logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Arad: 'O mare de biciclete' în faţa şcolii din Semlac, unde jumătate dintre elevi pedalează

Image

O fotografie în care se văd foarte multe biciclete înghesuite în faţa Şcolii Gimnaziale din comuna arădeană Semlac este redistribuită pe reţelele sociale şi comparată cu imagini din ţările nordice, unde pedalatul este încurajat de autorităţi, reprezentanţii administraţiei locale precizând pentru AGERPRES că jumătate dintre elevi merg la şcoală cu bicicleta în fiecare zi, iar rastelele cu 150 de locuri au devenit insuficiente.

Imaginea a fost distribuită pe reţele de socializare de un profesor din Arad, Cristian Stoica, şi a fost preluată în scurt timp de alte persoane şi comentată.

"Semlac, o şcoală frumoasă cu elevi care fac mişcare. O mare de biciclete este lângă şcoală", a scris profesorul lângă imagine.

Contactat de AGERPRES, Cristian Stoica a spus că a rămas surprins să vadă că şi în România există locuri comparabile cu ţări în care mersul pe bicicletă este adoptat de decenii şi încurajat de autorităţi.

"Eram în vizită la Şcoala Gimnazială din Semlac şi am fost deosebit de impresionat să văd atât de multe biciclete înghesuite în faţa şcolii, aşa cum putem vedea în Olanda, Finlanda sau Norvegia. În România se mai vedeau astfel de imagini pe vremea comunismului, în faţa marilor întreprinderi de stat. Aceşti copii din Semlac ne arată că pot să meargă la şcoală şi fără maşina părinţilor şi că le place, sunt un exemplu pe care sper să îl vedem în tot mai multe şcoli din ţară", a spus Cristian Stoica, profesor la Şcoala Profesională "Astra" Arad.

Primarul din Semlac, Letiţia Stoian, a declarat joi, pentru AGERPRES, că jumătate dintre cei 370 de elevi ai şcolii merg la şcoală cu bicicleta, iar rastelurile cu 150 de locuri instalate au devenit insuficiente.

"Noi i-am încurajat foarte mult pe părinţi să renunţe la maşini, mai ales că am realizat, în urmă cu trei ani, o pistă de biciclete de 2,8 kilometri, pe fonduri europene. Ne bucurăm că pista chiar este folosită, banii nu au fost cheltuiţi degeaba. Acum mai facem o pistă, de trei kilometri, cu fonduri de la AFM, proiect de patru milioane de lei. Mersul pe bicicletă este foarte sănătos pentru copii, acest exerciţiu fizic pe care îl fac dimineaţa când vin la şcoală îi ajută să fie într-o formă mai bună. Să ştiţi că şi adulţii din comună circulă acum mai mult cu bicicleta, maşinile sunt a doua opţiune", a spus Letiţia Stoian.

Mai multe primării din judeţul Arad au în derulare proiecte de construire de piste de biciclete în interiorul localităţilor sau care leagă sate, iar valoarea acestora este de zeci de milioane de lei, majoritatea finanţărilor fiind prin PNRR. Printre administraţiile care construiesc piste se numără Seleuş, Vinga, Vladimirescu, Felnac, Sintea Mare, Şimand, Zădăreni, Fântânele, Păuliş, Brazii şi Macea.

Cel mai mare proiect este al Primăriei Seleuş, cu o valoare de 11,5 milioane de lei, aici urmând să fie amenajată o pistă de biciclete cu o lungime de 33 de kilometri. Pista va lega reşedinţa de comună de satele aparţinătoare Iermata şi Moroda.

De asemenea, Consiliului Judeţean Arad va construi, în parteneriat cu judeţele Timiş, Caraş-Severin şi Hunedoara, piste ce vor lega regiunea de vest a ţării. Proiectul se numeşte "Cu bicicleta prin Vest - traseu cicloturistic" şi este în proceduri de licitare a realizării studiului de fezabilitate. Finanţarea ar urma să fie asigurată tot prin PNRR şi se ridică la peste 700 de milioane de lei. Lungimea totală a traseelor ar urma să fie de 1.729 de kilometri în cele patru judeţe. În Arad, proiectul prevede două trasee de cicloturism: Secusigiu - Felnac - Zădăreni - Arad - Pecica - Semlac - Şeitin - Nădlac şi Arad - Săvârşin. AGERPRES/(AS - autor: Marian Buga, editor: Irina Poenaru, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 91

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 16-06-2026 15:13

Elevii români au obținut cinci medalii la Olimpiada Europeană de Fizică

Elevii români au obținut două medalii de aur, două de argint și una de bronz la Olimpiada Europeană de Fizică 2026, care s-a desfășurat în Suedia, la Goteborg, în perioada 12 - 16 iunie. Rezultatele obținute de concurenții români, elevi la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, sunt următoarele: Alexandru Condrea și Vla

Educatie - Stiinta 16-06-2026 14:06

Tulcea: A început forumul 'Provocări și oportunități în Delta Dunării: dezvoltarea economiei albastre'

Cercetători români și din străinătate, precum și experți ai Comisiei Europene (CE) participă, începând de marți, la forumul 'Provocări și oportunități în Delta Dunării: dezvoltarea economiei albastre', care are drept obiectiv intensificarea acțiunilor interconectate în contextul presiunilor generate de schimbările climatice, poluare și n

Educatie - Stiinta 16-06-2026 11:35

MAI lansează campania 'Niciun examen nu merită un copil pierdut'

Ministerul Afacerilor Interne lansează campania de informare și prevenire 'Niciun examen nu merită un copil pierdut. Cea mai mare notă este să știe că ești alături de el!', prin care transmite un apel către părinți, profesori și comunitate de a acorda mai multă atenție siguranței și sprijinului oferit copiilor în această perioadă în care se desfăș

Educatie - Stiinta 16-06-2026 11:29

Buzău: Elevi din 11 țări participă la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

La Buzău a fost dat startul Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori, despre care organizatorii au precizat că este un concurs cu un grad ridicat de dificultate destinat creativității, dar și prieteniei între participanți. Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori este o competiție de matematică de renume pentru elevii cu

Educatie - Stiinta 15-06-2026 14:41

Ministerul Educației a pus în consultare un proiect privind concursul pentru ocuparea funcției de inspector școlar

Ministerul Educației și Cercetării a pus în consultare un proiect de ordin privind aprobarea Metodologiei de organizare și desfășurare a concursului pentru ocuparea funcției de inspector școlar. Potrivit proiectului, la concursul pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar poate candida cadrul didactic care îndeplinește, cumulativ, următoarele c

Educatie - Stiinta 15-06-2026 11:55

Buzău: Generațiile claselor pregătitoare dau Bacalaureatul; mai mulți elevi și clase de a XII-a

Peste 2.600 de elevi din Buzău s-au înscris la sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului, în creștere față de anul precedent, context în care Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) evidențiază un număr mai ridicat de clase a XII-a, față de anul școlar 2024-2025, datorită faptului că în anul 2026 termină liceul generațiile în care a fost introd

Educatie - Stiinta 14-06-2026 17:38

Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a atins ținta asumată prin PNRR - 4.500 de locuri noi în creșe

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a inaugurat duminică, în orașul bihorean Valea lui Mihai, o nouă creșă construită prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana'. 'În Planul Național de Redresare și Reziliență, ne-am asumat crearea a cel puțin 4.500 de noi locuri pentru antepreșcolari în toată țara. Astăzi am atins această ți

Educatie - Stiinta 14-06-2026 16:51

Hunedoara: Eleva Ana-Maria Iordache, medalie de bronz la International Genius Olympiad 2026 (SUA)

Eleva Ana-Maria Iordache de la Colegiul Național 'Decebal' Deva a câștigat medalia de bronz la International Genius Olympiad 2026, ce a avut loc în perioada 8 - 13 iunie, la St. John Fisher University din Rochester, New York (SUA), cu un proiect ce a vizat compensarea deficitului de iod din organism. Competiția a reunit peste 1.000 de parti

Educatie - Stiinta 13-06-2026 18:14

Program de guvernare/ 15% din bugetul de stat pentru Educație până în 2030

Finanțare la nivel european pentru educație și cercetare, reforma curriculară pentru competențe cheie și protecția funcției școlii ca instrument de reducere a inegalităților se află printre obiectivele din programul de guvernare al Cabinetului Tomac la capitolul Educație. 'Educația este motorul mobilității și stabilității sociale, fiind re

Educatie - Stiinta 12-06-2026 19:14

Sibiu: Aproximativ 500 de persoane au participat la Ziua Porților Deschise de la Academia Forțelor Terestre (GALERIE FOTO)

Aproximativ 500 de persoane au participat vineri, în ciuda ploii, la Ziua Porților Deschise organizată de Academia Forțelor Terestre ''Nicolae Bălcescu'' din Sibiu, cu ocazia aniversării a 179 de ani de învățământ militar românesc, a declarat, pentru AGERPRES, de purtătorul de cuvânt al instituției, maior Alexandra Trefaș

Educatie - Stiinta 12-06-2026 15:38

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni: 9.000 de locuri pentru copiii din diaspora în Taberele ARC

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP) anunță deschiderea sesiunii de înscriere pentru cea de-a XVII-a ediție a Programului de Tabere ARC și pune la dispoziția elevilor și tinerilor români din afara granițelor țării 9.000 de locuri gratuite în opt locații din România. ''Taberele ARC reprezintă

Educatie - Stiinta 12-06-2026 08:46

Buzău: Șase zile de concursuri la a XXX- a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori

Municipiul Buzău va găzdui, în perioada 15-20 iunie 2026, cea de-a XXX-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori (Junior Balkan Mathematical Olympiad - JBMO 2026), competiție internațională dedicată elevilor cu rezultate de excepție în domeniul matematicii. Evenimentul este organizat de Societatea de Științe Matematice din Rom&ac

Educatie - Stiinta 11-06-2026 18:05

Sălaj: Echipa de robotică 'CNapSys' - locul III și două premii I la o competiție de elită din Texas

Echipa de robotică 'CNapSys' a Colegiului Național 'Silvania' din Zalău a obținut locul III la general în competiție, premiul I la categoria 'Control' și premiul I pentru designul robotului, la competiția internațională 'Cowtown Invitational Premier Event', desfășurată în Fort Worth, Texas (SUA). Pot

Educatie - Stiinta 11-06-2026 11:16

Tomac: Îmi doresc un sistem de învățământ integrat, practic identic în România și Republica Moldova

Premierul desemnat, Eugen Tomac, afirmă că România și Republica Moldova trebuie să iasă din logica 'ne cunoaștem, ne respectăm, dar fiecare cu treburile lui' și să dezvolte proiecte 'mult mai îndrăznețe', punctând că în cele două state ar trebui să existe 'un sistem de învățământ integrat, practic identic'.

Educatie - Stiinta 11-06-2026 05:30

Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională

Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, joi, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională. Proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională - proba C se va susține și vineri. În perioada 15 - 17