Banciu (ANRMPSG): România va fi cel mai mare producător de gaze naturale din UE, dar cu obligații foarte mari
România va fi, cu siguranță, cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană (UE), dar asta vine și cu niște obligații foarte mari, a declarat, marți, la un eveniment de specialitate, vicepreședintele Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG), Ionuț-Sorin Banciu.
'Uniunea Europeană pare să ridice piciorul de pe accelerația către tranziția 'verde', însă țintele au rămas acolo și de curând, deși poate multă lume se aștepta ca Europa să vireze cumva și să nu-și mai asume ambițiile climatice pe care le știm cu toții, a aprobat ținta pentru 2040. Deci, traseul pe care Uniunea Europeană îl propune, inclusiv din perspectiva competitivității, este decarbonizare și energie regenerabilă. Aici, România are, într-adevăr, o poziție privilegiată, pentru că avem un mix energetic echilibrat și, cel mai important, ne-am asumat la cel mai înalt nivel politic că tranziția se va face prin gaz. Avem aceste resurse care curând vor intra pe piața Uniunii. România, cu siguranță, va fi cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană, dar asta vine și cu niște obligații foarte mari, pentru că, discutând de această țintă de stocare geologică a dioxidului de carbon, mecanismul prin care s-au atribuit ținte a fost legat de producția de petrol și gaze din 2022-2023. Și aici am fost într-o situație, să spunem puțin dedicată, în sensul că România având a doua cea mai mare producție de petrol și gaze, în această perioadă, țintele de stocare au venit pe măsură și nu sunt niște ținte atribuite României, ci companiilor de petrol și gaze', a spus Banciu.
Potrivit specialistului, la ora actuală, instituția pe care o reprezintă colaborează la elaborarea a două Ordonanțe de Urgență, una fiind axată pe implementarea Regulamentului pe metan.
'Așteptăm și noi, ca mulți alții, un Guvern stabil, cu puteri depline, să putem continua discuțiile care au început. Nu s-au finalizat niște decizii destul de greu de luat, pentru că dincolo de țintele foarte mari, care presupun investiții foarte mari, sancțiunile ar trebui să fie proporționale, disuasive, așa cum spune Regulamentul. Și aici interpretarea e diferită, depinde de ce actori întrebați ce facem în momentul acesta pe acest subiect. Avem acte normative de reglementare în domeniul stocării geologice a dioxidului de carbon. Avem un prim proiect care a primit finanțare de la Fondul de Inovare, un alt proiect care a primit această etichetă STEP de la Comisia Europeană și niște inițiative ale unor companii care își doresc să exploreze subsolul pentru a evidenția și a clarifica potențialul real de stocare biologică a dioxidul de carbon. Simplu spus, vom folosi zăcăminte epuizate din onshore în primă fază, dar ne gândim și la offshore sau acvifere saline pentru a putea stoca dioxid de carbon', a menționat Ionuț-Sorin Banciu.
Acesta a amintit câteva proiecte similare care deja sunt implementate în Marea Nordului, în Norvegia, Danemarca, Marea Britanie și Țările de Jos.
Specialiști în energie participă, marți, la cea de-a VI-a ediție a Future Energy Europe Summit (FEES), eveniment ce își propune să vină cu soluții pentru dezvoltarea industriei și să prezinte ce capacități energetice vor fi modernizate și ce capacități noi de producție vor fi construite. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Consiliul Concurenței a aprobat preluarea grupului Carrefour România de către Pavăl Holding
Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Pavăl Holding intenționează să preia grupul Carrefour în România, respectiv Carrefour România, Supeco Investment, Bringo Magazin și Columbus Active, a informat, marți, instituția. Deși activitățile celor două grupuri implicate în tranzacție nu se suprapun, autoritatea de concurență
ANAF: Locație clandestină de criptomonede cu peste 400 de echipamente descoperită într-o clădire dezafectată
Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) au identificat o locație din Satu Mare în care se desfășura, în mod sistematic și nedeclarat, activitate de minare a criptomonedelor, utilizând sute de echipamente specializate care funcționau permanent și generau un consum semnificativ de e
Bursa de la București a deschis pe roșu ședința de tranzacționare de marți
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în scădere pe toți indicii ședința de marți, cu un rulaj total în valoare de 957,98 milioane de lei (182,87 milioane de euro) după 45 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii listate, a scăzut cu 0,39%, până la 30.743,47 pun
UNSAR: Una din cinci companii e protejată de asigurare; despăgubirile au depășit 1,4 milioane lei zilnic
Doar 18-20% dintre companiile active din România dețin o asigurare pentru bunuri și proprietăți sau o poliță care să acopere prejudiciile cauzate terților, potrivit datelor Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR) date marți publicității. Potrivit sursei, realitatea arată că evenimentele neprevăzute pot avea
AEI: Petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc în România din cauza plafonării adaosului comercial
Când petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc, România devine un caz unic în Europa din cauza unei măsuri guvernamentale care a fost prezentată drept un instrument de protecție a consumatorilor, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată marți. 'Recent, Petrom a
VIDEO Chișinăul, capitala poștașilor, în perioada 24 - 26 iunie
Marșul Factorilor Poștali trece granița, pentru prima dată în istoria sa, și ajunge la Chișinău unde, între 24 și 26 iunie, aproximativ 800 de poștași și reprezentanți ai instituțiilor poștale din România și Republica Moldova se vor reuni pentru cea de-a 46-a ediție a celui mai important eveniment dedicat acestei meserii.
Berea este preferată după activitățile fizice și în timpul vizionării competițiilor sportive (studiu)
Berea este prezentă în momentele de după efortul fizic și în timpul vizionării competițiilor sportive, relevă un studiu realizat la solicitarea Centrului de Studii despre Bere de către Reveal Marketing Research, dat marți publicității. Astfel, 52% dintre românii care practică activități sportive aleg să socializeze la o bere după efort, cel p
Soluții despre dezvoltarea industriei energetice, dezbătute marți la Future Energy Europe Summit
Specialiști în energie participă, marți, la cea de-a VI-a ediție a evenimentului Future Energy Europe Summit (FEES), ce își propune să vină cu soluții pentru dezvoltarea industriei și să prezinte ce capacități energetice vor fi modernizate și ce capacități noi de producție vor fi construite. Potrivit agendei, la dezbatere vor fi prezenți: Ionuț-Sor
Guvern a alocat 32 de milioane de lei pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă în județul Prahova
Executivul a alocat, luni, 32 milioane lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, pentru județul Prahova, în vederea implementării unor soluții urgente pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă. 'Decizia este luată în contextul unor disfuncționalități majore în furnizarea apei în
Parlament - audieri miniștri/Eduard Mititelu: Strategia Națională pentru Inteligență Artificială trebuie actualizată
Strategia Națională pentru Inteligență Artificială trebuie actualizată în funcție de evoluțiile tehnologoice din domeniu, pentru putea fi pusă în aplicare, a declarat luni ministrul delegat propus pentru Transformare Digitală, Eduard-Tatian Mititelu, în cadrul audierilor parlamentare. 'România are o Strategie Națion
Parlament-audieri miniștri/Florin Manole, aviz favorabil pentru funcția de ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale
Ministrul propus pentru preluarea portofoliului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Florin Manole, a primit luni aviz favorabil în comisiile de specialitate reunite ale Parlamentului, cu 39 voturi pentru, 22 împotrivă și patru abțineri. Avizul acordat în cadrul comisiilor de specialitate este consultativ.
Parlament - audieri miniștri/Florin-Alexandru Zaharia - aviz nefavorabil în comisiile de specialitate pentru Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene
Florin-Alexandru Zaharia, propus pentru funcția de ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, a primit luni aviz nefavorabil pentru acest portofoliu în comisiile de specialitate din Senat și Camera Deputaților. Acesta a primit 13 voturi 'pentru' și 14 'împotrivă', iar doi parlamentari s-au abținut.
Parlament-audieri miniștri/ Cristian Pistol: Nu doresc să desființez CNIR, nu ăsta este scopul
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR), a cărei operaționalizare este prinsă în Planul Național de Redresare și Reziliență, nu are niciun proiect aferent PNRR și ar trebui analizată posibilitatea ca proiectele pe care le gestionează să fie parteneriate public-private sau alte tipuri de proiecte de investiții pe care alte autorități din cupola Ministeru
Parlament-audieri miniștri/Mititelu: Portofelul electronic al cetățeanului trebuie finalizat până la sfârșitul anului pentru a nu risca infringementul
Ministrul delegat propus pentru Transformare Digitală, Eduard-Tatian Mititelu, a anunțat luni, în cadrul audierilor parlamentare, că una dintre prioritățile sale va fi integrarea aplicației ROeID și a cărții electronice de identitate ca metode de autentificare în toate aplicațiile statului. El a transmis că până la sfâr






