A început construirea Centrului pentru Optică de Mare Putere de la Măgurele, investiție de peste 190 de milioane de lei
Lucrările de construire a Centrului pentru Optică de Mare Putere din Măgurele, Ilfov, ce reprezintă o extindere a Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI-NP) din această localitate și care va fabrica și repara componente optice de mare putere utilizate atât la ELI-NP, cât și în alte centre laser de top din România și străinătate, au început, valoarea investiției depășind 190 de milioane de lei.
Centrul de Optică de Mare Putere este realizat în colaborare cu Okamoto Optics și Universitatea din Osaka, Japonia, finanțat de Guvern, prin Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și implementat de Compania Națională de Investiții iar beneficiarul final este Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară 'Horia Hulubei'.
'Centrul pentru Optică de Mare Putere din Măgurele va fabrica și va finisa componente unice cu costuri și timp redus pentru transport și va fi al cincilea astfel de centru din lume. Prin construcția care începe astăzi dezvoltăm tehnologia necesară, dar eficientizăm și costurile. România își ocupă astfel locul lângă Japonia, Statele Unite ale Americii și Franța între țările din lume care contribuie la lărgirea frontierelor cunoașterii pe acest segment al cercetării și inovării al sistemelor de laser. Crearea acestui centru se face în strânsă colaborare cu doi parteneri importanți din Japonia (...). Ministerul Dezvoltării, prin Compania Națională de Investiții, a elaborat documentația necesară realizării investiției, urmat de semnarea contractului de execuție de lucrări', a declarat ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, miercuri, într-o conferință de presă prilejuită de demararea lucrărilor de construire a Centrului pentru Optică de Mare Putere din Măgurele.

Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO
El a punctat că lucrările de construire vor fi finalizate în maximum 19 luni și că prin această investiție România își consolidează poziția pe harta mondială a cercetării și inovării și își eficientizează costurile cercetării.
La rândul său, ambasadorul Japoniei la București, Takashi Katae, a afirmat că relația dintre România și țara sa a devenit din ce în ce mai strânsă în ultimii ani și s-a arătat optimist că în viitorul apropiat produse fabricate la centrul de la Măgurele vor fi exportate în Japonia, extinzând cooperarea bilaterală.

Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO
'Această investiție este o foarte mare provocare pentru noi, dar și o mare oportunitate și îmi permit să spun că o mare oportunitate pentru că putem învăța de la cei mai buni. Domnule ambasador, reprezentați o țară care este vestită pentru rigurozitate, pentru disciplină, dar și pentru tehnologia de înaltă calitate și atât eu, cât și colegii mei din Ilfov ne dorim să transformăm Ilfovul într-o oază de tehnologie în România', a spus președintele CJ Ilfov, Hubert Thuma.
Potrivit unui comunicat al Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației transmis miercuri, Centrul pentru Optică de Mare Putere va asigura optica necesară pentru funcționarea neîntreruptă și eficientă economic a infrastructurii de cercetare Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI-NP), cu cea mai mare putere din lume, în regim de centru de cercetare pentru utilizatori. Disponibilitatea de oglinzi fabricate local, cu costuri și durată de producție reduse, va permite mărirea numărului și potențialului științific și aplicativ al experimentelor posibile la ELI-NP.
'România deține cel mai puternic sistem laser din lume. Astfel a apărut necesitatea unui centru care să furnizeze optică de mare putere și să dezvolte tehnologia necesară pentru a eficientiza operarea din punct de vedere economic și să permită efectuarea de experimente pentru a lărgi frontiera cunoașterii', a subliniat Cseke Attila.
Noul centru, dotat cu tehnologii de ultimă generație, va permite fabricarea și repararea componentelor optice de mari dimensiuni, esențiale pentru utilizarea laserelor de mare putere și va consolida rolul României pe harta mondială a cercetării. 'Astfel, vom sprijini funcționarea eficientă a infrastructurii Centrului de cercetare ELI-NP și vom crea noi oportunități pe piața internațională', a adăugat ministrul Dezvoltării.
În cadrul Centrului pentru Optică de Mare Putere se vor desfășura operațiuni de micromecanică și finisaj nanometric pentru componente optice de dimensiuni medii și mari iar procesele tehnologice cuprind etape de șlefuire fină cu ajutorul emulsiei combinate apă-nisip, în circuit închis, inspecție cu ajutorul interferometriei și etapa finală de depunere a stratului de finisaj. După parcurgerea acestor etape, elementul optic va fi asamblat și inspectat în cadrul spațiilor dedicate.
Infrastructura centrului care va fi dezvoltată și dedicată pentru realizarea de componente optice de mari dimensiuni va fi compatibilă cu realizarea unor componente optice de dimensiuni și caracteristici uzuale, având astfel deschidere și pentru o piață mai largă de consum. AGERPRES/(A, AS -redactor: Iulia Carciog, editor: Antonia Niță, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Universitatea București/Facultatea de Istorie: A murit profesorul Mihai Sorin Rădulescu
Facultatea de Istorie a Universității din București deplânge moartea profesorului Mihai Sorin Rădulescu (1966 - 2026) și transmite condoleanțe familiei îndoliate. 'Cu profundă durere, comunitatea academică a Facultății de Istorie din cadrul Universității București deplânge trecerea în neființă a prof. univ. dr. Miha
Galați: Universitatea 'Dunărea de Jos' a obținut un nou brevet de invenție pentru o metodă de pilotare a mașinilor-unelte
Universitatea 'Dunărea de Jos' din Galați a obținut un nou brevet de invenție acordat de Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), pentru o metodă inovatoare de pilotare a mașinilor-unelte, informează, vineri, instituția de învățămât superior. 'Centrul de Transfer Tehnologic CTT-UGAL, membru al Rețelei Naționale pentru Inovare și
Timiș: La UPT, cele mai atractive facultăți sunt Robotica, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică
Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) a înregistrat o creștere de aproximativ 28% a numărului de candidați la admitere, comparativ cu anul trecut, cele mai mari creșteri ale interesului fiind înregistrate în domenii precum Robotică, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică, specializări pentru care cererea de specialiști este în continuare
Mureș: Absolvenții promoției 'Constantin Brâncuși 150' de la Medicină Militară au primit gradul de sublocotenent la UMFST
Absolvenții anului IV ai Secției de Pregătire Medico-Militară din cadrul UMFST 'George Emil Palade' din Târgu Mureș au trecut oficial în corpul ofițerilor, vineri, în cadrul unei ceremonii, primind gradul de sublocotenent. Deși mai au de parcurs doi ani de studii medicale până la absolvirea facultății, studenții
Sesiunea a doua a Bacalaureatului începe luni
Sesiunea iulie-august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a c
Peste 10.200 de candidați admiși la ASE în sesiunea iulie; sesiunea de toamnă - înscrieri în perioada 28 august - 1 septembrie
Academia de Studii Economice din București a încheiat sesiunea de admitere din luna iulie cu peste 10.200 de candidați declarați admiși la programele universitare de licență, masterat și doctorat, cu peste 1.000 mai mulți decât în anul precedent. Potrivit unui comunicat de presă al instituției de învățământ superior transmis joi A
Elevii români - locul I la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori
Elevii români s-au clasat pe primul loc pe națiuni la cea de-a X-a ediție a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori, care s-a desfășurat în perioada 24-30 iulie la Kaunas, Lituania, și la care au participat 100 de elevi din 25 de țări. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, au obținut medalii de aur Andrei Nemțișo
Elevii români au câștigat trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie
România a obținut trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie (OIE) 2026, desfășurată la Shenzhen, China, într-o competiție care a reunit 56 de echipe formate din cinci elevi, potrivit unui comunicat al Centrului Român pentru Excelență în Economie (RECE). Medaliile au fost câștigate de: Radu Nedea, International
Arad: Mai multe școli suplinesc lipsa spațiilor prin containere în care au amenajat săli de cursuri
Mai multe școli din județul Arad au fost nevoite să suplinească lipsa spațiilor prin amenajarea unor săli de cursuri, laboratoare, biblioteci sau cabinete medicale în containere amplasate în curțile unităților de învățământ, iar primăriile care dețin clădiri ce nu pot fi extinse vor investi în astfel de module și în următorii ani.
Titularizare/ Peste jumătate dintre candidați au obținut note peste 7
Peste jumătate dintre candidații la Titularizare au reușit să obțină note peste 7, respectiv 51,04%, rată care marchează o creștere de aproape 8% față de anul trecut - 43,52%. Potrivit sintezei rezultatelor inițiale înregistrate la proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din &
Iași: La Universitatea Tehnică, admiterea aduce cu 30% mai mulți candidați decât locurile la buget
Universitatea Tehnică 'Gheorghe Asachi' din Iași (TUIASI) înregistrează, la studiile de licență, cu peste 30% mai mulți candidați decât locurile bugetate, iar admiterea la doctorat se apropie de un nivel record. Potrivit informațiilor furnizate de TUIASI, la licență s-au înscris 3.217 candidați români și cetățen
Remus Pricopie: Aniversarea a 70 de ani de la aderarea României la UNESCO - moment istoric pentru țara noastră
Aniversarea a 70 de ani de la aderarea României la UNESCO reprezintă un moment istoric pentru țara noastră și o ocazie de a reflecta asupra contribuției pe care a avut-o la dezvoltarea cooperării internaționale în domeniile educației, științei și culturii, a afirmat, luni, rectorul Școalii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie.
Bihor: Profesorul universitar Paul Magheru propune 'educație religioasă', nu 'religie', ca disciplină obligatorie
Profesorul universitar doctor Paul Magheru îi propune, într-o scrisoare deschisă, ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian, ca disciplina predată în școli să nu se mai numească 'religie', ci 'educație religioasă', și să devină obligatorie în toate ciclurile și filierele învățământului preuniversitar.
Cluj: Universitatea 'Babeș-Bolyai' a câștigat un proiect de cercetare în valoare de 2,5 milioane de euro
Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca a câștigat un proiect de cercetare în valoare de 2,5 milioane de euro, în cadrul celei mai prestigioase competiții europene de cercetare 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a câștigat un nou proiect de tip 'ERC Advanced Grant' în cadrul celei mai
Arad: Elevii revin, din toamnă, în clădirea Colegiului de Arte, modernizată cu 26 milioane de lei
Cei aproximativ 1.000 de elevi ai Colegiului de Arte ''Sabin Drăgoi'' Arad revin, din toamnă, în școala lor, după ce în ultimul an au învățat în alte clădiri, lucrările de modernizare a liceului fiind în curs de finalizare, în urma unui proiect de 26 de milioane de lei. Primăria Arad a anunța











