George Tuță: Piețele volante nu sunt un moft administrativ, sunt definiția întâlnirii dintre sat și oraș
Piețele volante nu sunt un moft administrativ, ci definiția întâlnirii dintre sat și oraș, locul în care bucureștenii pot intra în contact direct cu producătorii locali, a declarat vineri primarul Sectorului 1, George-Cristian Tuță, la deschiderea târgului 'Sigur și Gustos', organizat la Casa Presei Libere.
'Am trei lucruri să vă spun astăzi. Primul este legat de aceste piețe volante. Ele nu sunt un moft administrativ, sunt definiția întâlnirii dintre sat și oraș. Acea zonă în care bucureștenii se pot întâlni direct cu producătorii. Al doilea lucru, îmi place să-l repet: când cumperi de la piața volantă, nu faci o tranzacție simplă, ci cumperi munca unui om care se trezește dimineața la patru să mulgă oile sau apreciezi entuziasmul cu care a luat-o de la capăt un agricultor a cărui vie a fost răpusă de grindina trecută. Lucrurile acestea nu le întâlnești oriunde, asta face un oraș să fie oraș. Al treilea lucru este legat de parteneriatul pe care îl avem cu Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), pentru că sărbătorim astăzi și ziua în care cumperi în siguranță 'Safe2Eat', cumperi produse agroalimentare și ești sigur pe ce pui pe masă', a precizat primarul Sectorului 1.

Edilul a legat evenimentul și de celebrarea Zilei Europei, pe 9 mai, afirmând că tot ce se găsește la târgul 'Sigur și Gustos' contrazice 'orice vorbă de cafenea', care spune că 'Europa nu are o direcție bună'.
'Tot ce vedem noi aici sunt beneficiari ai Europei, care nu este un steag, nu este un dosar, ci sunt fonduri europene cu care mulți producători locali s-au dezvoltat. Sunt această garanție că ceea ce cumperi a fost testat de către inspectorii ANSVSA, a fost evaluat și poți să îl iei în siguranță', a adăugat Tuță.
Acesta consideră că un oraș se cunoaște pe sine într-o piață, acolo unde se vede 'ce mănâncă o țară, cum își duce viața românul'.
'Un oraș se cunoaște pe sine însuși într-o piață. Acolo știi foarte bine ce mănâncă o țară, ce muncește o comunitate, cum își duce viața românul. Cineva ca mine, un bucureștean de 40 de ani, care are un telefon, cunoaște cel puțin trei aplicații de curierat rapid care să-i aducă produsele acasă, dar nu cred că cunoaște un producător local din areal', a mai transmis primarul Sectorului 1.

La final, George Tuță i-a invitat pe bucureșteni să participe în weekend la târg, alături de familie și prieteni, îndemnându-i să vină 'cu stomacul gol', deoarece vor pleca 'cu o sacoșă plină de lucruri gustoase'.
'Transmit o invitație către toți cei care poate nu sunt astăzi aici, sunt în alte părți, și îi invit în weekendul acesta să sărbătorim Ziua Europei de mâine prin a aprecia munca acestor oameni. Să veniți cu prietenii, cu familia, cu stomacul gol, pentru că vă garantez un lucru: de aici veți pleca cu o sacoșă plină de lucruri gustoase. Sper ca această tradiție să rămână în București, o tradiție care să promoveze din întreaga țară produse sănătoase, gustoase și sigure', a adăugat edilul Sectorului 1.
Potrivit președintelui ANSVSA, Alexandru Bociu, târgul 'Sigur și Gustos', primul eveniment organizat de instituție pentru promovarea produselor autohtone, marchează o schimbare de paradigmă a instituției, care nu mai vine doar să controleze, ci să fie partener al producătorilor români.

'Schimbăm puțin paradigma. Știți foarte bine că ANSVSA este instituția care controlează, de data aceasta venim în sprijin și suntem parteneri. Este un eveniment de promovare a produselor autohtone, produse românești. Mulțumesc domnului primar George Tuță pentru faptul că am mers ca parteneri în tot acest drum. N-o să ne oprim aici. Tot împreună cu Primăria Sectorului 1 vă asigurăm că o nouă ediție va avea loc în toamnă, cu produse sigure și gustoase', a precizat Bociu.
Prezent la deschidere, președintele Agenției Române pentru Investiții și Comerț Exterior (ARICE), Daniel Constantin, a menționat că evenimentul are potențial de a deveni o tradiție în promovarea produselor și producătorilor români.
'Îmi amintesc ca am avut o inițiativă asemănătoare ca ministru al agriculturii, în perioada 2012-2015, și de atunci târgul din curtea Ministerului Agriculturii este o tradiție. Sunt convins că și aici vom avea același succes. Mă bucur să văd și reprezentanții marilor magazine, sunt convins că din această interacțiune vom putea să vedem mai multe prezențe. Această dezbatere cred că nu se va termina niciodată. Ne dorim cu toții să avem cât mai multe produse românești pe rafturile marilor magazine și încurajez pe toți să profite de această prezență, să interacționeze și să găsească mijloace voluntare pe o piață liberă, astfel încât să colaboreze cu aceștia', a subliniat Constantin.
El a transmis că Agenția Română pentru Investiții și Comerț Exterior, dincolo de atragerea investițiilor străine, încearcă să promoveze cât mai multe produse românești pentru a echilibra balanța comercială.
'Din păcate, avem o mare problemă și cred că acesta trebuie să fie un proiect de țară: echilibrarea balanței comerciale. Dacă acum 11 ani aveam excedent de produse, nu foarte mare, aproximativ 300 de milioane de euro, anul trecut am înregistrat un deficit de peste 3 miliarde de euro', a adăugat șeful ARICE.

Acesta consideră că România are potențial să producă 'mai mult, mai de calitate, mai bine'.
'Mă bucur că ați pus în titlu și 'sigur'. Și cred că acesta este mesajul pe care trebuie să-l transmitem astăzi și în permanență. Produsele românești, dincolo de faptul că sunt gustoase, sunt sigure. Anul acesta avem 95 de târguri și expoziții, destul de multe și în zona de produse agroalimentare, la care participăm la nivel internațional, cu o finanțare cum nu au alte țări, 100% de la bugetul de stat, să promovăm produsele românești peste tot, fie că vorbim de companii mici, mijlocii sau mari', a mai precizat Daniel Constantin.
ANSVSA, în parteneriat cu Primăria Sectorului 1, organizează în perioada 8-10 mai, la Casa Presei Libere, cel mai mare târg al producătorilor autohtoni, intitulat 'Sigur și Gustos'.

Timp de trei zile, peste 70 de artizani ai gustului vor expune o diversitate de produse românești, de la mărci recunoscute la nivel european până la delicii bio și artizanale.
Evenimentul are loc în cadrul campaniei europene Safe2Eat 2026, derulată de instituție în parteneriat cu Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA).
Desfășurat în contextul Zilei Europei (9 mai), târgul evidențiază succesul colaborării dintre România și Uniunea Europeană în domeniul sănătății publice.

Prin acest parteneriat cu EFSA, ANSVSA arată că România deține unul dintre cele mai performante sisteme de siguranță alimentară din UE, oferind consumatorilor garanția că produsele tradiționale respectă standardele europene.
Târgul poate fi vizitat, vineri, până la ora 18:00, iar sâmbătă și duminică, în intervalul orar 08:00-18:00.AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Foto: (C) RADU TUTA / AGERPRES FOTO
Mai multe fotografii pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Neamț: Șapte mesaje RO-ALERT în week-end cu privire la apariția unor urși; un animal a fost împușcat
Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț a transmis, la sfârșitul săptămânii trecute, șapte mesaje RO-ALERT cu privire la apariția unor urși în zonele locuite. Potrivit ISU Neamț, au fost alertați oamenii din localitățile Grințieș, Bicaz Chei, Poiana Teiului, Borca și Piatra-Neamț. La Bicaz Chei au
Bihor: Pasajul de pe DN19, la intrarea în Oradea, aproape finalizat și deschis traficului; investiție de 38,8 milioane de lei (GALERIE FOTO)
Lucrările la pasajul rutier suprateran de la intrarea în Oradea pe DN 19 (Oradea - Sighetu Marmației) au ajuns la un stadiu de execuție de 85%, fiind deschisă circulația pentru traficul rutier, a anunțat luni, pe șantier, vicepreședintele Consiliului Județean (CJ) Bihor, Horea Abrudan. ''Pasajul reprezintă unul dintre cele mai im
Harghita: Membrii SANITAS continuă greva japoneză în spitale și unitățile DGASPC
Angajații din spitale și unitățile de asistență socială din Harghita, membri ai sindicatului SANITAS, continuă greva japoneză până la instalarea unui nou guvern cu care să poată fi reluate negocierile privind proiectul noii legi a salarizării. Președinta SANITAS Harghita, Nyulas Emma, a declarat luni, pentru AGERPRES
Medalia ''Coroana Română, 160 de ani'' - lansată, marți, la Palatul Elisabeta
Majestatea Sa Margareta va găzdui marți, la Palatul Elisabeta, lansarea medaliei aniversare ''Coroana Română, 160 de ani'' realizată de Monetăria Statului. La eveniment, care va începe la ora 16:00, vor lua cuvântul Principele Radu și directorul general al Monetăriei Statului, Octavian Schen, a informat, luni,
Suceava: Un bătrân de 90 de ani, decedat în urma unui incendiu izbucnit la locuința sa din Dolheștii Mari
Un bătrân în vârstă de 90 de ani a murit într-un incendiu produs, în noaptea de duminică spre luni, la locuința sa din localitatea suceveană Dolheștii Mari. Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Suceava, pompierii militari de la subunitățile Fălticeni și Dolhasca au intervenit cu trei autosp
Brăila: Operator portuar care a efectuat activități de dragare fără respectarea legislației, amendat de Garda de Mediu
Un operator economic care desfășoară activități portuare în zona Platformei Industriale Chiscani a fost sancționat cu amenzi în valoare totală de 78.000 de lei de comisarii Gărzii de Mediu Brăila, pentru încălcarea legislației privind protecția apelor și gestionarea deșeurilor. Potrivit unui comunicat transmis luni de Garda d
Bistrița-Năsăud: Invitație la drumeție în Munții Rodnei, pentru a admira bujorul de munte
Zona lacurilor glaciare și a Vârfului Ineu din Munții Rodnei oferă, în această perioadă, una dintre cele mai spectaculoase priveliști, cu pajiștile acoperite de bujorii de munte înfloriți, iar jandarmii montani se află în mijlocul drumeților, pentru ca experiența acestora să se desfășoare în siguranță, potrivit unei informări transmise l
Federația ''Solidaritatea Sanitară'': Proiectul Legii salarizării este departe de a fi gata
Federația ''Solidaritatea Sanitară'' din România solicită continuarea consultărilor pe tema proiectului legii salarizării, a analizei de impact și a ''corectării proiectului'' la nivelul Ministerul Muncii și Ministerului Sănătății. ''Federația 'Solidaritatea Sanitară' din România cons
Sector 1: Suplimentarea locurilor disponibile la grădinița și școala de vară, în atenția Consiliului Local
Proiectele privind suplimentarea locurilor disponibile în programele ''Școala de Vară'' și ''Grădinița de Vacanță'' se regăsesc pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local de joi. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis luni, pentru a răspunde numărului tot mai mare de solicitări din p
Ciucu: Regulamentul privind terasele de pe domeniul public, supus dezbaterii publice
Regulamentul pentru terasele de pe domeniul public a fost supus dezbaterii publice, anunță primarul Capitalei, Ciprian Ciucu. El menționează că, în această perioadă, administrația locală lucrează la mai multe regulamente pentru a aduce ''mai multă ordine și mai multă predictibilitate'' în București. &
REPORTAJ/Vaslui: Întâlnire cu parfum de copilărie în Copou, la cea de-a XI-a ediție a Târgului de Jucării
Târgul de Jucării a devenit o tradiție la Vaslui, o activitate care la început de iunie adună în Parcul Copou copii, părinți, bunici și cadre didactice într-o manifestare care celebrează copilăria. Pentru că anul acesta de 1 Iunie vremea a fost ploioasă, organizatorii au amânat a XI-a ediție a evenimentului, iar d
Mureș: Trafic îngreunat pe DN13 E60, la Găiești, după o ploaie torențială
Traficul pe DN13, E60, în localitatea Găiești, a fost îngreunat duminică de aluviunile aduse de pe un deal de o ploaie torențială care a durat aproximativ 15 minute. Din primele informații, în Găiești cel puțin o curte a fost in
Sibiu: Copil de 12 ani rănit după ce s-a izbit cu trotineta electrică de un autoturism, la Șeica Mare
Un copil în vârstă de 12 ani a fost transportat duminică, la Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu, 'în stare stabilă', cu traumatisme la cap, la mâna stângă și piciorul drept, după ce s-a izbit cu trotineta electrică de un autoturism în comuna Șeica Mare, au anunțat Serviciul de Ambulanță și Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ
MAE: Expoziția despre Mineriada din 1990 se poate vizita gratuit duminică până la ora 19:30
Expoziția despre Mineriada din 1990, cu documente diplomatice declasificate după 36 de ani din Arhiva Diplomatică a Ministerului de Externe, este deschisă gratuit duminică până la ora 19:30, a informat MAE. Expoziția poate fi vizitată la sediul Biroului de Informare al MAE din Calea Victoriei nr. 88. Evenimentul a fost deschis inițial vict
UPDATE Prahova: Bărbatul scos inconștient din lacul de acumulare Măneciu nu a putut fi salvat
Bărbatul scos inconștient duminică din lacul de acumulare al barajului Măneciu în stop cardio-respirator a decedat, în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de un echipaj SMURD, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova. Pompierii au fost alertați prin apel la 112 cu privire la faptul că o persoană s-ar fi înecat &











