logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Iași: Cercetătorii de la UAIC caută un potențial tratament pentru Alzheimer în deșeurile de tutun (GALERIE FOTO)

Image

Cercetători de la Facultatea de Biologie a Universității ''Alexandru Ioan Cuza'' din Iași au dezvoltat o metodă de transformare a deșeurilor toxice de tutun într-un compus cu potențial în tratarea bolii Alzheimer, informează un comunicat transmis joi de UAIC.

Folosind o bacterie din natură, echipa convertește deșeurile contaminate cu nicotină într-o substanță care a demonstrat efecte benefice asupra memoriei și funcției cerebrale în studiile preliminare de laborator pe animale.

Potrivit sursei citate, cercetarea, coordonată de prof. univ. dr. Marius Mihășan, ar putea contribui atât la reducerea deșeurilor toxice din industria tutunului, cât și la găsirea unor noi tratamente pentru bolile care afectează sistemul nervos.


''Studiem cum am putea să eliminăm un deșeu toxic și să îl convertim într-un compus care ar putea ajuta la combaterea uneia dintre cele mai provocatoare boli ale umanității. Bacteria pe care o folosim poate procesa deșeurile de nicotină și produce un compus numit 6-hidroxi-L-nicotina, ce are proprietăți terapeutice și rămâne mai mult timp în organism, având potențialul de a oferi beneficii mai susținute'', a explicat profesorul Mihășan, citat în comunicat.

Conform cercetătorilor de la Facultatea de Biologie a UAIC, industria tutunului produce cantități mari de deșeuri contaminate în fiecare an.

''Substanțele toxice intră în sol și apă nu doar de la țigările neterminate, ci și în urma procesului industrial prin care sunt produse. Deșeurile pot contamina atât pânza freatică, cât și solul, având efecte negative asupra sănătății umane'', subliniază aceștia.

Pentru a gestiona acest pericol de sănătate publică, cercetătorii ieșeni spun că au apelat la un inamic natural al nicotinei: o bacterie din sol numită Paenarthrobacter nicotinovorans ATCC 49919, care se hrănește cu nicotină și produce o substanță care seamănă cu aceasta, dar are efecte benefice mai puternice.


''Primul avantaj ar fi că decontaminăm mediul. Când punem această bacterie pe terenul impregnat cu nicotină, aceasta îl va depolua. În al doilea rând, bacteria care consumă nicotina poate să producă un compus care să ajute și la sănătatea umană'', a subliniat prof. univ. dr. Lucian Hrițcu, expert în neurobiologie la aceeași facultate și coautor al studiilor.

Compusul produs prin acest proces bacterian natural, 6-hidroxi-L-nicotina (6HLN), a oferit câteva rezultate promițătoare în studiile de laborator legate de boala Alzheimer și alte afecțiuni neurodegenerative.

''Boala Alzheimer afectează peste 50 de milioane de oameni la nivel mondial prin pierderea memoriei, declinul cognitiv și moartea celulelor cerebrale. Tratamentele actuale oferă beneficii limitate și provoacă deseori efecte secundare. Comunitatea medicală este în căutarea atât a cauzei bolii, cât și a unor tratamente mai eficiente pentru simptomele acesteia'', spun cercetătorii.

O soluție ar putea fi substanța studiată la UAIC.

''Nicotina este toxică și creează dependență, dar are și proprietăți pozitive: poate îmbunătăți cogniția, memoria, atenția, în special la persoanele vârstnice. Noi am sperat ca 6HLN să păstreze efectele benefice ale acesteia și să le omită pe cele adverse'', a afirmat prof. Hrițcu, potrivit comunicatului.

Simulările pe computer și studiile pe animale conduse de cercetătorul Răzvan Ștefan Boiangiu în timpul doctoratului său au confirmat această ipoteză.

''Rezultatele noastre au arătat că, datorită unei mici modificări față de structura nicotinei, substanța nouă se atașează mai puternic la un receptor specific din creier. Acest lucru sugerează că ar putea să determine un efect identic cu cel al nicotinei, dar ar putea să îmbunătățească cogniția în măsură mai mare'', susține Boiangiu.
 


Substanța a fost testată atât pe șobolani și pești sănătoși, cât și pe animale cărora le-au fost induse câteva simptome ale bolii Alzheimer, incluzând demența. Ulterior, au fost analizate și probe din țesutul cerebral al acestora pentru a măsura cum a fost afectată deteriorarea celulelor. Substanța produsă de bacterie, 6HLN, a avut rezultate superioare față de nicotină.

Conform evaluărilor cercetătorilor UAIC, substanța a arătat în studiile preliminare pe animale potențialul de a îmbunătăți memoria pe termen scurt, de a reduce comportamentele de tip anxios și depresiv, de a diminua degradarea celulelor creierului, de a îmbunătăți mecanismele de protecție ale țesutului cerebral și de a optimiza funcția cognitivă. De asemenea, în studiile de până acum există indicii că substanța ar fi mai bine tolerată și ar afecta creierul mai puțin.

''Potențialele efecte negative trebuie însă studiate mai bine'', avertizează profesorul Marius Mihășan.

Echipa a descifrat ADN-ul complet al bacteriei Paenarthrobacter nicotinovorans ATCC 49919, pentru a înțelege mai bine cum funcționează procesul natural de conversie al nicotinei la nivelul moleculei și chiar să o modifice să producă mai multă substanță utilă - 6HLN. Cercetătorii UAIC pot obține acum această substanță în laborator, printr-o metodă ecologică, ce folosește bacteria modificată. Echipa este în căutarea unor parteneri din industrie interesați de colaborare, pentru a transforma această cercetare la nivel fundamental într-un produs ce poate ajuta societatea. AGERPRES/(AS - redactor: Daniela Malache, editor: Antonia Niță, editor online: Gabriela Badea) 

* Sursa fotografiilor: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza" din Iași / Facebook.com

Afisari: 519

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 22-06-2026 16:51

Evaluarea națională/Profesor de Limba și literatura română: Diferența dintre nota 9 și nota 10 nu o va face genialitatea, ci munca și atenția

Subiectele de la proba de Limba și literatura română din cadrul Evaluării naționale 2026 au fost echilibrate și accesibile, însă nota maximă va fi obținută de elevii care au demonstrat consecvență, atenție și stăpânire de sine pe parcursul examenului, a declarat luni, pentru AGERPRES, prof. dr. Claudia Andreea Lefter, profesoară de Limba și literatu

Educatie - Stiinta 22-06-2026 16:19

Sindicaliștii din învățământ acuză Ministerul Educației de incompetență; platforma digitală pentru Evaluarea națională - blocată

Sindicaliștii din învățământ au acuzat, luni, guvernanții de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfășurarea Evaluării naționale, ceea ce, susțin aceștia, a dus 'la un haos generalizat și la umilința' profesorilor și elevilor. Presa centrală a relatat luni despre apariția unor 'blocaje' ale platformei &ic

Educatie - Stiinta 22-06-2026 16:06

Ministerul Educației și Cercetării: Peste 4.500 de absenți la prima probă a Evaluării naționale; 4 elevi eliminați

Un număr de 4.551 de elevi au absentat luni la proba de Limba și literatura română din cadrul Evaluării naționale, iar patru au fost eliminați, a informat Ministerul Educației și Cercetării. Evaluarea națională a început luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de

Educatie - Stiinta 22-06-2026 14:39

Bihor: Lumea albinelor prezentată în ateliere interactive pentru elevi despre polenizare și echilibrul naturii, la MTC

Viața albinelor, principalii polenizatori ai plantelor, va fi subiectul unei noi serii de ateliere educative organizate, în luna iulie, pentru elevii orădeni de către Muzeul Țării Crișurilor. 'Albinele sunt o lume întreagă în sine, o lume fascinantă pe care abia dacă o înțelegem în profunzime, dar de care depi

Educatie - Stiinta 22-06-2026 13:14

ANOSR solicită Guvernului desemnat asumarea a 8 obiective pentru îmbunătățirea sistemului de învățământ

Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) a solicitat, luni, membrilor Guvernului desemnați asumarea a 8 obiective pentru îmbunătățirea învățământului românesc, printre care majorarea fondului de burse și protecție socială, eliminarea măsurilor de înghețare a costurilor standard și recalcularea cuantumului burselor

Educatie - Stiinta 22-06-2026 05:30

Începe Evaluarea națională; luni - proba scrisă la Limba și literatura română

Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, examenul va fi organizat în 2.956 de unități de învățământ/centre de examen. Miercuri este programată p

Educatie - Stiinta 21-06-2026 11:37

Iași: Echipa CyLiis, pe locul întâi la calificările 'FTC European Premier Event', revine acasă cu două premii

Elevii echipei de robotică CyLiis de la Liceul Teoretic de Informatică 'Grigore Moisil' din Iași s-au clasat pe primul loc la competiția 'FTC European Premier Event', desfășurată între 16 și 20 iunie la Eindhoven, în Olanda, și au obținut premiile 'Finalist Alliance Captain' și 'Inspire Award 3'. Ech

Educatie - Stiinta 20-06-2026 22:58

RECTIFICARE VIDEO Timiș: Echipa Cybermoon a câștigat campionatul european de robotică FIRST Tech Challenge

În știrea cu titlul 'Timiș: Echipa Cybermoon a câștigat campionatul european de robotică FIRST Tech Challenge', publicată sâmbătă, 20 iunie, la ora 22:58, pe fluxurile Educație-Știință, Transilvania şi www.agerpres.ro, paragraful al treilea se modifică, în urma unei rectificări transmise de

Educatie - Stiinta 19-06-2026 18:19

Ministrul Dimian - mesaj pentru elevi: Evaluarea națională - un moment important; vă încurajez să-l priviți cu încredere

Ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a adresat un mesaj, vineri, elevilor înainte de începerea Evaluării naționale, subliniind importanța acestui moment, dar și faptul că reprezintă doar o etapă dintr-un parcurs mai amplu. 'Evaluarea națională este un moment important pe care vă încurajez să-l priviți cu încredere. &Icir

Educatie - Stiinta 19-06-2026 16:49

Iași: UAIC oferă peste 13.600 de locuri la admiterea în anul universitar 2026-2027

Universitatea 'Alexandru Ioan Cuza' din Iași (UAIC) a anunțat, vineri, că va scoate 13.661 de locuri pentru admiterea din iulie 2026, dintre care 8.322 de locuri la studii universitare de licență, 5.093 de locuri la studii universitare de masterat și 246 de locuri la studii universitare de doctorat. Potrivit sursei citate, absolvenții de studii liceale

Educatie - Stiinta 19-06-2026 15:19

Cseke Attila: La sfârșitul lunii august vom avea 100 de creșe prin Programul Sfânta Ana

Până la sfârșitul lunii august, România va avea 100 de creșe predate prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana', a declarat vineri, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, prezent la inaugurarea unei astfel de creșe în municipiul Orăștie.

Educatie - Stiinta 19-06-2026 15:06

Luni începe Evaluarea națională; peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a, înscriși

Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a, a anunțat Ministerul Educației și Cercetării. Examenul va fi organizat în 2.956 de unități de învățământ/centre de examen. Miercuri este programată pr

Educatie - Stiinta 19-06-2026 14:20

Locul I pentru România, la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru juniori

Elevii români au obținut locul I la cea de-a 30-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru juniori, care se desfășoară în perioada 15-20 iunie, la Buzău, a anunțat vineri Ministerul Educației și Cercetării. Cei 12 elevi români au obținut cinci medalii de aur, dintre care una cu punctaj maxim, cinci medalii de argint și două de bronz

Educatie - Stiinta 19-06-2026 10:28

Cluj: UBB organizează preadmiterea pentru anul universitar 2026-2027

Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca anunță că organizează preadmiterea pentru anul universitar 2026-2027, o etapă complementară admiterii din luna iulie. 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a dat startul, de luni, 15 iunie 2026, procesului de preadmitere pentru mai multe programe de studii organizate de facultăți

Educatie - Stiinta 19-06-2026 05:05

Începe vacanța de vară a elevilor

Elevii intră de vineri, după finalizarea cursurilor, în vacanța de vară, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Cursurile anului școlar 2026-2027 vor începe pe 7 septembrie 2026 și se vor încheia pe 18 iunie 2027. Anul școlar va avea o durată de 36 de săptămâni de cursuri iar