VIDEO Tehnologia de valorificare a diatomitului din Munții Buzăului, medaliată cu aur la FITT-Muntenia; e util în limitarea deșertificării
Tehnologia care pune în valoare diatomitul din Munții Buzăului a fost medaliată cu aur în cadrul Festivalului de Inovare și Transfer Tehnologic FITT- Muntenia 2025 din luna noiembrie, specialiștii Institutului Național de Cercetare - Dezvoltare pentru Chimie și Petrochimie (ICECHIM) arătând, printre altele, că materialul poate fi utilizat pentru limitarea fenomenului de deșertificare.
VIDEO: FLORIN ZAFIU/AGERPRES
Aplicații care utilizează diatomitul, o rocă sedimentară cu multiple întrebuințări, au fost medaliate cu aur, în ultimele luni, în cadrul unor saloane naționale de inventică.
Potrivit directorului științific al Institutului Național de Cercetare - Dezvoltare pentru Chimie și Petrochimie (ICECHIM), zăcământul care poate fi găsit în județul Buzău a fost asociat cu o serie de produse, având efecte benefice asupra culturilor de câmp, în special grâu și porumb, la care materialul ar determina sporuri semnificative de producție, inclus în cazul culturilor neirigate.

FOTO: ICECHIM
'La Pătârlagele (Buzău) se realizează o instalație de valorificare a diatomitului din zăcământul de la Sibiciul de Sus. Soluțiile tehnice inovative, protejate prin brevetare, pe baza cărora se realizează această instalație, au primit medalii de aur la saloanele de inventică desfășurate în ultimele luni. Brevetele referitoare la compozițiile pe bază de diatomit, care activează toleranța plantelor la secetă, amplificând concomitent și procesele de stocare a carbonului în sol, au fost premiate la Salonul Internațional de Invenții și Inovații 'Traian Vuia', ediția a XI-a, desfășurat în perioada 3-4 octombrie 2025 la Timișoara', a transmis, pentru AGERPRES, directorul științific al ICECHIM, Florin Oancea.
Brevetele care protejează folosirea diatomitului pentru tratamente foliare ale culturilor de pomi fructiferi și viță de vie, mai arată reprezentantul ICECHIM, au fost premiate la Forumul Tehnologic Oltenia Techfest, care a avut loc în 6 și 7 noiembrie 2025 la Târgu-Jiu, iar în luna noiembrie, o nouă invenție bazată pe utilizarea diatomitului de Buzău a fost medaliată cu aur la Târgoviște.
'La Festivalul de Inovare și Transfer Tehnologic FITT- Muntenia 2025, de la Târgoviște, din 18-20 noiembrie 2025, a fost apreciată cu medalie de aur tehnologia care valorifică integral diatomitul din Munții Buzăului, în special procesul de prelucrare, care reduce riscurile de formare a biodixului de siliciu cristalin, cu efecte potențial negative pentru mediu și sănătatea operatorilor', susține cercetătorul științific.
Potrivit specialiștilor, schimbările climatice cresc semnificativ riscul de aridizare și de posibilă deșertificare a unor zone întinse din România, inclusiv a părții de câmpie a județului Buzău.

Foto: FLORIN ZAFIU/AGERPRES
'Utilizarea produselor pe bază de diatomit reprezintă o soluție rapidă de limitare a acestor riscuri, pentru că favorizează acumularea apei în sol și activează sistemele de toleranță a plantelor la deficit de apă și temperaturi ridicate. În cazul sistemelor irigate, produsele inovative pe bază de diatomit cresc eficiența de utilizare a apei, reducând semnificativ consumurile de energie (și amprenta de carbon aferentă acestora). Utilizarea produselor pe bază de diatomit determină o stocare de lungă durată a carbonului în sol, concomitent cu îmbunătățirea calității solului, datorită creșterii conținutului de materie organică, reduc emisiilor de gaze cu efect de seră din sol (metan și protoxid de azot) și spălarea nutrienților din sol (azot și fosfor) în apele de suprafață și în pânza freatică. Prin toate acestea oferă largi oportunități de accesare a schemelor de sprijin incluse în Regulamentul UE 2024/3012 privind agricultura carbonului', subliniază dr. habil. Florin Oancea.
În județul Buzău există o carieră de diatomit, la Pătârlagele, facilitate achiziționată de către un investitor din Constanța, care își propune transformarea materialului în produse care pot fi utilizate în agricultură.
'Direcția clară va fi să punem în valoare resursa, vom construi acea instalație pilot la Pătârlagele și sperăm ca din anul viitor să putem să facem primele probe de producție. Diatomitei nu i s-a acordat atenția cuvenită, iar prin expunerea acestor cercetări și brevete de inovație este evidențiată calitatea diatomitei', a declarat pentru AGERPRES, proprietarul carierei de diatomit din județul Buzău, Bajdu Stere.
Totuși, pentru a putea pune la dispoziția fermierilor români produsele respective, se fac eforturi semnificative, astfel încât legislația națională să fie aliniată cu cea europeană.

FOTO: ICECHIM
'Potențialul de aplicare în agricultură este afectat datorită lipsei cadrului național de implementare a regulamentelor europene. Punerea pe piață a produselor pe bază de diatomit implică certificarea conformității lor conform Regulamentului UE 2019/1009 privind produsele fertilizante. În România nu există organisme naționale de certificare a conformității produselor fertilizante conform acestui regulament, pentru nu a fost încă definitivat cadrul legal național, care ar fi trebuit să fie finalizat încă de la data de intrare în vigoare, 16 iulie 2022. Nici Regulamentul UE 2024/3012 privind agricultura carbonului nu are cadrul național de implementare, pentru că nu există organisme naționale de certificare a tehnologiilor agricole care determină o stocare de lungă durată a carbonului în sol, oferind beneficii atât mediului, cât și fermierilor utilizatori, ca urmare a creșterii calității solurilor', mai arată directorul științific al ICECHIM.
ICECHIM precizează că folosirea produselor pe bază de diatomit, fie în combinație cu resurse regenerabile, fie pentru intensificarea producției acestora, constituie una dintre axele domeniilor prioritare ale Strategiei Naționale de Cercetare, Inovare și Specializare Inteligentă 2021-2027: Hrană, bioeconomie, resurse naturale, agricultură și mediu și Climă, energie și mobilitate. Până la mijlocul anilor '90, România a fost cel mai mare producător de diatomit din Europa. AGERPRES/(A - redactor: Florin Zafiu, editor: Anamaria Constantin, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministerul Educației: Noile tehnologii să sprijine profesorii fără a le înlocui rolul esențial sau autonomia profesională
România a susținut valorificarea potențialului AI pentru stimularea creativității și inovării pedagogice, dar noile tehnologii trebuie să sprijine activitatea profesorilor fără a înlocui rolul lor esențial sau autonomia profesională, afirmă reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării (MEC). Precizările vin în contextul partici
Mureș: UMFST pregătește lansarea din toamnă a programului de Medicină în limba franceză
Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) ''George Emil Palade'' din Târgu Mureș a găzduit, luni, o întâlnire cu conducerea Institutului Francez din Cluj-Napoca, în perspectiva lansării programului de Medicină în limba franceză începând cu anul universitar 2026-2027.
Dolj: Elevii de liceu au transformat ideile de afaceri în proiecte reale la semifinala Maratonului pentru Educație Antreprenorială
Casa Studenților din Craiova a găzduit semifinala celei de-a IV-a ediții a ''Maratonului pentru Educație Antreprenorială'', program inițiat de Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), care a reunit elevi, antreprenori, profesori și reprezentanți ai mediului instituțional într-un exercițiu aplicat de educație economică și ant
Elevii români au participat cu succes la Olimpiada internațională de limba și literatura latină
România a fost reprezentată cu succes la cea de-a 45-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Limbă și Literatură Latină - Certamen Ciceronianum Arpinas, desfășurată între 7 și 10 mai în Arpino, Italia. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, elevul David-Andrei Barbu, de la Seminarul Teologic Ortodox București, a obțin
Vrancea: Echipa de robotică AICitizens, invitată la turneul internațional Multinational Tech Invitational din SUA
Echipa de robotică AICitizens, de la Colegiul Național ''Al. I. Cuza'' din Focșani, a fost invitată să participe la turneul de elită Multinational Tech Invitational (MTI), care va avea loc în Maryland, SUA, competiție rezervată unui număr restrâns de echipe de top din cadrul FIRST Tech Challenge (FTC). Invitația vin
Bihor: Proiect academic internațional pentru formarea de specialiști pentru tehnologiile Industry 4.0
Reprezentanți ai opt instituții de învățământ superior din Bulgaria, Irlanda, România, Polonia și Pakistan participă, săptămâna aceasta, la Oradea, la o întâlnire într-un proiect internațional menit să modernizeze educația tehnică academică folosind realitatea augmentată și virtuală. Potrivit Biroului
Județul Gorj, în finala Maratonului pentru Educație Antreprenorială cu o rețea de automate inteligente pentru produse de curățenie
Județul Gorj intră în finala națională a Maratonului pentru Educație Antreprenorială cu o rețea de automate inteligente pentru produse de curățenie în sistem refill, realizată de elevii Liceului de Arte din Târgu Jiu. Potrivit unui comunicat de presă transmis, sâmbătă, de Confederația Națională pentru Antreprenoriat Fem
Placă comemorativă dedicată misiunii Apollo 16, inaugurată la Politehnica București, în prezența astronautului Charles Duke
O placă comemorativă dedicată misiunii Apollo 16 va fi inaugurată sâmbătă, în campusul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București, în prezența astronautului Charles Duke, unul dintre cei 12 oameni care au pășit pe Lună, a anunțat instituția de învățământ superior. Ceremonia are loc în cadrul Space
Bihor: 140 de echipe din 16 țări la Robotics Championship de la Oradea, vineri și sâmbătă
Oradea devine, vineri și sâmbătă, capitala internațională a roboticii și tehnologiei, odată cu startul unei noi ediții ediției a Robotics Championship, unul dintre cele mai spectaculoase evenimente de robotică din Europa. Potrivit unui comunicat al Visit Oradea, publicul va avea acces liber și va putea descoperi, în Arena Antonio A
Arad: Manipularea din online privind viața din comunism, combătută la muzeu cu lecții pentru tineri
Manipularea de pe rețelele de socializare legată de viața din comunism este combătută în județul Arad chiar la muzeu, prin lecții deschise ținute tinerilor din licee, fiind demontate astfel miturile care circulă despre epoca lui Nicolae Ceaușescu.
Mihnea Costoiu: România trebuie să revină în cercetarea spațială
România trebuie să revină în cercetarea spațială, a declarat, joi, rectorul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București, Mihnea Costoiu, la festivitatea de deschidere a celei de-a IV-a ediții a SpaceFEST, cel mai amplu festival dedicat explorării spațiale din Europa Centrală și de Est. 'Spațiul nu mai
Elevii români au obținut șase medalii la Olimpiada Balcanică de Matematică
Elevii români au obținut o medalie de aur, una de argint și patru de bronz la cea de-a XXXXIV-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică (BMO 2026), care se desfășoară în perioada 3 - 8 mai în Grecia, la Salonic. Au obținut medalii Andrei Vila de la Liceul Internațional de Informatică București - aur, David-Vlad Marghidan
Peste 120 de producători și expozanți vor fi prezenți la USAMV, la Zilele Horticulturii Bucureștene
Peste 120 de producători și expozanți vor fi prezenți în perioada 7 - 10 mai la cea de-a XXII-a ediție a evenimentului Zilele Horticulturii Bucureștene, care se va desfășura la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București. Potrivit unui comunicat de presă remis, duminică, AGERPRES, vizitatorii vor avea ocazia
Mureș: Pneumobilul propulsat cu azot lichefiat extras din atmosferă, expus la Muzeul UMFST
Un vehicul alimentat cu aer comprimat, folosind în special azot lichefiat extras din atmosferă, Pneumobilul, o alternativă verde la combustibilii fosili, realizat de studenții la inginerie, a fost expus la Muzeul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureș. 'Colegii de la Facultatea de
Metodologia concursului pentru ocuparea funcțiilor de director de școală, în consultare publică
Ministerul Educației și Cercetării a lansat în consultare publică, miercuri, Metodologia privind organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat. Potrivit unui comunicat de presă al ministerului,













