logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Papa Francisc a oferit ''Măslinul Păcii'' Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative

Image

Papa Francisc a oferit Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative (SNSPA), cu ocazia Congresului Internaţional al Catedrelor Scholas, desfăşurat pentru prima dată în România, tradiţionalul ''Măslin al Păcii'', un gest profund de solidaritate şi speranţă, dedicat comunităţii universitare şi partenerilor acestui eveniment de prestigiu.

Potrivit unui comunicat remis presei, măslinul a fost plantat vineri în cadrul ceremoniei de închidere a celui de-al IX-lea Congres internaţional al Catedrelor Scholas, organizat de SNSPA, prin Centrul Regional Scholas Occurrentes al universităţii, în colaborare cu Fundaţia pontificală Scholas Occurrentes.

La ceremonie au participat Giampiero Gloder, Nunţiul Apostolic în România şi Republica Moldova, Jose Maria del Corral, director al reţelei educative pontificale Scholas Occurrentes, preşedintele Senatului SNSPA, Iordan Gh. Bărbulescu, coordonator al Centrului Regional Scholas Occurrentes din ţara noastră, şi rectorul SNSPA, Remus Pricopie.

"Consider că activitatea Scholas Occurrentes este foarte importantă într-un domeniu esenţial, precum educaţia şi formarea tinerei generaţii. Trăim într-o lume în care există războaie şi un extraordinar progres tehnologic, dar trebuie să dezvoltăm simţirea, adevăratul sens al vieţii noastre. Şi Scholas Occurrentes este un loc în care formarea este în această direcţie. Le mulţumesc pentru efortul depus. În cele 3 luni de când mă aflu aici, am avut oportunitatea de a vizita câteva şcoli din România. Am fost impresionat de nivelul pregătirii şi de pasiunea pe care am descoperit-o în domeniul educaţiei. Deci, acesta este viitorul ţării voastre", a declarat Giampiero Gloder, Nunţiul Apostolic în România şi Republica Moldova.

"Această placă, binecuvântată de Papa Francisc pentru a însoţi plantarea Măslinului, capătă o semnificaţie specială în cadrul acestui congres şi în această universitate, unde discutăm zilele acestea despre cunoaştere şi sens. Şi, aşa cum spune Papa Francisc, războiul este absenţa sensului. De aceea, astăzi plantăm împreună acest Măslin şi îl udăm cu educaţia de zi cu zi. Aş dori să le mulţumesc în mod special lui Iordan Gh. Bărbulescu, Remus Pricopie şi ministrului Ligia Deca pentru că au făcut posibil acest congres şi pentru angajamentul lor faţă de Scholas", a susţinut Jose Maria del Corral, preşedintele Scholas Occurrentes.

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, a afirmat că momentul "istoric" pentru SNSPA evidenţiază legăturile puternice dintre educaţie şi pace, precum şi contribuţia activă a universităţii la dezvoltarea unei lumi mai echitabile şi mai unite.

"Prezenţa 'Măslinului Păcii' la SNSPA subliniază angajamentul comun pentru pace, toleranţă şi colaborare internaţională. Vom continua, prin Centrul Regional Scholas Occurrentes din cadrul SNSPA, unic în Europa de Est, şi prin programul internaţional University of Meaning / Universidad del Sentido, iniţiat de Papa Francisc, primul de acest gen din Europa, să consolidăm cooperarea cu Fundaţia pontificală Scholas Occurrentes, prin dezvoltarea unor proiecte comune în domenii de interes global, precum educaţia tinerilor, sustenabilitatea şi inovaţia socială", a declarat rectorul SNSPA.

Cel de-al IX-lea Congres internaţional al Catedrelor Scholas a fost deschis miercuri, 18 septembrie. Joi, ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a participat la lucrările congresului. Cu această ocazie, Fundaţia pontificală Scholas Occurrentes i-a oferit medalia pentru liderii care au produs o schimbare pozitivă în educaţie, prin promovarea valorilor, solidarităţii şi dialogului intercultural.

Congresul s-a desfăşurat la sediul SNSPA, în perioada 18-20 septembrie, şi a reunit peste 70 de persoane din 14 ţări, actori implicaţi în domeniul educaţiei - profesori, cercetători, studenţi, înalţi oficiali, lideri religioşi, reprezentanţi ai mediului cultural, de afaceri şi sectorului public, răspunzând apelului Papei Francisc: promovarea educaţiei ca instrument esenţial pentru schimbarea socială.

În spiritul ediţiilor anterioare, evenimentul s-a încheiat cu plantarea tradiţionalului Măslin al Păcii, a cărui placă comemorativă a fost binecuvântată de Papa Francisc.

Scholas Occurrentes este o mişcare de tineret pentru educaţie, creată de Papa Francisc în 2013. În prezent, desfăşoară activităţi pe cinci continente şi are o reţea educaţională de peste 500.000 de organizaţii. În februarie 2019, în timpul vizitei instituţionale a lui Jose Maria del Corral (Director Global Scholas Occurrentes) la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA), a avut loc semnarea Acordului dintre Scholas Occurrentes şi SNSPA. Deschiderea Centrului Regional Scholas Occurrentes a avut loc pe 21 martie 2019. Unul dintre primele programe implementate a fost Catedra Scholas SNSPA, care funcţionează în cadrul Catedrelor Scholas Internaţional, o reţea educaţională care reuneşte 100 de universităţi şi 35 de observatori. AGERPRES/(AS - autor: Roberto Stan, editor: Florin Marin, editor online: Gabriela Badea)

 

* Sursa foto: snspa.ro 

Afisari: 84

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 02-08-2026 14:05

Peste 33.000 de candidați - înscriși pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat din acest an

Peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, pentru susținerea probelor de competențe (pe probe), din acest an, informează Ministerul Educației. La proba de la comunicare orală în limba română ( proba A) s-au înscris peste 5.500 de candidați, la proba de evaluare a competențe

Educatie - Stiinta 02-08-2026 08:00

Luni începe a doua sesiune a examenului de Bacalaureat din acest an

Sesiunea iulie - august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a

Educatie - Stiinta 01-08-2026 12:09

Universitatea București/Facultatea de Istorie: A murit profesorul Mihai Sorin Rădulescu

Facultatea de Istorie a Universității din București deplânge moartea profesorului Mihai Sorin Rădulescu (1966 - 2026) și transmite condoleanțe familiei îndoliate. 'Cu profundă durere, comunitatea academică a Facultății de Istorie din cadrul Universității București deplânge trecerea în neființă a prof. univ. dr. Miha

Educatie - Stiinta 31-07-2026 14:25

Galați: Universitatea 'Dunărea de Jos' a obținut un nou brevet de invenție pentru o metodă de pilotare a mașinilor-unelte

Universitatea 'Dunărea de Jos' din Galați a obținut un nou brevet de invenție acordat de Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), pentru o metodă inovatoare de pilotare a mașinilor-unelte, informează, vineri, instituția de învățămât superior. 'Centrul de Transfer Tehnologic CTT-UGAL, membru al Rețelei Naționale pentru Inovare și

Educatie - Stiinta 31-07-2026 14:16

Timiș: La UPT, cele mai atractive facultăți sunt Robotica, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică

Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) a înregistrat o creștere de aproximativ 28% a numărului de candidați la admitere, comparativ cu anul trecut, cele mai mari creșteri ale interesului fiind înregistrate în domenii precum Robotică, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică, specializări pentru care cererea de specialiști este în continuare

Educatie - Stiinta 31-07-2026 13:31

Mureș: Absolvenții promoției 'Constantin Brâncuși 150' de la Medicină Militară au primit gradul de sublocotenent la UMFST

Absolvenții anului IV ai Secției de Pregătire Medico-Militară din cadrul UMFST 'George Emil Palade' din Târgu Mureș au trecut oficial în corpul ofițerilor, vineri, în cadrul unei ceremonii, primind gradul de sublocotenent. Deși mai au de parcurs doi ani de studii medicale până la absolvirea facultății, studenții

Educatie - Stiinta 31-07-2026 10:31

Sesiunea a doua a Bacalaureatului începe luni

Sesiunea iulie-august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a c

Educatie - Stiinta 30-07-2026 16:11

Peste 10.200 de candidați admiși la ASE în sesiunea iulie; sesiunea de toamnă - înscrieri în perioada 28 august - 1 septembrie

Academia de Studii Economice din București a încheiat sesiunea de admitere din luna iulie cu peste 10.200 de candidați declarați admiși la programele universitare de licență, masterat și doctorat, cu peste 1.000 mai mulți decât în anul precedent. Potrivit unui comunicat de presă al instituției de învățământ superior transmis joi A

Educatie - Stiinta 30-07-2026 10:34

Elevii români - locul I la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori

Elevii români s-au clasat pe primul loc pe națiuni la cea de-a X-a ediție a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori, care s-a desfășurat în perioada 24-30 iulie la Kaunas, Lituania, și la care au participat 100 de elevi din 25 de țări. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, au obținut medalii de aur Andrei Nemțișo

Educatie - Stiinta 29-07-2026 15:42

Elevii români au câștigat trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie

România a obținut trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie (OIE) 2026, desfășurată la Shenzhen, China, într-o competiție care a reunit 56 de echipe formate din cinci elevi, potrivit unui comunicat al Centrului Român pentru Excelență în Economie (RECE). Medaliile au fost câștigate de: Radu Nedea, International

Educatie - Stiinta 29-07-2026 10:25

Arad: Mai multe școli suplinesc lipsa spațiilor prin containere în care au amenajat săli de cursuri

Mai multe școli din județul Arad au fost nevoite să suplinească lipsa spațiilor prin amenajarea unor săli de cursuri, laboratoare, biblioteci sau cabinete medicale în containere amplasate în curțile unităților de învățământ, iar primăriile care dețin clădiri ce nu pot fi extinse vor investi în astfel de module și în următorii ani.

Educatie - Stiinta 28-07-2026 11:38

Titularizare/ Peste jumătate dintre candidați au obținut note peste 7

Peste jumătate dintre candidații la Titularizare au reușit să obțină note peste 7, respectiv 51,04%, rată care marchează o creștere de aproape 8% față de anul trecut - 43,52%. Potrivit sintezei rezultatelor inițiale înregistrate la proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din &

Educatie - Stiinta 28-07-2026 09:11

Iași: La Universitatea Tehnică, admiterea aduce cu 30% mai mulți candidați decât locurile la buget

Universitatea Tehnică 'Gheorghe Asachi' din Iași (TUIASI) înregistrează, la studiile de licență, cu peste 30% mai mulți candidați decât locurile bugetate, iar admiterea la doctorat se apropie de un nivel record. Potrivit informațiilor furnizate de TUIASI, la licență s-au înscris 3.217 candidați români și cetățen

Educatie - Stiinta 27-07-2026 18:55

Remus Pricopie: Aniversarea a 70 de ani de la aderarea României la UNESCO - moment istoric pentru țara noastră

Aniversarea a 70 de ani de la aderarea României la UNESCO reprezintă un moment istoric pentru țara noastră și o ocazie de a reflecta asupra contribuției pe care a avut-o la dezvoltarea cooperării internaționale în domeniile educației, științei și culturii, a afirmat, luni, rectorul Școalii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie.

Educatie - Stiinta 27-07-2026 15:16

Bihor: Profesorul universitar Paul Magheru propune 'educație religioasă', nu 'religie', ca disciplină obligatorie

Profesorul universitar doctor Paul Magheru îi propune, într-o scrisoare deschisă, ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian, ca disciplina predată în școli să nu se mai numească 'religie', ci 'educație religioasă', și să devină obligatorie în toate ciclurile și filierele învățământului preuniversitar.