logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Asociația Energia Inteligentă: Reducerea voluntară a consumului nu poate acoperi un posibil deficit de până la 2.500 MW

Image

Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea aduce cel mult 100-200 MW, insuficient pentru a acoperi un posibil deficit de până la 2.500 MW în orele de vârf, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

'După 25 ani de iresponsabilitate energetică, Guvernul cere responsabilitate voluntară de la alții. România a declarat stare de alertă energetică. Sună grav. Sună a mobilizare. Sună a stat care știe ce are de făcut. În realitate, pentru reducerea consumului în orele de vârf, statul vine deocamdată cu un apel: 'Fiți responsabili și opriți-vă voluntar!'. Adică Guvernul cere companiilor să își întrerupă producția, să nu își realizeze marfa, să nu își încaseze profitul, să își plătească în continuare salariații și să suporte penalitățile pentru comenzile nelivrate. Asta în condițiile în care în România se plătește energie electrică foarte scumpă (a doua cea mai scumpă energie electrică din PZU în primele 6 luni ale anului 2026). Toate acestea pentru un eventual mulțumesc', a transmis specialistul în energie.

Potrivit acestuia, consumatorii nu pot fi compensați în condițiile unei stări de alertă în care reducerea consumului de energie electrică se face voluntar. Voluntariatul nu poate acoperi un deficit de 1.700-2.500 MW, a adăugat Chisăliță.

'România importa deja aproximativ 1.700 MW în orele de seară. Dacă s-ar opri și a doua unitate de la Cernavodă, necesarul de import ar putea depăși 2.500 MW, potrivit declarațiilor premierului. Dacă crește consumul pe fondul caniculei mai sunt necesari 700 MWh. În același timp, seceta afectează și statele vecine, deci nimeni nu poate garanta că energia necesară va exista la frontieră exact în orele critice', susține președintele AEI.

În fața unui asemenea deficit, Guvernul mizează pe reducerea voluntară a consumului de către instituții, populație și companii, însă voluntariatul energetic are o limită foarte clară - factura economică, consideră acesta.

'O fabrică nu este un bec pe care îl stingi la ora 20:00 și îl aprinzi la ora 23:00. În industrie există cicluri tehnologice, temperaturi care trebuie menținute, materii prime aflate în proces, instalații care nu pot fi oprite instantaneu și contracte cu termene ferme de livrare. Cine plătește marfa neprodusă? Cine plătește rebuturile? Cine acoperă salariile, repornirea instalațiilor și penalitățile comerciale? Răspunsul actual este simplu - compania care acceptă să ajute sistemul', întreabă specialistul.

În acest context, Chisăliță apreciază că 'Guvernul va cere astăzi industriei să se sacrifice gratis'.

'Într-un sistem energetic bine organizat, reducerea consumului nu se face prin rugăminți televizate. Se contractează din timp. Compania primește bani pentru capacitatea pe care se obligă să o reducă și o plată separată pentru energia efectiv neconsumată. În schimb, își asumă contractual obligația de a răspunde atunci când sistemul are nevoie. România încearcă să obțină acum același serviciu fără să îl plătească. Este ca și cum statul ar cere unei centrale să producă energie gratuit, din patriotism. Sau unei firme de transport să livreze combustibil fără să factureze. Când însă este vorba despre consumatori, autoritățile par să creadă că pierderea economică poate fi acoperită din responsabilitate. Responsabilitatea nu plătește salariile și penalitățile', a explicat președintele AEI.

Dumitru Chisăliță estimează că reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea ajunge în următoarele zile la 100-200 MW, cu o valoare medie de aproximativ 150 MW.

Potrivit acestuia, cele mai importante contribuții ar urma să provină din industrie (30-80 MW), instituțiile publice și centrele comerciale și de birouri (câte 20-40 MW), consumatorii casnici (20-50 MW), precum și din reducerea iluminatului ornamental și publicitar și a altor categorii de consum (câte 10-20 MW).


'Chiar și acceptând unele suprapuneri și variații, vorbim despre numai 5-10% dintr-un posibil deficit de seară de 1.500-2.500 MW. Ajută? Da. Rezolvă problema? Categoric nu. Primii 150-300 MW pot fi obținuți prin reducerea climatizării, iluminatului ornamental, încărcării vehiculelor electrice, pompelor programabile și unor activități comerciale. Pentru următorii 500 MW trebuie intrat în industrie. Iar acolo factura poate depăși un milion de euro pentru fiecare oră de reducere, la care se adaugă riscurile tehnologice și comerciale. Nu poți opri industria în ordinea numerelor de telefon', a adăugat specialistul.

Potrivit președintelui AEI, ordinea reducerii consumului ar fi trebuit stabilită și contractată înainte de apariția crizei, începând cu consumurile complet amânabile, urmate de procesele industriale discontinue, liniile de producție care pot încheia controlat ciclul în curs, procesele electrointensive și continue, iar consumatorii casnici ar fi trebuit afectați doar în ultimă instanță, prin întreruperi rotative.

El subliniază că spitalele, sistemele de alimentare cu apă, telecomunicațiile, metroul, aeroporturile, structurile de ordine publică și instalațiile energetice critice trebuie protejate aproape integral.

'România pregătea încă din 2025 un mecanism ANRE de servicii de flexibilitate prin care consumatorii sau agregatorii să fie plătiți pentru reducerea temporară a consumului. (...) Primii 200 MW pot fi obținuți relativ repede, următorii 300 MW pot fi obținuți cu eforturi și cu costuri acceptabile, fără oprirea instalațiilor tehnologice critice. Pentru următorii 500 MW trebuie intrat însă în industrie, iar costul economic poate crește la peste un milion de euro pentru fiecare oră de reducere', a mai scris președintele AEI.

Dumitru Chisăliță susține că starea de alertă energetică ar fi trebuit să fie însoțită de contractarea urgentă a serviciilor de flexibilitate, de plăți pentru disponibilitatea de reducere a consumului și de compensații pentru energia efectiv neconsumată.

Totodată, aceasta ar fi trebuit să includă notificarea directă și etapizată a marilor consumatori, protejarea contractuală a acestora față de penalitățile de nelivrare, publicarea puterii agregate ce poate fi redusă în fiecare etapă și stabilirea unor criterii clare pentru trecerea de la măsuri voluntare la măsuri obligatorii.

'În lipsa acestora, statul spune industriei: 'Oprește-te tu, ca să nu se vadă că noi nu ne-am pregătit'. România nu a ajuns aici pentru că populația pornește mașina de spălat la ora 20:00 și nici pentru că o fabrică refuză să-și sacrifice producția gratuit. A ajuns aici după ani în care s-au închis capacități securitare, s-au construit capacități nesecuritare fără stocare, s-a ignorat flexibilitatea consumului și s-a sperat că importul va exista întotdeauna. Acum, când importul devine scump și nesigur, Guvernul descoperă solidaritatea. Dar solidaritatea cerută numai unora, în timp ce pierderile rămân exclusiv la ei, nu mai este solidaritate. Este naționalizarea responsabilității și privatizarea pagubelor', a completat Dumitru Chisăliță.

Autoritățile au declarat stare de alertă la nivel național în România, pe perioada lunii august, ca efect al scăderii producției de energie electrică, din cauza secetei și a debitelor scăzute pe râuri și pe fluviul Dunărea. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor:Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 172

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 03-08-2026 11:29

FORT solicită autorităților analizarea urgentă a modului de formare a prețurilor speculative la carburanți, pe ultimele 20 de zile

Federația Operatorilor Români de Transport (FORT) solicită normalizarea prețurilor și a marjelor de profit din domeniul carburanților și cer o analiză urgentă a modului de formare a prețurilor speculative la carburanți, pe ultimele 20 de zile, într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES. 'FORT solicită normalizarea prețurilor și a marjelor de pr

Economic Intern 03-08-2026 11:14

Bușoi: În acest moment, nu putem vorbi despre penurie pe piața carburanților din România

Nu putem vorbi despre o stare de penurie pe piața carburanților în România, dar avem unele întârzieri pe partea de transport, a precizat, luni, secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi. 'Există unele discontinuități și unele întârzieri, mai ales în stațiile din vestul țării, pentru că există

Economic Intern 03-08-2026 11:11

Bușoi (Ministerul Energiei): Trebuie să se înțeleagă că e nevoie de o reajustare a fluxurilor de energie pentru orele de vârf

Este nevoie de o reajustare a fluxurilor pentru orele de vârf și de o reducere a consumului de energie în orele de vârf în zona industrială, fie prin mutarea către alte ore care nu înseamnă o presiune pe sistemul energetic, fie printr-o scădere de consum de electricitate în mod voluntar, a declarat, luni, secretarul de stat din Min

Economic Intern 03-08-2026 09:46

Peste jumătate de miliard de euro finanțări acordate pentru proiecte rezidențiale în 2026 (consultanți)

Primele șapte luni din 2026 au fost prolifice pentru segmentul finanțărilor corporate aprobate pentru dezvoltarea de proiecte rezidențiale pe plan local, cu un volum total estimat la peste jumătate de miliard de euro, potrivit unei analize realizate de o companie de consultanță imobiliară, pe baza datelor publice și a informațiilor din piața bancară. Astfel, &

Economic Intern 03-08-2026 09:02

Debitul Dunării la intrarea în țară va fi în scădere până la 1400 mc/s, similar nivelului minim istoric din 1985

Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere până la valoarea de 1400 mc/s în următoarele zile, similar nivelului minim istoric consemnat în 1985, rămânând relativ staționar la această valoare până pe 9 august, potrivit Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a a Apelor (INHGA).

Economic Intern 02-08-2026 14:21

Experții în cybersecurity au analizat 800.000 de aptitudini ale AI, iar 25.000 au fost considerate suspecte (analiză)

Peste 25.000 de aptitudini ale Inteligenței Artificiale (AI) dintr-un total de 800.000 analizate au fost considerate suspecte de către experții în securitate cibernetică Eset, în urma efectuării unei ample analize. Potrivit datelor prezentate într-un articol publicat, recent, pe blogul din România al producătorului de s

Economic Intern 02-08-2026 12:58

Bursa de la București a pierdut peste 404 milioane de lei la capitalizare în ultima săptămână din iulie

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut în această săptămână peste 404 milioane de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de peste 269 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 704,81 miliarde de

Economic Intern 02-08-2026 11:51

Bușoi (Ministerul Energiei): Nu am văzut intenții ale furnizorilor care fac contracte noi de a crește prețul

Furnizorii de energie care fac contracte noi nu și-au anunțat intenția de a crește prețul în aceste zile, însă cu cât perioada va fi mai lungă și cu cât condițiile vor fi mai dificile, toate costurile de acum, toate importurile scumpe în orele de seară se vor regăsi într-un fel sau altul, în prețurile pe care cu toții le vom

Economic Intern 02-08-2026 09:57

Report de peste 9 milioane de euro la Loto 6/49, la tragerea de duminică

Un report de peste 47,50 milioane de lei (peste 9,05 milioane de euro) se înregistrează, duminică, la Loto 6/49, categoria I, informează Loteria Română. La Noroc este în joc un report cumulat de peste 3,55 milioane de lei (peste 678.000 de euro). La Joker, la categoria I, se înregistrează un report î

Economic Intern 01-08-2026 20:44

VIDEO Apele Române: Debitul Dunării ar putea coborî sub minimul istoric din august 2003

România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice din ultimele decenii, iar prognoza Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor indică faptul că, în 6 august, Dunărea ar putea atinge la intrarea în țară un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, când debitul a fost de 1.600

Economic Intern 01-08-2026 15:07

Apele Române: Cernavodă poate funcționa în condițiile actuale încă aproximativ 4-5 zile

Nivelul Dunării în zona Cernavodă scade cu aproximativ 2-3 centimetri pe zi, iar în condițiile actuale centrala poate funcționa la limită încă patru-cinci zile, a afirmat directorul general adjunct al Administrației Naționale 'Apele Române', Sorin Rîndașu. 'Referitor la ceea ce se întâmplă

Economic Intern 01-08-2026 12:58

AEI: Autoritățile ar trebui să clarifice dacă există un deficit de motorină pe piața din România

Autoritățile ar trebui să comunice dacă există un deficit fizic de motorină pe piața din România și să explice diferențele dintre mesajele transmise de principalii operatori, pentru a evita amplificarea percepției privind o posibilă penurie și noi creșteri de prețuri, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

Economic Intern 01-08-2026 12:17

Codirlașu (CFA România), despre decizia Fitch: Eu văd o înrăutățire față de rapoartele anterioare

Raportul Fitch indică o înrăutățire a perspectivelor pentru economia românească, în condițiile în care agenția ar fi avut inițial în vedere o retrogradare, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Ne-a trecut glonțul pe la ureche, poate chiar foarte aproape de ureche. Vedem că de

Economic Intern 01-08-2026 11:09

Pistol: Stadiul lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați a depășit 97%

Stadiul fizic al lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați (DEx6) a depășit 97%, iar circulația pe noul drum de mare viteză trebuie deschisă până la finalul anului 2026, a anunțat, sâmbătă, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Drumul expres Brăila - Gal