Timiș/Ministrul David: Măsurile de austeritate au permis să avem salarii și burse pentru studenți până la finele anului
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a declarat, joi, la Timișoara, că reformele pe care și le dorea continuate în cel de-al doilea mandat nu le-a putut implementa cu celeritatea pe care și-a dorit-o, întrucât măsurile fiscal bugetare de austeritate au schimbat logica priorităților.
'La preluarea celui de-al doilea mandat, în prima săptămână credeam că vom continua reformele angajate în primul mandat și că voi putea implementa aspectele din raportul 'QX', dar în câteva zile, toată logica s-a schimbat când Guvernul a intrat într-o linie de austeritate accentuată, chiar măsuri de criză bugetar-fiscală. Aceste măsuri de criză fiscal-bugetară au adus o serie de schimbări care ne-au ajutat financiar să avem salarii și burse până la sfârșitul anului și au provocat paradigmele vechi pe care le aveam în sistem. Acum, după ce ne-am stabilizat, reformele de abia de acum încep, până acum am luat măsuri de criză fiscal-bugetară. Între aceste reforme, învățământul dual este fundamental pentru că noi, în educație, spunem că vrem să formăm competențe, pentru că mai multe competențe ne duc spre mai multe profesii și ocupații, legați de societate și de piața muncii. (...). Liceele tehnologice trebuie să se transforme în timp în școli duale, până în anul 2029', a afirmat Daniel David.
Ministrul Educației a afirmat, într-o conferință de presă, că în chestiunea burselor studenților, lucrurile sunt mai avansate, după ce a avut o întâlnire cu ministrul Fondurilor Europene, la care au fost prezenți și studenții.
De asemenea, și problema cadrelor didactice rămâne în atenția ministerului, Daniel David subliniind că își dorește reducerea efectelor negative ale măsurilor de austeritate asupra profesorilor.
'Sindicatele de aceea există: să facă proteste. Iar ei au angajat proteste până luna decembrie. Să nu vă imaginați că au oprit protestele, doar că nu le mai fac zilnic, ci probabil le fac săptămânal. Eu am spus sindicatelor adevărul și ceea ce le pot spune ca ministru: aceste măsuri au avut aceste efecte, care ne-au salvat salariile și bursele. Toți vrem să reducem efectele măsurilor fiscal-bugetare, dar o să putem face lucrul acesta în timp și ca priorități le am pe acestea două', a explicat ministrul.
Întrebat de problema plagiatelor, ministrul Educației a punctat că a fost constituit un grup de lucru pentru a analiza normele din componenta etică din lege, pentru că există 'o combinație între norme etice care trebuie să fie mult mai flexibile și mai ușor de aplicat, și constrângeri juridice'. Raportul comisiei va fi finalizat spre sfârșitul lunii noiembrie și atunci vor fi prezentate datele.
În altă ordine de idei, Daniel David a arătat că politicul nu are ce căuta în educație, o posibilitate de lucru fiind aceea ca șefii de inspectorate școlare să fie numiți de minister, dar directorii de școli să ocupe funcțiile prin concurs.
'Am vorbit foarte des despre rolul politicului în educație și am spus că trebuie să problematizăm, să vedem dacă inspectorul general ar trebui să fie echivalentul prefectului pentru guvern, adică echivalentul ministrului Educației în județe, să ne asumăm explicit. Nu spun că așa trebuie făcut, spun că este o posibilitate. Dar cam acolo ar trebui să se oprească influența politică, nicidecum la nivelul directorului. De aceea vreau să facem concursuri și nu numiri. Noi am putea să prelungim mandatele, am putea să facem numiri temporare. La nivel de director vreau să avem concursuri, ca oamenii să fie siguri, stabili pe poziție, patru ani și asta le dă și o forță', a explicat ministrul David.
În ceea ce privește implicarea rectorilor în actul politic, există variate modele, cel românesc din perioada interbelică fiind acela că rectorii sunt parte din Parlamentul țării.
'Sigur că s-au schimbat practicile politice, s-au schimbat. S-a schimbat rolul rectorilor. Părerea mea este - și eu de aceea am rămas un tehnocrat și nu am intrat într-un partid, fiindcă sunt rector suspendat - că rectorul nu ar trebui să fie implicat în partide politice și cu atât mai puțin în conducerea unor partide politice, dar este părerea mea. Pot să înțeleg că există și modele alternative, la fel de puternice, care au argumente în spate, dar fiindcă nu am purtat explicit această discuție, mereu avem suspiciuni față de orice model', a punctat ministrul Educației.
Ministrul Daniel David a fost prezent, joi, la Timișoara, unde are loc Gala Inovației și Performanței în Învățământul Dual, un eveniment național dedicat promovării excelenței, colaborării și creativității în educația profesională duală din România. AGERPRES/(A - redactor: Otilia Halunga, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Buzău: Echipa Homosapiens a obținut locul II Inspire Award la competiția mondială de robotică din SUA
Echipa de robotică 'Homosapiens' a Colegiului Național 'B.P. Hasdeu' din Buzău a obținut Inspire Award 2nd Place în Sea Division, cel mai prestigios premiu din FIRST Tech Challenge, în cadrul Western Edge Premiere Event din Long Beach, California, Statele Unite ale Americii. După mai multe meciuri de calificare și v
Hunedoara: Echipa Colegiului Național 'Decebal' Deva - Think Award 3 la concursul de robotică din California
Echipa de robotică DecebalTech 19105 a Colegiul Național Decebal din Deva a obținut premiul 'Think Award 3' la competiția internațională de robotică FTC Western Edge Premier 2026, desfășurată în perioada 28-31 mai la Long Beach, în California, Statele Unite ale Americii (SUA). Potrivit conducerii unității de învățăm&a
1 Iunie/ Ministerul Educației: Le mulțumim copiilor pentru curajul de a continua să viseze, pentru curiozitate, pentru bucurie
Ministerul Educației a transmis, de 1 Iunie, mulțumiri tuturor copiilor pentru curajul de a continua să viseze, pentru curiozitate, pentru bucurie. De asemenea, gânduri de recunoștință au fost îndreptate și către toți cei care le sunt alături. ''Astăzi le mulțumim copiilor. Pentru curajul de a continua să vis
România a obținut cinci medalii la Olimpiada Internațională de Informatică pe Echipe
Elevii români au obținut cinci medalii - două de aur, două de argint și una de bronz - la ediția a XI-a a Olimpiadei Internaționale de Informatică pe Echipe, desfășurată între 24 și 29 mai la Piatra-Neamț, a anunțat Ministerul Educației și Cercetării. Astfel, echipele ''MELONEE'' și ''NE TREBE FANTA''
Programe de studii ale ASE acreditate de European Foundation for Management Development
Academia de Studii Economice din București (ASE) a anunțat vineri că două programe ale Facultății de Administrarea Afacerilor cu predare în Limbi Străine (FABIZ) au obținut acreditarea acordată de European Foundation for Management Development (EFMD), una dintre cele mai prestigioase organizații internaționale din domeniul educației manageriale. 'Obț
Olt: Dotări de ultimă generație pentru laboratoare și ateliere de la liceele tehnologice Metalurgic și Economic din Slatina
Laboratoarele și atelierele liceelor tehnologice Metalurgic și Economic din municipiul Slatina au fost dotate cu echipamente și tehnică de ultimă generație, adaptate actualelor cerințe de pregătire profesională, printr-un proiect al Primăriei Slatina cu finanțare PNRR, a declarat joi, într-o conferință de presă, primarul Mario De Mezzo.
Iași: Inventatori și cercetători din 45 de țări participă la EuroInvent (GALERIE FOTO)
Palatul Culturii din Iași s-a transformat, pentru trei zile, într-un veritabil laborator internațional al viitorului, aproape 700 de proiecte de invenții și cercetare din 45 de țări fiind expuse în cadrul celei de-a XVIII-a ediții a EuroInvent.
Iași: Campanie de prevenire a consumului de droguri în rândul studenților, lansată de UAIC
Universitatea 'Alexandru Ioan Cuza' din Iași (UAIC) a anunțat, joi, lansarea unei campanii de amploare dedicate prevenirii consumului de droguri în rândul studenților. Reprezentanții universității susțin că inițiativa vine în contextul în care, potrivit Raportului Național privind Situația Drogurilor 2024, elaborat de Agenția Na
Mihai Dimian: Voi dona salariul de ministru Așezământului de copii 'Sf. Ierarh Leontie'
Ministrul interimar al Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a anunțat că va lucra fără plată în zilele rămase din acest mandat, donând salariul Așezământului de copii 'Sf. Ierarh Leontie'. Reacția acestuia vine după criticile care i-au fost aduse miercuri, când, prezent la un eveniment, în timpul intervenției unei eleve
Alba: Majestatea Sa Margareta și Principele Radu, întâlnire cu elevii militari ai unei instituții înființate de Regele Ferdinand (GALERIE FOTO)
Custodele Coroanei, Majestatea Sa Margareta, și Principele Radu au vizitat miercuri Colegiul Național Militar 'Mihai Viteazul' Alba Iulia, continuatorul tradițiilor Liceului Militar înființat în 1919 la Târgu Mureș printr-un Înalt Decret Regal semnat de Regele Ferdinand I.
Brăila: Elevii Liceului 'Gh. Constantinescu' învață agricultura viitorului cu drone, senzori și sere digitalizate (GALERIE FOTO/VIDEO)
Agricultura viitorului, bazată pe drone, senzori, sere digitalizate și sisteme inteligente de irigație, nu mai este o imagine desprinsă din filmele SF, ci o realitate pe care elevii Liceului Tehnologic 'Gheorghe K. Constantinescu' din Brăila o învață deja prin programul 'Mândru să fiu fermier', derulat de World Vision România pentru
Tulcea: Proiect internațional de cercetare științifică în Delta Dunării, în contextul provocărilor actuale
Schimbările climatice și adaptarea comunităților locale la acestea fac obiectul proiectului internațional de cercetare științifică 'Iason+', al cărui lider de consorțiu este Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Delta Dunării (INCDDD), războiul declanșat de Rusia în Ucraina provocând specialiștii din bazinul Mării Negre să găsească răspunsur
Bihor: Adolescenții orădeni, invitați să experimenteze atmosfera petrecerilor de sfârșit de an școlar din perioada comunistă
Adolescenții orădeni vor avea ocazia să experimenteze, timp de două săptămâni, atmosfera petrecerilor de sfârșit de an școlar din perioada comunistă, prin muzică, dans și vestimentație specifică epocii, în expoziția permanentă 'Discoteca din anii '70-'80 la Muzeu', găzduită de spațiul din Cetatea Oradea. Invit
Bihor: Conferința Națională de Drept Penal 'Vespasian Pella', la Universitatea din Oradea (29 - 30 mai)
Universitatea din Oradea va găzdui, în perioada 29 - 30 mai, Conferința Națională de Drept Penal 'Vespasian Pella', un eveniment științific cu participare internațională, organizat de Asociația Română de Științe Penale, Academia de Științe Juridice din România și Facultatea de Drept din cadrul universității bihorene, sub egida Asociației Int
Constanța: Verificări ale Inspectoratului Școlar Județean în cazul învățătoarei reținută de polițiști după ce a bătut un elev
Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Constanța va face cercetări în cazul învățătoarei reținută de polițiști după ce a bătut un elev, o comisie urmând să se deplaseze la unitatea de învățământ repectivă, Școala Gimnazială 'Lucian Grigorescu', a anunțat, miercuri, inspectorul școlar general, Claudia Portase.










