Bihor: Viitori agronomi, pregătiți pentru agricultura urbană într-un proiect european la Universitatea din Oradea
Facultatea de Protecția Mediului a Universității din Oradea a organizat, la finalul lunii aprilie, primul curs internațional din cadrul proiectului european AGRI-Social, dedicat agriculturii urbane sustenabile și incluziunii sociale a tinerilor vulnerabili.
'Primul curs din acest proiect l-am organizat noi, timp de trei zile, între 27 și 29 aprilie, cu toți partenerii din proiect - studenți și profesori din Oradea, Grecia, Germania și Cehia. Peste 20 de studenți și 15 profesori din proiect au fost oaspeții noștri la activități practice și teoretice despre sistemele moderne de agricultură urbană, cu accent pe culturile hidroponice verticale. Aceasta a fost tema noastră, aleasă de colegii mei. Suntem șapte cadre didactice implicate. La finalul celor trei ani de proiect, peste 200 de tineri vor fi învățat despre diverse modele de afaceri în agricultura urbană', a declarat, luni, pentru AGERPRES, coordonatoarea proiectului pentru Universitatea din Oradea, conf. univ. dr. Anamaria Supuran, de la Facultatea de Protecția Mediului.
Potrivit acesteia, proiectul AGRI-SOCIAL - 'Advancing Growth and Resilience through the Integration of Socially Vulnerable Groups in Sustainable Agricultural Learning' este finanțat cu 400.000 de euro, prin programul Erasmus+ și se desfășoară în perioada 1 decembrie 2024 - 30 noiembrie 2027.
Inițiativa reunește parteneri din Grecia, România, Germania și Cehia, coordonator fiind American Farm School din Salonic. Din România participă Facultatea de Protecția Mediului din cadrul Universității din Oradea.
În total, aproximativ 200 de cursanți din cele patru țări vor beneficia de activitățile proiectului, care include cursuri online, demonstrații practice, mobilități internaționale și schimburi de experiență între țările partenere. Astfel, după cursul de la Oradea despre culturile hidroponice verticale, participanții vor putea să învețe și alte modele de afaceri: cultivarea microplantelor, realizarea unei grădini urbane precum cea din Berlin, despre compostare și plante aromatice în Salonic.
La primul curs organizat în Oradea au participat 15 studenți orădeni selectați din categorii vulnerabile, dar și reprezentanți ai partenerilor internaționali ai proiectului: American Farm School din Grecia, organizația Prinzessinnengarten din Berlin și Universitatea Boemia de Sud din Cehia.
'Proiectul ne cere un minim de 15 studenți sau persoane aparținând unor grupuri vulnerabile, dar acesta a fost doar începutul', a precizat cadrul universitar.
Studenții participanți provin în principal din categorii sociale vulnerabile, inclusiv beneficiari de burse sociale sau tineri aflați în risc de excluziune.
În cadrul cursurilor, participanții au învățat despre agricultura verticală, pereții verzi și sistemele hidroponice moderne. Au fost prezentate atât soluții profesionale, cât și variante simple care pot fi realizate acasă, cu costuri reduse. În cele trei zile, oaspeții străini și gazdele lor orădene au vizitat o grădină verticală de condimente și o fermă ce cultivă roșii, în sistem hidroponic, la Tileagd.
'Cred că cel mai important aspect legat de acest proiect este faptul că această agricultură urbană vine ca o alternativă la agricultura convențională. Într-o lume în care resursele naturale se epuizează, iar apa devine o problemă reală, sistemele hidroponice pot rezolva anumite probleme ale furnizării de produse locale', a declarat coordonatoarea proiectului.
Potrivit acesteia, producția locală în mediul urban reduce transportul alimentelor pe distanțe lungi și implicit consumul de combustibil. În plus, sistemele hidroponice reduc considerabil necesarul de pesticide, deoarece plantele sunt cultivate într-un mediu controlat.
'Practic putem spune că nu există boli și dăunători atât de mulți în comparație cu agricultura convențională. De aici rezultă și un consum mult mai redus de pesticide', a explicat Anamaria Supuran.
Sistemele hidroponice funcționează fără sol, plantele fiind susținute într-un substrat inert, iar rădăcinile sunt alimentate continuu cu apă și nutrienți. Potrivit specialiștilor implicați în proiect, consumul de apă este cu până la 90% mai mic decât în agricultura convențională.
Pe lângă activitățile practice, participanții au acces la o platformă digitală cu module teoretice, teste și materiale de curs. La final, cursanții primesc diplome atât pentru componenta online, cât și pentru instruirea practică.
În etapele următoare ale proiectului, după alte vizite în țările din proiect, participanții vor urma cursuri de antreprenoriat social și vor învăța cum să dezvolte propriile afaceri în domeniul agriculturii urbane.
'Vor învăța cum să își facă un plan de afaceri și îl vor putea pune în aplicare. Vor putea chiar solicita finanțare europeană pentru ideile lor. În concluzie, agricultura urbană poate reprezenta o alternativă viabilă pentru producerea hranei în orașe, într-o lume în care combustibilii sunt tot mai scumpi, apa devine o problemă reală, iar spațiul și poluarea afectează viața tuturor', a mai declarat Anamaria Supuran.
Universitatea din Oradea este implicată în proiect printr-o echipă de cadre didactice ale Facultății de Protecția Mediului, din care fac parte: conferențiarii universitari doctori: Anamaria Supuran, Ioana Borza (directorul Departamentului de Agricultură și Horticultură al facultății), Mihai Cărbunar, Adelina Venig, Cristian Domuța și Aurelia Chereji, alături de prof. univ. dr. habil. Manuel Gîtea. AGERPRES/(A,AS - redactor: Eugenia Pașca, editor: Karina Olteanu,editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Iași: Echipa CyLiis, pe locul întâi la calificările 'FTC European Premier Event', revine acasă cu două premii
Elevii echipei de robotică CyLiis de la Liceul Teoretic de Informatică 'Grigore Moisil' din Iași s-au clasat pe primul loc la competiția 'FTC European Premier Event', desfășurată între 16 și 20 iunie la Eindhoven, în Olanda, și au obținut premiile 'Finalist Alliance Captain' și 'Inspire Award 3'. Ech
VIDEO Timiș: Echipa Cybermoon a câștigat campionatul european de robotică FIRST Tech Challenge
Echipa CyberMoon a Colegiului Național 'Constantin Diaconovici Loga' din Timișoara, mentorată și susținută de Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a câștigat campionatul european de robotică FIRST Tech Challenge. Potrivit unui comunicat de presă transmis sâmbătă seara de UVT, competiția s-a desfășurat în perioada
Ministrul Dimian - mesaj pentru elevi: Evaluarea națională - un moment important; vă încurajez să-l priviți cu încredere
Ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a adresat un mesaj, vineri, elevilor înainte de începerea Evaluării naționale, subliniind importanța acestui moment, dar și faptul că reprezintă doar o etapă dintr-un parcurs mai amplu. 'Evaluarea națională este un moment important pe care vă încurajez să-l priviți cu încredere. &Icir
Iași: UAIC oferă peste 13.600 de locuri la admiterea în anul universitar 2026-2027
Universitatea 'Alexandru Ioan Cuza' din Iași (UAIC) a anunțat, vineri, că va scoate 13.661 de locuri pentru admiterea din iulie 2026, dintre care 8.322 de locuri la studii universitare de licență, 5.093 de locuri la studii universitare de masterat și 246 de locuri la studii universitare de doctorat. Potrivit sursei citate, absolvenții de studii liceale
Cseke Attila: La sfârșitul lunii august vom avea 100 de creșe prin Programul Sfânta Ana
Până la sfârșitul lunii august, România va avea 100 de creșe predate prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana', a declarat vineri, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, prezent la inaugurarea unei astfel de creșe în municipiul Orăștie.
Luni începe Evaluarea națională; peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a, înscriși
Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a, a anunțat Ministerul Educației și Cercetării. Examenul va fi organizat în 2.956 de unități de învățământ/centre de examen. Miercuri este programată pr
Locul I pentru România, la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru juniori
Elevii români au obținut locul I la cea de-a 30-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru juniori, care se desfășoară în perioada 15-20 iunie, la Buzău, a anunțat vineri Ministerul Educației și Cercetării. Cei 12 elevi români au obținut cinci medalii de aur, dintre care una cu punctaj maxim, cinci medalii de argint și două de bronz
Cluj: UBB organizează preadmiterea pentru anul universitar 2026-2027
Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca anunță că organizează preadmiterea pentru anul universitar 2026-2027, o etapă complementară admiterii din luna iulie. 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a dat startul, de luni, 15 iunie 2026, procesului de preadmitere pentru mai multe programe de studii organizate de facultăți
Începe vacanța de vară a elevilor
Elevii intră de vineri, după finalizarea cursurilor, în vacanța de vară, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Cursurile anului școlar 2026-2027 vor începe pe 7 septembrie 2026 și se vor încheia pe 18 iunie 2027. Anul școlar va avea o durată de 36 de săptămâni de cursuri iar
Bihor: Faza pe țară a competiției Ecotrophelia Europe - câștigată cu un 'sushi' desert de studenți ai USAMV București
Un desert inspirat din sushi, dar fără pește, va reprezenta România la faza europeană a competiției Ecotrophelia Europe, dedicată viitorilor specialiști din industria alimentară, faza pe țară a acestei competiții având loc joi, la Oradea, fiind câștigată de o echipă de studenți de la USAMV din București.
Dimian: Depinde de profesor să orienteze predarea și evaluarea mult mai mult pe aplicarea cunoștințelor, nu doar pe memorare
Ministrul interimar al Educației, Mihai Dimian, vine cu o serie de precizări privind noul Cadru de Referință al Curriculumului Național din România pentru învățământul preuniversitar, afirmând că este ''un document de viziune, nu de implementare''. ''Să nu mai avem note de 5 pentru elevi care nu
FITS 2026: Peste 350 de studenți și profesori de la 20 de universități din lume, așteptați la Sibiu
Peste 350 de studenți, masteranzi, doctoranzi, profesori și experți din domeniul teatrului, proveniți de la universități din România și din alte zece țări, vor participa în perioada 19-28 iunie la Festivalul Universităților de Teatru și Management Cultural, organizat în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), a anunțat miercuri, Univ
Sibiu: Mitropolitul Ardealului a premiat 300 de elevi olimpici și cu rezultate deosebite
Mitropolitul Ardealului, Laurențiu Streza, a premiat, miercuri, peste 300 de elevi din județ, care au obținut rezultate deosebite la olimpiade și concursuri școlare, în cadrul unei festivități organizate în capela Facultății de Teologie Ortodoxă 'Sfântul Andrei Șaguna' din Sibiu, informează un comunicat de presă. 'Sunteți roadele
REPORTAJ/Vrancea: Echipa de Robotică AI Citizens de la Colegiul Cuza din Focșani a transformat istoria în limbaj Braille
În sălile Muzeului de Istorie și Arheologie din Focșani, printre documente, obiecte istorice și exponate care spun povestea trecutului, au apărut, începând de miercuri, câteva plăcuțe discrete, dar cu o semnificație aparte. Plăcuțele sunt inscripționate în alfabetul Braille și permit persoanelor cu deficiențe de vedere să se orien
Sindicatele din Educație solicită Guvernului retragerea imediată din dezbatere a proiectului de lege privind salarizarea
Sindicatele din Educație solicită Guvernului retragerea imediată din dezbaterea publică a proiectului de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, susținând că varianta actuală a proiectului reprezintă 'o încălcare flagrantă' a legislației în vigoare. Federația Sindicatelor Libere din Înv










