Inflația ar putea coborî sub 10% în a doua jumătate a anului, dacă nu vor fi introduse noi taxe (profesor de economie)
Rata anuală a inflației ar putea coborî sub 10% în a doua jumătate a anului, dacă nu vor fi introduse noi taxe și va continua consolidarea fiscal-bugetară, a declarat luni, pentru AGERPRES, profesorul universitar de economie Cristian Păun.
'Dacă nu se mai umblă la taxe și se continuă ajustarea deficitului, posibil vom vedea o temperare a inflației sub două cifre undeva în a doua jumătate a anului. În luna următoare se va estompa și efectul generat de majorarea TVA de anul trecut. Creșterile de prețuri s-au văzut ulterior, în septembrie-octombrie, deci posibil ca în următoarele 3-4 luni să vedem o scădere destul de vizibilă a inflației - și ea va fi mai vizibilă dacă vom continua pe linia deficitului bugetar, pe linia macrostabilității fiscale din România. Noi trebuie să lăsăm PIB-ul să crească natural, nu artificial, prin tot felul de stimulente și tot felul de steroizi fiscal-monetari', a subliniat Cristian Păun.
În opinia sa, este nevoie de o schimbare din temelie a modelului de dezvoltare a României.
'Trebuie să lăsăm deoparte obsesia asta de consum crescut cu orice preț, pe datorie, și să începem să lucrăm la partea de antreprenoriat, producție, inovare, specializare în producție, valoare adăugată. Degeaba ne lăudăm că suntem exportatorii numărul unu din Europa la grâu, dacă la porumb nu reușim să producem pentru că avem secetă și nu avem irigații, dacă la floarea-soarelui avem mari probleme, tot din același motiv. Noi trebuie să învățăm să adăugăm cât mai multă valoare, să încercăm să exportăm cât mai puțină materie primă. Degeaba exporți grâu dacă imporți majoritatea cărnii de porc, degeaba exporți grâu dacă imporți făină, paste făinoase și așa mai departe, într-o bună măsură. Noi trebuie să prelucrăm cât putem de mult, iar pentru prelucrare îți trebuie foarte multe ingrediente', a adăugat Păun.
El susține că problema inflației se rezolvă printr-un impuls foarte puternic dat ofertei. 'Oferta trebuie lăsată să se întâmple mai mult aici și, în felul acesta, piața să fie mai degrabă inundată de produse, bunuri, servicii și mai puțin de bani pe care îi producem din nimic', a susținut specialistul.
Potrivit acestuia, prețurile la produsele agroalimentare se vor tempera mult pe perioada verii.
'Să sperăm că, fiind un an agricol relativ bun, inclusiv pe partea de fructe și legume, vom reuși să procesăm cât mai mult din aceste fructe și legume pentru perioada iernii', a mai spus el.
Totodată, profesorul de economie atrage atenția că efectele inflației depășesc sfera economică, având consecințe sociale și politice, în special asupra persoanelor cu venituri reduse.
'Inflația este o problemă a celor săraci și foarte săraci, o problemă a celor aflați la marginea societății, care nu prea au foarte multe alternative să se descurce cu această inflație, să-și genereze o nouă sursă de venit, care să mai acopere aceste creșteri de prețuri. Atunci, oamenii aceștia vor rămâne și mai mult la periferia societății, vor sărăci și mai mult, iar problemele sociale se vor vedea apoi în tensiunile sociale care se vor acumula. Se acumulează deja și se și vede în societatea românească această tensiune în creștere. În final, lucrurile acestea se vor vedea în democrația din România, pentru că, până la urmă, oamenii vor vota orice de foame. Acest 'orice', în general, este populism, este politicianul, politrucul care valorifică aceste vulnerabilități din plin, promite marea cu sarea, deși știe foarte bine că n-are cum să ofere marea cu sarea la cum arată economia românească', susține profesorul de economie.
El consideră că revenirea economiei pe baze sănătoase depinde de continuarea reformelor structurale și a consolidării fiscal-bugetare.
'Situația nu este deloc roz, este în continuare complicată pentru români, pentru România, dar cu puțină răbdare și cu puțină consecvență și determinare pe calea asta a redresării fiscal-bugetare eu cred că vom avea câștig de cauză. Astfel, creșterea economică se va relua pe baze mai sănătoase și inflația, încet-încet, se va tempera, pentru că aceste puseuri inflaționiste sunt, de fapt, esența unor crize profunde pe care trebuie să le rezolvăm și nu le putem rezolva decât prin reforme, prin modernizarea României, prin mai puține județe, mai puține UAT-uri (unități administrativ-teritoriale, n.r), mai puțini birocrați la centru și în zona locală, birocrați mai eficienți, cu mai puțin stres pentru noi. Sunt foarte multe lucruri de făcut, sunt foarte multe lucruri de reparat, foarte multe lucruri de modernizat. România încet-încet rămâne în urma țărilor din jur, rămâne în urma vremurilor și asta, cu siguranță, nu înseamnă decât costuri suplimentare pentru români', a adăugat acesta.
Potrivit datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS), rata anuală a inflației a scăzut la 10,42% în luna iunie, de la 10,85% în luna mai, în condițiile în care serviciile s-au scumpit cu 13,67%, mărfurile nealimentare cu 12,29%, iar mărfurile alimentare cu 5,75%. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Starea de vegetație la speciile prășitoare neirigate se va deprecia accentuat, pe fondul deficitelor mari de umiditate din sol (agrometeo)
Ritmurile vegetative la culturile de câmp și speciile pomi-viticole se vor desfășura accelerat, în următoarele zile, în special pe terenurile cu o aprovizionare satisfăcătoare cu apă a solului, în timp ce, pe fondul deficitelor mari de umiditate din sol și al menținerii unor temperaturi maxime ridicate în aer și la suprafața solului, se
ELCEN oprește temporar CET Grozăvești până luni la prânz, în urma unor lucrări ale Apa Nova
Electrocentrale București (ELCEN) va efectua o oprire temporară și controlată a CET Grozăvești începând de duminică seara, de la ora 22:00, până luni, la ora 12:00, din cauza lucrărilor efectuate de Apa Nova pentru relocarea debitmetrului de pe branșamentul din Splaiul Independenței, acțiune ce oprește alimentarea cu apă brută necesară tratării chim
100% grad de ocupare și peste 210.000 de turiști pe litoral, în weekendul de Ziua Marinei și Sfânta Maria
Peste 210.000 de turiști s-au aflat pe litoralul Mării Negre de Ziua Marinei și Sfânta Maria, acesta atingând, pentru al doilea weekend la rând, 100% grad de ocupare, potrivit unui comunicat al patronatului RESTO Constanța. Datele centralizate provenite de la principalii tur-operatori specializați în vânzarea de l
România, prima țară din UE care va acorda compensații pentru sechestrarea carbonului în acvacultură
România este prima țară din Uniunea Europeană care a reușit să identifice o modalitate de a acorda compensații pentru sechestrarea carbonului în acvacultură, pe serviciile de mediu, un mecanism considerat unicat la nivelul statelor membre, susține Valentin Toma, directorul general al Direcției Generale Pescuit (DGP) - Autoritatea de Management pentru Prog
Bursa de la București a câștigat peste 13,5 miliarde de lei la capitalizare în ultima săptămână
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână peste 13,5 miliarde de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de aproape 24,5 milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 724,21 mil
Nicușor Dan, invitat la discuții despre formarea viitorului Guvern și deteriorarea nivelului de trai al românilor
România are nevoie urgentă de stabilitate politică și de un Guvern deplin funcțional, capabil să ia decizii, economia are nevoie de predictibilitate și de un cadru fiscal stabil, iar deteriorarea nivelului de trai, presiunea asupra locurilor de muncă și vulnerabilitățile sociale nu mai permit amânarea unor măsuri concrete, îi transmit președintelui
Suplimentarea fondului de câștiguri la Loto 6/49, după câștigarea premiului de peste 10 milioane de euro
Loteria Română a suplimentat cu 500.000 de lei fondul de câștiguri la categoria I Loto 6/49 pentru tragerea de duminică, în urma câștigării premiului de aproape 53 milioane de lei (10,07 milioane de euro), în data de 13 august. Potrivit unui comunicat al Loteriei, duminică vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc
Debitul Dunării la intrarea în țară va fi în scădere până la 1.300 mc/s; media lunii august - 3.900 mc/s
Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va continua să scadă până la finele săptămânii viitoare, de la 1.400 mc/s în prezent la 1.300 mc/s, fiind de trei ori mai mic față de media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru interv
Ministra Mediului va convoca de urgență conducerea Romsilva în urma raportului ANAP
Conducerea Romsilva va fi convocată de urgență la Ministerul Mediului, în urma raportului ANAP potrivit căruia regia a atribuit în proceduri fără publicare contracte de 28 de milioane de lei în anul 2025, menținându-se pe locul al doilea la nivel național, a anunțat sâmbătă ministra interimară a Mediului, Diana Buzoianu.
Pîslaru: România a depus oficial, vineri seara, cererea de plată nr. 5 din PNRR
România a depus oficial, vineri seara, cererea de plată nr. 5 din PNRR, în valoare totală de 2,84 miliarde de euro, a anunțat ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Ieri seară, la ora 20:00, România a depus oficial cererea de plată nr. 5 din PNRR, în valoare totală de 2,
InfoCons a lansat Centrul de Protecția Consumatorilor în Domeniul Energiei
Consumatorii vor putea avea acces la consiliere și consultanță privind depunerea unei sesizări în domeniul energiei, prin intermediul Centrului de Protecția Consumatorilor în Domeniul Energiei, lansat de InfoCons. 'Într-o perioadă în care subiectul energiei electrice și al facturilor la curent se află zilnic î
Rompetrol Rafinare a afișat o cifră de afaceri în creștere cu 25%, după prima jumătate a anului
Rompetrol Rafinare a înregistrat, în prima jumătate a acestui an, o cifră de afaceri brută consolidată de 3,5 miliarde de dolari, în creștere cu 25% față de perioada similară din 2025, rezultate susținute de condițiile de piață, inclusiv de nivelul cotațiilor internaționale la materii prime, produse petroliere și componenți bio, dar și de o creștere a consu
AAC solicită control și trasabilitate completă a cerealelor ucrainene în tranzit: solidari cu Ucraina, dar nu cu prețul bunăstării fermierilor români
Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) solicită, într-o scrisoare deschisă adresată președintelui, premierului și președinților celor două Camere ale Parlamentului, controlul riguros și trasabilitatea completă a cerealelor ucrainene aflate în tranzit, precum și măsuri concrete pentru protejarea intereselor economice ale României. '
Pîslaru: 369 de persoane vulnerabile din 14 județe, găzduite de persoane fizice, figurau în evidențele ANPIS
Un număr de 369 de persoane vulnerabile din 14 județe, găzduite de persoane fizice, figurau în evidențele Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), în urma controalelor efectuate în ultimii ani, iar măsurile dispuse pentru remedierea situațiilor constatate au fost puse în aplicare cel mult parțial, a anunțat, vineri, ministrul inte
Pîslaru spune că a primit de la partide pe e-mail varianta grilei pentru demnitari din proiectul legii salarizării
Ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, a declarat, vineri, că a primit prin e-mail de la Camera Deputaților, de la liderii grupurilor parlamentare politice, grila în care sunt încadrați demnitarii în proiectul legii salarizării din sistemul public. 'Am primit un e-mail de










