logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Universitatea din București scoate la concurs peste 20.000 de locuri la sesiunea de vară a admiterii

Imagine din galeria Agerpres

Universitatea din București (UB) scoate la concurs peste 20.000 de locuri la sesiunea de vară a admiterii 2025 și lansează o nouă facultate, Facultatea de Studii Interdisciplinare.

Potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES, pentru programele de licență, masterat și doctorat oferite de cele 20 de facultăți UB, sesiunea de vară a concursului de admitere se desfășoară în perioada 1 - 25 iulie 2025.

Pentru studiile de licență, Universitatea din București le oferă candidaților un număr de 11.138 de locuri, dintre care aproape 4.700, la buget, iar pentru persoanele interesate de studiile de masterat UB pune la dispoziție 8.780 de locuri, dintre care aproape 3.250, la buget.

'Din totalul locurilor scoase la concurs pentru programele de licență și masterat, 227 sunt alocate domeniilor prioritare de dezvoltare a României (82, pentru licență și 145, pentru masterat), 132 sunt destinate absolvenților de licee situate în mediul rural (licență) și alte 86 de locuri sunt alocate candidaților de etnie romă (70, pentru licență și 16, pentru masterat). Școlile doctorale ale Universității din București scot la concurs 340 de locuri la buget, dintre care 165 de locuri sunt cu frecvență cu bursă (din totalul locurilor scoase la concurs, 2 locuri cu frecvență cu bursă sunt alocate domeniilor prioritare de dezvoltare a României și 3 locuri sunt alocate candidaților de etnie romă). Totodată, 175 de locuri scoase la concurs de școlile doctorale ale UB sunt cu frecvență redusă fără bursă și alte 324 sunt cu taxă', informează sursa citată.

UB menționează că fiecare facultate are propriul calendar de admitere, iar datele pot fi consultate de toți cei interesați pe website-urile facultăților și ale școlilor doctorale.

Totodată, pentru a veni în sprijinul candidaților, Universitatea din București oferă atât posibilitatea de achitare online a taxei de înscriere, prin completarea formularului disponibil la adresa www.po.unibuc.ro, cât și posibilitatea de înscriere online la concursul de admitere.

Universitatea din București organizează, în 2025, o sesiune de admitere specială pentru sportivii medaliați la competiții europene și mondiale pentru sporturile olimpice și șah și la jocurile olimpice și paralimpice sportive, anterior organizării sesiunii de admitere pentru toți candidații. Aceștia se vor înscrie la nivel de universitate la adresa de e-mail admitere.olimpici@g.unibuc.ro, conform calendarului special stabilit și disponibil pe site-ul admitere.unibuc.ro.

Universitatea din București reamintește că acordă burse elevilor și studenților medaliați cu aur, argint sau bronz la olimpiadele științifice și competițiile internaționale care optează să-și continue studiile într-una dintre cele 20 de facultăți ale UB. Astfel, bursele se adresează medaliaților la jocuri olimpice, campionate mondiale și europene, campionate mondiale universitare pentru sporturile olimpice și șah, inclusiv cele organizate pentru persoanele cu dizabilități.

Universitatea din București are o istorie care începe în 1864, iar din 2019, UB face parte din Alianța Universitară Civică Europeană CIVIS alături de alte zece universități europene de prestigiu. AGERPRES/(AS-redactor: Roberto Stan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 886

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 06-04-2026 13:30

Cluj: UBB lansează primul program de masterat dual în logistică și aprovizionare

Facultatea de Business din cadrul Universității 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca lansează un nou program de masterat organizat în sistem dual - Aprovizionare și managementul lanțului logistic, cu predare în limba engleză. 'Programul are o durată de 2 ani (120 de credite ECTS), va fi organizat începând cu

Educatie - Stiinta 05-04-2026 18:45

Daniel David: Moartea profesorului Liviu Maior lasă comunitatea noastră mai săracă și mai tristă

Conducerea Universității Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca deplânge moartea profesorului Liviu Maior, iar rectorul Daniel David arată că, în acest fel, comunitatea academică este mai săracă și mai tristă. 'Comunitatea Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) deplânge moartea profesorului Liviu Maior, una dintre p

Educatie - Stiinta 05-04-2026 18:27

Ministerul Educației, despre Liviu Maior: România îi datorează, în mare măsură, sistemul de educație de azi

Ministerul Educației și Cercetării arată, duminică, într-un mesaj de condoleanțe pentru moartea fostului ministru al Învățământului, Liviu Maior, că de numele său se leagă începuturile construcției unui sistem național de educație orientat către principiile și valorile europene, într-o perioadă de tranziție marcată de schimbări instituți

Educatie - Stiinta 05-04-2026 15:06

SNSPA: Dispariția lui Liviu Maior - o pierdere importantă pentru mediul academic și științific din România

Comunitatea academică din SNSPA își exprimă regretul la moartea lui Liviu Maior, reputat istoric, profesor universitar și diplomat, ministru al educației, personalitate marcantă a vieții publice din România. 'Liviu Maior a avut o carieră academică remarcabilă, fiind format la Universitatea Babeș-Bolyai, unde a obținut doctoratu

Educatie - Stiinta 04-04-2026 12:45

Bihor: Peste 200 de copii - la evenimentul-concurs 'RromaLand' de la Tinca

Peste 200 de elevi din județele Bihor, Arad și Timiș au participat la o nouă ediție a evenimentului-concurs 'RromaLand - Aladin și poveștile arabe', desfășurat la Centrul Cultural din Tinca. Evenimentul, ajuns la a șasea ediție și organizat de Școala Gimnazială 'Pakiv' Tinca, s-a desfășurat în cadrul unui program pilot de

Educatie - Stiinta 03-04-2026 17:25

Ministerul Educației extinde perioada pentru comunicarea rezultatelor simulării Bacalaureatului până pe 9 aprilie

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a anunțat vineri că a decis extinderea perioadei pentru comunicarea rezultatelor de la simularea Bacalaureatului până pe 9 aprilie, prin modificarea Calendarului privind simularea probelor scrise ale examenului național de Bacalaureat 2026, având în vedere numărul lucrărilor de evaluat raportat la perioada st

Educatie - Stiinta 03-04-2026 16:50

REPORTAJ Timiș: O zi cu lecții de viață pentru 800 de copii la Muzeul Cinegetic din satul rotund Charlottenburg

Singurul sat rotund din România, Charlottenburg, a prins viață vineri, când aproape 800 de copii din toată zona de vest a țării au participat la 'O lecție de viață' - eveniment educativ organizat de Direcția Silvică Timiș, în cadrul programului 'Săptămâna verde', unde le-au fost pregătite o mulțime de activități în aer li

Educatie - Stiinta 02-04-2026 15:45

Modificări la studiile universitare de master - unele domenii vor dispărea, programe intrate în lichidare

Guvernul a aprobat, joi, prin hotărâre, actualizarea nomenclatorului domeniilor și programelor de studii universitare de master, pe baza evaluărilor realizate de ARACIS în perioada martie 2025 - martie 2026 și a solicitărilor universităților. Potrivit unui comunicat al Executivului, prin actul normativ au fost aprobate domeniile și

Educatie - Stiinta 02-04-2026 15:43

Hunedoara: Peste 500 de lucrări științifice din 40 de țări prezentate la Expoziția internațională de inventică InventCor (FOTO/VIDEO)

Peste 500 de lucrări științifice, proiecte de cercetare și invenții din 40 de țări sunt reprezentate la ediția din acest an a Expoziției internaționale de inventică InventCor, care s-a deschis joi, la Deva.

Educatie - Stiinta 02-04-2026 12:40

Cluj: USAMV și The Donkey Sanctuary, într-un parteneriat dedicat medicinei măgarului

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) din Cluj-Napoca anunță încheierea unui parteneriat cu organizația britanică The Donkey Sanctuary, care a inițiat proiectul GEKEC (Global Equine and Knowledge Education Centre), prin care studenții și medicii veterinari din România au acces la o curriculă completă, structurată și bazată pe dovezi ști

Educatie - Stiinta 02-04-2026 11:35

Elevii intră în vacanță vineri după finalizarea cursurilor

Elevii intră în vacanță vineri după finalizarea cursurilor și se vor întoarce la școală pe 15 aprilie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Vacanța de vară va începe pe 20 iunie. Pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral și frecvență redusă anul școlar are o durată de 34 de săptămâni de cur

Educatie - Stiinta 02-04-2026 10:41

Sorin Țiplea ('Didactica' Vaslui): Simulările sunt o radiografie de moment; ce contează este intervenția ulterioară a profesorului

Președintele Uniunii Sindicale 'Didactica' Vaslui, Sorin Țiplea, consideră că rezultatele obținute de elevi la simulările examenelor naționale reprezintă doar o radiografie de moment și că ceea ce contează pentru obținerea unor rezultate mulțumitoare la examenele reale este implicarea profesorilor în activități remediale. 'Într-adevăr,

Educatie - Stiinta 01-04-2026 20:47

Ministrul Educației: În aprilie, se pun în plată tranșele diferențelor salariale și dobânzile rezultate din hotărârile judecătorești

Ministrul Educației, Mihai Dimian, a informat miercuri seara că, în luna martie, au fost achitate de către MEC tranșele diferențelor salariale, precum și dobânzile rezultate prin aplicarea hotărârilor judecătorești, aferente anului de plată 2025, în valoare totală de 244 milioane lei. ''Începând cu l

Educatie - Stiinta 01-04-2026 19:18

Sindicaliștii din învățământ acuză Ministerul Educației că blochează plata drepturilor câștigate în instanță de cadrele didactice

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație 'SPIRU HARET' au acuzat, miercuri, Ministerul Educației că blochează plata drepturilor salariale cuvenite cadrelor didactice, stabilite prin hotărâri judecătorești definitive. 'Conform informațiilor primite din teritoriu, ac

Educatie - Stiinta 01-04-2026 18:28

Politehnica București a acordat titlul de Doctor Honoris Causa profesorului olandez Karel Luyben

Politehnica București a acordat, miercuri, titlul de Doctor Honoris Causa profesorului olandez Karel Luyben, în semn de înaltă apreciere și recunoștință pentru contribuțiile sale remarcabile la dezvoltarea educației și cercetării, 'pentru rolul său esențial' în promovarea colaborării academice internaționale și pentru impactul său strategic