Rectorul UP Timişoara: Telemunca rămâne preferată de tineri; companiile organizează evenimente pentru a-i readuce în birouri
Rectorul Universităţii Politehnica din Timişoara (UPT), Florin Drăgan, a declarat, joi, că după doi ani de restricţii pandemice a crescut de şapte ori numărul celor care lucrează în sistem telemuncă, dar conducerile companiilor care au făcut angajările nu reuşesc să-i readucă la munca din birou pe salariaţi, nici câte două-trei zile pe săptămână.
Pentru a-i atrage pe angajaţi să revină la birou, conducerile companiilor au început să organizeze câte un eveniment săptămânal, care să-i determine pe salariaţi să se reobişnuiască cu climatul de lucru din companie.
De asemenea, rectorul UPT a remarcat, odată cu începerea noului an universitar, că foarte mulţi dintre studenţi au deja şi câte un job în sistem de telemuncă, iar productivitatea muncii de acasă a crescut, acolo unde există un climat prielnic.
"Multe companii din zona IT&C vor ca angajaţii să revină la birou câteva zile pe săptămână. Angajaţii, în schimb, doresc păstrarea sistemului de lucru de acasă. După mai bine de doi ani de când firmele au adoptat forţat sistemul de lucru de acasă, nu s-a produs o revenire la birou. În prezent, companiile încep să organizeze săptămânal evenimente la birou, dar în continuare se lovesc de refuzul angajaţilor", spune rectorul UPT, într-un comunicat remis AGERPRES.
În judeţul Timiş, potrivit datelor Inspectoratului Teritorial de Muncă, în luna august erau peste 30.000 de angajaţi care lucrau în sistem de telemuncă, de aproximativ şapte ori mai mulţi decât la începutul anului 2020, înainte de pandemie. Acest lucru arată că sistemul "work from home" a rămas în vigoare şi după eliminarea tuturor restricţiilor.
"Concluzia principală este că firmele doresc să îi aducă pe angajaţi la birou măcar două-trei zile pe săptămână, dar nu prea reuşesc. În ultimele luni, unele companii, săptămânal, au început să organizeze la sediul companiei diverse evenimente pentru a-i încuraja pe oameni să revină. De exemplu, sunt zile în care, în timpul programului de lucru, câteva ore sunt rezervate pentru karaoke, pentru a mânca împreună sau pentru activităţi care să îi apropie pe angajaţi. Unii dintre ei vin doar pentru acel eveniment, dar zilele următoare rămân acasă. Productivitatea muncii de acasă nu s-a dovedit a fi mai scăzută, dimpotrivă, în cazul în care mediul de acasă permite un climat de muncă, aceasta a crescut", detaliază rectorul Florin Drăgan.
Pe de altă parte, odată cu revenirea predării în format faţă în faţă în universităţi, profesorii UPT au observat numărul în creştere al studenţilor care lucrează. Prin sistemul de lucru de acasă, companiile au putut să recruteze mai uşor, iar tinerii au putut să îşi gestioneze altfel timpul. Chiar dacă sistemul a funcţionat bine în perioada restricţiilor, reprezentanţii companiilor îşi doresc să adopte un mod de lucru hibrid pentru ca angajaţii să nu piardă contactul cu principiile firmei şi cultura organizaţională.
"Sunt deja studenţi care s-au angajat încă din anul I de facultate la companii din zona IT&C pentru că timpul le-a permis acest lucru. Cu ei încercăm să vorbim mai mult, să îi aducem mai mult la orele faţă în faţă pentru că noi, ca universitate, le dezvoltăm abilităţi dintr-o gamă mai vastă a tehnologiei, în timp ce companiile îi pregătesc doar pentru o mică parte din produsul pe care îl dezvoltă", susţine rectorul UPT.
În prezent, companiile au posibilitatea legală să le ofere angajaţilor 400 de lei pentru plata utilităţilor dacă lucrează de acasă, însă sunt puţine care oferă acest beneficiu. În perioada restricţiilor, unele firme plăteau o parte din facturile salariaţilor, însă de la eliminarea restricţiilor au renunţat la acest lucru.
"Dacă lucrează doar de acasă, angajatul poate pleca mai uşor către o altă companie, nu este legat de colegi sau de mediul de lucru. Acum, în sezonul toamnă-iarnă, rămâne de văzut dacă revin la birouri, mai ales că angajatorii nu le-au oferit bani pentru plata utilităţilor, dacă lucrează de acasă. Motivele invocate pornesc de la faptul că angajatul poate compensa aceste costuri din cheltuielile cu transportul, dar şi din faptul că activitatea de telemuncă integrală, fără prezenţa la birou, este o dorinţă a angajaţilor, iar compania preferă un format hibrid", a încheiat Florin Drăgan. AGERPRES/(AS - autor: Otilia Halunga, editor: Irina Poenaru, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mihai Covaliu - Doctor Honoris Causa al Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București
Senatul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București i-a decernat titlul academic de Doctor Honoris Causa președintelui Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Claudiu Covaliu, 'personalitate marcantă a sportului românesc și promotor al valorilor educației, performanței și integrității'. Titlul
Cluj: UBB a inaugurat prima platformă de testări in vitro pentru dezvoltarea medicamentelor din România
Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca anunță că a inaugurat prima platformă automatizată de testări in vitro de înaltă eficiență pentru dezvoltarea medicamentelor din România. 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a inaugurat joi, 25 iunie 2026, la, Facultatea de Chimie și Inginerie Chimică, Platforma de testări
Posturi de lector de limba română scoase la concurs pentru universități din străinătate, inclusiv la Sfântul Scaun
Institutul Limbii Române scoate la concurs mai multe posturi de lector de limba română la universități din străinătate și Institutul Pontifical Oriental. Este vorba despre Universitatea din Geneva, Confederația Elvețiană; Universitatea 'Mohammed V' din Rabat, Regatul Maroc; Universitatea 'V. Brusov', Erevan - Armenia; Universitatea
Evaluarea națională: Absolvenții de clasa a VIII-a din partea minorităților naționale susțin proba la limba maternă
Absolvenții de clasa a VIII-a din partea minorităților naționale susțin vineri proba la Limba și literatura maternă din cadrul Evaluării naționale. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română, iar miercuri cea la Matematică. Accesul elevilor în unitățile de învățământ/centre de examen es
Bihor: Universitatea din Oradea a urcat în clasamentul mondial al sustenabilității în învățământul superior
Universitatea din Oradea a informat, joi, că înregistrează o evoluție importantă în Times Higher Education Sustainability Impact Ratings, unul dintre cele mai prestigioase clasamente mondiale dedicate dezvoltării durabile din învățământul superior, avansând din intervalul 1001-1500 în ediția precedentă la intervalul 801-1000 î
Iași: Peste 100 de școli dotate cu echipamente digitale și mobilier printe-un proiect PNRR
Un proiect de 100 de milioane de lei privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a 107 unități de învățământ preuniversitar, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a fost finalizat de Consiliul Județean (CJ) Iași. Președintele CJ Iași, Costel Alexe, a declarat, joi
Galați: Peste 1.000 de elevi, studenți și profesori vor fi premiați la Gala Excelenței în Educație
Peste 1.000 de elevi, studenți și cadre didactice cu rezultate deosebite vor fi premiați în cadrul celei de-a VI-a ediții a Galei Excelenței în Educație, care va avea loc pe 30 iunie în Grădina Publică din Galați. Potrivit unui comunicat de presă emis, joi, de Primăria Galați, evenimentul este organizat de Asociația Timp Magic, în parte
Ministerul Educației și Cercetării: Aproape 4.900 de absenți la proba de Matematică a Evaluării naționale; 4 elevi eliminați
Un număr de 4.883 de elevi au absentat miercuri la proba de Matematică din cadrul Evaluării naționale, iar patru au fost eliminați, a informat Ministerul Educației și Cercetării. Evaluarea națională a început luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clas
Sindicaliștii din educație vor picheta joi Palatul Parlamentului
Sindicaliștii din educație vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunțat într-un comunicat de presă reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, ai Federației Sindicatelor din Educație 'Spiru Haret' și Federației Naționale Sindicale 'ALMA MATER'. Potrivi
Profesor de Matematică: Nu va mai ploua cu note de 10 la Evaluarea Națională
Notele între 9,20 și 10 la proba de Matematică a Evaluării Naționale pot fi considerate note foarte mari, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, Cătălin Budeanu, profesor la Colegiul Național 'Emil Racoviță' Iași. El a apreciat că această sesiune a Evaluării Naționale a avut un nivel de dificultate mai ridicat față de anii anterio
Evaluarea națională/Dimian: 135.000 de lucrări de la proba de Matematică au fost încărcate în format digital în 50 de minute de la finalizarea probei
Peste 135.000 de lucrări (reprezentând peste 94% din total lucrări) de la proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale au fost încărcate în format digital pe platforma de evaluare în 50 de minute de la finalizarea probei, a anunțat miercuri ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian. 'Cu privire la Evaluarea Națională. Au
Clasament internațional: Universitatea din București, pe primul loc în România la dezvoltare durabilă
Universitatea din București (UB) este clasată prima la nivel național și în primele 200 de universități din lume în 'Times Higher Education Sustainability Impact Ratings (THE) 2026', unul dintre cele mai importante clasamente internaționale care măsoară implicarea universităților în dezvoltarea durabilă. Potrivit unui comunicat de pre
Buzău: Rezervă amenajată la Spitalul Județean pentru un elev internat care a susținut Evaluarea Națională la Matematică
O rezervă a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Buzău a fost transformată în sală de examen pentru un elev de clasa a VIII-a care, internat fiind, a susținut, miercuri, proba la Matematică în cadrul Evaluării Naționale. Potrivit SJU Buzău, copilul în vârstă de 15 ani a fost internat în secția de Chirurgie și Ortopdie Pediatrică,
Evaluarea națională continuă cu proba la Matematică
Evaluarea națională continuă miercuri cu proba la Matematică, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română. Elevii din partea minorităților naționale vor susține vineri proba la Limba și literatura maternă. * Accesul elevil
Ministerul Educației și Cercetării: Încă 11 licee vor pilota planuri-cadru alternative
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat marți că încă 11 licee se alătură celor 32 deja selectate pentru a pilota planuri-cadru alternative, în cadrul 'Programului Național pentru pilotarea sistemică de planuri-cadru în învățământul liceal de stat, particular și confesional'. Potrivit sursei citate, i









