logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ Sălaj: Drumul lui Antonio Tărău - de la micul saxofonist din paradă, la maestrul 'Lirei de Aur'

Imagine din galeria Agerpres

Un elev al Liceului de Artă 'Ioan Sima' din Zalău este, astăzi, unul din cei mai talentați și valoroși tineri clarinetiști români, cu un palmares de excepție ce include trofeul 'Lira de Aur' și recunoaștere internațională, alături de invitația de a concerta sub bagheta marilor dirijori ai lumii, în cadrul Festivalului 'George Enescu', în timp ce se pregătește să își continue studiile la Academia de Muzică din Cluj-Napoca.

Pe 1 decembrie 2015 Zalăul respira sub un cer greu, mohorât, într-o liniște apăsătoare, ce încă purta în ea ecoul durerii de la Colectiv. În acel an, Ziua Națională nu a avut strălucirea costumelor populare sau ritmul jocurilor de altădată; festivitățile erau sobre, aproape tăcute. Însă, când parada militară se apropia de sfârșit, o notă neașteptată de speranță a spart aerul rece.

Un puști de doar șapte ani, purtând cu mândrie o uniformă care o oglindea pe cea a fanfarei, a dus la buze un saxofon și a început să cânte. Era Antonio Tărău. Astăzi, acel copil a devenit vocea clarinetului românesc, un adolescent care a schimbat aplauzele străzii cu ovațiile marilor săli de concert.

Povestea lui Toni nu a început cu un instrument impus, ci cu o rugăminte fierbinte.

'Îmi amintesc că aveam 5-6 ani și, de Ziua Copilului, m-am tot rugat de tata, probabil l-am bătut la cap mult, și mi-a cumpărat un saxofon. De acolo am început totul. Atunci s-a aprins ceva în mine', rememorează el, cu simplitatea celui care și-a găsit vocația înainte de a învăța să scrie.

Părinții au ales atunci nu o jucărie, ci un instrument veritabil. Profesorul său, Emil Popovici, își amintește acele prime momente cu precizie.

'A fost un saxofon sopran, de dimensiuni mai mici, special pentru copii, dar un instrument adevărat, foarte bun, de marcă. Am început să lucrăm în mod organizat de la vârsta de cinci ani și jumătate, chiar și în vacanțe. Încă de la început aveam un țel unde voiam să ajungem și știam ce avem de făcut ca să obținem performanță', precizează profesorul.

Deși saxofonul i-a adus primele aplauze, adevărata provocare a venit odată cu clarinetul, instrumentul care necesită o disciplină de fier. Saltul spre muzica clasică a fost unul asumat și riguros.

'Ținta noastră a fost să devină un instrumentist care să abordeze la orice oră mai multe stiluri muzicale, iar cel mai greu este muzica clasică. El cânta deja populară foarte bine, avea premii la nivel de clasa I, dar în clasa a IV-a am început ascensiunea spre clasic', explică Emil Popovici.

 



Această ascensiune a culminat cu o premieră absolută la prestigiosul concurs 'Lira de Aur' de la Suceava.

'Toni a obținut premiul întâi și Marele Trofeu la ediția a 53-a, el fiind doar în clasa a VIII-a. Este singurul clarinetist din România, la ora actuală, care a obținut marele trofeu în fața unor elevi de clasa a XII-a. A fost un moment de cotitură care a arătat tuturor că avem de-a face cu un talent rar', subliniază profesorul său.

Consacrarea lui ca unul din cei valoroși tineri clarinetiști români a venit în anii de liceu, prin premiile obținute la Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale.

'Am reușit să aducem acasă premiul întâi în clasa a X-a, clasa a XI-a și acum ne gândim că și în clasa a XII-a vom avea parte de un rezultat de asemenea frumos. Și, cel mai important pentru noi, și trebuie să spun treaba asta, este că ne batem cu licee cu un anumit palmares, adică ne referim la licee din București, care au instrumentiști foarte buni, cu colegii de muzică din Cluj Napoca, Suceava sau Timișoara, iat Toni a reușit, de fiecare dată, să facă o figură frumoasă și să impresioneze prin prestația lui în cadrul acestor concursuri. Pentru noi este un motiv de mândrie și ne bucurăm de fiecare dată pentru reușitele lui, mai cu seamă că ține aproape și colegii lui și a creat un oarecare stil de lucru, a demonstrat că se poate și colegilor mai mici și că nimic nu este de neînvins și de necucerit. Asta ne dă speranță și nouă că, din Zalău, un liceu de artă relativ tânăr în peisajul școlilor de muzică de la nivel național, reușim să avem performanțe de genul acesta. Este nemaipomenit', susține directorul unității de învățământ, Titus Câmpean.

Palmaresul lui Antonio a depășit rapid granițele Sălajului. În clasa a XI-a, la Concursul Internațional din Carlino, Italia, a obținut locul III într-o competiție cu peste 30 de muzicieni din toată lumea.



Confirmarea supremă a venit însă în toamna anului trecut, când a fost selectat în Orchestra Română de Tineret.

'În septembrie anul trecut am fost la Festivalul Enescu, la Sala Palatului, cu 3.000 de oameni în public. Am avut un concert foarte reușit, cel puțin asta a spus dirijorul Christian Reif. În public a fost și maestrul Cristian Mandeal, care ne-a pregătit. El a spus că pentru ca o orchestră de tineri să cânte așa de bine o simfonie foarte grea — am cântat Simfonia a IX-a de Beethoven — este necesară multă muncă și dăruire', povestește Antonio, cu o sclipire de mândrie în privire.

În spatele virtuozității sale se ascund mii de ore de exercițiu, adesea în detrimentul plăcerilor vârstei.

'Îmi plăcea să joc fotbal, încă de mic. Mi-aduc aminte că pe la șase-șapte ani jucam fotbal în curtea școlii, la mine în sat. Pe când era fotbalul mai în toi și toată lumea era prezentă, a venit domnul profesor să mă cheme la oră. Ãla a fost chinul meu în ziua aia, dar m-am dus, am făcut ce trebuia făcut și după aceea am venit înapoi. Privind înapoi, nu-mi pare rău, pentru că a fost cu folos, să zic așa', mărturisește el.

Pentru comunitatea din Zalău, succesul lui Antonio este o dovadă că excelența nu are limite geografice, iar directorul Liceului de Artă 'Ioan Sima' vede în el un model pentru ceilalți elevi.

'Toni este acel ceva care a dat culoare și a dat o direcție, un suflu nou. Eu sunt mândru, atât de domnul profesor, cât și de rezultatele lui Toni. Ne bucurăm că Antonio a dat direcția pentru foarte mulți elevi din școala noastră, care au nevoie de modele. Știm că în ziua de astăzi ducem lipsă de modele, de repere reale după care să se ghideze tinerii și atunci când avem astfel de modele, e mai la îndemână și pentru noi să spunem 'uite, dacă el a reușit și tu poți'. Și atunci reușim să ducem lucrurile într-o direcție bună. Este un lucru nemaipomenit și ne-am dori să nu rămână un caz izolat, să vină și alți elevi din spate, care să se apropie de performanțele pe care le-a reușit Toni. Lui îi dorim mult succes, oricare ar fi direcția pe care o va urma. Ideea e să rămână bun și foarte bun în ceea ce face', mai spune directorul Titus Câmpean.

Ce urmează pentru Toni? Mai întâi Bacalaureatul, care, așa cum spune, amuzat, nu are nicio probă la clarinet, iar începând de anul viitor, Academia de Muzică din Cluj Napoca, unde a fost deja acceptat, ca olimpic. Încă nu vrea să privească foarte departe, dar cu siguranță viitorul lui este legat de muzică. Și de clarinet.

Pentru el, clarinetul nu este doar un instrument, ci o prelungire a propriului suflet, capabilă să transforme o zi mohorâtă de decembrie într-o simfonie a speranței. AGERPRES / (A - redactor: Sebastian Olaru, editor: Marius Frățilă, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Foto: SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO

Afisari: 1551

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 22-06-2026 05:30

Începe Evaluarea națională; luni - proba scrisă la Limba și literatura română

Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, examenul va fi organizat în 2.956 de unități de învățământ/centre de examen. Miercuri este programată p

Educatie - Stiinta 21-06-2026 11:37

Iași: Echipa CyLiis, pe locul întâi la calificările 'FTC European Premier Event', revine acasă cu două premii

Elevii echipei de robotică CyLiis de la Liceul Teoretic de Informatică 'Grigore Moisil' din Iași s-au clasat pe primul loc la competiția 'FTC European Premier Event', desfășurată între 16 și 20 iunie la Eindhoven, în Olanda, și au obținut premiile 'Finalist Alliance Captain' și 'Inspire Award 3'. Ech

Educatie - Stiinta 20-06-2026 22:58

VIDEO Timiș: Echipa Cybermoon a câștigat campionatul european de robotică FIRST Tech Challenge

Echipa CyberMoon a Colegiului Național 'Constantin Diaconovici Loga' din Timișoara, mentorată și susținută de Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a câștigat campionatul european de robotică FIRST Tech Challenge. Potrivit unui comunicat de presă transmis sâmbătă seara de UVT, competiția s-a desfășurat în perioada

Educatie - Stiinta 19-06-2026 18:19

Ministrul Dimian - mesaj pentru elevi: Evaluarea națională - un moment important; vă încurajez să-l priviți cu încredere

Ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a adresat un mesaj, vineri, elevilor înainte de începerea Evaluării naționale, subliniind importanța acestui moment, dar și faptul că reprezintă doar o etapă dintr-un parcurs mai amplu. 'Evaluarea națională este un moment important pe care vă încurajez să-l priviți cu încredere. &Icir

Educatie - Stiinta 19-06-2026 16:49

Iași: UAIC oferă peste 13.600 de locuri la admiterea în anul universitar 2026-2027

Universitatea 'Alexandru Ioan Cuza' din Iași (UAIC) a anunțat, vineri, că va scoate 13.661 de locuri pentru admiterea din iulie 2026, dintre care 8.322 de locuri la studii universitare de licență, 5.093 de locuri la studii universitare de masterat și 246 de locuri la studii universitare de doctorat. Potrivit sursei citate, absolvenții de studii liceale

Educatie - Stiinta 19-06-2026 15:19

Cseke Attila: La sfârșitul lunii august vom avea 100 de creșe prin Programul Sfânta Ana

Până la sfârșitul lunii august, România va avea 100 de creșe predate prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana', a declarat vineri, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, prezent la inaugurarea unei astfel de creșe în municipiul Orăștie.

Educatie - Stiinta 19-06-2026 15:06

Luni începe Evaluarea națională; peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a, înscriși

Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a, a anunțat Ministerul Educației și Cercetării. Examenul va fi organizat în 2.956 de unități de învățământ/centre de examen. Miercuri este programată pr

Educatie - Stiinta 19-06-2026 14:20

Locul I pentru România, la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru juniori

Elevii români au obținut locul I la cea de-a 30-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru juniori, care se desfășoară în perioada 15-20 iunie, la Buzău, a anunțat vineri Ministerul Educației și Cercetării. Cei 12 elevi români au obținut cinci medalii de aur, dintre care una cu punctaj maxim, cinci medalii de argint și două de bronz

Educatie - Stiinta 19-06-2026 10:28

Cluj: UBB organizează preadmiterea pentru anul universitar 2026-2027

Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca anunță că organizează preadmiterea pentru anul universitar 2026-2027, o etapă complementară admiterii din luna iulie. 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a dat startul, de luni, 15 iunie 2026, procesului de preadmitere pentru mai multe programe de studii organizate de facultăți

Educatie - Stiinta 19-06-2026 05:05

Începe vacanța de vară a elevilor

Elevii intră de vineri, după finalizarea cursurilor, în vacanța de vară, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Cursurile anului școlar 2026-2027 vor începe pe 7 septembrie 2026 și se vor încheia pe 18 iunie 2027. Anul școlar va avea o durată de 36 de săptămâni de cursuri iar

Educatie - Stiinta 18-06-2026 16:44

Bihor: Faza pe țară a competiției Ecotrophelia Europe - câștigată cu un 'sushi' desert de studenți ai USAMV București

Un desert inspirat din sushi, dar fără pește, va reprezenta România la faza europeană a competiției Ecotrophelia Europe, dedicată viitorilor specialiști din industria alimentară, faza pe țară a acestei competiții având loc joi, la Oradea, fiind câștigată de o echipă de studenți de la USAMV din București.

Educatie - Stiinta 18-06-2026 15:50

Dimian: Depinde de profesor să orienteze predarea și evaluarea mult mai mult pe aplicarea cunoștințelor, nu doar pe memorare

Ministrul interimar al Educației, Mihai Dimian, vine cu o serie de precizări privind noul Cadru de Referință al Curriculumului Național din România pentru învățământul preuniversitar, afirmând că este ''un document de viziune, nu de implementare''. ''Să nu mai avem note de 5 pentru elevi care nu

Educatie - Stiinta 17-06-2026 17:09

FITS 2026: Peste 350 de studenți și profesori de la 20 de universități din lume, așteptați la Sibiu

Peste 350 de studenți, masteranzi, doctoranzi, profesori și experți din domeniul teatrului, proveniți de la universități din România și din alte zece țări, vor participa în perioada 19-28 iunie la Festivalul Universităților de Teatru și Management Cultural, organizat în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), a anunțat miercuri, Univ

Educatie - Stiinta 17-06-2026 16:53

Sibiu: Mitropolitul Ardealului a premiat 300 de elevi olimpici și cu rezultate deosebite

Mitropolitul Ardealului, Laurențiu Streza, a premiat, miercuri, peste 300 de elevi din județ, care au obținut rezultate deosebite la olimpiade și concursuri școlare, în cadrul unei festivități organizate în capela Facultății de Teologie Ortodoxă 'Sfântul Andrei Șaguna' din Sibiu, informează un comunicat de presă. 'Sunteți roadele

Educatie - Stiinta 17-06-2026 14:48

REPORTAJ/Vrancea: Echipa de Robotică AI Citizens de la Colegiul Cuza din Focșani a transformat istoria în limbaj Braille

În sălile Muzeului de Istorie și Arheologie din Focșani, printre documente, obiecte istorice și exponate care spun povestea trecutului, au apărut, începând de miercuri, câteva plăcuțe discrete, dar cu o semnificație aparte. Plăcuțele sunt inscripționate în alfabetul Braille și permit persoanelor cu deficiențe de vedere să se orien