logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Deficitul comercial a scăzut cu 6,2%, la 13,5 miliarde de euro, în primele cinci luni din 2026

Imagine din galeria Agerpres

Deficitul balanței comerciale (FOB/CIF) în primele cinci luni din acest an a fost de 13,506 miliarde de euro, mai mic cu 889,8 milioane de euro (-6,2%) decât cel înregistrat în perioada similară din 2025, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, publicate vineri.

Numai în luna mai 2026 a fost înregistrat un deficit comercial de 2,616 miliarde de euro.

Datele statistice arată că, în perioada 1 ianuarie - 31 mai 2026, exporturile FOB au însumat 40,337 miliarde de euro, iar importurile CIF au însumat 53,843 miliarde de euro. Față de perioada similară a anului trecut, exporturile au crescut cu 2,4%, iar importurile cu 0,1%.

În primele cinci luni din 2026, ponderi importante în structura exporturilor și importurilor sunt deținute de grupele de produse: mașini și echipamente de transport (46,6% la export și 36,4% la import) și alte produse manufacturate (27,1% atât la export, cât și la import).

Valoarea schimburilor intra-UE27 de bunuri în perioada menționată a fost de 29,214 miliarde de euro la expedieri și de 39,566 miliarde de euro la introduceri, reprezentând 72,4% din totalul exporturilor și 73,5% din totalul importurilor.

Valoarea schimburilor extra-UE27 de bunuri în perioada 1 ianuarie - 31 mai 2026 a fost de 11,123 miliarde de euro la exporturi și de 14,276 miliarde de euro la importuri, reprezentând 27,6% din totalul exporturilor și 26,5% din totalul importurilor.

În luna mai 2026, exporturile FOB au însumat 8,325 miliarde de euro, iar importurile CIF au totalizat 10,941 miliarde de euro, rezultând un deficit de 2,616 miliarde de euro. Față de luna mai 2025, exporturile au crescut cu 4,5%, iar importurile cu 1,9%.

Conform INS, soldul balanței comerciale FOB/CIF se calculează pe baza valorii exportului FOB și a importului CIF, ca diferență între acestea.

Prețul FOB (Free on Board/Liber la bord) reprezintă prețul la frontiera țării exportatoare, care include valoarea bunului, toate cheltuielile de transport până la punctul de îmbarcare, precum și toate taxele pe care bunul trebuie să le suporte pentru a fi încărcat la bord.

Prețul CIF (Cost, Insurance, Freight/Cost, Asigurare, Navlu) reprezintă prețul la frontiera țării importatoare, care cuprinde atât elementele componente ale prețului FOB, cât și costul asigurării și transportului internațional. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 170

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 10-07-2026 06:00

INS marchează 167 de ani de statistică oficială printr-un eveniment dedicat provocărilor demografice

Institutul Național de Statistică (INS) organizează vineri, 10 iulie, evenimentul 'Populația în cifre, viitorul în perspectivă - Ziua Mondială a Populației și 167 de ani de statistică oficială în România', în cadrul căruia vor fi abordate principalele provocări demografice și impactul acestora asupra dezvoltării economice și soci

Economic Intern 09-07-2026 21:08

Sechestru asigurător asupra unui bun imobil din patrimoniul Omniasig, în dosarul privind elicopterul SMURD

Un sechestru asigurător a fost instituit asupra unui bun imobil aflat în patrimoniul companiei Omniasig, în dosarul de contrabandă privind elicopterul SMURD, susține compania de asigurări, într-un comunicat transmis joi seara AGERPRES. În context, asigurătorul subliniază că nu a fost instituită nicio măsură de poprire sau de indisponibi

Economic Intern 09-07-2026 18:39

Nazare: România are nevoie de investiții americane, de proiecte mari; pentru ca aceste lucruri să se întâmple, trebuie să rămână un partener serios

România are nevoie de investiții americane, de proiecte mari, de finanțare inteligentă și de cooperare în sectoare care contează pentru securitatea și dezvoltarea pe termen lung dar pentru ca aceste lucruri să se întâmple, trebuie să rămână un partener serios, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

Economic Intern 09-07-2026 18:25

Tanczos Barna: Trebuie să găsim un compromis care să armonizeze regulile foarte stricte aplicabile la nivelul UE cu tradiția oieritului

România trebuie să-și păstreze poziția de cel mai mare exportator de ovine din Uniunea Europeană iar autoritățile au luat măsuri pentru a ține sub control situația epidemiologică și lucrează la soluții pentru a debloca interdicțiile de export impuse de Comisia Europeană, a anunțat, joi, ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna.

Economic Intern 09-07-2026 17:10

Daraban (CCIR): Schimburile comerciale dintre România și Siria au un potențial important de creștere

Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR) și reprezentanții Republicii Arabe Siriene au analizat relansarea relațiilor economice bilaterale, organizarea unui forum de afaceri România-Siria și dezvoltarea unor noi coridoare logistice între cele două state, în cadrul unei întâlniri desfășurate la solicitarea părții siriene.

Economic Intern 09-07-2026 15:28

Graure (Rompetrol Rafinare): La 50 de ani de la turnarea primului pilon, Petromidia operează un flux tehnologic complet integrat

Rompetrol Rafinare celebrează, joi, împlinirea a 50 de ani de la turnarea primului pilon al rafinăriei Petromidia, moment care a deschis drumul construirii celui mai mare complex de rafinare din România, ce contribuie direct la stabilitatea energetică a țării. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, pe 9 iulie 1976 începea

Economic Intern 09-07-2026 15:15

Negrescu: România se află într-o zona de 'Ice Age' economic

Economia României traversează o perioadă de stagnare economică și inflație ridicată, pe fondul deciziilor fiscale și administrative din ultimii ani, iar investițiile finanțate din fonduri europene au evitat intrarea în recesiune, apreciază consultantul economic Adrian Negrescu, într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook.

Economic Intern 09-07-2026 15:01

Autoritatea Aeronautică Civilă a programat în 2026 un rezultat brut situat la 40 % din nivelul realizat în 2025 (proiect)

Autoritatea Aeronautică Civilă Română a programat pentru 2026 un profit brut de 8,881 milioane de lei, reprezentând 40,26% din nivelul realizat anul trecut, de 22,057 milioane de lei. 'Proiectul bugetului de venituri și cheltuieli pentru anul 2026 a fost conceput ca un element de legătură între realizatul anului 2025 și b

Economic Intern 09-07-2026 14:20

Fraudă fiscală de peste 26 milioane de lei în domeniul transmisiunilor online de MMA

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au identificat o fraudă fiscală de 26,36 milioane de lei cauzată bugetului de stat de o societate care organiza și difuza online turnee de arte marțiale mixte (MMA), fără să declare veniturile obținute din abonamente și alte servicii, urmând să sesizeze organele de urmărire penală.

Economic Intern 09-07-2026 14:09

ARAM: Rata de capturare a deșeurilor de ambalaje din hârtie, plastic, sticlă și metal e undeva la 34%

Rata de capturare pentru deșeurile de ambalaje de tip hârtie, plastic, sticlă și metal se situează, în România, undeva la 34%, cu un obiectiv setat de 75%, respectiv o ambiție pentru 2030 de a ajunge la 90%, a declarat, joi, la o conferință de specialitate, vicepreședinta Asociației Române pentru Ambalaje și Mediu (ARAM), Indra Mihăilă.

Economic Intern 09-07-2026 14:08

Ministerul Finanțelor a împrumutat, joi, 934 milioane de lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, joi, 934 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 24 de luni, la un randament mediu de 6,25% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de joi a fost de 800 d

Economic Intern 09-07-2026 13:05

Guvernul acordă noi ajutoare de urgență în urma incendiului de la Rucăreni-Soveja (Vrancea), în funcție de evaluarea pagubelor

Guvernul a adoptat, joi, un sprijin important pentru familiile și persoanele afectate de incendiul devastator produs pe 26 aprilie în localitatea Rucăreni, comuna Soveja din județul Vrancea, a anunțat Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, într-un comunicat. '32 de case au fost distruse, 27 de familii au rămas fără l

Economic Intern 09-07-2026 12:49

Aproape 9 din 10 județe din România sunt atractive pentru investiții industriale (analiză)

Aproape 9 din 10 județe din România sunt incluse în categoria celor mai atractive regiuni europene pentru investiții industriale, pe fondul dezvoltării pieței locale și al avantajelor competitive oferite investitorilor, potrivit celui mai recent raport Colliers privind piața industrială europeană. 'România continuă să câștige vizibi

Economic Intern 09-07-2026 12:15

Bădescu (AMRCR): Mediul ar trebui să devină principala politică armonizată la nivelul UE, precum Politica Agricolă Comună

Zona de mediu ar trebui să devină principala politică armonizată la nivelul Uniunii Europene, așa cum Politica Agricolă Comună a fost regina politicilor comunitare, a declarat, joi, într-o conferință de specialitate, directorul executiv al Asociației Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR), George Bădescu. 'Avem această concurență extraor