logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Badea (Hidroelectrica): Astăzi dăm drumul la retehnologizarea centralei de la Râul Mare Retezat

Imagine din galeria Agerpres

Hidroelectrica a semnat, joi, contractul pentru retehnologizarea centralei Râul Mare Retezat, o investiție de aproape 190 milioane de euro, prin care vor fi recuperați și integrați în exploatare alți aproape 135 MW disponibili în mod real, ceea ce va contribui semnificativ la creșterea capacității de producție și echilibrarea Sistemului Energetic Național (SEN).

Contractul a fost atribuit, în urma unei proceduri de licitație deschisă, consorțiului format din Cobra Instalaciones y Servicios SAU și Andritz Hydro GmbH.

'Astăzi este un eveniment extrem de important în viața companiei. Astăzi semnăm încă un contract extrem de important pentru Hidroelectrica și pentru Sistemul Energetic Național. Astăzi dăm drumul la retehnologizarea centralei de la Râul Mare Retezat. Centrala de la Râul Mare Retezat este una dintre centralele emblematice pe care Hidroelectrica le are în portofoliu. Este a doua cea mai mare centrală de pe râurile interioare pe care o avem în portofoliu, după Lotru-Ciunget. Este o centrală care ar fi trebuit să funcționeze la o putere de aproape 340 de megawați, cu două grupuri, care, din păcate, din cauza unor erori de proiectare făcute la final de anii '80, atunci când centrala a fost pusă în funcțiune - în 1986 -, și iată în 2026, cifră rotundă, semnăm contractul de retehnologizare. Centrala funcționează cu restricții și cred că odată cu această retehnologizare, pe lângă adăugarea unui nou ciclu de viață acestei centrale, vom avea și deblocarea acelor megawați atât de necesari pentru echilibrarea Sistemului Energetic Național', a declarat directorul general interimar al Hidroelectrica, Bogdan Badea, la ceremonia de semnare.

El a subliniat că acest contract de retehnologizare are a doua cea mai mare valoare, după centrala de la Vidraru. Valoarea contractului este de aproximativ 188,45 milioane euro, fără TVA, iar durata estimată de implementare este de 60 de luni.

'S-a vorbit foarte mult despre stocare în această perioadă și cred că centrala de la Râul Mare Retezat, lacul de acumulare de acolo vor contribui cu succes la echilibrarea sistemului, la creșterea capacității de stocare și este ceea ce Hidroelectrica face cel mai bine: echilibrează Sistemul Energetic Național, acoperă vârfurile de consum și contribuie la tranziția energetică spre un sistem mai verde și mai sustenabil. Este cea mai mare valoare pe care o semnăm pe un contract de retehnologizare astăzi, după centrala de la Vidraru', a spus Badea.

La rândul său, directorul Departamentului de Retehnologizare, Daniela Iordănescu, a transmis că Hidroelectrica intenționează să retehnologizeze cel puțin 2000 de MW, pentru care a făcut 'pași importanți'.

'Noi avem o strategie de retehnologizare foarte ambițioasă. După cum știți, mai mult de 50% din centralele Hidroelectricii sunt de mare putere, au peste 3000 de megawați. Retezat este una dintre aceste centrale. Nu este singura. Avem un plan foarte ambițios și pentru alte centrale, toate, de fapt, centralele care sunt. În următorii ani cel puțin 2000 de megawați sunt în planul nostru de de retehnologizare, adică aceștia sunt documentați, și am făcut pași importanți pentru a retehnologiza. Pentru aceasta avem nevoie de piață, avem nevoie de contractori și suntem deschiși, suntem transparenți și dorim cât mai mulți competitori', a afirmat Iordănescu.

Ea a subliniat că retehnologizările nu sunt proiecte ușoare.

'Acest proiect va fi realizat în 5 ani, într-adevăr, dar în timp ce facem retehnologizarea unui agregat cu celălalt noi producem, deci nu este o pierdere și așa este la toate retehnologizările. Prin retehnologizări noi aducem o flexibilitate în sistem, o siguranță în sistem, pentru că în această retehnologizare, Retezat, nu numai schimbăm echipamentele, aducem niște mașini noi competitive, randamente, aducem flexibilitate, aducem siguranță în sistem. Pe lângă hidroagregate, pe lângă echipamentele care sunt în nodul de presiune, vanele care asigură siguranța centralei, noi retehnologizăm, modernizăm și stațiile electrice. Deci ce facem? Aducem siguranță și întărim Sistemul Energetic Național. Este foarte important să se înțeleagă acest lucru. Un proiect de retehnologizare este foarte amplu, pentru că noi trebuie să ne încadrăm în dimensiunile existente. Una este când pornești de la greenfield și ai câmpul și fiecare face o proiectare și alta este când este un brownfield. Este foarte important când se face o analiză pe retehnologizare', a explicat directorul Departamentului de retehnologizare.

Daniela Iordănescu a adăugat că Râul Mare Retezat este una dintre cele mai importante centrale din portofoliul Hidroelectrica, iar la final vor fi aduși în sistem 335 MW.

'Retezat este una din cele mai importante centrale din portofoliul Hidroelectrica. 335 de megawați este important să aducem siguranță în sistem. Vom crește, vom aduce prin retehnologizare, vom avea încă 135 de megawați siguri în sistem. Dacă până acum avem restricții, cu acești 135 pe care îi vom recupera prin retehnologizare vom aduce îmbunătățire în sistem. Pe acest proiect vom schimba tot. Se va reproiecta turbina, se va reproiecta generatorul, se vor reproiecta părțile importante din circuitul hidraulic, tocmai ca să fie siguranța că vom obține un randament superior (...) Este al doilea mare contract care este semnat de mine și de colegii mei de la Retehnologizare. Dar noi, la Retehnologizare, am făcut foarte multe. Până acum, am modernizat stații de 110 în toate sucursalele și nu uitați: sunt mici, dar sunt esențiale pentru Sistemul Energetic Național. Stațiile sunt de siguranță, deci nu ne jucăm. Am avut modernizări de hidroagregate și vom mai avea. Avem contracte în derulare, deci în 2025 și acum, cu acest contract, 2026, de peste 700 de milioane de euro', a susținut ea.

Potrivit datelor companiei, proiectul de retehnologizare al CHE Râul Mare Retezat reprezintă una dintre investițiile strategice ale Hidroelectrica pentru modernizarea infrastructurii hidroenergetice și consolidarea siguranței energetice a României. Centrala, pusă în funcțiune în anul 1986, are o putere instalată de 335 MW și un rol deosebit de important în Sistemul Energetic Național, asigurând atât producția de energie electrică, cât și servicii tehnologice de sistem precum reglajul de frecvență și rezerva terțiară rapidă.

Deși centrala are o putere instalată de 335 MW, încă de la punerea în funcțiune aceasta a operat, din considerente tehnice, la aproximativ 200 MW, restricțiile fiind generate de limitările echipamentelor existente. Prin proiectul de retehnologizare vor fi recuperați și integrați în exploatare încă aproximativ 135 MW disponibili în mod real, ceea ce va contribui semnificativ la creșterea capacității de producție, la îmbunătățirea serviciilor de sistem furnizate SEN și la consolidarea securității energetice a României.

Necesitatea retehnologizării este determinată de uzura fizică și morală a echipamentelor (tehnologie a anilor 1975), precum și de limitările tehnice apărute în exploatare, care au redus capacitatea efectivă de funcționare la aproximativ 60% din puterea nominală. Această situație afectează atât producția de energie, cât și capacitatea centralei de a furniza servicii de sistem la standardele actuale.

Investiția urmărește pregătirea centralei pentru un nou ciclu de viață operațională, prin înlocuirea principalelor echipamente electromecanice și implementarea unor soluții tehnologice moderne. Proiectul include instalarea unor turbine Francis verticale noi, modernizarea generatoarelor, a sistemelor de excitație și automatizare, integrarea completă în sistemele SCADA și reabilitarea infrastructurii electrice și constructive aferente. Totodată, vor fi implementate sisteme moderne de securitate, monitorizare și protecție la incendiu.

Prin retehnologizare se urmărește creșterea eficienței energetice, îmbunătățirea fiabilității și disponibilității instalațiilor, reducerea costurilor de exploatare și menținerea rolului strategic al centralei în SEN. Noile echipamente vor permite funcționarea în condiții de siguranță și performanță, conform standardelor tehnologice actuale și cerințelor de flexibilitate ale pieței de energie. AGERPRES/(A - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)

Afisari: 4812

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 22-08-2026 13:31

Noua Lege a salarizării nu repară inechitățile, actualul proiect trebuie retras (sindicate)

Cele cinci confederații sindicale reprezentative la nivel național resping actuala formă a proiectului Legii salarizării și atrag atenția că documentul prezentat drept o reformă profundă a salarizării în sectorul public este, în realitate, o nouă sursă de inechități, discriminări și tensiuni sociale. 'În loc să corecteze dezechilibrele ac

Economic Intern 22-08-2026 09:54

CNPP: 4.677.789 de pensionari la finele lunii iulie 2026; pensia medie a fost de 2.785 de lei

Un număr de 4.677.789 de pensionari erau înregistrați la finele lunii iulie 2026 în România, cu 1.003 mai puțini comparativ cu luna precedentă, iar pensia medie a fost de 2.785 de lei, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), consultate de AGERPRES. Valoarea totală a drepturilor de pensie cuvenite s-a ridicat l

Economic Intern 21-08-2026 19:02

Bursa de Valori București a închis pe verde ultima ședință a săptămânii; rulajul a depășit 96 milioane de lei

Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de vineri, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a cifrat la 96,14 milioane de lei (18,28 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat c

Economic Intern 21-08-2026 17:27

Autoritatea Vamală Română: 75.100 de țigarete, 24 kg de tutun și 80.000 de brichete false, reținute în ultima săptămână în vămi

Inspectorii vamali și polițiștii de frontieră au reținut, în ultima săptămână, 75.100 de țigarete, peste 24 de kilograme de tutun de mestecat, aproape 80.000 de brichete false, precum și haine și produse electronice susceptibile a fi contrafăcute, în urma controalelor efectuate în portul Constanța, la punctul de trecere a frontierei Calafat și

Economic Intern 21-08-2026 16:59

Bociu (ANSVSA): Vom reveni pe podium la exportul de animale vii și carcase, dacă suntem proactivi

Planul de deblocare a exporturilor de ovine și caprine se află în consultare la asociațiile de profil și, în perioada următoare, vom merge la Bruxelles pentru a-l prezenta Comisiei Europene, astfel încât să ieșim cât mai repede din această situație, a declarat, vineri, președintele președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare ș

Economic Intern 21-08-2026 16:30

BNR: Inflația va scădea substanțial în trimestrul III, dar va reintra în intervalul țintei la finele lui 2027

Rata anuală a inflației va scădea substanțial în trimestrul III din 2026, pe fondul epuizării efectelor directe ale eliminării plafonului la prețul energiei electrice și ale majorării cotelor de TVA și a accizelor, va fluctua ușor în trimestrul IV, urmând să reintre în intervalul țintei abia la finele anului 2027, se arată în

Economic Intern 21-08-2026 15:56

BNR: Economia României se va redresa mai modest în trimestrele II și III din 2026 decât se estima anterior

Banca Națională a României (BNR) estimează o redresare mai modestă a activității economice în trimestrele II și III din 2026 comparativ cu previziunile precedente, în condițiile în care deficitul de cerere agregată ar urma să se reducă mai puțin decât se anticipa anterior, se arată în

Economic Intern 21-08-2026 15:54

Bociu (ANSVSA): Am hotărât să demit conducerea Direcției Sanitare Veterinare și pentru siguranța Alimentelor Brăila pentru incompetență

Conducerea Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Brăila va fi demisă, iar contractul concesionarului reziliat, a declarat, vineri, președintele ANSVSA, Alexandru Bociu, după controlul desfășurat în județul Brăila, ca urmare a apariției unui focar de variolă ovină și caprină în localitatea Măxineni. ''

Economic Intern 21-08-2026 14:02

ANPC: Amenzi de peste 3,2 milioane de lei în urma controalelor derulate în perioada 17-21 august 2026

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a aplicat amenzi de peste 3,2 milioane lei în urma acțiunilor de control derulate în sectorul alimentar și al alimentației publice, dar și la un centru logistic din București. Conform unui comunicat al ANPC, demersurile au urmărit identificarea neconformităților și prevenirea co

Economic Intern 21-08-2026 13:48

ANOFM: 109 programe de formare profesională vor începe în sptembrie 2026, la nivel național

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna septembrie, 109 programe de formare profesională pentru un număr de 1.922 persoane care beneficiază, conform legii, de servicii de formare profesională gratuite. Potrivit unui comunicat al instituției, programele de formare profesională cu cele mai multe locuri disponibile viz

Economic Intern 21-08-2026 13:21

Sistemul Național Integrat de Asistență Socială este operațional

Sistemul Național Integrat de Asistență Socială (SNIAS), o soluție digitală menită să simplifice accesul cetățenilor la beneficiile de asistență socială, a devenit operațional, a anunțat, vineri, Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS). 'SNIAS este un sistem informatic care digitalizează și integrează procesele din domeniul asistenței s

Economic Intern 21-08-2026 12:52

Buzău: Fabrică pentru reciclarea sticlei cu o capacitate de 80.000 tone/an; investiție de 7,4 milioane de euro

O fabrică cu o capacitate de 80.000 de tone pe an, una dintre cele mai mari investiții în reciclarea sticlei din regiune, cu o valoare de aproximativ 7,4 milioane de euro, a fost inaugurată la Buzău. Potrivit investitorului, proiectul reprezintă un reper pentru infrastructura economiei circulare și una dintre cele mai importante investiții recente î

Economic Intern 21-08-2026 12:42

România a avut cea mai mare creștere a prețurilor carburanților din UE, în luna iulie 2026

Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 16,9%, în luna iulie 2026 comparativ cu luna iulie 2025, însă România este statul membru cu cele mai mari creșteri de prețuri în ritm anual, arată datele publicate vineri de Eurostat. Potrivit oficiului european de stati

Economic Intern 21-08-2026 11:42

Linia de tramvai 41 se suspendă, sâmbătă; se înființează linia navetă 641

Linia de tramvai 41 se suspendă, sâmbătă, 22 august, pentru remedierea unor deficiențe la rețeaua publică de canalizare pe Bd. Mărăști, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Pentru preluarea călătorilor se înființează linia navetă 641, care va funcționa, la dus, pe traseul 'Piața Pr

Economic Intern 21-08-2026 11:30

BNR lansează prima monedă în formă de tablou, colorată, din argint, din seria 'Pictori români'

Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic, începând de luni, o monedă din argint, colorată, realizată sub forma unui tablou și destinată colecționării, cu ocazia împlinirii a 140 de ani de la nașterea pictorului Nicolae Tonitza. 'Continuăm să inovăm în domeniul numismaticii românești. Lansăm o mon