Deca şi ministrul Educaţiei Naţionale şi Tineretului din Franţa au discutat despre plurilingvism, mobilitate, formare profesională
Cooperarea la toate nivelurile şi în toate sectoarele, în special în domenii precum plurilingvismul, mobilitatea, educaţia şi formarea profesională, a fost una dintre temele abordate în cadrul întâlnirii pe care a avut-o, joi, la Bucureşti, ministrul Educaţiei, Ligia Deca, cu ministrul Educaţiei Naţionale şi Tineretului al Republicii Franceze, Pap Ndiaye, cu ocazia şedinţei Biroului intersesiunii CONFEMEN şi a marcării a 30 de ani de la aderarea României la Organizaţia Internaţională a Francofoniei.
"În acest context, miniştrii şi-au exprimat interesul şi pentru consolidarea schimbului de bune practici în domeniul asigurării calităţii în educaţie, inclusiv în domeniul inspecţiei şcolare. În perspectiva dezvoltării plurilingvismului ca abilitate fundamentală pentru elevii celor două ţări, s-a agreat consolidarea cooperării în domeniul metodelor de predare şi de evaluare a competenţelor în limbi străine şi promovarea certificărilor care se pot obţine în concordanţă cu standardele stabilite de Cadrul European Comun de Referinţă pentru Limbi", informează un comunicat remis, joi, presei.
Potrivit sursei citate, există o dorinţă comună de consolidare şi de extindere a reţelei de unităţi cu secţie bilingvă francofonă în România, inclusiv prin utilizarea programului de asistenţi de limba franceză (ALF), ale căror obiective vor fi stabilite de comun acord.
"A fost manifestată, de asemenea, dorinţa de susţinere a formării profesorilor de limbi străine şi discipline non-lingvistice, pentru a încuraja parteneriatele între structurile de formare iniţială şi continuă, atât în Franţa cât şi în România", se arată în comunicat.
Miniştrii şi-au reafirmat angajamentul de a sprijini promovarea limbii şi a culturii ţării partenere, aşa cum se prevede în Foaia de parcurs a Parteneriatului strategic reînnoit în 2020.
De asemenea, şi-au exprimat dorinţa de a încuraja mobilitatea elevilor, a profesorilor, a formatorilor, a formatorilor de formatori şi, în general, a personalului implicat în actul educaţional. În acest scop, se doreşte o mai bună valorificare a programului de mobilitate bilaterală Vacaresco şi a programului european Erasmus+.
"A fost subliniată, de asemenea, importanţa promovării şi a dezvoltării învăţământului profesional de calitate, în ceea ce priveşte ocuparea forţei de muncă, în special prin promovarea cooperării dintre cele două ţări pentru crearea de campusuri de meserii în parteneriat. Vor fi încurajate misiunile de expertiză şi de mobilitate a grupurilor şcolare în cauză. Expertul Tehnic Internaţional (ETI), plasat în cadrul Ministerului Educaţiei din România, colaborează cu experţii români pentru implementarea acţiunilor comune în acest domeniu", afirmă aceeaşi sursă.
Totodată, cei doi demnitari au convenit asupra necesităţii de a promova schimbul reciproc de expertiză, de resurse educaţionale şi de bune practici, de a organiza la faţa locului sau la distanţă cursuri de formare, seminarii, conferinţe şi stagii, precum şi de a dezvolta schimburi reciproce în jurul temelor de interes comun, în special în zona educaţiei incluzive, a luptei împotriva abandonului şcolar, a dezvoltării durabile, a egalităţii de gen, dar şi în jurul unor teme precum: predarea istoriei Holocaustului, educaţia media, tehnologia digitală, bunăstarea la şcoală.
În ceea ce priveşte Francofonia, cei doi miniştri, membri ai biroului CONFEMEN, reafirmă/reiterează importanţa acţiunii multilaterale şi unite pentru o educaţie de calitate pentru toţi în Francofonie, în special în contextul crizelor actuale şi în slujba continuităţii educaţionale, menţionează sursa citată. AGERPRES/(AS - autor: Roberto Stan, editor: Florin Marin, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Cluj: UBB a inaugurat prima platformă de testări in vitro pentru dezvoltarea medicamentelor din România
Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca anunță că a inaugurat prima platformă automatizată de testări in vitro de înaltă eficiență pentru dezvoltarea medicamentelor din România. 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a inaugurat joi, 25 iunie 2026, la, Facultatea de Chimie și Inginerie Chimică, Platforma de testări
Posturi de lector de limba română scoase la concurs pentru universități din străinătate, inclusiv la Sfântul Scaun
Institutul Limbii Române scoate la concurs mai multe posturi de lector de limba română la universități din străinătate și Institutul Pontifical Oriental. Este vorba despre Universitatea din Geneva, Confederația Elvețiană; Universitatea 'Mohammed V' din Rabat, Regatul Maroc; Universitatea 'V. Brusov', Erevan - Armenia; Universitatea
Evaluarea națională: Absolvenții de clasa a VIII-a din partea minorităților naționale susțin proba la limba maternă
Absolvenții de clasa a VIII-a din partea minorităților naționale susțin vineri proba la Limba și literatura maternă din cadrul Evaluării naționale. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română, iar miercuri cea la Matematică. Accesul elevilor în unitățile de învățământ/centre de examen es
Bihor: Universitatea din Oradea a urcat în clasamentul mondial al sustenabilității în învățământul superior
Universitatea din Oradea a informat, joi, că înregistrează o evoluție importantă în Times Higher Education Sustainability Impact Ratings, unul dintre cele mai prestigioase clasamente mondiale dedicate dezvoltării durabile din învățământul superior, avansând din intervalul 1001-1500 în ediția precedentă la intervalul 801-1000 î
Iași: Peste 100 de școli dotate cu echipamente digitale și mobilier printe-un proiect PNRR
Un proiect de 100 de milioane de lei privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a 107 unități de învățământ preuniversitar, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a fost finalizat de Consiliul Județean (CJ) Iași. Președintele CJ Iași, Costel Alexe, a declarat, joi
Galați: Peste 1.000 de elevi, studenți și profesori vor fi premiați la Gala Excelenței în Educație
Peste 1.000 de elevi, studenți și cadre didactice cu rezultate deosebite vor fi premiați în cadrul celei de-a VI-a ediții a Galei Excelenței în Educație, care va avea loc pe 30 iunie în Grădina Publică din Galați. Potrivit unui comunicat de presă emis, joi, de Primăria Galați, evenimentul este organizat de Asociația Timp Magic, în parte
Ministerul Educației și Cercetării: Aproape 4.900 de absenți la proba de Matematică a Evaluării naționale; 4 elevi eliminați
Un număr de 4.883 de elevi au absentat miercuri la proba de Matematică din cadrul Evaluării naționale, iar patru au fost eliminați, a informat Ministerul Educației și Cercetării. Evaluarea națională a început luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clas
Sindicaliștii din educație vor picheta joi Palatul Parlamentului
Sindicaliștii din educație vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunțat într-un comunicat de presă reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, ai Federației Sindicatelor din Educație 'Spiru Haret' și Federației Naționale Sindicale 'ALMA MATER'. Potrivi
Profesor de Matematică: Nu va mai ploua cu note de 10 la Evaluarea Națională
Notele între 9,20 și 10 la proba de Matematică a Evaluării Naționale pot fi considerate note foarte mari, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, Cătălin Budeanu, profesor la Colegiul Național 'Emil Racoviță' Iași. El a apreciat că această sesiune a Evaluării Naționale a avut un nivel de dificultate mai ridicat față de anii anterio
Evaluarea națională/Dimian: 135.000 de lucrări de la proba de Matematică au fost încărcate în format digital în 50 de minute de la finalizarea probei
Peste 135.000 de lucrări (reprezentând peste 94% din total lucrări) de la proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale au fost încărcate în format digital pe platforma de evaluare în 50 de minute de la finalizarea probei, a anunțat miercuri ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian. 'Cu privire la Evaluarea Națională. Au
Clasament internațional: Universitatea din București, pe primul loc în România la dezvoltare durabilă
Universitatea din București (UB) este clasată prima la nivel național și în primele 200 de universități din lume în 'Times Higher Education Sustainability Impact Ratings (THE) 2026', unul dintre cele mai importante clasamente internaționale care măsoară implicarea universităților în dezvoltarea durabilă. Potrivit unui comunicat de pre
Buzău: Rezervă amenajată la Spitalul Județean pentru un elev internat care a susținut Evaluarea Națională la Matematică
O rezervă a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Buzău a fost transformată în sală de examen pentru un elev de clasa a VIII-a care, internat fiind, a susținut, miercuri, proba la Matematică în cadrul Evaluării Naționale. Potrivit SJU Buzău, copilul în vârstă de 15 ani a fost internat în secția de Chirurgie și Ortopdie Pediatrică,
Evaluarea națională continuă cu proba la Matematică
Evaluarea națională continuă miercuri cu proba la Matematică, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română. Elevii din partea minorităților naționale vor susține vineri proba la Limba și literatura maternă. * Accesul elevil
Ministerul Educației și Cercetării: Încă 11 licee vor pilota planuri-cadru alternative
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat marți că încă 11 licee se alătură celor 32 deja selectate pentru a pilota planuri-cadru alternative, în cadrul 'Programului Național pentru pilotarea sistemică de planuri-cadru în învățământul liceal de stat, particular și confesional'. Potrivit sursei citate, i
Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională - o combinație de Geografie și TIC
Programa pentru opționalul 'Ora de GIS' a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, Ministerul Educației și Cercetării. Disciplina se află la intersecția dintre Geografie și Tehnologia informației și a comunicațiilor, însă deschide învățarea și către mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului,









