Suceava: Universitatea ''Ştefan cel Mare'' oferă 6.000 de locuri bugetate şi cu taxă la admiterea din acest an
Universitatea ''Ştefan cel Mare'' Suceava (USV) pune la dispoziţia candidaţilor la admitere din acest an 6.000 de locuri bugetate şi cu taxă, repartizate pe cele peste 120 de programe de studiu la nivel de licenţă, masterat, doctorat, post-doctorat şi formare continuă.
La studiile de licenţă, pe lângă specializările de tradiţie ale USV şi cele apărute în ultimii ani, viitorii candidaţi pot opta pentru un nou program de studii, Matematică - Informatică.
Pentru masterat, candidaţii pot opta pentru trei programe noi: Comunicare, media şi industrii creative, Managementul serviciilor sociale şi de securitate comunitară, precum şi Resilience in Education (Rezilienţă în educaţie), un program exclusiv în limba engleză, admiterea la acest program realizându-se în conformitate cu respectarea cerinţelor propuse în cadrul Proiectului Erasmus Mundus Joint Master in Resilience in Educational Contexts - EMJM FLOURISH.
Dintre cele peste 1.400 de locuri bugetate disponibile la ciclul de studii de licenţă, 41 sunt alocate absolvenţilor de liceu din mediul rural, iar 22 sunt pentru absolvenţii de liceu proveniţi din sistemul de protecţie socială şi candidaţii de etnie rromă. Alte 440 de locuri sunt alocate candidaţilor români de pretutindeni. Locurilor bugetate li se adaugă 1.558 de locuri cu taxă.
Pentru masterat, candidaţii au la dispoziţie peste 740 de locuri bugetate, cărora li se adaugă 197 de locuri pentru candidaţii români de pretutindeni şi alte 824 de locuri disponibile cu taxă.
Pentru studiile universitare de doctorat candidaţii au la dispoziţie, pentru cele 13 domenii oferite de cele două şcoli doctorale din cadrul USV, 53 de locuri bugetate şi 74 cu taxă.
Din totalul locurilor bugetate, cinci au fost alocate pentru studii universitare de licenţă şi cinci pentru studii universitare de masterat, pentru persoanele cu cerinţe educaţionale speciale/dizabilităţi, pentru asigurarea egalităţii de şanse şi integrarea efectivă în viaţa socială. Candidaţii înscrişi în această categorie au prioritate la înmatriculare.
Pentru sesiunea iulie 2023, USV scoate la concurs şi 455 de locuri pentru studii de licenţă la distanţă şi 270 de locuri pentru conversie profesională.
Procesul de admitere 2023 se va desfăşura, într-o primă sesiune, în perioada 10-17 iulie, fără zilele de sâmbătă şi duminică, pentru specializările unde există probe şi în perioada 10-18 iulie, fără zilele de sâmbătă şi duminică, pentru specializările unde nu există probe.
Pentru a confirma locul ocupat, candidatul declarat admis trebuie să se înmatriculeze cel târziu până la data de 27 iulie pentru această primă sesiune.
În privinţa procesului de înscriere, USV anunţă că şi în acest an candidaţii au posibilitatea de a se înscrie atât on-site, în locaţiile din campusul USV, cât şi on-line, folosind platforma de înscriere disponibilă, iar pentru a uşura procedura de depunere a actelor în on-line, platforma de admitere a USV pune la dispoziţie şi un sistem electronic de plată a taxei de înscriere, ce va putea fi accesat în momentul înscrierii şi încărcării documentelor în platformă.
Sesiunea a doua de admitere se va desfăşura în perioada 4-8 septembrie, fără zilele de sâmbătă şi duminică, pentru specializările unde nu există probe şi în perioada 4-11 septembrie, pentru specializările unde există probe, iar pentru a confirma locul ocupat candidatul declarat admis trebuie să se înmatriculeze cel târziu până la data de 19 septembrie, pentru sesiunea de toamnă.
Candidaţii români de pretutindeni au posibilitatea de a se înscrie şi la centrele special organizate de USV în oraşele Chişinău (10-12 iulie 2023, Liceul de Creativitate şi Inventică "Prometeu-Prim") şi Sîngerei (13, 14 iulie 2023, Liceul Teoretic "Mihai Eminescu"), pentru cei din Republica Moldova şi în oraşul Cernăuţi (12, 13 iulie 2023, Societatea pentru Cultura Românească "Mihai Eminescu"), pentru candidaţii din Ucraina.
Indiferent de facultatea sau programul de studiu pentru care vor opta, bobocii USV cu media de minimum 9,00 la examenul de bacalaureat vor primi câte o tabletă cu stilou digital.
De asemenea, peste 30% dintre viitorii studenţi vor primi burse lunare cu valori cuprinse între 600 şi 1.100 de lei pe lună, timp de 12 luni.
Procesul de admitere din acest an vine în contextul în care ediţia 2024 a clasamentului QS World University Rankings ierarhizează universitatea suceveană drept una dintre cele 1.400 de universităţi de excelenţă pe plan mondial şi între cele mai performante 13 universităţi din România. AGERPRES/(AS - autor: Silvia Marcu, editor: George Onea, editor online: Ada Vîlceanu)
Sursa foto: Universitatea ”Stefan cel Mare”, Suceava/Facebook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Facultatea de Îmbunătățiri Funciare a USAMV și Garda de Mediu anunță încheierea Pactului Național pentru Mediu
Facultatea de Îmbunătățiri Funciare și Ingineria Mediului din cadrul Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară (USAMV) București și Garda Națională de Mediu au anunțat, joi, încheierea Pactului Național pentru Mediu. 'Acest document strategic marchează un angajament ferm de colaborare între Ministerul Med
Cluj: UBB anunță șapte noi specializări pentru admiterea din 2026
Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca anunță șapte noi specializări la nivelul de licență pentru sesiunea de admitere din luna iulie în anul universitar 2026-2027. Potrivit unui comunicat de presă transmis joi de reprezentanții UBB, există două specializări noi la Facultatea de Matematică și Informatică: Matematică (în limba ma
Galați: Nava REXDAN pleacă într-o nouă misiune internațională de cercetare pe Dunăre, pe traseul România-Austria
Nava de cercetare REXDAN, cea mai mare navă europeană dedicată cercetării apelor interioare, parte a infrastructurii de cercetare a Universității 'Dunărea de Jos' din Galați, va pleca, în perioada 4 - 29 iunie, în cea de-a doua sa misiune internațională pe Dunăre, în cadrul proiectului european SUNDANSE. Potrivit Univ
Vâlcea: Un elev de la Colegiul Matei Basarab reprezintă România la olimpiadele internaționale de AI
Inteligența artificială este un domeniu de viitor, dar trebuie folosită cu prudență pentru că uneori greșește, este opinia lui Darius Adrian Dobre, un olimpic vâlcean calificat în lotul național restrâns pentru două dintre cele mai prestigioase competiții internaționale dedicate acestei tehnologii tot mai prezentă în viața noastră de zi cu zi.
REPORTAJ Olt: Soluții simple la probleme actuale ale elevilor și școlilor, găsite de liceenii de la 'N.Titulescu' Slatina
Un joc de cuvinte într-o pauză, o discuție cu colegi de școală într-un loc de relaxare protejat cu umbrele colorate, participarea la o piesă de teatru, la un atelier de prăjituri sau la un club de robotică sunt câteva dintre propunerile unor liceeni de la Liceul Teoretic 'Nicolae Titulescu' din Slatina, ca parte a unor soluții la probleme id
Ziua Învățătorului/ Elevii nu fac cursuri vineri
Elevii și cadrele didactice nu vor face cursuri vineri, de Ziua Învățătorului, zi nelucrătoare prevăzută în Contractul colectiv de muncă din sistemul de învățământ. Data de 5 iunie este declarată oficial Ziua Învățătorului prin Legea nr. 289 din 29 octombrie 2007. Este data de naștere a marelui dascăl Gheorghe Laz
Peste 4.000 de cercetători participă la USAMV la Conferința Internațională 'Agriculture for Life, Life for Agriculture'
Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă, în perioada 4-6 iunie, la cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale 'Agriculture for Life, Life for Agriculture', găzduită de Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București. Evenimentul este considerat unul dintre cele mai importante forumuri științifice dedicate agri
Universitatea din București va acorda titlul de Doctor Honoris Causa laureatului Premiului Nobel Eric F. Wieschaus
Universitatea din București îi va conferi joi titlul de Doctor Honoris Causa profesorului Eric F. Wieschaus, laureat al Premiului Nobel pentru Fiziologie sau Medicină în 1995 și unul dintre cei mai importanți specialiști în biologie moleculară și genetică. Distincția este acordată în semn de recunoaștere a contribuțiilor sale remarcabile la de
O nouă sesiune de înscrieri la Școala Doctorală UNATC
Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică ''I.L. Caragiale'' anunță o nouă sesiune de înscriere și admitere la programele de cercetare ale Școlii Doctorale UNATC. ''Într-un peisaj cultural și tehnologic aflat în continuă dinamică, Școala Doctorală UNATC propune o abordare modernă a st
Peste 80 de vehicule și experiențe interactive, la AutoFEST, în centrul universitar Pitești al Politehnicii
Peste 80 de vehicule și zeci de firme vor fi prezente, de vineri și până duminică, la evenimentul AutoFEST, care va fi organizat în centrul universitar din Pitești al Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București. ''AutoFEST Pitești 2026 aduce în prim-plan transformările profunde prin care tre
Târgul educațional 'Vocația Ta!' - de miercuri, la Biblioteca Națională, cu participarea a 93 de licee și 12 universități din București
Târgul educațional 'Vocația Ta!' se desfășoară în această săptămână, între 3 și 6 iunie, la Biblioteca Națională a României, 93 de licee și 12 universități din București fiind prezente la eveniment. ''Ce liceu aleg? Ce facultate mi se potrivește? Îi ajutăm pe elevi să-și aleagă drumul î
VIDEO REPORTAJ Prințesele și roboțeii - vedetele 'Paradei costumelor din materiale reciclabile' de la Școala 'Andrei Șaguna' Deva
Peste 350 de copii din clasele primare ale Școlii Gimnaziale 'Andrei Șaguna' din Deva au luat parte, marți, la un adevărat spectacol în care și-au etalat inventivitatea, dar și grija față de mediul înconjurător cu prilejul 'Paradei costumelor din materiale reciclabile', o acțiune în cadrul căreia curtea școlii a devenit, pentru câteva
Universitatea din București oferă 8.000 de locuri fără taxă la admiterea din vară
Universitatea din București (UB) scoate la concurs pentru sesiunea de vară a admiterii 2026 peste 8.000 de locuri la buget, a informat instituția de învățământ superior. Potrivit unui comunicat remis presei miercuri de UB, pentru programele de studii universitare de licență, masterat și doctorat, sesiunea de vară a concursului de a
Buzău: Echipa Homosapiens a obținut locul II Inspire Award la competiția mondială de robotică din SUA
Echipa de robotică 'Homosapiens' a Colegiului Național 'B.P. Hasdeu' din Buzău a obținut Inspire Award 2nd Place în Sea Division, cel mai prestigios premiu din FIRST Tech Challenge, în cadrul Western Edge Premiere Event din Long Beach, California, Statele Unite ale Americii. După mai multe meciuri de calificare și v
Hunedoara: Echipa Colegiului Național 'Decebal' Deva - Think Award 3 la concursul de robotică din California
Echipa de robotică DecebalTech 19105 a Colegiul Național Decebal din Deva a obținut premiul 'Think Award 3' la competiția internațională de robotică FTC Western Edge Premier 2026, desfășurată în perioada 28-31 mai la Long Beach, în California, Statele Unite ale Americii (SUA). Potrivit conducerii unității de învățăm&a











