logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Olt: Aproape 600 de elevi, premiați de CJ pentru performaneță; Eduard Ștefan, premiul cel mare

Image

Elevul Eduard Ștefan, care anul trecut a obținut locul I la Olimpiada Internațională de Matematică 'Copernicus', a primit premiul cel mare, de 6.000 de lei, la Gala Excelenței în Educație, eveniment organizat miercuri de Consiliul Județean (CJ) Olt pentru recunoașterea rezultatelor deosebite ale elevilor și profesorilor din județ.

La Gala Excelenței în Educație, care a avut loc la Palatul Copiilor 'Adrian Băran' din Slatina, au fost premiați aproape 600 de elevi și peste 190 de profesori cu performanțe școlare și sportive în anul precedent.

Eduard Ștefan, în prezent elev în clasa a V-a la Școala Gimnazială 'Nicolae Titulescu' din Caracal, a fost medaliat de mai multe ori cu aur la competiții de matematică naționale și internaționale, iar la evenimentul organizat de Consiliul Județean Olt a fost premiat alături de învățătoarea Mihaela Ruță.

 


Foto: (c) Cristina Matei / AGERPRES


'Anul 2025 a fost pentru mine un plin de rezultate, reușite, deoarece am fost la două concursuri internaționale, unul în Thailanda și altul în New York, obținând aur la ambele. Pentru aceste rezultate am fost premiat de Consiliul Județean. Mi se pare un lucru bun, deoarece simt că mi s-a văzut potențialul și rezultatele și că sunt susținut. Anul acesta am fost deja la concursul International Math Challenge din Thailanda, unde am fost și anul trecut, și îmi propun să mă mai duc la două concursuri internaționale, unul în Dubai, altul în New York', a declarat Eduard Ștefan.

Învățătoarea Mihaela Ruță, care l-a îndrumat pe Eduard Ștefan până în toamna trecută, a arătat că acesta are sete de cunoaștere și muncește foarte mult.

'Edi este un copil special, în sensul că este dotat cu o capacitate intelectuală deosebită și pe lângă lucrul acesta, Edi are o mare sete de cunoaștere, o curiozitate ieșită din comun. Pot spune că este o adevărată inspirație pentru copiii de vârsta lui și nu numai, chiar și pentru noi, pentru care o ambiție deosebită, muncește foarte mult și eforturile susținute pe care el le-a depus au fost încununate de succes. Consiliul Județean a recunoscut meritele acestor copii și ale dascălilor care stau în spatele lor și care muncesc pentru participarea la aceste concursuri școlare și nu numai participare, ci și obținerea unor rezultate extraordinare', a punctat Mihaela Ruță.

O elevă pasionată de șah, Florentina Moisei, de la Liceul Tehnologic 'Alexe Marin' care a participat anul trecut la olimpiada dedicată șahului și a câștigat etapa județeană a concursului, reprezentând județul la faza națională, a susținut că premierea înseamnă recunoașterea muncii lor, iar pregătirea pentru competiție a avut loc la liceu.

Președintele Consiliului Județean Olt, Marius Oprescu, a apreciat creșterea rezultatelor elevilor de la un an la altul și faptul că sala de festivități a devenit neîncăpătoare pentru numărul mare de premiați.

'Este proverbul românesc care spune 'ai grijă ce-ți dorești, că s-ar putea să se întâmple'. Iată, nouă, astăzi ni s-a întâmplat. Încă de la prima ediție mi-am dorit ca această minunată sală a Palatului Copiilor, în care facem acest eveniment, să devină neîncăpătoare. Astăzi ea a devenit neîncăpătoare. Premiem aproape 600 de elevi și peste 190 de profesori, astăzi, în această Gală a Excelenței, așa cum știți dumneavoastră, devenită tradiție. Eu îi îndemn în continuare pe copii să urmeze calea educației, pentru că e singura care poate să le aducă reușită în viață', a spus Oprescu.

Elevii au primit, pe lângă sume de bani diferite în funcție de rezultatele fiecăruia, câte un volum din romanul 'Viața la țară' scris de Duiliu Zamfirescu, pe scenă la înmânarea cărții fiind prezent și strănepotul scriitorului, Nicolas Duiliu Zamfirescu de Aritonovici, un susținător al performanțelor în artă prin asociația ASCAR.

'Am fost invitat de Consiliul Județean, care a ales să distribuie acest roman 'Viața la Țară', scris de străbunicul meu. Am fost foarte onorat, am venit să susțin această inițiativă și în special să-i felicit pe olimpici', a spus Nicolas Duiliu Zamfirescu de Aritonovici. AGERPRES/(A - redactor: Cristina Matei, editor: George Onea,editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 471

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 01-08-2026 12:09

Universitatea București/Facultatea de Istorie: A murit profesorul Mihai Sorin Rădulescu

Facultatea de Istorie a Universității din București deplânge moartea profesorului Mihai Sorin Rădulescu (1966 - 2026) și transmite condoleanțe familiei îndoliate. 'Cu profundă durere, comunitatea academică a Facultății de Istorie din cadrul Universității București deplânge trecerea în neființă a prof. univ. dr. Miha

Educatie - Stiinta 31-07-2026 14:25

Galați: Universitatea 'Dunărea de Jos' a obținut un nou brevet de invenție pentru o metodă de pilotare a mașinilor-unelte

Universitatea 'Dunărea de Jos' din Galați a obținut un nou brevet de invenție acordat de Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), pentru o metodă inovatoare de pilotare a mașinilor-unelte, informează, vineri, instituția de învățămât superior. 'Centrul de Transfer Tehnologic CTT-UGAL, membru al Rețelei Naționale pentru Inovare și

Educatie - Stiinta 31-07-2026 14:16

Timiș: La UPT, cele mai atractive facultăți sunt Robotica, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică

Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) a înregistrat o creștere de aproximativ 28% a numărului de candidați la admitere, comparativ cu anul trecut, cele mai mari creșteri ale interesului fiind înregistrate în domenii precum Robotică, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică, specializări pentru care cererea de specialiști este în continuare

Educatie - Stiinta 31-07-2026 13:31

Mureș: Absolvenții promoției 'Constantin Brâncuși 150' de la Medicină Militară au primit gradul de sublocotenent la UMFST

Absolvenții anului IV ai Secției de Pregătire Medico-Militară din cadrul UMFST 'George Emil Palade' din Târgu Mureș au trecut oficial în corpul ofițerilor, vineri, în cadrul unei ceremonii, primind gradul de sublocotenent. Deși mai au de parcurs doi ani de studii medicale până la absolvirea facultății, studenții

Educatie - Stiinta 31-07-2026 10:31

Sesiunea a doua a Bacalaureatului începe luni

Sesiunea iulie-august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a c

Educatie - Stiinta 30-07-2026 16:11

Peste 10.200 de candidați admiși la ASE în sesiunea iulie; sesiunea de toamnă - înscrieri în perioada 28 august - 1 septembrie

Academia de Studii Economice din București a încheiat sesiunea de admitere din luna iulie cu peste 10.200 de candidați declarați admiși la programele universitare de licență, masterat și doctorat, cu peste 1.000 mai mulți decât în anul precedent. Potrivit unui comunicat de presă al instituției de învățământ superior transmis joi A

Educatie - Stiinta 30-07-2026 10:34

Elevii români - locul I la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori

Elevii români s-au clasat pe primul loc pe națiuni la cea de-a X-a ediție a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori, care s-a desfășurat în perioada 24-30 iulie la Kaunas, Lituania, și la care au participat 100 de elevi din 25 de țări. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, au obținut medalii de aur Andrei Nemțișo

Educatie - Stiinta 29-07-2026 15:42

Elevii români au câștigat trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie

România a obținut trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie (OIE) 2026, desfășurată la Shenzhen, China, într-o competiție care a reunit 56 de echipe formate din cinci elevi, potrivit unui comunicat al Centrului Român pentru Excelență în Economie (RECE). Medaliile au fost câștigate de: Radu Nedea, International

Educatie - Stiinta 29-07-2026 10:25

Arad: Mai multe școli suplinesc lipsa spațiilor prin containere în care au amenajat săli de cursuri

Mai multe școli din județul Arad au fost nevoite să suplinească lipsa spațiilor prin amenajarea unor săli de cursuri, laboratoare, biblioteci sau cabinete medicale în containere amplasate în curțile unităților de învățământ, iar primăriile care dețin clădiri ce nu pot fi extinse vor investi în astfel de module și în următorii ani.

Educatie - Stiinta 28-07-2026 11:38

Titularizare/ Peste jumătate dintre candidați au obținut note peste 7

Peste jumătate dintre candidații la Titularizare au reușit să obțină note peste 7, respectiv 51,04%, rată care marchează o creștere de aproape 8% față de anul trecut - 43,52%. Potrivit sintezei rezultatelor inițiale înregistrate la proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din &

Educatie - Stiinta 28-07-2026 09:11

Iași: La Universitatea Tehnică, admiterea aduce cu 30% mai mulți candidați decât locurile la buget

Universitatea Tehnică 'Gheorghe Asachi' din Iași (TUIASI) înregistrează, la studiile de licență, cu peste 30% mai mulți candidați decât locurile bugetate, iar admiterea la doctorat se apropie de un nivel record. Potrivit informațiilor furnizate de TUIASI, la licență s-au înscris 3.217 candidați români și cetățen

Educatie - Stiinta 27-07-2026 18:55

Remus Pricopie: Aniversarea a 70 de ani de la aderarea României la UNESCO - moment istoric pentru țara noastră

Aniversarea a 70 de ani de la aderarea României la UNESCO reprezintă un moment istoric pentru țara noastră și o ocazie de a reflecta asupra contribuției pe care a avut-o la dezvoltarea cooperării internaționale în domeniile educației, științei și culturii, a afirmat, luni, rectorul Școalii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie.

Educatie - Stiinta 27-07-2026 15:16

Bihor: Profesorul universitar Paul Magheru propune 'educație religioasă', nu 'religie', ca disciplină obligatorie

Profesorul universitar doctor Paul Magheru îi propune, într-o scrisoare deschisă, ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian, ca disciplina predată în școli să nu se mai numească 'religie', ci 'educație religioasă', și să devină obligatorie în toate ciclurile și filierele învățământului preuniversitar.

Educatie - Stiinta 27-07-2026 14:23

Cluj: Universitatea 'Babeș-Bolyai' a câștigat un proiect de cercetare în valoare de 2,5 milioane de euro

Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca a câștigat un proiect de cercetare în valoare de 2,5 milioane de euro, în cadrul celei mai prestigioase competiții europene de cercetare 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a câștigat un nou proiect de tip 'ERC Advanced Grant' în cadrul celei mai

Educatie - Stiinta 27-07-2026 12:59

Arad: Elevii revin, din toamnă, în clădirea Colegiului de Arte, modernizată cu 26 milioane de lei

Cei aproximativ 1.000 de elevi ai Colegiului de Arte ''Sabin Drăgoi'' Arad revin, din toamnă, în școala lor, după ce în ultimul an au învățat în alte clădiri, lucrările de modernizare a liceului fiind în curs de finalizare, în urma unui proiect de 26 de milioane de lei. Primăria Arad a anunța