CJ cere Baroului Harghita să reprezinte în instanţă elevii maghiari, într-un proces împotriva Ministerului Educaţiei
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Harghita, Borboly Csaba, cere, în numele instituţiei pe care o reprezintă, Baroului Harghita să reprezinte în instanţă elevii maghiari într-un proces împotriva Ministerului Educaţiei, acuzând faptul că aceştia sunt discriminaţi în privinţa modalităţii de învăţare a limbii române.
Într-o postare pe site-ul CJ se arată că "Baroul Harghita a fost contactat de Consiliul Judeţean Harghita, prin preşedintele Borboly Csaba, pentru a le solicita avocaţilor dispuşi să lucreze la un proces împotriva Ministerului Educaţiei privind predarea şi evaluarea limbii române la copiii a căror limbă maternă este limba maghiară".
Potrivit sursei citate, Baroul Harghita este informat, într-o scrisoare trimisă în urmă cu câteva zile, că, în urma unei plângeri depuse la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării de către CJ Harghita, reprezentat de Borboly Csaba, Uniunea Cadrelor Didactice Maghiare din România, Asociaţia pentru Judeţul Harghita, respectiv persoanele direct interesate, "s-a constatat că Ministerul Educaţiei, prin acţiunile sale, a încălcat dreptul la educaţie egală pentru elevii aparţinând minorităţii maghiare din România şi astfel Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării a sancţionat ministerul cu amendă în valoare de 2.000 de lei".
În scrisoare se susţine că Ministerul Educaţiei încalcă legea, prin modul în care se predă limba română elevilor maghiari.
"Deşi la 9 februarie 2011 au intrat în vigoare prevederile legale în domeniu, care creează cadrul legal pentru eliminarea şi prevenirea discriminării minorităţilor naţionale în predarea şi învăţarea limbii şi literaturii române, Ministerul Educaţiei nu a oferit o soluţie la această problemă, nu a implementat aceste prevederi, iar materia se predă conform programei şi manualelor utilizate în şcolile cu predare în limba română, în clasele cu predare în limba maghiară. Această atitudine pasivă, împreună cu lipsa măsurilor necesare din partea ministerului, a creat o situaţie de discriminare pe bază de naţionalitate, etnie şi limbă, ceea ce a dus la faptul că elevii maghiari au fost în mod constant dezavantajaţi în comparaţie cu elevii români de-a lungul anilor de şcoală, culminând cu faptul că rezultatele elevilor maghiari la examenele de Bacalaureat sunt în mod constant diminuate de examenul la limba română, în ciuda eforturilor depuse de aceştia la alte materii. Acest lucru încalcă dreptul elevilor maghiari la un acces egal la educaţie şi formare profesională, deoarece vorbitorii nativi de limba română se bucură de un avantaj semnificativ atât în ceea ce priveşte învăţarea limbii şi literaturii române, cât şi în ceea ce priveşte educaţia ulterioară şi oportunităţile de carieră după examenul de absolvire a şcolii", se precizează în postarea de pe site-ul Consiliului Judeţean.
Totodată, se mai arată că Borboly Csaba, în numele Consiliului Judeţean, "cere Baroului Harghita să sprijine elevii maghiari, reprezentându-i în instanţă pentru a obţine o compensaţie echitabilă pentru daunele pe care le-au suferit din cauza faptului că Ministerul Educaţiei nu a elaborat o legislaţie adecvată".
De asemenea, se punctează faptul că, în prezent, există mai mulţi elevi care optează pentru un proces în instanţă.
"Avocaţii care vor înainta cererea vor primi toate documentele şi informaţiile pe care le deţine Consiliul Judeţean Harghita", menţionează sursa citată.
Scrisoarea subliniază faptul că la nivelul instanţelor a fost deja stabilită o practică judiciară pozitivă de acordare de despăgubiri persoanelor care au dreptul la daune morale în temeiul legii, atunci când drepturile lor fundamentale au fost încălcate de către organele de stat competente.
"Deşi nu este competenţa Consiliului Judeţean, noi ne ocupăm de ani de zile de problema învăţământului, inclusiv de predarea limbii române, pentru că vedem că elevii maghiari sunt discriminaţi şi se pun piedici în faţa tinerilor noştri. Din partea Consiliului Judeţean am luat toate măsurile pentru a aduce schimbări în acest domeniu şi chiar am înfiinţat un grup de lucru. Munca noastră nu a fost în zadar, pentru că am demonstrat că este nevoie de un program educaţional special pentru ca elevii minoritari să înveţe limba română. Cu toate acestea, noi nu putem îndeplini sarcina Ministerului Educaţiei. În anul 2020, Consiliul pentru Combaterea Discriminării a sancţionat Ministerul Educaţiei, dar de atunci până în prezent nu s-a făcut nimic. Prin urmare, facem apel la Baroul Harghita, nu vom renunţa, vom continua să luptăm pentru elevi", a declarat Borboly Csaba, citat în postarea de pe site-ul instituţiei. AGERPRES/(AS - autor: Gina Ştefan, editor: Irina Poenaru, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministerul Educației și Cercetării: Aproape 4.900 de absenți la proba de Matematică a Evaluării naționale; 4 elevi eliminați
Un număr de 4.883 de elevi au absentat miercuri la proba de Matematică din cadrul Evaluării naționale, iar patru au fost eliminați, a informat Ministerul Educației și Cercetării. Evaluarea națională a început luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clas
Sindicaliștii din educație vor picheta joi Palatul Parlamentului
Sindicaliștii din educație vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunțat într-un comunicat de presă reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, ai Federației Sindicatelor din Educație 'Spiru Haret' și Federației Naționale Sindicale 'ALMA MATER'. Potrivi
Profesor de Matematică: Nu va mai ploua cu note de 10 la Evaluarea Națională
Notele între 9,20 și 10 la proba de Matematică a Evaluării Naționale pot fi considerate note foarte mari, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, Cătălin Budeanu, profesor la Colegiul Național 'Emil Racoviță' Iași. El a apreciat că această sesiune a Evaluării Naționale a avut un nivel de dificultate mai ridicat față de anii anterio
Evaluarea națională/Dimian: 135.000 de lucrări de la proba de Matematică au fost încărcate în format digital în 50 de minute de la finalizarea probei
Peste 135.000 de lucrări (reprezentând peste 94% din total lucrări) de la proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale au fost încărcate în format digital pe platforma de evaluare în 50 de minute de la finalizarea probei, a anunțat miercuri ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian. 'Cu privire la Evaluarea Națională. Au
Clasament internațional: Universitatea din București, pe primul loc în România la dezvoltare durabilă
Universitatea din București (UB) este clasată prima la nivel național și în primele 200 de universități din lume în 'Times Higher Education Sustainability Impact Ratings (THE) 2026', unul dintre cele mai importante clasamente internaționale care măsoară implicarea universităților în dezvoltarea durabilă. Potrivit unui comunicat de pre
Buzău: Rezervă amenajată la Spitalul Județean pentru un elev internat care a susținut Evaluarea Națională la Matematică
O rezervă a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Buzău a fost transformată în sală de examen pentru un elev de clasa a VIII-a care, internat fiind, a susținut, miercuri, proba la Matematică în cadrul Evaluării Naționale. Potrivit SJU Buzău, copilul în vârstă de 15 ani a fost internat în secția de Chirurgie și Ortopdie Pediatrică,
Evaluarea națională continuă cu proba la Matematică
Evaluarea națională continuă miercuri cu proba la Matematică, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română. Elevii din partea minorităților naționale vor susține vineri proba la Limba și literatura maternă. * Accesul elevil
Ministerul Educației și Cercetării: Încă 11 licee vor pilota planuri-cadru alternative
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat marți că încă 11 licee se alătură celor 32 deja selectate pentru a pilota planuri-cadru alternative, în cadrul 'Programului Național pentru pilotarea sistemică de planuri-cadru în învățământul liceal de stat, particular și confesional'. Potrivit sursei citate, i
Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională - o combinație de Geografie și TIC
Programa pentru opționalul 'Ora de GIS' a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, Ministerul Educației și Cercetării. Disciplina se află la intersecția dintre Geografie și Tehnologia informației și a comunicațiilor, însă deschide învățarea și către mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului,
Evaluarea națională/Profesor de Limba și literatura română: Diferența dintre nota 9 și nota 10 nu o va face genialitatea, ci munca și atenția
Subiectele de la proba de Limba și literatura română din cadrul Evaluării naționale 2026 au fost echilibrate și accesibile, însă nota maximă va fi obținută de elevii care au demonstrat consecvență, atenție și stăpânire de sine pe parcursul examenului, a declarat luni, pentru AGERPRES, prof. dr. Claudia Andreea Lefter, profesoară de Limba și literatu
Sindicaliștii din învățământ acuză Ministerul Educației de incompetență; platforma digitală pentru Evaluarea națională - blocată
Sindicaliștii din învățământ au acuzat, luni, guvernanții de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfășurarea Evaluării naționale, ceea ce, susțin aceștia, a dus 'la un haos generalizat și la umilința' profesorilor și elevilor. Presa centrală a relatat luni despre apariția unor 'blocaje' ale platformei &ic
Ministerul Educației și Cercetării: Peste 4.500 de absenți la prima probă a Evaluării naționale; 4 elevi eliminați
Un număr de 4.551 de elevi au absentat luni la proba de Limba și literatura română din cadrul Evaluării naționale, iar patru au fost eliminați, a informat Ministerul Educației și Cercetării. Evaluarea națională a început luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de
Bihor: Lumea albinelor prezentată în ateliere interactive pentru elevi despre polenizare și echilibrul naturii, la MTC
Viața albinelor, principalii polenizatori ai plantelor, va fi subiectul unei noi serii de ateliere educative organizate, în luna iulie, pentru elevii orădeni de către Muzeul Țării Crișurilor. 'Albinele sunt o lume întreagă în sine, o lume fascinantă pe care abia dacă o înțelegem în profunzime, dar de care depi
ANOSR solicită Guvernului desemnat asumarea a 8 obiective pentru îmbunătățirea sistemului de învățământ
Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) a solicitat, luni, membrilor Guvernului desemnați asumarea a 8 obiective pentru îmbunătățirea învățământului românesc, printre care majorarea fondului de burse și protecție socială, eliminarea măsurilor de înghețare a costurilor standard și recalcularea cuantumului burselor
Începe Evaluarea națională; luni - proba scrisă la Limba și literatura română
Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, examenul va fi organizat în 2.956 de unități de învățământ/centre de examen. Miercuri este programată p








