activități culturale și inițiative colaborative dezvoltate în cadrul ATU. Mansarda va fi amenajată ca un spațiu de coworking dedicat studenților, proiectelor colaborative și evenimentelor organizate de ATU', a declarat coordonatorul proiectului, Bogdan Demetrescu.
În cadrul evenimentului de sâmbătă a fost prezentată și expoziția 'Living Lab', realizată de conf. dr. arh. Bogdan Demetrescu, alături de peisagiștii Alexandru Ciobotă și Raluca Rusu-Moșnoi, sculptorul Dan Vișovan, arhitectul Andrei Chindriș, artiștii floriști Alina Nagy-Ghinea și Diana Petri, peisagist-urbanistul Alina Floca și arhitecta Alexandrina Ciortuz. Pentru realizarea expoziției au fost utilizați stejari tăiați în urmă cu aproximativ 10 ani din Parcul Copiilor, arbori plantați inițial la indicația lui Mühle.
Tot sâmbătă a avut loc și lansarea volumului 'Strategia. Organizații și comunități inteligente', semnat de Călin Hințea, care a generat o amplă dezbatere despre strategii de dezvoltare urbană, leadership, vitalitate comunitară și viitorul marilor orașe din România, o completare firească a ideii de reconectare strategică a Casei Mühle la viața orașului. AGERPRES/ (AS - redactor: Ecaterina Ignat, editor: Anamaria Constantin ,editor online: Andreea Preda)
Sursa fotografiilor: Universitatea Politehnica Timisoara/Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sibiu: Aproximativ 500 de persoane au participat la Ziua Porților Deschise de la Academia Forțelor Terestre (GALERIE FOTO)
Aproximativ 500 de persoane au participat vineri, în ciuda ploii, la Ziua Porților Deschise organizată de Academia Forțelor Terestre ''Nicolae Bălcescu'' din Sibiu, cu ocazia aniversării a 179 de ani de învățământ militar românesc, a declarat, pentru AGERPRES, de purtătorul de cuvânt al instituției, maior Alexandra Trefaș
Departamentul pentru Românii de Pretutindeni: 9.000 de locuri pentru copiii din diaspora în Taberele ARC
Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) anunță deschiderea sesiunii de înscriere pentru cea de-a XVII-a ediție a Programului de Tabere ARC și pune la dispoziția elevilor și tinerilor români din afara granițelor țării 9.000 de locuri gratuite în opt locații din România. ''Taberele ARC reprezintă
Buzău: Șase zile de concursuri la a XXX- a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori
Municipiul Buzău va găzdui, în perioada 15-20 iunie 2026, cea de-a XXX-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori (Junior Balkan Mathematical Olympiad - JBMO 2026), competiție internațională dedicată elevilor cu rezultate de excepție în domeniul matematicii. Evenimentul este organizat de Societatea de Științe Matematice din Rom&ac
Sălaj: Echipa de robotică 'CNapSys' - locul III și două premii I la o competiție de elită din Texas
Echipa de robotică 'CNapSys' a Colegiului Național 'Silvania' din Zalău a obținut locul III la general în competiție, premiul I la categoria 'Control' și premiul I pentru designul robotului, la competiția internațională 'Cowtown Invitational Premier Event', desfășurată în Fort Worth, Texas (SUA). Pot
Tomac: Îmi doresc un sistem de învățământ integrat, practic identic în România și Republica Moldova
Premierul desemnat, Eugen Tomac, afirmă că România și Republica Moldova trebuie să iasă din logica 'ne cunoaștem, ne respectăm, dar fiecare cu treburile lui' și să dezvolte proiecte 'mult mai îndrăznețe', punctând că în cele două state ar trebui să existe 'un sistem de învățământ integrat, practic identic'.
Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, joi, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională. Proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională - proba C se va susține și vineri. În perioada 15 - 17
Rectorul Academiei Forțelor Terestre de la Sibiu, către absolvenți: 'Acceptați că veți greși'
Rectorul comandant al Academiei Forțelor Terestre (AFT) 'Nicolae Bălcescu' din Sibiu, colonelul Dumitru Todosiuc, le-a transmis, miercuri, absolvenților promoției 'Constantin Brâncuși - 150' să accepte faptul că vor face greșeli de-a lungul carierei, subliniind că deciziile imperfecte luate la timp sunt, de multe ori, mai valoroase decât a
Giurgiu: Elevele implicate în incidentul de la liceul Ion Barbu' vin la școală, dar sunt monitorizate și consiliate
Elevele implicate în incidentul de la Liceul tehnologic 'Ion Barbu' din municipiul Giurgiu vin în continuare la școală, dar sunt monitorizate cu atenție și beneficiază de consiliere psihopedagogică, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt a Inspectoratului Școlar Județean Giurgiu, Georgeta Stănescu.
Dimian: Avem în vedere construirea unui cadru instituțional care să reglementeze utilizarea inteligenței artificiale
Ministerul Educației și Cercetării are în vedere realizarea unui cadru instituțional coerent care să reglementeze utilizarea inteligenței artificiale în sistemul de învățământ, a declarat, miercuri, ministrul Mihai Dimian. El a avut o intervenție online în cadrul conferinței 'Inteligența artificială în Educație - soluție
Președinta European Research Council va participa la un eveniment organizat la Politehnica București
Președinta European Research Council, Maria Leptin, va fi prezentă joi la Politehnica București pentru un dialog despre viitorul cercetării de excelență în România, la un eveniment internațional dedicat dezvoltării cercetării fundamentale și consolidării participării țării noastre la programele europene de finanțare a excelenței științifice. 'I
Bacalaureat/Elevii din partea minorităților naționale susțin proba de evaluare a competențelor în limba maternă
Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, miercuri, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B, care va fi susținută de elevii din partea minorităților naționale. Evaluarea la comunicare orală în limba română - proba A este organizată până miercuri inclusiv.
Dâmbovița: Parteneriat între ISU și Universitatea Valahia pentru dezvoltarea pregătirii în domeniul situațiilor de urgență
ISU Dâmbovița și Universitatea Valahia Târgoviște au semnat, marți, un parteneriat pentru dezvoltarea activităților de pregătire în domeniul situațiilor de urgență și acordării primului ajutor. ''Prin acest parteneriat, studenții, cadrele didactice și personalul universității vor participa la programe de instruire car
Peste 400 de profesori, studenți și experți în educație din Europa și Africa se reunesc la CIVIS Days
Universitatea din București va organiza în perioada 10 - 12 iunie unul dintre cele mai importante evenimente europene dedicate viitorului învățământului superior, CIVIS Days, la care vor participa reprezentanți ai Comisiei Europene, rectori, experți în politici educaționale, cercetători și studenți din întreaga Europă.
Bihor: Primăria Oradea construiește prima școală nouă, cu fonduri europene, în Cartierul Nufărul
Primăria Oradea a anunțat, marți, că a fost semnat contractul de finanțare, de aproximativ 235 de milioane de lei, pentru a construi o școală nouă cu o capacitate de 1.200 de elevi în cartierul Nufărul. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, valoarea totală a investiției este de 234.705.803,48 lei (TVA inclus), din care 65.460.630,21 lei reprez
USAMV organizează colecția de trandafiri 'Parfum de Cluj', cu peste 320 de soiuri
Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) din Cluj-Napoca îi invită pe doritori să viziteze o colecție de trandafiri care cuprinde peste 320 de soiuri, intitulată 'Parfum de Cluj'. Potrivit instituției de învățământ superior, evenimentul va avea loc pe 13 iunie, între orele 10:00 - 18:00, la Stațiunea de C










