Cîmpeanu, la Timişoara: Orice caz de corupţie trebuie sancţionat cu celeritate; integritatea în rândul medicilor şi profesorilor e importantă
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, că medicii şi profesorii trebuie să fie modele de integritate în societate şi orice caz de corupţie trebuie sancţionat cu celeritate.
Precizările au fost făcute în contextul cazurile de luare de mită în care au fost implicaţi doi medici timişoreni - şeful Secţiei de Chirurgie Cardiovasculară a Institutului de Boli Cardiovasculare (IBCV) Timişoara, Marinel Gaşpar, şi fostul manager al Spitalului Municipal Timişoara, Octavian Mazilu, ambii fiind şi profesori în cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie (UMF) "Victor Babeş''.
"Nu cunosc aceste cazuri, nu intră în aria de competenţă a Ministerului Educaţiei, dar, cu siguranţă, orice caz de corupţie trebuie sancţionat conform legislaţiei, cu celeritate, dacă sunt astfel de cazuri, indiferent cine sunt cei care au greşit, trebuie sancţionate astfel de situaţii. Îmi pare rău să aud că sunt înregistrate în domeniul Sănătăţii, în care, la fel ca şi în cazul Educaţiei, avem nevoie de schimbări majore în bine, poate acum mai mult decât oricând. Integritatea în rândul medicilor, al profesorilor este extrem de importantă, pentru că, în mod diferit, medicii şi profesorii sunt şi trebuie să fie adevărate modele în societate. Integritatea este esenţială şi, atunci când sunt abateri, ele trebuie să fie sancţionate", a spus ministrul Sorin Cîmpeanu.
Ultimul caz de luare de mită care îl vizează pe şeful Secţiei de Chirurgie Cardiovasculară a Institutului de Boli Cardiovasculare (IBCV) Timişoara, Marinel Gaşpar, arestat preventiv, a stârnit reacţii din partea unor colegi de breaslă.
Managerul IBCV Timişoara, prof. Luca Constantin Tudor, a declarat că acestea sunt cazuri izolate.
"Consider că în IBCV sunt foarte mulţi oameni oneşti, care îşi fac activitatea. O culpă de asemenea natură o consider o culpă individuală. Noi am luat toate măsurile necesare pentru ca astfel de lucruri să nu se întâmple, dar nu putem răspunde de ceea ce face fiecare individ în privat. Am fost şocat", a menţionat managerul IBCV Timişoara.
La rândul său, managerul Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Dr. Victor Babeş" Timişoara, Cristian Oancea, prorector al Universităţii de Medicină şi Farmacie (UMF) "Victor Babeş", a afirmat că primirea de şpăgi de către unii medici este o practică mai veche, însă aceasta trebuie să dispară, întrucât aruncă o anatemă asupra întregii bresle, care, în majoritate, este corectă şi dedicată.
"Cred că este o practică întipărită în trecut când salariile erau foarte mici. Pe de altă parte, nu trebuie să spun că toţi medicii iau şpagă, ci sunt doar unii. Vorbim despre cei care sunt. Cei care sunt şi continuă acest obicei, la unii dintre ei cred că devine chiar o boală, ceva patologic. Cert este că aceste practici nu mai trebuie să fie răspândite. Când aud despre câte un coleg (care face aşa ceva - n.r.) mă delimitez şi simt că o anatemă se abate asupra noastră. Din cauza unor oameni care continuă aceste obiceiuri, noi, toată breasla, are de suferit. Nu putem spune că toată breasla face aşa ceva, ci doar anumiţi medici", a menţionat Cristian Oancea.
Directorul Clinicii de Obstretică şi Ginecologie "Bega", din cadrul Spitalului Judeţean Timişoara, Marius Craina, a subliniat că, la terminarea Facultăţii de Medicină, absolvenţii depun un jurământ în care fiecare îşi asumă să fie în permanenţă în slujba pacienţilor.
"Acest lucru, pe lângă credinţa în Dumnezeu, ar trebui să ne călăuzească pe tot parcursul carierei profesionale şi ar trebui să ne facem datoria uitându-ne doar la pacientul pe care îl avem în faţa noastră, la încrederea şi emoţia şi, de multe ori, la teama cu care se prezintă la medic, având în vedere starea lui de sănătate. Din fericire, marea majoritate a medicilor respectă acest jurământ şi îşi tratează pacienţii cu cel mai înalt grad de profesionalism. (...) Ambii medici (care au luat şpagă - n.r.) sunt profesori universitari, sunt colegii mei şi suntem şi noi bulversaţi de situaţia creată, în care ei se află şi sperăm să îşi poată dovedi nevinovăţia (...). Ambii sunt cadre didactice şi medici excepţionali'', a spus Marius Craina. AGERPRES/(A - autor: Otilia Halunga, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mihai Covaliu - Doctor Honoris Causa al Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București
Senatul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București i-a decernat titlul academic de Doctor Honoris Causa președintelui Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Claudiu Covaliu, 'personalitate marcantă a sportului românesc și promotor al valorilor educației, performanței și integrității'. Titlul
Cluj: UBB a inaugurat prima platformă de testări in vitro pentru dezvoltarea medicamentelor din România
Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca anunță că a inaugurat prima platformă automatizată de testări in vitro de înaltă eficiență pentru dezvoltarea medicamentelor din România. 'Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a inaugurat joi, 25 iunie 2026, la, Facultatea de Chimie și Inginerie Chimică, Platforma de testări
Posturi de lector de limba română scoase la concurs pentru universități din străinătate, inclusiv la Sfântul Scaun
Institutul Limbii Române scoate la concurs mai multe posturi de lector de limba română la universități din străinătate și Institutul Pontifical Oriental. Este vorba despre Universitatea din Geneva, Confederația Elvețiană; Universitatea 'Mohammed V' din Rabat, Regatul Maroc; Universitatea 'V. Brusov', Erevan - Armenia; Universitatea
Evaluarea națională: Absolvenții de clasa a VIII-a din partea minorităților naționale susțin proba la limba maternă
Absolvenții de clasa a VIII-a din partea minorităților naționale susțin vineri proba la Limba și literatura maternă din cadrul Evaluării naționale. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română, iar miercuri cea la Matematică. Accesul elevilor în unitățile de învățământ/centre de examen es
Bihor: Universitatea din Oradea a urcat în clasamentul mondial al sustenabilității în învățământul superior
Universitatea din Oradea a informat, joi, că înregistrează o evoluție importantă în Times Higher Education Sustainability Impact Ratings, unul dintre cele mai prestigioase clasamente mondiale dedicate dezvoltării durabile din învățământul superior, avansând din intervalul 1001-1500 în ediția precedentă la intervalul 801-1000 î
Iași: Peste 100 de școli dotate cu echipamente digitale și mobilier printe-un proiect PNRR
Un proiect de 100 de milioane de lei privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a 107 unități de învățământ preuniversitar, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a fost finalizat de Consiliul Județean (CJ) Iași. Președintele CJ Iași, Costel Alexe, a declarat, joi
Galați: Peste 1.000 de elevi, studenți și profesori vor fi premiați la Gala Excelenței în Educație
Peste 1.000 de elevi, studenți și cadre didactice cu rezultate deosebite vor fi premiați în cadrul celei de-a VI-a ediții a Galei Excelenței în Educație, care va avea loc pe 30 iunie în Grădina Publică din Galați. Potrivit unui comunicat de presă emis, joi, de Primăria Galați, evenimentul este organizat de Asociația Timp Magic, în parte
Ministerul Educației și Cercetării: Aproape 4.900 de absenți la proba de Matematică a Evaluării naționale; 4 elevi eliminați
Un număr de 4.883 de elevi au absentat miercuri la proba de Matematică din cadrul Evaluării naționale, iar patru au fost eliminați, a informat Ministerul Educației și Cercetării. Evaluarea națională a început luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clas
Sindicaliștii din educație vor picheta joi Palatul Parlamentului
Sindicaliștii din educație vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunțat într-un comunicat de presă reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, ai Federației Sindicatelor din Educație 'Spiru Haret' și Federației Naționale Sindicale 'ALMA MATER'. Potrivi
Profesor de Matematică: Nu va mai ploua cu note de 10 la Evaluarea Națională
Notele între 9,20 și 10 la proba de Matematică a Evaluării Naționale pot fi considerate note foarte mari, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, Cătălin Budeanu, profesor la Colegiul Național 'Emil Racoviță' Iași. El a apreciat că această sesiune a Evaluării Naționale a avut un nivel de dificultate mai ridicat față de anii anterio
Evaluarea națională/Dimian: 135.000 de lucrări de la proba de Matematică au fost încărcate în format digital în 50 de minute de la finalizarea probei
Peste 135.000 de lucrări (reprezentând peste 94% din total lucrări) de la proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale au fost încărcate în format digital pe platforma de evaluare în 50 de minute de la finalizarea probei, a anunțat miercuri ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian. 'Cu privire la Evaluarea Națională. Au
Clasament internațional: Universitatea din București, pe primul loc în România la dezvoltare durabilă
Universitatea din București (UB) este clasată prima la nivel național și în primele 200 de universități din lume în 'Times Higher Education Sustainability Impact Ratings (THE) 2026', unul dintre cele mai importante clasamente internaționale care măsoară implicarea universităților în dezvoltarea durabilă. Potrivit unui comunicat de pre
Buzău: Rezervă amenajată la Spitalul Județean pentru un elev internat care a susținut Evaluarea Națională la Matematică
O rezervă a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Buzău a fost transformată în sală de examen pentru un elev de clasa a VIII-a care, internat fiind, a susținut, miercuri, proba la Matematică în cadrul Evaluării Naționale. Potrivit SJU Buzău, copilul în vârstă de 15 ani a fost internat în secția de Chirurgie și Ortopdie Pediatrică,
Evaluarea națională continuă cu proba la Matematică
Evaluarea națională continuă miercuri cu proba la Matematică, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Prima probă scrisă a fost luni, la Limba și literatura română. Elevii din partea minorităților naționale vor susține vineri proba la Limba și literatura maternă. * Accesul elevil
Ministerul Educației și Cercetării: Încă 11 licee vor pilota planuri-cadru alternative
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat marți că încă 11 licee se alătură celor 32 deja selectate pentru a pilota planuri-cadru alternative, în cadrul 'Programului Național pentru pilotarea sistemică de planuri-cadru în învățământul liceal de stat, particular și confesional'. Potrivit sursei citate, i









